Chat

host

Doc. RNDr. Petr Sedlák

Méně mužní muži, latentní obezita

Záznam chatu ze středy 8. března 2017

ENTER: „Znáte muže, kt. se jmenuje stejně jako vy - Petr Sedlák - teď muje asi tak 35- 40- věnoval se humanitnímu oboru?“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „bohužel neznám, pozdravuji ho!“

ANTI: „Jaký je rozdíl mezi latentní obezitou a neskrytou obezitou?“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „neskrytá obezita je spojena se zvýšením tělesné hmotnosti, latentní nikoliv. její podstatou je snížení podílu aktivní tělesné hmoty na celkové tělesné hmotnosti a naopak její nahrazení tukovou tkání - výsledná tělesná hmotnost však zůstává nezvýšená.“

SK: „"Méně mužní muži" - jsou i méně ženské ženy?“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „v pravém slova smyslu nikoliv. Podstatou méně mužných mužů je hormonální ovlivnění jejich puberty estrogeny z tukové tkáně při zjevné nebo skryté (latentní) obezitě. ty vedou průběh dospívání spíše ženským směrem (feminizace), naopak vlastní pohlavní vývoj (rozvoj pohlavní žlázy -varlat) je potlačen a může v dospělosti vést i ke snížení plodnosti.“

SK: „V čem je latentní obezita nebezepčná?“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „latentní obezita, tedy skryté zmnožení tukové tkáně, má zcela stejné metabolické rizikové účinky jako obezita zjevná. V dětství navíc hormonální aktivita tukové tkáně ovlivňuje i celkový růst dítěte a zejména jeho pubertální vývoj.“

Dasha: „ahoj Peto, tady Dasa z Usti. Moc te zdravim.“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „moc děkuji! také zdravím do ústí.“

Tereza: „dobrý den, moc vám děkuji za vaše slova ! Otevřel jste mi oči.“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „děkuji také, zdravím!“

Lenka Fialova: „Dobrý den, jaky pohyb a kolik času je dostatečný objem pohybové aktivity pro 15 měsíčního chlapce?“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „v takto raném věku si dítě určuje objem pohybové činnosti samo. záleží opravdu na pohybové spontánnosti dítěte - i mírně "líná" batolata mají většinou dále zcela normální pohybovou aktivnost. Důležitý je věk po 3. roce, tedy předškolní období, kdy je pohybový vzorec dítěte nastaven na vysokou aktivitu a je tedy nitné zajistit dostatečný prostor pro pohyb. je nutné i střídání prostředí - nerovnost terénu apod. - viz zmíněná fixace základních pohybových stereotypů.“

Bára Průchová: „Dobrý den, syn 3,5 roku. Doteď velmi aktivní, kdy na kole jezdí sám už rok, trénuje biketrial, ... od listopadu v kuse doteď nemocný. Je stále unavený, nechce se mu chodit ani pěšky, mám pocit, že strašně zlenivěl. Až bude zdravý, jak správně namotivovat zpátky na aktivitu? Doma jsme s manželem sportovně aktivní, takže se mu snažíme jít příkladem. Bohužel přes zimu i tím, že nic nemohl, dost ztlousnul. Může to být vše vztyčený prst nějakého nastávajícího problému? Moc Vám děkuji za odpověď.“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „návrat do pohybového režimu musí být pozvolný. důležitá je primárně spontánní pohybová aktivita ("lítání na hřišti"), poté návrat k aktivitě řízené (sport). s tímto režimem úprava stravování (zejména potraviny bohaté na bílkoviny), únavnost řešit vitamínovými doplňky + zeleninou. Při přetvávajících problémech (2-3 měsíce) kontaktujte PLDD.“

Jana V.: „Dobry den, je treba, aby napriklad 2 roky stare dite vykonavalo nejakou cilenou pohybovou aktivitu, nebo staci jej podporovat v aktivite, kterou sam vykonava? Dekuji.“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „u takto malého dítěte si jeho organismus určuje pohybovou aktivitu a její rozsah sám. není třeba cílené intervence.“

