Chat

host

Alžběta Hlásková

Náhradní rodinná péče

Záznam chatu ze čtvrtka 12. ledna 2017

SF: „Kolika lidí v ČR se týká náhradní rodinná péče v současnosti?“

Alžběta Hlásková: „V náhradní rodinné péči je kolem 18.000 dětí. Každý rok je zachyceno kolem 1500 dětí do 3 let, o které se jejich rodiče nemohou nebo nechtějí starat. Celkem je v ústavní péči stále kolem 10.000 dětí, které na svou náhradní rodinu stále čekají.“

DAYD: „Je česká legislativa kvalitní ohledně náhradní rodinné péče?“

Alžběta Hlásková: „Společnost konečně dospěla k tomu, že každé dítě potřebuje rodinu. Proto vláda chce připravit zákon, který by umožnil, aby nejmenší děti do ústavní péče nemusely vstoupit vůbec, ale mohly prožívat svůj život v rodině. Vlastní, nebo náhradní. Již nyní jsou úřady povinny upřednostnit rodinné prostředí před ústavním.“

Jana a Marek: „Dobrý den, uvažujeme o tom, že bychom se s mužem stali dlouhodobými pěstouny. Jak máme postupovat? Je možné se s vámi nebo s někým z vašich kolegů někdy osobně setkat? Máme hodně otázek!:-) Děkuji za odpověď.“

Alžběta Hlásková: „Můžete se ozvat na facebook Dobré rodiny nebo si projít stránky www.dobrarodina.cz. Můžete si v kontaktech najít svůj region a svého regionálního koordinátora, který Vás celým procesem provede. V zásadě nejdřív na úřadě budete dokládat svoji základní způsobilost, pak projdete přípravami a v případě, že splníte všechny podmínky, budete zařazeni. Pak už budete čekat, až zazvoní telefon s nabídkou konkrétního dítěte.“

Hana Zábojníková: „Jak lze zajistit, aby děti alespoň do tří let nekončili v ústavu, když na to není naše legislativa nachystaná? Jedná se mi o případ, kdy se do roka nenajde trvalý pěstoun a do rodiny se dítě vrátit nemůže.“

Alžběta Hlásková: „Snažíme se o to. A snad se o to bude snažit i vláda, která vydala prohlášení o tom, že připraví legislativní návrhy tak, aby nejmenší děti nemusely v ústavní péči končit. Jde tedy především o to, aby ČR našla více dlouhodobých pěstounů. Pak půjde i o transformaci současných zařízení pro děti, aby se z nich stala malá zařízení pro max. 4 - 6 dětí, které zachytí děti, pro které se nepodaří najít náhradní rodinu. Vše je také o velké preventivní práci, aby pokud možno systém pracoval s rodinou dříve, než je nutné, aby dítě rodinu opustilo. Jde o lepší plánování práce s rodinou i na intenzivnější hledání skutečného řešení pro dítě. Pokud se podaří rodině pomoci tak, aby o své děti mohla pečovat, nemusíme hledat tolik náhradních rodičů.“

Alena: „Proč potřebují pěstouni speciální přípravu? Jak dlouho trvá? Děkuji.“

Alžběta Hlásková: „Jedná se o děti, které pocházejí z nefunkčních rodin. Děti do náhradní rodinné péče přicházejí proto, že v původní rodině nastal problém. Jsou to děti se specifickými potřebami, protože za sebou mají velmi náročné zážitky. To může být už jen nechtěné těhotenství, které ovlivní prenatální život dítěte a jeho nastavení. Starší děti zachycené systémem zažily zanedbávání, zneužívání nebo týrání, takže potřebují opravdu léčivé přístupy. O těch by se měli pěstouni dozvědět. Je to skutečně jiné, než vychovávat vlastní děti. Přípravy trvají zhruba 1 - 2 roky.“

Královi, Třeboň: „Chtěli by jsme pomoci nějakému dítěti, ale našim dětem je teprve 6 a 10 let. Můžeme se stát pěstouny?“

