Chat

test - aditiva v uzeninách

Pavel Kopřiva

Záznam chatu ze čtvrtka 9. dubna 2015

marcela: „proč se neustále používá karagenan, o kterém se ví, že způsobuje záněty střev, doktoři jej lidem s těmto diagnozou nedoporučují, kterou šunku nebo slaninu použít, aby toto neobsahovala?“

Pavel Kopřiva : „Dobrý den, jde o látku, jejíž využití v potravinách je v České republice i Evropské unii povoleno. Aditivum je získáváno z tzv. červených řas (Irského mechu), jeho účelem je stabilizace mléčných výrobků (aby se jednotlivé složky nedělily)a např. v pekařských výrobcích může zvětšovat objem. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) bezpečné hladiny aditiv v potravinách nestanovuje, jejich dodržení však v rámci svých kompetencí kontroluje. Odborná literatura uvádí, že karagenan při běžných dávkách nemá nežádoucí účinky, jsou nicméně známy alergické reakce u citlivých jedinců. Látku je tedy dle zákona možné v potravinách používat, při zdravotních potížích lze rozhodně doporučit konzultaci s lékařem. Veškeré složky potraviny včetně aditiv musí výrobce uvést na obal, spotřebitelé se tak mohou potravinám s touto látkou vyhnout.“

SK: „Jak dopadly obecně aditiva v uzeninách?“

Pavel Kopřiva : „Aktuální kontrola aditiv v masných výrobcích dopadla spíše pozitivně. Z více než 230 sledovaných hodnot SZPI zjistila porušení předpisů "jen" ve čtyřech případech. Nešlo přitom pochybení bezprostředně ohrožující spotřebitele, jednalo se o absenci označení antioxidantu, kyseliny D - isoaskorbové.“

SK: „Jak je to v zahraničí s aditivy v uzeninách - jejich kvalita?“

Pavel Kopřiva : „SZPI nedisponuje daty o "kvalitě" uzenin v zahraničí. Vzhledem k tomu, že užití aditiv v potravinách je z významné části legislativně harmonizováno na území celé EU, lze spíš předpokládat, že právě ve vztahu k aditivům bude situace v členských zemích podobná.“

SK: „Co vše se v testu aditiv hodnotilo?“

Pavel Kopřiva : „V rámci aktuálního hodnocení masných výrobků SZPI sledovala následující třídy aditiv: barviva, stabilizátory, antioxidanty, ze sledovaných parametrů nevyhověly 4 výrobky na označení přítomnosti antioxidantu, kyseliny D - isoaskorbové.“

jiří: „Dobrý den.Jak je to s tím aspartanem? Je to jed? Tak proč je v cole atd. A nikdo to nezakáže?“

Pavel Kopřiva : „SZPI povolená aditiva ani jejich maximální bezpečné koncentrace nestanovuje, ta stanovuje v ČR Státní zdravotní ústav, respektive příslušný úřad na úrovni EU. Dle současné legislativy jde o aditivum povolené a spotřebitelé, kteří upřednostňují potraviny bez aspartamu, mohou jeho přítomnost ověřit na obalu potraviny.“

Monika: „Dobrý den, docela hodně cestujeme po Evropě. V potravinách, které se prodávají u nás je absolutně nejvíc aditiv. Většinou se bez těchto přídavných látek vůbec nevyskytují a co je nejhorší jsou obsaženy ve sladkostech. Opravdu jsem se s tímto nikde takto hodně nesetkala a známí v cizině, by takto zpracované potraviny vůbec nekoupili.“

Pavel Kopřiva : „Zde se ocitáme mimo kontrolní kompetence SZPI. Obecně lze říci, že výrobci i prodejci nabízí to, co jsou spotřebitelé ochotní kupovat. Přídatné látky mj. umožňují prodloužit trvanlivost výrobku, v některých případech mohou snížit nároky na úchovu a pod., jde tedy o vlastnosti, které výrobcům i obchodníkům vyhovují. Pokud se spotřebitelé od výrobků s aditivy odkloní, trh je přestane nabízet. Převážná většina výrobků, které kontroluje SZPI, používá aditiva v souladu se zákonem. Spotřebitelé preferující potraviny bez aditiv se mohou orientovat podle informací na obalu (složení je ze zákona povinně uváděný údaj).“

lenka J.: „Dobrý den, přítel měl dříve velke problemy se slinivkou, ale měl by už celý život dodržovat určité omezení ve stravě. Kupuje si každý den uzeniny, snaží se čerstvé, ale podle mě to není dobré. Je pravdou, že uzeniny obsahují velké množství soli a éček, které patří do těch posledních skupin, kdy mohou způsobovat i zdravotní problémy zdravým lidem(4sk.). Mohou uškodit přítelovi, pokud jich konzumuje každý den? Měl by je omezit nebo na jaké uzeniny se má zaměřit při výběru. Děkujeme moc za odpověd“

