Chat

host

JUDr. Markéta Pravdová

Novinky v zákoníku práce

Záznam chatu ze středy 11. ledna 2017

ANTI: „Které novinky v nové novele zákoníku jsou nejzásadnější?“

JUDr. Markéta Pravdová: „Záleží, jestli se na to díváme z pohledu zaměstnance či zaměstnavatele. Pro zaměstnavatele může být zajímavé vymezení institutu tzv. vrcholového řídícího zaměstnance, u kterého nebudou platit některá omezení týkající se rozvrhování pracovní doby, práce přesčas, zaměstnavatel mu nebude hradit příplatky za práci přesčas, za práci ve svátek atp. Pro zaměstnance může být zajímavé podrobnější vymezení podmínek práce z domova, jakož i změna institutu převedení na jinou práci. Nově bude možno na základě žádosti zaměstnance převést nárok na dovolenou přesahující 4 týdny do dalšího roku, bez dalších omezení. Nárok na dovolenou bude stanoven v hodinách a zjistí se tak, že výměra dovolené v týdnech se vynásobí stanovenou týdenní pracovní dobou v hodinách. Povinnost zařadit zaměstnance/zaměstnankyni na stejné pracoviště bude platit nejen po ukončení mateřské dovolené, ale i po ukončení rodičovské dovolené. Dochází též k přesnění podmínek převodu zaměstnanců, ke kterému dochází mimo jiné též v případě prodeje závodu atp. Pokud Vás zajímají bližší informace, podívejte se na sněmovní tisk č. 903, kde je uveden jak návrh zákona, tak důvodová zpráva.“

Lenka: „Dobrý den, kde si mohu novinky přečíst ?děkuji“

JUDr. Markéta Pravdová: „Novela zákona je obsažena ve sněmovním tisku č. 903, ve kterém je uvedena též důvodová zpráva, v níž jsou změny podrobně popsány.“

Pavla Pátková: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na konkrétní situaci. Jsem na rodičovské dovolené a zaměstnavatel mi navrhl, ať se vrátím dříve. Můj dotaz je mohu se vrátit do své původní práce, na kratší úvazek, a dále pobírat rodičovský příspěvek? Jak na toto pohlíží Zákoník práce? Co případně zařídit, aby toto šlo? Děkuji za odpověď.“

JUDr. Markéta Pravdová: „Dle mého názoru by v tom neměl být žádný problém. Problematiku rodičovského příspěvku řeší předpisy o sociálním zabezpečení, nikoli zákoník práce, proto bych doporučovala záležitost zkonzultovat s Vaší příslušnou správou sociálního zabezpečení. Pokud se vrátíte na kratší úvazek, potom by s Vámi měl zaměstnavatel uzavřít dodatek k pracovní smlouvě, kde budou upraveny změněné podmínky. Pokud byste vykonávala jinou práci, přicházelo by v úvahu uzavření dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce.“

Jana: „Dobry den, kdyz jedu do lazni apobyt mi hradi cely pojistovna muzu si vzit dovolenou ?“

JUDr. Markéta Pravdová: „Dobrý den, zde záleží na dohodě se zaměstnavatelem, zda Vám nařídí dovolenou či poskytne "neplacené volno". Stále totiž platí princip, že dovolenou nařizuje zaměstnavatel.“

Eliška: „jak vychází novinky vstříc zaměstnancům ?“

JUDr. Markéta Pravdová: „Dle důvodové zprávy je cílem novely větší flexibilita v pracovněprávních vztazích při současné vyšší ochraně zaměstnanců. Novela obsahuje několik změn, které jsou jednoznačně ve prospěch zaměstnanců - např. změna krácení dovolené, povinnost zaměstnavatele i po skončení rodičovské dovolené zařadit zaměstnance na původní práci a pracoviště. Některé změny, ač dobře myšlené ve prospěch zaměstnanců, naopak pro ně mohou mít nepříznivý dopad, např. v důsledku podrobnějšího vymezení práce z domova může dojít k tomu, že zaměstnavatelé budou méně ochotni s výkonem práce z domova souhlasit.“