Alžběta Hlásková: „Ano, můžete se stát pěstouny. Pokud byste chtěli pomoci s rozhodováním, zda je pro vás vhodnější dlouhodobá pěstounská péče nebo pěstounská péče na přechodnou dobu, ozvěte se na facebook Dobré rodiny, napište na mamdotaz@dobrarodina.cz nebo si najděte v kontaktech svého regionálního koordinátora na www.dobrarodina.cz“

Pavla: „Dobrý den, už nějakou dobu uvažuji o přechodné pěstounské péči. Žiji v manželství, ale muž pracuje většinu času v zahraničí. Domů jezdí dle zakázek, ale vždy min.po 3 týdnech. Mohu se stát pěstounkou pouze já? Předem děkuji“

Alžběta Hlásková: „Možné to je, ale sama poskytuji pěstounskou péči a bez podpory rodiny bych to prostě nezvládla. Je to skutečně náročná práce 24 hodin denně. Pečujeme totiž o děti, které většinově mají specifické potřeby - děti s abstinenčními příznaky, děti s poruchami chování apod.“

Kamila Z.: „Dobrý den paní Hlásková, velice vám to sluší, pan Lasák by se mohl trošku usmát, když je takový fešák:-)Přeji vám hodně zdarů od Olomouce.“

Alžběta Hlásková: „Děkujeme. Libor slibuje, že se bude snažit :D“

Jitka Váchová: „Můžu si vybrat, jaké dítě do pěstounské péče dostaneme? Máme dvě vlastní děti 12 a 9 let a chtěli bychom přijmout podobně staré dítě. Jde to nebo mi úřad dítě vybere sám?“

Alžběta Hlásková: „Toto je rozdíl mezi dlouhodobou pěstounskou péčí a pěstounskou péčí na přechodnou dobu. Dlouhodobý pěstoun si může říct, zda přímo konkrétní dítě chce převzít do péče či nikoliv. Návrh na svěření dítěte do péče si pak budoucí pěstounská rodina podává sama. Pěstoun na přechodnou dobu se většinou vymezí podle svých možností a schopností pro určitou skupinu dětí. Pak už si konkrétní dítě z dané skupiny nevybírá. Návrh na svěření dítěte do pěstounské péče na přechodnou dobu podává sociální pracovnice dítěte.“

Lenka Latináková: „Dobrý den, je Česká republika skutečně jedna z posledních zemí, která upřednostňuje kojenecké ústavy a dětské domovy před pěstounskou péčí? Děkuji.“

Alžběta Hlásková: „Ano, je to zvláštní, ale bohužel to tak je. K zákazu umisťování malých dětí do ústavní péče přistoupilo třeba už před několika lety Slovensko, Polsko i další postkomunistické země.“

Naďa K.: „Dobrý den, zajímaly by mě podmínky, abych mohla dělat přechodnou pěstounku. Třeba jak musím mít staré vlastní děti, abych se tomu mohla věnovat?“

Alžběta Hlásková: „Zpravidla se očekává, že pěstoun na přechodnou dobu už má děti odrostlé. Nejmenšímu dítěti by mělo být alespoň 8 - 10 let. Péče totiž celou rodinu zatíží a je dobré, když už jsou vlastní děti tak velké, že jim můžete vysvětlit, že příchozí dítě nebude sourozenec, proč do rodiny vůbec dítě přichází, že přijaté dítě jednou odejde a že pěstouni nerozhodují o tom, kam odejde, musí zvládnout chránit osobní údaje dítěte...“

Jindra: „Moc vám fandím! Chtěl bych všem vzkázat, že být pěstounem je úžasná věc a povzbudit ostatní, aby se také stali pěstouny. Máme v pěstounské péči dvě děti už 12 let. Někdy je to tedy opravdu náročné (děti mají totiž lehké mentální postižení), ale ta radost to stonásobně převáží.:)“

Alžběta Hlásková: „Moc děkujeme a držte se!!! Pěstoun nemusí zachránit celý svět. Stačí pomoci jednomu nebo dvěma dětem. A tím jim změní celý život. A to je moc!!!“

