Chat

nejhorší potraviny roku 2014

Lenka Krbcová

Záznam chatu z pondělí 12. ledna 2015

Iveta: „Podle čeho se mám řídit při výběru pečiva, abych nekoupila jen obarvenou mouku ale opravdu celozrnou. Děkuji.“

Lenka Krbcová: „Dobrý den, výrobek by měl být označen opravdu jako celozrnný, nikoli vícezrnný apod. Mnohdy se pak jedná o pečivo dobarvené apod. Podrobnosti najdete také zde: http://www.vitalia.cz/clanky/celozrnne-pecivo-nebo-jen-obarvene/“

Zajda: „Hezký den, paní Krbcová, co Vás osobně při sestavování žebříčku nejhorších potravin roku 2014 pro Vitalia.cz nevíc překvapilo? Děkuji Zajícová“

Lenka Krbcová: „Dobrý den, protože na serveru Vitalia.cz sledujeme stav kvality potravin dlouhodobě, osobně mě asi nejvíce překvapilo, jak se některé vady objevují opakovaně, s některými nepoctivými výrobci nehnou evidentně ani vyšší pokuty a postihy.“

Síma: „Dobrý den, předem bych Vám chtěla poděkovat za Vaše články na Vitalia.cz, které tak ráda čtu, a ze kterých často čerpám. A chtěla bych se Vás zeptat, jestli si také myslíte, že jsme popelnicí Evropy? že se k nám vozí to, co by se jinde neudalo? Děkuji a přeji mnoho dalších spokojených čtenářů. Simona“

Lenka Krbcová: „Dobrý den, děkujeme! Věřím, že popelnicí nejsme, ale jistě je co zlepšovat. Samozřejmě zákazníci i média více sledují negativní příklady a je to v pořádku. I díky osvětě a také díky otevřenosti potravinářské inspekce, která závadné potraviny pravidelně zveřejňuje, se situace doufejme zlepšuje. Právě z jejích nálezů jsme vycházeli v našem přehledu nejhorších potravin roku: http://www.vitalia.cz/galerie/nejhorsi-potraviny-roku-2014/“

Bery: „Pěkný den, která skupina potravin patří k těm, které inspekce nejčastěji zakazuje dávat do oběhu? A ještě jedna otázka, váš obličej znám, ale nemohu si vás stále nikam zařadit... titulek na obrazovce vždy tak rychle zmizí. Děkuji Berka“

Lenka Krbcová: „Dobrý den, mezi nálezy roku 2014 byly velkou měrou zastoupena vína. Je však třeba upozornit, že mezi nimi byla významně zastoupena vína sudová a od méně důvěryhodných prodejců. I když byly zastoupeny i maloobchodní řetězce, vinotéky apod. Dále už klasicky třeba ořechy, sušené ovoce, uzeniny. Vidět jste mě mohla na serveru Vitalia.cz, na farmářských trzích nebo občas tady v Sama doma:-)“

Klára: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na kvalitu konzerv s tuňákem. Můžete říct, které jsou nevhodné obzvláště pro batole?“

Lenka Krbcová: „Dobrý den, těžko hodnotit obecně, mezi nálezy potravinářské inspekce jsme loni tyto výrobky nenalezli. SZPI upozornila na jeden případ, kdy šlo o uzeného tuňáka filetovaného, s přítomností rtuti, což je samozřejmě velmi vážné. Obecně bych pro malé děti doporučila potraviny pokud možno čerstvé, nebo výrobky speciálně určené pro děti do tří let.“

Věra: „Dobrý den! Mohu se zeptat, jak je vůbec možné, že se nám do ruky dostávají potraviny obsahující rakovinotvorné látky, zbytky už zakázaných pesticidů apod.? Není v lidských silách vysledovat vše co je nebezpečné jíst, neměl by se stát postarat o to, aby jeho lid nejedl "jedy" v potravinách? Vždyť to co jíme se i zásadně projevuje na našem zdraví, a neměl by stát chtít mít zdravé produktivní občany, místo toho aby vynakládal obrovské prostředky na zdravotnictví.“