Hanka: „Dobré poledne, já jsem neslyšicí a hledám novou jinou práci. Většinou různé malé i velké firmy nechtějí mě vzít do nového zaměstnání. Jsem šikovná, poctivá a odezírám. Je něco nového v zákoníku práci pro neslyšicí??? Předem moc děkuji“

JUDr. Markéta Pravdová: „Dobrý den, Vaše situace opravdu není jednoduchá, nicméně dle mého názoru novela zákoníku práce neobsahuje nic, co by Vaši situaci mohlo zásadně změnit.“

Radek Janík: „Dobrý den, jak se bude počítat dovolená v případě odpracovaných přesčasů. Mám i 350 hod. za rok. Děkuji za odpověď“

JUDr. Markéta Pravdová: „Přesčasy by na výši nároku na dovolenou neměly mít vliv. Za práci přesčas Vám může být poskytnuto náhradní volno.“

Monika: „Dobrý den,prosím Vás,chtěla bych se zeptat,pokud budu mít děti za sebou, (u obou dětí tříletá rodičovská dovolená)ma zaměstnavatel povinnost držet mi místo?Děkuji za informaci.“

JUDr. Markéta Pravdová: „Ano, tato povinnost by se na Vás měla vztahovat, pokud budete nastupovat bezprostředně po ukončení rodičovské dovolené, je přitom jedno, zda se bude jednat o jednu či vícenásobné rodičovské dovolené za sebou.“

Lucka N.: „Dobrý den, zajímalo by mě, jestli bude možné dát po návratu z rodičovské dovolené po 2 až 3 letech výpověď pro nadbytečnost v případě, že místo pořád existuje, ale firma už si najala na mé místo jiného zaměstnance?“

JUDr. Markéta Pravdová: „Primárně bude zaměstnavatel povinen Vám přidělovat práci dle pracovní smlouvy. Pokud tuto práci nebude mít, je možné, že se stanete tzv. nadbytečnou a bude Vám dána výpověď. V tomto případě budete mít nárok na odstupné.“

alena: „dobry den,chci se zeptat jsem na rodicovske dovolene a vracim se zpet do prace tento rok (kde mam smlouvu na dobu neurcitou) ale muj zaskok se osvedcil a bylo mi naznaceno ze nejspis dostanu vypoved s odstupnym.je v zakoniku dano po jake dobe po navratu z rd muze dostat vypoved? nebo muze dostat vypoved dnem meho navratu?dekuji“

JUDr. Markéta Pravdová: „V praxi se tak často děje, že zaměstnavatel dá zaměstnankyni vracející se po rodičovské dovolené výpověď z důvodu nadbytečnosti. Záleží vždy na konkrétních okolnostech případu, zda výpověď je oprávněná či neoprávněná, zda u zaměstnavatele jsou dány organizační důvody, které výpověď odůvodňují či nikoli, přičemž organizační změny je zaměstnavatel oprávněn provádět dle své potřeby, na druhou stranu nesmí být uměle vyvolané s cílem zbavit se konkrétního zaměstnance.“

Ludmila: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Díky tomu,že jsem po krachu zaměstnavatele nějakou dobu byla evidována na úřadu práce mám teď ze zákona povinné 4 roky rodičovské dovolené. Našla jsem si nyní brigádu. Musím odvádět daň z příjmu?“

JUDr. Markéta Pravdová: „Obecně platí, že daň z příjmů odvádí zaměstnavatel, a to ze všech příjmů, které zaměstnanci zúčtuje, ledaže by nebyly předmětem daně nebo byly od daně osvobozené. Ve Vašem případě byste pravděpodobně mohla u zaměstnavatele uplatňovat daňová zvýhodnění a slevy na děti. Bližší informace by Vám měla poskytnout mzdová účetní Vašeho zaměstnavatele.“