SK: „Jaké jsou přednosti a jaké jsou nevýhody náhradní rodinné péče?“

Alžběta Hlásková: „Převažují přednosti. Dítě má někoho, komu na něm opravdu záleží, kdo okamžitě reaguje na jeho potřeby, má někoho, kdo o něj pečuje, miluje ho, hledá přímo pro dané dítě nejlepší řešení všech trápení, které dítě prožívá. A to je podle všech výzkumů pro vývoj dítěte to nejzásadnější. Podle nejnovějších neurobiologických výzkumů se dokonce rozdíly zobrazují na stavbě a struktuře mozku. Jde však o to, aby pěstouni byli dobře vybráni, připraveni, aby pak měli dostatečnou podporu, aby chápali svoji roli a rozuměli specifickým potřebám svěřených dětí. Proto se na to nyní stát zaměřuje, aby eliminoval tato rizika.“

Stanislava Kollárová: „Dobrý den, kde se na vás můžu obrátit? Jsme z okolí Zlína, to je do Prahy trochu daleko ;)“

Alžběta Hlásková: „Ozvěte se na facebook Dobré rodiny, napište na mamdotaz@dobrarodina.cz nebo si najděte v kontaktech svého regionálního koordinátora na www.dobrarodina.cz. Dobrá rodina působí po celé republice.“

Vera: „Dobry den,chtela bych se zeptat jestli se da dohledat nejak dite,ktere bylo v kojeneckem ustavu pote kvuli veku muselo opustit....jedna se o dite nevlasniho bratra,kde oba rodice udajne selhali a chlapec jim byl odebran...pred casem jsem se o teto veci dozvedela ale bohuzel uz v kojeneckem ustavu neni...je nejaka moznost zjistit kde chlapec je popripade pomoc..dekuji“

Alžběta Hlásková: „Můžete se obrátit na sociální pracovnici dítěte podle jeho bydliště. Bydliště u malých dětí bývá zpravidla určeno podle bydliště rodičů.“

Petra: „Dobrý den,chtěli by jsme se stát pěstouny ,spíše na přechodnou dobu,máme děti 3 a 10 let.Je to možné?Děkuji za odpověď.“

Alžběta Hlásková: „To je ještě brzo. Očekává se, že věk nejmladšího vlastního dítěte bude alespoň 8 - 10 let. Ozvěte se ale na facebook Dobré rodiny, napište na mamdotaz@dobrarodina.cz nebo si najděte v kontaktech svého regionálního koordinátora na www.dobrarodina.cz. Můžete si třeba i vyzkoušet test, zda splňujete podmínky pro jednotlivé typy náhradní rodinné péče.“

Pavel P.: „Je dražší pobyt v ústavu nebo v pěstounské rodině?“

Alžběta Hlásková: „Pobyt v ústavní péči je rozhodně dražší. Nejen v samotné péči, ale i v následné péči. Děti z ústavní péče bohužel často selhávají při přechodu do samostatného života, takže jejich další podpora stojí další prostředky...“

Tereza: „prosím, zruště ty ustavy pro děti. To je naprosto nevhodné- z těchto ustavu odchází děti a traumaty. Proč u nás nefungují pěstouni na 100%?a po roce se dítě neumístí do náhradní rodiny?děkuji“

Alžběta Hlásková: „Snažíme se o to, aby se situace v České republice konečně zlepšila tak, že bude dostatečná podpora původní rodiny. A se aby u dětem, které nebudou i tak moci vyrůstat v původní rodině, podařilo najít dost náhradních rodin, které také budou mít dostatečnou podporu.“

Ludmila: „Dobrý den, nejsme s přítelem v manželství, nemáme zatím děti. Náš věk 25 a 28 let. Kolik nám musí byt a jaké musíme mít zázemí pro adopci miminka?“

Alžběta Hlásková: „Ozvěte se na facebook Dobré rodiny, napište na mamdotaz@dobrarodina.cz nebo si najděte v kontaktech svého regionálního koordinátora na www.dobrarodina.cz. Dobrá rodina působí po celé republice. Dozvíte se, jaké podmínky musíte splňovat a pomůžeme Vám projít celým přípravným procesem.“