Lenka Krbcová: „Dobrý den, souhlasím s Vámi, že kvalita (a složení) toho, co jíme, ovlivňuje naše zdraví. Stát usiluje o kontrolu kvality a bezpečnosti potravin, právě k tomu slouží mj. SZPI, veterinární správa, hygiena (více např. http://www.vitalia.cz/clanky/kdo-kontroluje-potraviny/). Bohužel není ani v silách státu zachytit vše. ČR spolupracuje také v rámci mezinárodního systému hlášení závadných potravin (RASFF).“

katka: „Dobrý den, mám malé děti, na co si dávat pozor, jsou nějaké potraviny právě pro malé děti opravdu nevhodné? Např. jaké jogurty jsou špatné, je to o ceně, že čím levnější tím horší, nebo to tak nemusí být?děkuji“

Lenka Krbcová: „Dobrý den, v dětství se vytvářejí stravovací návyky na celý život, minimálně proto je důležité, co děti naučíme jíst. Více např. http://www.vitalia.cz/clanky/detske-boty-zujes-stravovaci-navyky-uz-nikdy/. Obecné zásady dětské stravy jsou již asi dostatečně známé, např. pestrá strava, málo kořeněná, čerstvé suroviny atp. Konkrétně u jogurtů, na které se ptáte, je ideální bílý jogurt, nesmí totiž obsahovat žádná ochucovadla apod., který můžete sami doplnit čerstvým ovocem podle chuti. Čím levnější, tím horší nemusí platit vždy, ale pokud se nejedná o nějakou speciální akci, je asi jasné, že nízká cena je na úkor kvality. Na Vitalia.cz jsme porovnávali nejlevnější nákup s dražším, a podle nás se to vážně nevyplatí. Porovnejte: http://www.vitalia.cz/clanky/nejlevnejsi-nakup/“

Mamka: „Dobrý den, uvažujete o tom, že byste se mohli zaměřit také na nejhorší kosmetiku z hlediska obsahu chemických látek prokazatelně škodlivých pro naše zdraví? Kůže je přece jen největší orgán našeho těla a zdá se mi, že toto téma je poněkud zanedbané. Vše, co si natřeme na tělo včetně šamponu a sprchových gelů se ihned kůží vstřebává do organismu, jak jistě víte, stálo by za to udělat pěknou "reklamu" všem globálním výrobcům kosmetiky. Mnoho úspěchů při další práci“

Lenka Krbcová: „Dobrý den, děkujeme za tip, sledujeme i "nepotravinářská" rizika (http://www.vitalia.cz/n/nebezpecne-predmety/clanky/), třeba se příště v Sama doma sejdeme u povídání o úskalích kosmetiky. Děkuji.“

Romana: „Dobrý den, denně piju černý čaj značky Lipton v domnění, že se jedná o kvalitnější čaj, ale nedávno jsem se dočetla, že hnutí Greenpeace označilo čaje Lipton v první desítce nejhorších potravin. Chtěla bych se zeptat, jestli byl u nás nějak kontrolován na obsah pesticidů a insekticidů, tento problém byl údajně odhalen v číně. Děkuji.“

Lenka Krbcová: „Dobrý den, podle mých informací jsou čaje obecně mnohdy "na štíru" s legislativou, právě co se obsahu pesticidů týká. Plánujeme materiál na toto téma. Kvalitou čajů se zabývá i SZPI.“

Kalika: „Doplatil někdo průkazně na nekvalitní potravinu pobytem v nemocnici a újmou na zdraví?“

Lenka Krbcová: „Dobrý den, vím o případech alergií, např. na ryby ad. Děkuji za tip, dobrý nápad podívat se na to podrobněji.“

Josef Činčura: „Proč se prodávají přesolené salámy,dříve se tak nesolilo.Nemyslí se na zdraví,je to jen o zisku řezníkú“

