Chat

znakování s miminky

Michaela Tilton

Záznam chatu ze středy 22. října 2014

kurz znakování: „Dobrý den, po shlédnutí pořadu Sama doma, jsem se rozhodla navštívit kurz znakování. Bydlíme ve Zlíně, bohužel se mi na internetu nepodařilo najít žádný kontakt na lektora, který by poblíž mého bydliště nabízel semináře o znakování. Psala jsem na email Vám paní Tilton a ještě na několik emailů, ale doposud mi nikdo neodpověděl. Ráda bych absolvovala kurz např. ve Zlíně nebo v Brně. Můžete mi prosím poradit na koho se můžu obrátit, popřípadě zaslat kontakt? Děkuji za ochotu a vaši odpověď. A. Jurečková“

Michaela Tilton: „Dobrý den, děkuji za Váš zájem o znakování. Kurzy i semináře můžete najít na http://kurzy.gokids.cz, kde se lze i do kurzů registrovat.“

Lenka: „mám tříměsíční a 5.ti letou dceru, chtěli bychom začít s mladší znakovat až bude starší, lze do toho nějak plynule zapojit i starší dceru, nějak ji motivovat, aby se to chtěla naučit také? A jak důležité je, aby znakovali oba rodiče...? Víte o nějaké literatuře, semináře tohoto druhu zde nejsou, jsme z Hodonína. Děkuji“

Michaela Tilton: „Dobrý den, znakování má velmi pozitivní vliv na vztah sourozenců. Starší dítě se snadno znaky naučí a může je pak učit mladšího sourozence. Starší dítě si tím buduje sebevědomí, pocit, že pomáhá mamince a i vztah k miminku, kterému díky znakování mnohem dříve rozumí. Literaturu i semináře najdete na www.babysigns.cz. Přeji hodně radosti se znakováním :)“

Pavlína Vitásková: „Dobrý den, znakování mě velice zaujalo, ale dceři je už 17 měsíců. Není pozdě začínat se znakováním?“

Michaela Tilton: „Mnoho rodičů začíná i v tomto věku. Pokud stále existují výrazy, které dítě neumí vyslovit, ale má zájem o nich hovořit, pak má smysl začít. Výhodou bude, že děti v tomto věku začínají znakovat velmi rychle poté, co rodiče znaky představí. Hodně štěstí!“

Alena Holušová: „Dobrý den, zajímalo by mě, co je potřeba k tomu stát se lektorem znakování?“

Michaela Tilton: „Pokud byste měla zájem se stát lektorkou znakování s programem Baby Signs, je třeba získat mezinárodně platnou certifikaci - více informací na www.babysigns.cz“

Marcela: „Dobry den mám 19.měsíčního syna a je nedoslychavy a nosí naslouchátka zatím dva měsíce myslíte,že by bylo v hodné sním použít znakování miminek?Nebo je znakování opravdu jen pro dobře slyšící děti.“

Michaela Tilton: „Znakování lze použít i pro neslyšící děti i když jsou u toho určitá specifika. Dítě se naučí znaky pro miminka podobně jako miminka a batolátka používají svou dětskou řeč - slova jako papat, hačí, hají apod. Později se dítě bude učit přímo znaky ze znakové řeči pro neslyšící nebo v případě nedoslýchavosti, dítě může začít hovořit. Pošlete mi email a pošlu Vám odkaz na video o nedoslýchavém chlapci, který díky programu Baby Signs a práci svých rodičů, dnes moc hezky hovoří.“

Linda: „Dobrý den Michaelou, se synem znakuji od 6měs. Znakuje výborně, ale je mu 25měs. a nechce mluvit. Př: chce jít spát, říc spát umí, ale použije znak. Rodina mi vytýká, že je to znakováním. Já si to nemyslím, ale nevím jak ho rozmluvit. Móóóc děkuji za odpověď. linda“

Michaela Tilton: „Dobrý den, z výzkumů jednoznačně vyplývá, že znakování rozvoj řeči urychluje. Existují děti, které ve dvou letech nemluví, ale znakují - většinou jde o opožděný vývoj řeči, takže pokud by dítě neznakovalo, je velmi pravděpodobné, že by se s ním nedalo jinak dorozumět. Doporučuji poradit se s odborníkem a vydržet. Z hlediska kognitivního rozvoje dítěte není důležité kdy začne mluvit, ale kdy začne komunikovat. Znakování je komunikace. Přeji hodně štěstí a radosti.“