Eli K.: „Dobrý den, mám otázku na pana Libora. Co dělá pro rodinu klíčový pracovník?“

Alžběta Hlásková: „Pravidelně dochází do rodiny, podporuje a pomáhá rodině zvládnout péči o dítě. Když třeba dítě zlobí a pěstoun nerozumí tomu, proč se dítě tak chová, klíčový pracovník s pěstouny hledají příčiny takového chování dítěte a společně pak volí nejlepší řešení. Někdy pak může klíčový pracovník doporučit další kolegy, kteří poskytují specifickou odbornou pomoc dítěti. Pomáhá při jednáních s úřady, pomáhá nastavovat bezpečné kontakty, pokud se dítě setkává s původní rodinou, hledá pěstounům nejlepší témata pro jejich další vzdělávání. Prostě pomáhá navyšovat kompetence pěstouna tak, aby rozuměl potřebám svěřeného dítěte a uměl je naplňovat.“

Jana: „Dobrý den, uvažuji o tom stát se pěstounkou na přechodnou dobu, ale bylo mi na OSPOD řečeno, že musím být k dispozici pro věkovou kategorii 0-18 let, je to tak? Myslela jsem, že bych byla pouze pěstounkou pro věk 0-3 roky. Jde to takto vymezit? Děkuji“

Alžběta Hlásková: „Tento trend nějakou dobu republikou běžel. Postupně se ukazuje, že specializace pěstounů je nutná. Není možné, aby byl někdo tak univerzální a měl tak nekonečné možnosti a rodinnou situaci, že by přijal skutečně jakékoliv dítě. Ozvěte se na facebook Dobré rodiny, napište na mamdotaz@dobrarodina.cz nebo si najděte v kontaktech svého regionálního koordinátora na www.dobrarodina.cz. Dobrá rodina působí po celé republice.“

Barbora Pávková: „Proč potřebuje dítě udržovat kontakt se svými rodiči, kdy ho nechtějí??“

Alžběta Hlásková: „Dítě v náhradní rodinné péči potřebuje kontakt s rodiči proto, že především potřebuje rozumět tomu, proč u rodičů nevyrůstá. Potřebuje rozumět tomu, co se stalo, že o něj maminka a tatínek nemohou pečovat. Potřebuje vidět, jestli je reálné, že by o něj v budoucnu pečovali, když to rodič při setkání začne slibovat. Děti také chtějí vědět, komu jsou podobné, proto jim pomůže, když rodiče mohou vidět. V Dobré rodině se snažíme o to, aby kontakty byly nastaveny tak, aby se konaly v zájmu dítěte, dítěti pomáhaly pochopit svoji situaci a byly pro dítě opravdu bezpečné. V tom pěstounům pomáhají právě doprovázející organizace a sociální pracovnice dítěte.“

LK: „Jak vůbec může matka svoje dítě odložit????“

Alžběta Hlásková: „Rodiče těchto dětí se ocitají ve složitých životních situacích, často jsou to ženy, které samy vyrůstaly v dětských domovech či nefunkčních rodinách, jsou opuštěné od svých rodičů, od partnera, týrané partnerem, bez prostředků, bez bydlení, ve výkonu trestu nebo závislé na návykových látkách. Lidé bez této zátěže děti neodkládají. Proto je potřeba rozumět tomu, že se rodiče opuštěných dětí dostali opravdu do velmi náročné životní situace, která jim v péči brání.“

ala: „Děkuji za to co pro děti děláte. s panem Lasákem jsem se také osobně setkala a moc mi pomohl. přeji všem krásný den a dětem hodně štěstí.“

Alžběta Hlásková: „Moc děkujeme!!! Zdravíme z Kavčích hor :D“

Jáňa: „Je pravda, že je dlouhodobých pěstounů málo?“

Alžběta Hlásková: „Ano, stále není dostatek pěstounů, a to především těch dlouhodobých, kteří by byli ochotni přijmout děti v složité životní situaci a dovést ho případně až do dospělosti. I proto jsme teď zrovna v Sama doma, protože doufáme, že třeba tento pořad někoho osloví a posune ho v jeho rozhodování. I kdyby to byla jen jedna rodina, stojí to za to :D Ale doufám, že jich bude víc :D :D :D“

