Chat

Bezpečnostní zámky

Iva Špačková

Záznam chatu ze středy 18. listopadu 2015

WAR: „Odkud jsou dnešní bezp. zámky na trhu v ČR - domácí či zahraniční? A které jsou lepší - domácí či zahraniční?“

Iva Špačková: „Dobrý den. Dnešní bezpečnostní cylindrické vložky se vyrábějí jak v České republice, tak v zahraničí. Testem prošly dobře jak některé vložky vyráběné v Česku, tak ty, co se vyrábějí v zahraničí. Pro samotnou bezpečnost je dobré ověřit si, zda byla vložka certifikována, tedy prošla státem akreditovanou zkušebnou. Tyto vložky jsou spolehlivější než ty, co se sice jmenují "bezpečnostní", ale zkušebnou neprošly. Ke každé akreditované vložce byste měli na vyžádání dostat od zámečníka certifikát. Na něm je vyznačena bezpečnostní třída kupované vložky (pro zabezpečení bytu kupujte vložku s označením minimálně RC3, lépe RC4). Pokud vám ho na požádání zámečník nevydá, vložce bych příliš nevěřila.“

IGR: „Jaký je nejlepší zámek pro garážová vrata garáže, která stojí samostatně?“

Iva Špačková: „Dobrý den, pokud máte v garáži jen nářadí, stačí bezpečnostní třída (dříve označení BT, dnes RC) číslo 2. Pokud v ní máte drahé auto, kupte si RC4). Nicméně samotná vložka na zabezpečení majetku nestačí. I další zabezpečovací prvky (např. dveře, kování) musí splňovat požadavky této bezpečnostní třídy.“

SK: „Jaký je nejlepší bezp. zámek pro garsonku v paneláku?“

Iva Špačková: „Dobrý den. Obecně platí, že čím vyšší bezpečnostní třídu vložka má, tím lépe je váš majetek chráněn. V testu dopadly výborně všechny vložky v bezpečnostní třídě RC4. V bezpečnostní třídě RC3 už to tak dobré nebylo. Dvě vložky sice odolaly všem třem testovaným způsobům vloupání, další však už minimálně jednou metodou neprošly. Záleží také na tom, zda bydlíte v přízemí, nebo v dalších patrech. Pokud v přízemí, nekupujte si zámek, který by šel z druhé strany jednoduše otevřít. Zloději se do prvních pater či samostatně stojících domů dostávají nejčastěji přes balkony, okna, sklepy a touto vložkou byste jim ulehčili "jejich práci".“

Kateřina: „Dobrý den, paní Špačková,chápu, že máte asi trochu trému, ale chtěla bych Vás poprosit,zda byste nemohla mluvit trochu pomaleji,jsem starší divačka,nestíhám vnímat a téma je docela zajímavé.Neberte to prosím jako kritiku,nebo nesympatie, je to opravdu jen dobře míněná prosba. :) Děkuji“

Iva Špačková: „Dobrý den, děkuji za upozornění. Budu na to myslet :)“

Petra: „Dobrý den, již od dětství se léčím s atopickým ekzémem, u mého plně kojeného 3 měsíčního syna se nyní objevila vyrážka na hrudi a na tvářičkách. Výskyt vyrážky jsem konzultovala s pediatrem, doporučil mi omezit přísun mléčných výrobků. Je ještě nějaká možnost, jak vyrážce zabránit v šíření a zbavit se ji? Domníváte se, že vyrážka může být předzvěstí možného zděděného atopického ekzému? Děkuji za odpověď.“

Iva Špačková: „Dobrý den, to se asi ptáte dalšího hosta Sama doma. Já odpovídám na otázky ohledně toho, jak si zabezpečit byt před krádeží...“

Jana: „Dobrý den. Jak starému dítěti už mohu dát klíče?“

Iva Špačková: „Dobrý den. Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na tom, jak vyspělé Vaše dítě je. Některé může být samostatné a zodpovědné už v šesti letech, jiné v deseti. Každopádně pokud uvažujete o tom, že klíč dítěti dáte, proberte s ním nejprve základní bezpečnostní pravidla. Například mu řekněte, že nesmí nosit klíče na krku, protože bude dobrým terčem pro potenciálního zloděje. Dalším pravidlem je, že pokud klíč ztratí, musí to okamžitě říci, aby se dala vyměnit vložka.“

Pepa: „Zdravím, chci se zeptat, existuje nějaký postih zámečnické firmě, která Vám vyrobí bezpečnostní klíč jen tak bez donesené vložky nebo kartičky. Jak to funguje v praxi, jsou postihy, a komu se to dá nahlásit. Jinak Vám to moc sluší, jste kočka, nashle.“

Iva Špačková: „Dobrý den. Předpokládám, že se bavíme o klíčích s bezpečnostní kartou. U klíčů bez bezpečnostní karty totiž žádnou vyšší ochranu výroby neoprávněné kopie čekat nemůžete. Co se týče klíčů vybavených bezpečnostní kartou. Výrobci vložek si kontrolují, zda zámečníci, se kterými mají podepsanou smlouvu, neoprávněné kopie nevyrábějí. Dělá to například Assa Abloy (FAB), Tokoz, EVVA, Kaba... Dělají to tak, že se chovají jako obyčejní zákazníci - přijdou do zámečnictví a prosí o výrobu klíče bez karty. Zkoušejí různé způsoby přemlouvání. Pokud by zámečník podlehl, čekají ho velké sankce (každý výrobce má své vlastní postihy) až po ztrátu licence.“

Marie: „Dobrý den paní Špačková, mluvila jste o lidech, kteří testují bezpečnostní vložky a uzamčení vůbec. Nevím, jakým právem jste se o nich vyjádřila že jsou to cituji "jakoby odborníci". Tito lidé jsou skuteční a to velcí odborníci, ne jen jakoby. Opravdu jsem nepochopila důvod vašeho vyjádření. Nemusíte mi odpovídat. Pouze pokud víte, kterou vložku se jim nepodařilo překonat. Děkuji“

Iva Špačková: „Dobrý den. Lidé, kteří se snažili vložky prolomit, byli odborníci z praxe. Zámečníci, kteří se specializují na nouzové otevírání dveří a jsou tak mistři ve svém oboru. Jednotlivé vložky se snažilo prolomit 7 těchto expertů. Vložky ve 4. bezpečnostní třídě se prolomit ve stanoveném čase a stanovenými způsoby (planžeta, elektropick, vrtačka)nepodařilo, což znamená, že byly velmi odolné.“

Věra: „Jak dlouho se snažili zámečníci do zámků vloupat?“

Iva Špačková: „Pro planžetu byl stanoven limit 15 minut, pro vrtačku 30 minut, nebo zlomení dvou vrtáků.“

Lucie: „Dobrý den. Zajímá mě, zda když jsem doma, tak stačí dát klíč do zámku, nebo je lepší se před zlodějem zamknout?“

Iva Špačková: „Dobrý den, určitě se zamknout. Klíč v zámku zabrání jen otevření s klíčem, ale zloději se do bytu klíčem obvykle nedostávají. Využívají většinou jiné metody.“