Mgr. Hana Kučná: „Dobrý den pane doktore, lékař mi omylem před lety přeřezal mozkový míšní nerv accesorius při excizi uzliny na krku vpravo, v důsledku toho mi oudumřel axilární nerv v pravém podpaží, poté mi vyhřezly dvě krční plotýnky. Před rokem operace krční páteře, nové plotýnky, šrouby. Nyní problém už i bederní páteře, za dva měsíce jdu na operaci, mám zánět levého kloubu palce ruky z přetížení, laterálně jsem pravostranná, ale ruku nezvednu, mám snížené rameno, posun v kostech, vodu a zánět, nedrží mi lopatka. Rehabilitační lékaři říkají, že vše způsobuje změna pohybového vzorce, je mi 55 let. Je vyřazení ramenního pletence skutečně tak zásadní. Cítím, že se postupně rozpadám. Děkuji za odpověď.“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „toto je spíše dotaz na specialistu ortopeda a neurologa. Já přeji hodně štěstí při operaci a následné rehabilitaci!“

Hana Šrámková: „Dobrý den pane docente. Mám dvanáctiletého syna,měří 163 a jeho váha je 45kg.Číslo bot má 43. Začíná mutovat a můj dotaz je,zda se jeho růst pozaství,nebo zda bude pokračovat i nadále. Každé tři měsíce musíme měnit šatník i obuv. Děkuji předem za odpověd. Hezký zbytek dne.S pozdravem Hana Šrámková“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „podle zaslaných informací nelze jednoznačně odpovědět - důležitý je biologický (pubertální) vývoj, musel bych syna vidět. Ve vztahu čísla bot a výšky si však dovoluji předpokládat, že bude růst dále pokračovat. Mohu Vás ale mírně uklidnit, růst nohy (chodidla) předchází akcelerací celkovému růstu, bude se tedy již zpomalovat.“

Petra: „zmíněná fixace základních pohybových stereotypů > zmínil jste toto, myslíte tím, že je důležité ve věku 4-7 let dítě naučit plavat, běhat, jezdit na kole, jezdit na kolečkových bruslích, jezdit na bruslích na ledu atd ? díky moc.“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „základní pohybové stereotypy souvisí se spontánní motorikou, je to tedy podvědomé provádění celého spektra běžných pohybů.pro jejich rozvoj je důležitý prostor pro nekorigovanou pohybovou činnost. uvedené dovednosti (plavání ....) patří mezi řízené pohybové aktivity, které tuto činnost doplňují. pro jejich rozvoj je ale předškolní období (5-6 rok) opravdu nejvhodnější.“

Marcela: „Vážený pane docente, je možné zvýšenou fyzickou aktivitou podpořit růst dítěte? Syn (4 roky) je od narození drobný (při narození 2,8 kg), stále je o hlavu menší než vrstevníci. Je na spodní hranici růstového grafu. Děkuji Vám. Hezký den, Marcela“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „přirozená pohybová aktivita růst stimuluje. pokud však myslíte zvýšenou pohybovou aktivitou vyšší zátěž (např. intenzívní sport), může být efekt opačný. růst je velice komplexní proces a dostatek přirozeného pohybu působí jistě jako stimulátor, ale není všespasitelný.“

Líba: „Dobrý den. Dcery od mala sportují. Plavání 2xt, sokol 2xt v předškolním a mladším školním věku. Dnes již chodí na atletiku a hasičský sport. Starší od mala je robustní postavy. Mladší byla drobná, dnes má velmi široká záda a pánev. Na vyšetření poměru tuku v těle je starší v normě a mladší na hranici podvýživy. Menstruovat začali zhruba před jedenáctým rokem, tím se zarazily v růstu. Mohly by mít v dospělosti nějaké problémy anebo je postava a menstruace u nich dana genetikou.Ja začala menstruovat zhruba také tak. Děkuji Líba“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „vzorec růstu i poté i puberty je silně geneticky předurčen. dcera zcela jistě "kopírují" rodinnou dispozici, kterou mohou očekávat i u svých potomků. Odborně se toto nazývá konstituční urychlení růstu a puberty.“