Dany: „Děkuji Vám Alžbětko za práci, kterou děláte:)“

Alžběta Hlásková: „Děkuji, moc si veškeré podpory vážím!“

Hana Zábojníková: „Jaký znáte z praxe nejdelší pobyt dítěte v PPPD?“

Alžběta Hlásková: „Pobyt dítěte by neměl překročit jeden rok. I mně je nepochopitelné, že některé děti jsou svěřeny opakovaně do PPPD, protože to je obcházení zákona. Naštěstí jsou to velké výjimky. Naprostá většina dětí z PPPD najde do několika měsíců trvalou rodinu, ve které může vyrůst až do dospělosti.“

Zdena: „Dobrý den Alžběto, je hrozně fajn, že je neustále zájem stát se pěstounem jak na přechodnou dobu tak dlouhodobým. Všem zájemcům o přechodnou pěstounskou péči bych touto cestou přes chat s Vámi poděkovala, že chtějí rozšířit naše řady. Přestože je naše práce nesmírně náročná a pokud od nás dítě odchází po delší době i velmi citově náročná, neboť ať chceme či nechceme vždy se mezi námi a dítětem vytvoří citové pouto, tak je to práce velmi obohacující, kdy jsme svědky rozkvětu dítěte. Také a možná ještě více děkuji všem dlouhodobým pěstounům za jejich rozhodnutí přijmout nastálo do své rodiny děti, které nemají to štěstí vyrůstat ve své rodině a nemohou být adoptovány. Kéž by nás všech bylo tolik, aby už žádné dítě nemuselo prožít ani jeden jediný den v ústavu.“

Alžběta Hlásková: „Líp bychom to nenapsali! Děkujeme a přejeme hodně síly do další práce s dětmi!“

Slavomira: „Dobrý den, viděla jsem na faceboku vaše video přání s herečkou paní Svátkovou a teď koukám na sama doma a JSTE TAM zase :)))) sama mám v pěstounce holku a je to radost jak tady psal pan jindra. zdraví vás Slávka“

Alžběta Hlásková: „Moc děkuji, ať se Vám i Vaší svěřenkyni dobře daří!“

Jiří Marek: „Tolik dětí v ústavech je opravdu smutná vizitka České republiky. FANDÍM VÁM!!!“

Alžběta Hlásková: „Proto se snažíme, aby se situace ohrožených dětí v naší republice změnila k lepšímu... Díky za podporu!“

D.: „Mám v pěstounské péči děti svojí sestry a díky dobré Rodině jsme šťastná rodina děkuji za to.“

Alžběta Hlásková: „Děkujeme, Dobrá rodina se bude snažit poskytovat dobrou podporu i nadále. Ať se Vám daří!!!“

Alča: „Chtěla bych se zeptat jestli člověk, který se rozhodne pro přechodné pěstounství musí mít doma vyhrazenou místnost pro ty děti nebo mohou být dohromady v jednom pokoji s těmi našemi vlastními dětmi ?“

Alžběta Hlásková: „Mít volnou místnost je dobré z několika důvodů. I kdybyste měli v péči děti, které budou s Vámi spát v ložnici, dojde pak k jejich předání. Pokud dochází k předávání osvojitelům, většinou se rodiny navštěvují. Nejpozději v tomto období je tedy dobré, aby přebírající rodina měla možnost v klidu navazovat vztah s dítětem, aniž by jim pěstouni "dýchali za krk". Tam se volná herna či pokoj opravdu hodí.“

K.: „V Dobré rodině jsme absolvovali přípravy pro žadatele o pěstounskou péči a můžeme vás jen a jen doporučit!:-) Chtěli bychom ostatní povzbudit, aby do toho také šli a nebáli se. My jsme se taky báli, ale stálo to za to. Teď se těšíme, až dostaneme dítě. DĚKUJEME ZE SRDCE.“

Alžběta Hlásková: „Moc děkujeme! Dobrá rodina bude nově poskytovat přípravy třeba i v Královéhradeckém kraji, tak se těšíme na setkání s dalšími žadateli.“