Natalie: „Dobrý den, bohužel nemám dobré zkušenosti se znakováním, má kamarádka se stejně starým synem/ 1rok a 2 měsíce/ jako má dcerka , která už krásně začala mluvit , tak kamarádky syn stále jen znakuje , ukazuje a z pusy mu nevyjde ani hláska. Je tzv. dost pozadu myslím. Nebyl to tedy krok zpět ho učit ZNAKOVAT? Kamarádka je z toho nešťastná, vrátila by to zpět. Děkuji za odpověď. Natalie“

Michaela Tilton: „Prosím podívejte na se mou předchozí odpověď. Pokud by se to opravdu dalo vrátit zpět, je velmi pravděpodobné, že by chlapec by byl v komunikaci pozadu více než je teď. V každém případě dobrý odborník by měl najít příčinu opoždění řeči. Znakování se může nabízet jako snadné odůvodnění, ale bohužel by to byl nesprávný závěr, který jen oddálí odhalení skutečné příčiny opoždění. Studie, které byly dělány u dětí s opožděním řeči ukázaly, že znakování děti posunulo vpřed mnohem více než často doporučované časté čtení, říkanky, povídání a pod.“

Jitka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, od kdy je možné začít se znakováním... mám tříměsíční dceru? Jak probíhají většinou kurzy znakování - rodiče se proškolí a pak aplikují doma? Děkuji.“

Michaela Tilton: „Dobrý den, ideální je navštívit dvouhodinový seminář pro rodiče a poté budete mít dostatek informací i výukových materiálů, abyste to zvládli doma. Jako zpestření můžete přidat kurzy pro děti a rodiče, tam většinou chodí děti po prvních narozeninách. Seminář pro rodiče, ale můžete navštívit již nyní, v případě, že žádný ve svém okolí nenajdete, je možné si zakoupit sadu materiálu k samostudiu.“

Hanka: „Dobry den , do kolika let tak deti pouzivaji znakovani, dekuji Hanka“

Michaela Tilton: „Každé dítě je jiné, většina děti znakování opustí do 2 let. U dětí, které začínají hovořit později, může znakování přetrvat i po druhých narozeninách, ale pokud v té době dítě ještě nemluví,je dobré se poradit s odborníkem. Znakování pomáhá i dětem, které již mluví, ale jejich výslovnost není dostatečná, u nich přetrvává déle, ale vždy dítě znak doprovází slovem.“

Dvořáková: „Dobrý den, jaké zkušenosti máte se znakováním u dvojčat? Děkuji“

Michaela Tilton: „Znám několik dvojčat, které znakují a jejich přínosy jsou podobné jako u jedináčků - komunikace s nimi je snazší :)“

DAYD: „Je to těžké umět znakovat s miminky?“

Michaela Tilton: „Je to překvapivě snadné, vše se dá naučit ve dvouhodinovém semináři nebo nastudovat z knih - přínosy za to určitě stojí :)“

DAYD: „Kolik znaků miminka pochopí?“

Michaela Tilton: „To je velmi individuální. Jsou děti, které se dostanou do 30ti znaků než se rozmluví, některé děti používají více než 100 znaků.“

Martina: „Dobrý den. Jak se přihlásit k Vám do kurzu a kolik to stojí? Děkuji“

Michaela Tilton: „Kurzy a registrace naleznete na http://kurzy.gokids.cz - cena se odvíjí od zvoleného kurzu a výukových materiálů.“

Katerina: „Dobry den, mam 6 mesicni miminko, na ktere ja mluvim cesky a tatinek anglicky. Premyslim o znakovani a chtela jsem se zeptat na Vasi zkusenost s vlastnimi detmi. Dekuji“

Michaela Tilton: „Znakování nám pomohlo oba jazyky přemostit - jeden konstantní znak má ekvivalent ve dvou zvucích tj. slovech ve dvou jazycích. I rodiče, kteří nevychovávají děti bilingválně ocení tuto výhodu znakování. Miminka a batolátka, která se v kurzech Go Kids English učí anglicky znakování používají a jejich rodiče díky tomu vidí, kolik se toho již takhle malé dítě naučí v angličtině.“