Simona: „Dobry den pane docente, chtěla jsem se zaptat, jaky druh cviceni by jste doporučil memu synovu 5let a 2 mesice, vazi 15kg, meri 110cm. Problem je, ze je dosti pohubly, sama ruka a noha, strava je pres den primerena, nekdy ji vice, nekdy mene, pres den doma moc neposedi:-). Domnivame, se ze na svuj vek nema adekvatni vahu a malou svalovou hmotu. Dekuji moc Simona“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „cílené cvičení není třeba. nejdůležitější je prostor a motivace ke spontánnímu pohybu ("lítání" na hřišti, v přírodě apod.). pokud toto, jak uvádíte, provozuje, není třeba se obávat. Při dostatečné pohybové aktivitě si dítě určuje i objem přijímané potravy samo.“

Eva Zenková: „Pane docente, syn byl kvůli tzv hyperaktivitě poslán z běžné mš do speciální mš. Pohybu tam mají velmi málo. Dcera již chodí do zš do 3 třídy. Podle mě je to hodně špatné, děti tam jsou od 8 do 16.30 a ven chodí na půl hodiny s družinou jinak ne. Tělocvik pouze 2x týdně, ani nešplhají či nepřeskakují bedny. Jedině mi bylo řečeno, že je to má odpovědnost, aby se mé děti hýbaly. Já to ale vidím tak, že i školy a školky by měly toto zajistit. Proč se na to neapeluje? I ze stran odborníků? Děkuji“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „máte úplnou pravdu. pohybová aktivita dětí je díky dlouhému vyučování velmi omezená. ve škole je pak prostoru pro pohyb nedostatek - toto se již delší dobu řeší, spíše diskutuje, na úrovni Ministerstva školství. My se o intervence snažíme, ale moc to nepomáhá.“

Renata: „Dobrý den, pořad jsem zapnula až nyní a nevím jestli jste již neodpovídal... Mám doma dceru necelé 3 roky a syna 10 měsíců. Já trpím nadváhou, muž je silně obézní, oba navštěvujeme nutriční terapeutku, ale i tak se bojím, že sklony k přibírání a hlavně špatné návyky dětem předáme, proto bych ráda co nejdříve začala u nich podporovat pohyb. Dcera je hodně aktivní, běhá, leze, skáče, ale organizovaně nic nedělá zatím, syn zatím leze. Kolik je tedy vhodné aby měli zprvu pohybu, jaký třeba zvolit, nebo stačí procházky, chodit do bazénu, na hřiště...? Děkuji“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „velmi V8s chválím za zcela ojedinělý a velmi zodpovědný a odborně erudovaný přístup! V uvedeném věku nechte dětem prostor pro spontánní pohybovou aktivitu - běhání, příroda, procházky, velmi pozitivní je uvedené plavání... Dále lze doporučit všeobecný pohybový rozvoj - Sokol, dcera taneční kroužky atd., případně podle zájmu, který se u nich spontánně vyvine. Důležité je,aby získali kladný vztah k pohybu v předškolním věku, pak se nemusíte obávat, že bude rodinná obezita zatěžovat i je.“

Jana Pavelkova: „Pane doktore,je možné,že syn,který měl od miminka tezkou alergii na mléč.laktozu,nyní bude strádat v dospělosti?Nepožil do 6 let mléko,mléčné výrobky,tedy ztráta bílkovin.je neskutečně hubený a bez sval.hmoty,sportoval intenzivne 6let.Je mu 21 má 175cm a 61 kg.dekuji“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „mléčné výrobky se dají nahradit - maso, luštěniny atd., nejsou nutné. I pro suplementaci vápníkem existují alternativy. alergie pouze a laktózu (nikoliv na mléčnou bílkovinu) může dovolit konzumaci zakysaných produktů apod. negativní ovlivnění proto toto nepředstavuje, lze kompenzovat.“