Gabriela: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat mám těsně před porodem a již jsem na mateřské,bude se na mě také vztahovat to právo vrátit se na stejné místo v práci, ze kterého jsem odcházela? A v případě bude li schváleno porodné a vyšší mateřská bude se to týkat také mne? Děkuji .“

JUDr. Markéta Pravdová: „Dobrý den, ohledně mateřské a porodného byste měla kontaktovat příslušnou správu sociálního zabezpečení. Povinnost zaměstnavatele zařadit Vás na stejné místo by se měla týkat i Vás.“

Bauerova Marie: „Budu mit dohodu o provedeni cinnosti vydelek asi 4000 měs.musim platit zdravot .a socia.??dekuji“

JUDr. Markéta Pravdová: „Ano, sociální i zdravotní pojištění budete muset hradit. Tato povinnost by se na Vás nevztahovala, pokud byste měla uzavřenu dohodu o provedení práce a měsíční příjem činil max. 10 tis. Kč.“

alena: „co delat v situaci kdy dostanu vypoved s odstupnym s tim ze se me chce zamestnavatel zbavit(po navratu z rd)?jak se mam branit?dekuji“

JUDr. Markéta Pravdová: „Asi by bylo nejvhodnější obrátit se na advokáta, který Vaši situaci posoudí a poradí Vám, zda ve Vašem případě bude mít smysl zpochybnit výpověď, požadovat na zaměstnavateli další zaměstnávání a případně podat žalobu na neplatnost ukončení pracovního poměru.“

Jana S.: „Paní doktorko, zdravím Vás. Jak jste již řekla , dle nového ZP, bude po RD zařazení i místo u stolu stejné jako před narozením dítěte. Zajímalo by mně, jestli to platí i v případě, že na mém místě (stolu) je slečna, kterou přijali na dobu neurčitou a zda tento můj "nárok" na můj původní stůl (kancelář) je myšleno opravdu toto konkrétní místo, přestože na mém oddělení je více kanceláří, kde dělají zaměstnankyně se stejným zařazením .Konkrétně u kolegyň je volné místo u stolu v jiné kanceláři, ale na mém místě je někdo jiný, já bych chtěla zpět své místo, je to možné o toto usilovat? Děkuji Jana“

JUDr. Markéta Pravdová: „Samozřejmě záleží na finální podobě, ve které bude novela schválena. Pravděpodobně budete moci požadovat zařazení k "původnímu" stolu.“

helena: „Mám nárok na preplatenie dovolenky za rok 2016 keď som mala uzavretú pracovnú zmluvu podľa ZP ČR s pracovnou agentúrou so sidlom v ČR do 31.12.2016“

JUDr. Markéta Pravdová: „POkud byl pracovní poměr ukončen a zbyla Vám "nevyčerpaná" dovolená, potom máte nárok na její proplacení.“

Lenka N.: „Dobrý den. Mám dotaz ohledně výpovědi zaměstnavatelem pro nadbytečnost. Výpověď je sepsána dle správného paragrafu, ale odstupné nikde, neboť zaměstnavatel zkrachoval a je nedohledatelny, protože utekl do zahraničí. Budu moc ráda, pokud mi na tento dotaz odpovíte. Děkuji a přeji hezký den.“

JUDr. Markéta Pravdová: „Na Vaši otázku není možno bohužel odpovědět při bližší znalosti situace - zda byl zaměstnavatel fyzická či právnická osoba atp. Pokud jste nezaměstnaná, doporučuji kontaktovat Úřad práce.“

Magdaléna: „Dobrý den, v rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen držet mi místo po dobu 3 let. Když se narodí ¨po dvou letech druhé dítě, jak dlouho mi ještě bude držet místo? Děkuji mockrát“

JUDr. Markéta Pravdová: „Podle navrhované novely by to mělo být do návratu z rodičovské dovolené (myšleno poslední).“

STOP: „Jsou v novele zákoníku práce nějaké novinky ohledně zaměstnávání invalidů?“

JUDr. Markéta Pravdová: „Dle mého názoru novela neobsahuje zásadní změny týkající se zaměstnávání invalidů.“