Lenka Krbcová: „Sůl plní funkci konzervantu, nějaké malé množství je oprávněné, ale po vstupu do EU přestaly platit konkrétní normy a je v podstatě na výrobcích, jaké složení svého produktu zvolí (pokud vyloženě neporuší legislativu). Pomocí vody, soli, různých přídatných látek lze vyrobit uzeninu s menším množstvím masa a tak ušetřit. Proč se to prodává? Protože to kupují obchodníci a zákazníci, kteří sledují hlavně cenu, bohužel.“

Pavlína Buršíková (dříve Veisová): „Moc Vám to sluší. Přeji vše dobré celé rodině. Pozdravujte Elišku:-)“

Lenka Krbcová: „Děkuji! A ráda vyřídím. Mějte se moc pěkně.“

Anthony: „Dobrý den, MAKRO po 24 hodinách odmítá reklamace i těch potravin, které mají na obalu uvedené datum spotřeby. Argumentují, že jsme určitě porušili pravidla skladování. Při tom v uličkách čeká zboží na zařazení do chlaďáků běžně i několik hodin. Není náhodou podle nového obchodního zákoníku závazné právě datum zveřejněné na balení výrobku? Jaké máte zkušenosti s reklamacemi těchto potravin? Jaké máte zkušenosti s makrem? Díky“

Lenka Krbcová: „Dobrý den, můžete se mi prosím ozvat na mail (lenka.krbcova@vitalia.cz)? Mohli bychom se na to podívat podrobněji. Díky“

Jarka: „Dobrý den,mluvila jste o závadnosti medu.Já si med vařím doma a to pampeliškový. Co si myslíte o kvalitě domácích medů a jeho vlivu na zdraví. Já osobně mám med hustý,tmavý,přidávám jen cukr,citrony příp.pomeranč. Pampelišky samozřejmě sbírám v oblasti čistého prostředí. Děkuji Jarka“

Lenka Krbcová: „Dobrý den, květové medy jsou léčivé, dobře stravitelné. Určitě si do něj nic špatného nedáváte:-) Při špatné kvalitě medu v obchodech je to dobrá cesta. Něco k výběru medů zde: http://www.vitalia.cz/clanky/neni-med-jako-med-nenaleteli-jste/“

Eva: „Dobrý den, včera mě vyděsil granulovaný nápoj pro děti do mléka- jahodový - Éčko škodlivosti 6, rakovinotvorný, jak je to vůbec možné, že se něco takového vůbec vyrábí? vždyť výrobce musí vědět dobře, co vyrábí! Ještě by mě zajímalo, když víno je nekvalitní, má v sobě něco škodlivého? děkuji za odpověď“

Lenka Krbcová: „Dobrý den, na první otázku těžko odpovědět, hamounství nezná mezí. Ohledně vína - nálezy se rozdělují do několika kategorií, mohou být nejakostní, falšované i nebezpečné. U vín se vyskytují všechny tyto varianty, nejčastější jsou asi vína falšovaná, kdy nejde vyloženě o život či zdraví, alespoň ne při příležitostné konzumaci, ale nepochutnáte si a třeba vám nebude dobře. Podrobný přehled špatných vín z minulého roku i s odůvodněním najdete zde: http://www.vitalia.cz/galerie/falsovana-nebezpecna-a-nejakostni-vina/.“

Mamka: „Dobrý den, manžel pracuje v Německu a vozí potraviny z řetězců, které jsou i u nás, stejné výrobky lze zakoupit i u nás. Zaprvé u stejného zboží je rozdíl v zemi původu. Němci mají potraviny z Německa, my stejné z Polska. Chuť je jiná, složení se často mírně liší, samozřejmě ve prospěch německých potravin. Jak je to možné? Cena stejné potraviny je však u nás vyšší. Co by Němec nevzal do pusy, za to je Čech ještě vděčný. Toto je největší problém našeho národa v mnoha oblastech, neumíme se pořádně ozvat. Bohužel.“

Lenka Krbcová: „Zjišťovali jsme to u některých nadnárodních výrobců potravin, popírají to, přestože v některých případech to bylo dokázáno. Máte pravdu, je důležité se ozývat.“