Alena: „Je zmíněná věková hranice (důraz na přirozenou pohybovou aktivitu pro lepší budoucí vývoj) do 6 let striktní nebo je to individuální ? A čím je to dané?“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „do konce předškolního období - individuálně 6-7 let. Poté nastupuje výrazné motorické zklidnění - proto nástup školní docházky od 6.-7. roku. Motorický vývoj souvisí velmi těsně s vývojem nervové soustavy - tzv. psychomotorický vývoj.“

Lenka: „Dobrý den, jaký sport byste doporučoval pro dítě v předškolním věku, aby se naučilo správné stereotypy pohybu? Nebo stačí jak píšete lítání na hřišti a podobně? A druhý dotaz, od pěti do třinácti let jsem dělala moderní gymnastiku. Teď je mi čtyřicet let, jsem stále hypermobilní, ale bolí mě neustále krční a bederní páteř, myslíte, že jsou to důsledky tohoto sportu? A jaký sport (kombinace sportu) byste doporučil pro chlapce a dívky (mám na mysli školní věk a dál..). Děkuji Lenka K.“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „nejlepší je opravdu spontánní pohyb - hřiště, příroda, plavání. z organizované činnosti pak např Sokol atd. tedy nespecifický rozvoj motorických dovedností. boleti páteře (i kloubů) jsou většinou důsledky nedostatečné kompenzace specifické pohybové aktivity v dobách dřívějších. Výběr sportu pro děti bych ponechal na spontánním výběru dle jejich zájmu. Obecné pravidlo - nepřetěžovat trénink (projeví se vysokou únavností dítěte ...). Pro dívky bych navrhoval tanec ...“

jana: „kolik km dokáže dítě ujít , do 6 let ,???“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „to je individuální, nutné vyzkoušet. při známkách únavy nést.“

Drahunka: „Dobrý den pane docente, je možné ŕeśení zvýšeného testosteronu u dívky? Děkuji.Hezký den.“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „jistě, jedná se o hyperandrogenní stav. je nutné se obrátit pře svého PLDD na pracoviště dětské endokrinologie. zde provedou vyšetření a stav lze upravit. Je nutné řešit co nejdříve, protože androgeny urychlují růst, ale také ho dříve ukončují!“

Martina: „Vážený pane docente, ráda bych se zeptala kolik času denně by mělo předškolní dítě strávit pohybovou aktivitou a jakého druhu by tato pohybová aktivita měla být, např. zda je dostačující jen procházka. Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Martina“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „časově je rozsah individuální, optimum nejméně 1 hodina denně spontánní aktivity (hřiště, příroda...). procházka není moc ideální, je nutný prostor pro bohatou motorickou činnost - lezení, běhání atd.“

petra svobodová: „jaký pohyb doporučujete u dětí předškolního věku ?“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „všeobecnou aktivitu, běhání, lezní.....na hřišti i v přírodě. Pro správnou fixaci pohybových vzorců je nutné i různé prostředí, profil terénu atd. Optimum 1 hodina denně, v létě samozřejmě více.“

Radka: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat kolik pohybu v předškolním věku je dostačující. Máme dítě předškolního věku,chodíme do i ze školky pěšky-jedna cesta cca 25min,jednou týdně chodí cvičit do sportovek (1,5 hod cvičení zaměřeno všeobecně na různé druhy pohybu a různá cvičení na i bez nářadí), v případě pěkného počasí jsme co nejvíce venku na hřišti-houpačka,kolo,někdy bazén. Je toto dostačující? Děkuji za odpověď a přeju hezký den. Radka“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „určitě je. vedle uvedené řízené pohybové aktivity (sportovky atd.) je moc dobře, že dáváte prostor spontánní aktivitě na hřišti, v přírodě atd. Toto je v předškolním věku nejdůležitější a zaručuje vytvoření a fixaci základních vzorců pohybu pro celý další život.“