Alena: „Dobrý den,mám dotaz možná trosku mimo,ale rada bych se zeptala na radu,když jsem odešla k 9.1 z práce a novou praci mám od 1.2 musím se hlásit na úřad práce?Ptam se ohledně zdravotního pojištění,Když jsem se ptala na UP paní mi řekla,ze ne,ze mám pojištěny cely měsíc,ale nejsem si jistá.Mockrat Dekuji za odpověď a přeji krásné odpoledne“

JUDr. Markéta Pravdová: „Dobrý den, nejlépe bude, pokud si to ověříte u Vaší zdravotní pojišťovny. Zákoník práce toto neupravuje.“

Magdaléna Z.: „Dobrý den, manžel ukončil pracovní poměru formou dohody k 31.12.2016, na základě toho celá firma (o třech členech) zanikla. Má nárok na přeplacení nevyčerpané dovolené za rok 2016?Děkuji“

JUDr. Markéta Pravdová: „Pokud došlo k ukončení pracovního poměru a zaměstnanci zůstala "nevyčerpaná" dovolená, má nárok na její proplacení.“

Marie: „Dobry den chtela jsem se zeptat jestli nas muze zamestnavatel nutit vracet se po nocni smene znovu do prace. Dekuji za odpoved“

JUDr. Markéta Pravdová: „zákoník práce upravuje povinné přestávky mezi směnami i povinný odpočinek v týdnu. Až na výjimky by měl být povinný odpočinek mezi směnami min. 11h.“

Lucka: „dobrý den, bude nějaká změna u dohod o provedení práce?“

JUDr. Markéta Pravdová: „Mělo by dojít jen k drobným změnám - měla by se i u dohod evidovat pracovní doba a měla by se na ně vztahovat tzv. zaručená mzda. V této oblasti však ještě může dojít ke změně.“

Lenka: „Dobrý den, v srpnu 2017 mi vyprší tří letá rodičovská dovolená. Ráda bych se vrátila do svého původního zaměstnání, ale moje pracovní doba byla od 8hod - 17hod denně s tím, že bylo nutné být min. 20min před i po pracovní době na pracovišti. Chtěla bych dát dceru do MŠ, ale samozřejmě není otevřena do 18hod. Dočetla jsem se, že bych mohla zažádat o zkrácený prac. úvazek /péče o dítě do 15let/ dle § 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb. Je v tomto směru nějaká změna v novém zákoníku práce? Děkuji za odpověď.“

JUDr. Markéta Pravdová: „Máte pravdu, pokud zaměstnanci pečují o dítě do 15 let, měl by zaměstnavatel vyhovět jejich požadavku na úpravu pracovní doby, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Nově bude stanoveno, že Vám zaměstnavatel na tento požadavek musí dát písemnou odpověď s odůvodněním.“

Viktorie Viklická,Praha: „Dobrý den paní doktorko. Mám na Vás prosím dotaz, byla jsem 1,5 roku vedena na ÚP jako uchazeč o zaměstnání, následně od 01-06/2016 do 19-12/2016 zaměstnaná na HPP a momentálně jsem opět vedena na ÚP. Bude mi 40let a chtěla by jsem první miminko. Jaký mi prosím doporučujete postup ? Je těhotenství reálné hned ? Z čeho se mi nyní vypočítá mateřský příspěvek ? Nebo na jak dlouho by jsem měla (kvůli mat.příspěvku) popř. ještě nastoupit do zaměstnání ? Děkuji Vám za odpověd. S pozdravem Viktorie Viklická, Praha.“

JUDr. Markéta Pravdová: „Dobrý den, tuto problematiku řeší předpisy o sociálním zabezpečení, doporučuji kontaktovat Vaši příslušnou správu sociálního zabezpečení, tak Vám sdělí, zda máte "odpracovánu" potřebnou dobu, aby Vám vznikl nárok na mateřskou.“

IVETA: „Dobrý den, pochopila jsem dobře, ze pokud nenastoupim po RD ( po 6 mesicich )do zaměstnání,tak zaměstnavatel mně může přiřadit na jiné místo ( jiné kanceláře )? Dekuji velive“