Pavel Kopřiva : „Složení individuální zdravotní diety je nutné konzultovat s lékařem. Množství soli i aditiv je povinně uvedeno na obalu potraviny. Např. u uzenin prodávaných při pultovém prodeji (krájené uzeniny) je prodejce povinen ukázat na požádání spotřebiteli originální obal, kde je složení uvedeno.“

Danča: „Dobrý den, dají se koupit balené uzeniny, kde se nenachází aditiva? Můžu dát svému malému dítěti (17 měsíců) uzeninu, která obsahuje difosforečnany a trifosforečnany? Děkuji za odpověď“

Pavel Kopřiva : „Uzeniny bez aditiv lze na trhu nalézt na základě informací uvedených ve složení potraviny (povinný údaj na obalu), nebo dle označení "bez přídatných látek". Vámi uvedené látky jsou v potravinách za předpokladu dodržení zákonných podmínek povolené. Vhodnost konzumace pro malé dítě doporučuji konzultovat s lékařem.“

Lucie: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, proč se stále používají barviva (košenila - kyselina karmínová, brilantní modř apod.), u kterých bylo prokázáno, že jsou škodlivá. Například košenilu lze najít i v některých masných výrobcích a bohužel velmi často i v dětských výrobcích jako jsou cukrovinky, jogurty apod.?Děkuji za odpověď.“

Pavel Kopřiva : „SZPI nestanovuje, které přídatné látky jsou "bezpečné", ani jaké jejich koncentrace v potravině "bezpečná", SZPI kontroluje, zda potraviny dodržují zákonné požadavky, včetně toho, zda neobsahují látky nepovolené, nebo látky v nadlimitním množství. Povolené látky v potravinách i jejich maximální koncentrace na základě hodnocení dopadu na lidské zdraví stanovuje Státní zdravotní ústav, resp. příslušný úřad na úrovni EU. Na základě těchto hodnocení vykonává SZPI kontrolu.“

Marie: „zajímalo by mne, jaká uzenina je "nejlepší" a , která látka je nejškodlivější. Děkuji moc za odpoved.“

Pavel Kopřiva : „Na Váš dotaz nelze z pozice dozorového orgánu odpovědět, "nejlepší" jsou veškeré uzeniny, které splní zákonné požadavky (tj. jsou odebrány ke kontrole a neobjeví se následně na webu potravinynapranyri.cz). Škodlivost není primárně záležitosti látky samotné, ale její koncentrace. Nejškodlivější potraviny, které zjistila SZPI, lze nalézt na webu Potraviny na pranýři v sekci nebezpečné: http://www.potravinynapranyri.cz/Search.aspx?scategory=3&ext=y&scustlocradius=2&lang=cs&design=default&archive=actual&listtype=tiles“

Lenka R.: „Proč je v šunkách tolik éček?? V dost drahé šunce určené pro děti jsem jich napočítala kolem třiceti. Je lepší koupit nějaký salám, který má mín éček, i když je např. mastnější, trvanlivější, nebo dát přednost dušené dietní šunce např. z kuřecího masa, která zase obsahuje řadu éček. Jedná se mi už o větší děti (10 a 12). Děkuji“

Pavel Kopřiva : „Doporučuji orientovat se podle povinně uvedených informací na obalu potraviny, kde je uvedeno množství aditiv i solí.“

Hana I.: „Pane Kopřiva, může relativně zdravému jedinci, který nepracuje fyzicky a nemá velkou fyzickou námahu přes den, uškodit každodenní konzumace uzenin (1x až 2x). V čem mohou uzeniny škodit? Na co dávat pozor!“

Pavel Kopřiva : „Zde se bohužel nacházíme zcela mimo obor SZPI, kterým je kontrola dodržení zákonných podmínek pro výrobu a prodej potravin. Zdravotní dopady Vaší diety doporučuji konzultovat s lékařem.“