Michaela: „Dobrý den, muzete prosím konkrétně říci co jsou to základní pohybové stereotypy? Co by to předškolní dítě mělo zvládnout? Předškolním dítětem je myšleno do 6 let? Co můžu jako rodič prakticky dělat? Děkuji.“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „zákl. ohybové stereotypy jsou přirození vzorce chování, které si spontánní aktivitou dítě vytváří a využívá je pro daný pohyb podvědomě po celý další život. Předškolní věk je limitován 6.-7. rokem věku dítěte, poté se motorika v závislosti na vývoji CNS výrazně mění (zklidnění). úlohou rodině pro správný vývoj je v předškolním věku poskytnout dítěte dostatečný prostou pro spontánní pohyb - hřiště, příroda atd. Nutné je co nejvíce druhů prostředí, aktivit, terénu (terénní nerovnosti)...“

Natálie: „Dobrý den, kamarád chodí běhat s dcerou 4 roky, běží asi 5 km a střídají chuzi a běh. Není to moc pro to dítě ?“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „určitě ano. Zvládání zátěže je individuální, postupným tréninkem se dá zvládat, ale 5 km se mi zdá opravdu hodně.“

Aneta Sommernitzová: „Dobrý den, mluvil jste o aktivitě předškolních dětí.... Stačí běžné pohybové činnosti jako běhání, kolo,plavání nebo je nutné nějaké řízené cvičení? Děkuji za odpověď“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „v předškolním věku stačí spontánní pohybová aktivita. dobré je i formou hry zařazovat řízenou činnost - chytání a házení míče, kolo a plávání je ideální. I v řízeném cvičení je nutný prostor pro obecný rozvoj motorických schopností.“

Renča: „Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jak poznám kolik má mít dítě v předškolním věku aktivity? Mělo by navštěvovat nějaký sportovní kroužek? Nebo stačí aktivita ve školce a po té venku na dvorku. Děkuji zaodpověď.“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „jistě znáte rozsah pohybové aktivity dítěte ve vaší školce - to je velmi rozdílné a závisí na tom, zda MŠ disponuje zahradou, tělocvičnou atd. Pokud je rozsah alespoň 1-2 hodiny denně, pak stačí je "lítání venku" (na dvorku) podle momentální "nálady" dítěte. V předškolním věku je spíše preferován nespecifický motorický rozvoj, sportovní kroužky spíše až od školního věku.“

Jan Buba: „Dobrý den, poslouchám při práci doma na jedno ucho pořad - je to s pohybem dospělých mužů stejné jako s pohybem dětí? Také ztrácejí "mužnost" tím, že například pracují v sedavém zaměstnání? Narážím na to, že sám mám problém s "nepohybem" - závratě, malátnosti, nízký tlak - nicméně práce u PC mě živí, takže vynechat ji nemůžu. Co si o tom prosím myslíte?“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „do určité míry ano - souvisí to s rozvojem tukové tkáně, která produkuje estrogeny a řadu dalších hormonů, zejména leptin. Estrogeny s leptinem mohou blokovat účinnost gonadální (pohlavní) osy a zprostředkovaně vést k různým projevům (viz např. Vámi uváděné). Nebylo by dobré pracovní aktivitu přece jenom mírně vykompenzovat alespoň procházkami?“

Kateřina: „Dobrý den, máte prosím nějaký doporučený sport pro předškolní děti, který by byl vhodný ? Případně kolik hodin denně by měly mít děti pohybovou aktivitu? Děkuji, hezké dny Kateřina“

Doc. RNDr. Petr Sedlák : „stačí spontánní aktivita - dítě si většinou rozsah určí samo, nutné je mu zajistit prostor. Optimum 1-2 hodiny spontánní aktivity denně (lze přidávat i řízenou pohybovou činnost - hru).“