Světlana: „Jsem pěstoun u OSPOD můžu absolvovat vzdělávání u vás?“

Alžběta Hlásková: „Určitě. Zkuste se domluvit se svojí klíčovou pracovnicí. Na stránkách www.dobrarodina.cz najdete velkou nabídku vzdělávání pěstounů, sociálních pracovníků, odborníků i veřejnosti. Každý seminář či klub je "šit na míru" pro konkrétní skupinu účastníků. Doufáme, že nebudete zklamáni.“

Petr Novotný: „Ústavy josu plné dětí s postižením, jak se pro ně najde rodina?“

Alžběta Hlásková: „Tuto otázku si klademe i my. Každé dítě však potřebuje rodinu. Dítě se zdravotními problémy tím spíše. Pokud tedy někdo z účastníků chatu uvažuje o přijetí dítěte, může ho třeba oslovit i pomoc dítěti se zdravotním znevýhodněním. V rámci transformace by mělo dojít k tomu, že se současná zařízení transformují do skutečně rodinných zařízení pro max. 4 - 6 dětí pro případy, že se nepodaří najít rodinu, která by dítě přijala.“

Irenka: „Dite bylo matce odebrano. Je ve vezeni a matka zazadala o dite. Je v tomto pripade predani okamzite? U nas od narozeni do roka, matku nezna“

Alžběta Hlásková: „Nejdřív dojde k prověření podmínek maminky. Sociální pracovnice musí zjistit, zda může maminka dítěti poskytnout bezpečný domov. Není to tedy tak, že jakmile si rodič vzpomene, dítě dostane. O návratu dítěte zpět do rodiny rozhoduje soud.“

Petra K.: „Jak vás můžu podpořit? Na pěstounství už se necítím, ale ráda bych pomohla alespoň jinak. Děkuji moc.“

Alžběta Hlásková: „Moc děkujeme za Vaši nabídku. Způsobu pomoci je celá řada - dobrovolnictví, finanční podpora, pomoc v oblasti, ve které se pohybujete (např. tisk materiálů, vybavení pro děti a rodiny aj.). Budeme rádi, když se ozvete na facebook Dobré rodiny nebo napíšete na mamdotaz@dobrarodina.cz. Zkusíme s Vámi najít nejlepší cestu, jak můžete ohroženým dětem pomoci.“

Kateřina: „Dobry den, muze se pěstounkou stat svobodna zena? Bez zdravotního ci pedagogického vzdelani, za to s dlouholetou praxi jako chůva? Dekuji“

Alžběta Hlásková: „V zásadě může, ale většinou to je pro takovou žadatelku skutečně náročné. Já sama nevím, jak bych to bez podpory mé rodiny zvládla. Pečovat o tak náročné děti 24 hodin bez možnosti se vystřídat s partnerem po dobu několika měsíců, to je opravdu hodně náročné... Pokud nemá pěstounka partnera, doporučuji žadatelkám, aby našli tedy nějakou jinou osobu, která bude schopna se s nimi o péči podělit. Pokud chcete, napište na mamdotaz@dobrarodina.cz.“

Jana: „děti pykají za nezodpovědnost svých rodiču.“

Alžběta Hlásková: „Jejich rodiče většinou nepečují o své děti proto, že sami nezažili funkční rodinu jako děti. Důležité je, aby alespoň systém fungoval tak, že dětem bude pomáhat dostatečně účinně.“

Kateřina: „Dobrá rodina naši pěstounskou rodinu doprovází už dva roky a jsem maximálně spokojená. Moc děkuji, pomohli jste nám porozumět našemu dítěti. Bohužel strávilo první roky života v ústavu a následky si nese dodnes. Děkuji za podporu.“

Alžběta Hlásková: „Moc děkujeme, pochvala moc potěší a dává nám sílu do další práce! Snažíme se stále zlepšovat...“

Irenka: „Jsme se nepochopily. Ona zazadala o nej aby sel za ni do vezeni. Zajima me, kdyz to matce schvali, jestli je predani okamzite na prahu veznice“