Stáňa Kořínková: „Dobrý den, s naší dcerkou jsem začala znakovat již kolem 5 měsíce. V současnosti je jí 8 měsíců a je evidentní, že když povídám, ta hodně ráda sleduje znaky a možná na ně i čeká. V 7 měsících sama ukázala znak na světlo a měla ohromnou radost, že jí rozumíme a rozsvítili jsme. Hned dva týdny na to, ukázala sama, že chce spinkat. Dali jsme jí spát a byla opět velmi spokojená. Musím se přiznat, že když si hrajeme, tak hodně znakujeme... v současné době i barvy a musím ji velmi pochválit, dokáže správně ukázat na 4 barvy po sobě... Dál jsem jí netrápila :-). Všem maminkám vřele doporučuji. Jsem samouk a i tak to má smysl. Je to krásné, když dcerka "spolupracuje" již takto brzy. Díky za znakování. Stáňa a Terka“

Michaela Tilton: „Děkuji za Vaši zprávu - šťastné znakující děti a rodiče nejlépe ukáží důvody pro znakování :) Pokud máte kvalitní zdroj materiálů, určitě se dá úspěšně znakovat i bez kurzů.“

MARKETA: „připravují se k prodeji nějaké nové materiály, myslím tím knihy pro děti případně další video s batoláky?“

Michaela Tilton: „Dobrý den, připravujeme nové materiály včetně knížky s říkankami ke znakování. Pokud máte zájem o včasné informace o novinkách, přihlaste se k odběru Go Kids magazínu, který zasíláme zdarma rodičům každý měsíc. Na stránkách www.gokids.cz najdete i knihu pro rodiče zdarma ke stažení o rozvoji emoční inteligence Výchova s láskou a rozumem.“

Kata: „Dobry den, jsou znaky nejak standardizovane nebo si dite vytvari svoje vlastni znaky? Hezky den“

Michaela Tilton: „Existuje video slovník se 100 nejčastěji používaných výrazů pro děti do 3 let. Tento slovník slouží mnoha rodičům jako inspirace. Není problém, pokud si ale vymyslíte své znaky. Poté, co dítě již aktivně znakuje se často stává, že si dítě začne znaky i vymýšlet.“

Michaela Svatošová: „Dobrý den, chtěla bych se přihlasit na kurz znakování který začíná 29.10. a na svých stránkách doporučujete předtím navštívit kurz Seminář pro rodiče je to opravdu nutne? Děkuji“

Michaela Tilton: „Dobrý den. Absolvování semináře doporučujeme, ale není to nezbytné. Zejména, pokud si informace nastudujete z materiálů, které jsou k dispozici.“

Eva Kyzlinková: „Dobrý den, mám 18 měsíční holčičku a znakování ji učím již od 10 měsíců. Naučila jsem ji několik základních znaků a jsem moc spokojená, když mi potom ukáže, co vidí kolem sebe. Jako negativum ale vidím to, že téměř všechny znaky, které umí, nechce začít říkat. Např. kočičku, hotovo, ještě. Přitom mluví docela dost, nemyslím si, že by byla v mluvení oproti ostatním dětem nějak opožděná. Kde je chyba? Děkuji.“

Michaela Tilton: „Pokud při znakování vždy používáte i mluvené slovo, pak nemyslím, že by to byla nějaká chyba. Dcera začne znaky opouštět zcela přirozeně, hned jak jí do výslovnost dovolí. Moje děti zrovna znaky hotovo a ještě používaly také déle i když v angličtině slovo "hotovo" je "done" bylo snazší na výslovnost, a tak v angličtině ho již říkaly a v češtině stále ještě znakovaly.“

Veronika Bockajova: „Dobry den, Zajimalo by me, kdyz naucim dite znakovat, tak jestli pak nezacne pozdeji mluvit? Preci jen se nauci komunikovat pomoci znaku,zdeli mi potreby a pocity a potreba mluvit,nejspis trochu upada. Dekuji za odpoved.“

Michaela Tilton: „Téhle otázce jsme se podrobně věnovali v pondělí i včera - doporučuji shlédnout v archivu Sama doma. Zkrácená odpověď je - nebojte, mluvení to neoddálí, ale urychlí - prokázaly to výzkumy i praxe.“

Jana K.: „Dobrý den, paní Michaelo, znám maminku, která od malička znakovala se svým synkem. Jsou mu 3 roky a od září chodí do školky. Paní učitelky si na chlapce několikrát stěžovaly, že nemluví, jenom heká a ukazuje co chce, nehraje si s ostatními dětmi a hračky, které se mu líbí nepůjčuje. Maminka chlapce tvrdí, že je vše v pořádku, a že se časem vše srovná. myslíte, že má pravdu? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