JUDr. Markéta Pravdová: „V současné době ano, limitem je však druh práce sjednaný v pracovní smlouvě. Jinou práci Vám zaměstnavatel nemůže přidělovat.“

Ilona Němcová: „Dobrý den, mám pracovní smlouvu na fakturantku. Vedení po mně vyžaduje, abych se naučila kancelářskou práci za celého člověka, která s fakturací nesouvisí. A to proto, že budu dělat zástup za toho člověka v době jeho něpřítomnosti (dovolená, nemoc a lékař). Mě prý nebude nikdo zastupovat a já si to musím dohnat. Nechce se mi ´do toho a jeví se mi to jako nestandartní. Má na to zaměstnavatel právo? Děkuji moc za odpověď“

JUDr. Markéta Pravdová: „Pokud je v pracovní smlouvě sjednán jako druh práce "fakturantka", pak Vám zaměstnavatel bez Vašeho souhlasu nemůže přidělovat práci, která s tím nesouvisí.“

Ilona: „Dobrý den, může zaměstnavatel omezit dovolenou dle sebe? Např. povolit vybírání dovolené pouze mimo hlavní letní prázdniny, vybírat pouze celé týdny,... ? Děkuji“

JUDr. Markéta Pravdová: „Dovolenou primárně nařizuje zaměstnavatel, dle svých provozních potřeb, je přitom povinen přihlédnout k oprávněným zájmům zaměstnance, tj. mělo by jít o kompromis. Dovolenou by měl zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci tak, aby jedna část činila 14 dní (jde o to, aby zaměstnavatel nenařizoval zaměstnanci dovolenou po dnech). Pokud jsou u Vás odbory, plán dovolených je třeba vydat s jejich souhlasem.“

Jana: „Dobrý den, může mi zaměstnavatel dát výpověď ( v rozporu se zákonem) kdy uvede jako důvod nesmysl ? > nadbytečnost > neplnění funkcí ..atd.“

JUDr. Markéta Pravdová: „Výpovědní důvody jsou taxativně uvedeny v § 52 zákoníku práce. Ve výpovědi musí být tento důvod skutkově vymezen (popsána daná situace) tak, aby ho nebylo možno zaměnit s jiným výpovědním důvodem.“

Hanka: „Dobrý den, měla bych dotaz ohledně brigády. UŽ rok a půl mám brigádu, kde zaměstnavatel uplatňoval studentskou slevu na daních. Nedávno jsem si ale našla brigádu další (kde mám více peněz) a proto se mi vyplatí uplatňovat studenstkou slevu na daních na této druhé brigádě a proto jsem u prvního zaměstnavatele chtěla slevu zrušit, abych si ji mohla čerpat u druhého zaměstnavatele (kde se mi to vyplatí víc). Vím totiž, že slevu mohu čerpat pouze na jedné brigádě. Zaměstnavatelka mi ale řekla, že mi slevu nezruší a daně za mě odvádět nebude a že mám smůlu. Chtěla bych se zeptat, zdali je to v pořádku?“

JUDr. Markéta Pravdová: „Ne, postup zaměstnavatele není v pořádku, doporučovala bych mu Vaše rozhodnutí písemně oznámit.“

Jana Ďásková: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, když budu pobírat rodičovský příspěvek po dobu dvou let a zůstanu na rodičovské po dobu tří let. Je mi jasné, že rok nebudu pobírat rodičovský příspěvek, ale nevím jestli se mám nahlásit na Pracovní úřad nebo si platit sociální a zdravotní pojištění. Děkuji za odpověď. Jana Ď.“

JUDr. Markéta Pravdová: „Pokud nebudete mít žádné příjmy, pak nebudete povinna hradit sociální zabezpečení. Pravděpodobně nebudete muset hradit ani zdravotní pojištění, protože budete patřit do kategorie, za kterou hradí pojistné stát. Doporučuji zkonzultovat se zdravotní pojišťovnou.“