Alžběta Hlásková: „Nejlepší je zeptat se na konkrétní postup předání klíčové pracovnice nebo sociální pracovnice dítěte na OSPOD. Záleží vždy na konkrétní situaci.“

Vladimíra: „Kdo se může stát pěstounem? Děkuji paní Hlásková a pane Lasáku za to co pro děti děláte. Držím Vám palce a srdečně zdravím!“

Alžběta Hlásková: „Podívejte se na www.dobrarodina.cz. V sekci Co děláme najdete rovnou celý přehled toho, jaké jsou podmínky a jak vypadá příprava. Nebo napište na facebook Dobré rodiny. Moc děkujeme za podporu!“

Kamila: „Ráda bych pomohla jako dobrovolnice, kam se mám prosím obrátit?“

Alžběta Hlásková: „Napište na mamdotaz@dobrarodina.cz. Krásný den!“

Iva: „Kdo muže být pěstoun? Děkuji“

Alžběta Hlásková: „Napište na mamdotaz@dobrarodina.cz. Krásný den!“

Martina Ziegenfussová: „Dobrý den paní Hlásková. Chtěla bych se zeptat, zda může o dítě pečovat i samotna žena baz manžela pouze s dětmi. Pokud ano, kde se dají zjistit veškeré informace. Děkuji za Vaši odpověď. Přeji krásný den Martina Ziegenfussová“

Alžběta Hlásková: „Napište na mamdotaz@dobrarodina.cz. Krásný den!“

Hynek: „Dobry den, chtel bych se zeptat, zda se do programu pěstouské péče mohou zapojit i homosexuální páry. Ať už registrované nebo nikolov. A jsou takové páry vhodné pro oba typy?“

Alžběta Hlásková: „Napište na mamdotaz@dobrarodina.cz. Krásný den!“

šárka jarolímkova: „dobrý den v létě mi zabili mou jedinou dceru simonku 18let srazil ji vodní skútr žila jsem jen s dcerou kdybych chtěla v budoucnu pečovat o děťátko jiné cizí protože své už mít nemohu je nakej problém v tom že ziju sama a lecim se s psychikou děkuju sarka“

Alžběta Hlásková: „Napište na mamdotaz@dobrarodina.cz. Krásný den!“

Eva špidlenova: „DOBRY DEN JSEM ROČNIK 63 MĚLA BYCH ŠANCI“

Alžběta Hlásková: „Napište na mamdotaz@dobrarodina.cz. Krásný den!“

Jarka H.: „Pěstouni PPPD dlouhodbě bojují s pocitem, že nejsou potřeba, jelikož místní krajský úřad jim to naznačuje. Jak je můžeme dlouhodobě motivovat, aby to nevzdávali? Jak motivovat kraj, aby i opuštěné romské děti, o kterých smýšlí, že jsou dlouhodobě neuplatnitelné, dostaly tuto šanci žít v rodině?“

Alžběta Hlásková: „Napište na mamdotaz@dobrarodina.cz. Krásný den!“

Martina: „Dobrý den, prosím máte už delší dobu zájem o pěstounskou péči. Prosím poraďte, jak a kde vůbec začít, kam se obrátit.Dekuji moc, nebo prosím o kontakt“

Alžběta Hlásková: „Napište na mamdotaz@dobrarodina.cz. Krásný den!“

Klára: „Je mi teprve 19 let ale ráda bych dětem v pěstounské péči nějak pomohla. Jde to?“

Alžběta Hlásková: „Napište na mamdotaz@dobrarodina.cz. Krásný den!“

Eva Jirková: „Myslíte, že je překážkou, že dítě z krátkodobé pěst.péče by ráda převzala do dlouhodobé péče rodina, kde nejmladší dítě je o pár měsíců mladší, než to žádané? Jde o to, že se již delší dobu znají, mají spolu přátelské vztahy. Je možné, že by instituce akceptovaly vztahy zúčastněných a netrvaly na pravidle " nejmladší dítě"? Děkuji za odpověď.“

Alžběta Hlásková: „Už nemáme prostor na odpověď. Napište na mamdotaz@dobrarodina.cz. Krásný den!“