Michaela Tilton: „Myslím, že by maminka měla vyhledat odborníka. Neexistuje studie, která by podložila obavu, že by opoždění mohlo způsobit znakování. Důvod potíží je tedy třeba hledat jinde.“

Petra: „Dobrý den, mám téměř 4-letého syna autistu. Nemluví. Pomohlo by mu znakování se rozpovídat? Myslím kdyby jsme se učily sami, nejspíš kurzy v okolí nemáte-MS kraj.Děkuji“

Michaela Tilton: „Znám případy autistů, kteří díky znakování začali komunikovat, ALE bylo to díky práci odborníka s dítětem - nešlo o běžné kurzy. Doporučuji vyhledat odborníka, který je s programem znakování seznámen a využívá ho.“

DAYD: „Jak důležité je znakování s miminky?“

Michaela Tilton: „Důležité je pro rodiče, kteří se chtějí s dítětem dorozumět ještě před tím, než je dítě schopné komunikovat pomocí slov. často je možné s dítětem komunikovat až o rok dříve než když čekáte na slova.“

Pavla: „Dobrý den, je možné začít se znakováním u 2-letého chlapečka, který zatím vůbec nemluví?Děkuji“

Michaela Tilton: „Pokud řeči zjevně rozumí a má zájem komunikovat, má znakování smysl. V opačném případě, je třeba situaci probrat s pediatrem.“

Veronika: „Dobrý den, je pozdě začít se znakováním až nyní, kdy je našemu synovi už 15 měsíců? Dodám, že ještě neříká žádná slova. Děkuji.“

Michaela Tilton: „Znakování má smysl pokud má dítě zájem o komunikaci a nejde mu to pomocí slov. Mnoho rodičů začíná až v tomto věku a užívají si mnoha výhod znakování. 15 měsíců je i výborný věk na kurzy pro děti a rodiče, kde najdete i mnoho podobně naladěných rodičů a inspiraci k další komunikaci.“

Jana: „Kdy je vhodne zacit se znakovanim? Mam pulrocniho syna a rada bych zacala navstevovat kurz. Neni to moc brzy? Dekuji“

Michaela Tilton: „Většina rodičů vodí děti na kurzy až kolem roka, ale já osobně jsem starší dceru vzala na kurz již v 6ti měsících a byla jsem nadšena z toho jak moc toho dcera vnímala a jak se jí to zalíbilo. Někteří rodiče si dokonce i kurz po nějaké době zopakují, protože kurz s 6ti měsíčním dítětem je úplně jiný zážitek než kurz s ročním nebo 18ti měsíčním dítětem. Kurzy podporují celkový rozvoj psychomotoriky dítěte, takže se tam děti učí mnohem více než jen komunikovat pomocí znaků.“

Ilona: „Jestli správě rozumím, mohu své 7m miminko začít učit znakovat sama znaky, které si sama zvolím?“

Michaela Tilton: „Ano, jen bych doporučila, abyste našla oporu v kvalitní literatuře, abyste zvolila a učila znaky správně.“

Jana Krejčí: „Dobrý den, na koho se mohu v Brně obrátit na znakování s 2,5 letým synem? je psychomotoricky opožděný, ale vnímavý. Myslím, že by mu znakování prospělo. Děkuji, J.K.“

Michaela Tilton: „Doporučuji Go Kids centrum Brno - www.gokids.cz/brno“

Táňa Hlavová: „Dobrý den,spadají vaše kurzy lektorství ,ketré jsou v Mateřských či rodinných centrech do zákona o kterém teď jedná vláda a to ,že chtějí zrušit dětské skupiny,lesní školky ....atd?Chtěla bych si udělat lektorský kurz na znakování....najdu pak uplatnění,když zákon zamítnou.Děkuji“

Michaela Tilton: „Projednávaný zákon se netýká kurzů - pouze péče o děti v denním režimu tzn. školky a jesle. Schválení nebo neschválení jmenovaného zákona nebude mít na lektorky znakování vliv.“

Lucie Austin: „Dobry den, mame take bilingvni rodinu, syn ma 16 mesicu, rada bych se chtela zeptat, zda jiz neni pozde zacit se znakovanim? A kde bych nasla dostupne kurzy ci seminare. Dekuji.“

Michaela Tilton: „Pokud u syna ještě existují výrazy, které nedokáže v jednom či druhém jazyku vyjádřit a má zájem o nich komunikovat, pak má znakování rozhodně význam. Více informací o kurzech a seminářích najdete na www.babysigns.cz“