Chat

Podzimní deprese a úzkosti – bylinky a zdravý životní styl

Mgr. Marie Vilánková

Záznam chatu z pondělí 13. října 2014

Dotaz: „Co je podle Vás zdraví životnín styl v souvislosti s podzimními depresemi a úzkostí a bylinkami?“

Mgr. Marie Vilánková: „Všechy emoce, pocity, nálady, to je způsob, jak naše tělo dává našemu vědomí signály, jak je na tom, co se v něm děje. Deprese je v podstatě smutek. Tím nám tělo říká, že je unavené, má nedostatek energie. Často pocit smutku, depka může být způsobena i třeba infekčním onemocněním, zánětem v těle, kdy tělo šetří energii pro imunitní systém. |Je nutné starat se o svoje tělo i duši. Celostní medicína se snaží hledat pravé příčinz a hledat skryté souvislosti. Strava, která našemu organismu nesedí, třeba pšenice, mléko může ve střevech vyvolat zánět, který pak vnímáme jako depku. Je třeba si uvědomit, které emoce máme nadbytek - smutek, úzkost..., přiřadit základnímu orgánu podle pentagramu a vybrat bylinky, které jsou vhodné na tento orgán.“

Vladimíra Šajtarová: „Dobrý den, pracuji na městské policii na dvanácti hodinové směny u kamerového systému (bez přestávky). sluníčko tedy celý den ani nevidím, ( leda tak na kameře) a moc mi chybí. jak se s tím mám vyrovnat?“

Mgr. Marie Vilánková: „Sluníčko je pro zdroj energie pro celý život a je pro náš život velmi potřebné. Měla byste se snažit dny, kdy nejste v práci trávit co nejvíce venku i když je nepříznivé počasí. Vzhledem k tomu, že vám dlouhodobě sluníčko chybí, může dlouhodobě dojít k nedostatku v okruhu srdce a plic a měla byste se na ně zaměřit. Doporučuji jejich detoxikaci. Hodně pohybu, aby byli prokrvené a zlepšila se jejich funkce“

DAYD: „Deprese je přece nemoc - neměly by se ty podzimní deprese nazývat přesněji?“

Mgr. Marie Vilánková: „Ano měli, většinou se používá název depky. Je ale důležité si uvědomit, že ale pokud depky budou častější, tak se zvyšuje pravděpodobnost, že do nemoci deprese můžeme dojít. Smutek je v životě normální, slouží k citovému odpoutání. Pokud ale máme smutky, depky bez příčiny, je třeba zaměřit se na to, co se v těle děje a co je špatně.“

Jarmila: „Dobrý den, je mi 36 let, mám 3 děti velmi brzy po sobě (5, 3 a necelé 2 roky). Péče o ně je velmi náročná i z toho důvodu, že babičky máme daleko. Rodičovství mě naplňuje, ale poslední dobou se cítím víc než vyčerpaná. Připojuje se i zvláštní úzkost. Necítím se zkrátka v pohodě. Hodně jsem ubrala plyn, chodím na akupunkturu, jednou týdně na cvičení. Přesto necítím žádný velký posun. Jsem na začátku bezlepkové kúry, takže jsem zvědavá, jestli to něco přinese. Mohla byste mi poradit ještě něco z Vašeho hlediska?“

Mgr. Marie Vilánková: „Těhotenství, kojení, péče o děti je pro organismus velmi náročné období. Často v souvislosti s těhotenstvím se mohou začít projevovat růyné tělesné neduhy, které mají vliv i na psychiku. Doporučuji vám najít si poradce, který se zabývá detoxikací organismu a pomůže Vám dát Vaše tělo do rovnováhy. Například na www.Joalis.cz najdete seznam terapeutů, kteří se zabývají zdravým životním stylem, pomohou odhalit potraviny, které Vám nedělají dobře.“

Veronika Palacká: „Dobrý den, nemůžu najít otazku, kterou jsem pokladala. Raději znovu :-) muzou podzimní deprese souviset s onemocněním stitne zlazy a da se pomoci nejakyma bylinkama? Děkuji“

Mgr. Marie Vilánková: „Ano, štítná žláza produkuje hormony, které jsou důležité pro uvolňování energie v buňkách. Pokud je tohoto hormonu nedostatek, tak buňky trpí nedostatkem energie a naše podvědomí nám skrze emoci smutku dává najevo, že nám energie chybí. Štítná žláza je často poškozena autoimunitními procesy, ty často souvisí se skrytými infekcemi.“

Markéta K.: „Dobrý den, jste velmi milá paní a moc hezky se Vás poslouchá. Ráda bych Vás poprosila, co za bylinky, nedělá mi dobře pšenice a mám astma! Jsem poslední dobou velmi unavená! Budu velmi ráda když mi odpovíte děkuji“

Mgr. Marie Vilánková: „Děkuji :-) Je dobře, že jste vypozorovala, že Vám pšenice nesedí. U Vás je pravděpodobně oslaben okruh plic, pod plíce patří i střevo. U astmatu v těle probíhá zánět dýchacích cest. Potřebujete bylinky, které podporují činnost plic a odhleňují. Doporučuji knihu Svět přírodních antibiotik, kde jsou velmi podrobně popsány bylinz na jednotlivé problémz. Určitě Vám udělá dobře zázvorový čaj, který je lehce štiplavý, chuť plic je pikatní a posiluje je.“

Erika: „Dobrý deň, veľmi ma zaujala vaša téma a chcela by som sa spýtať ktorý orgán treba posilniť ak mám prehnaný strach o seba, svojich blízkych, mám pocit že sa veľmi sledujem:-(. Ďakujem Erika Pagačovičová“

Mgr. Marie Vilánková: „Potřebujete řešit slezinu - starostlivost, péče o druhé a ledviny - strachy a úzkosti. Na ledviny je výborná pampelišková kúra. Napište mi na email m.vilankov zavinac joalis.cz a já Vám ji zašlu.“

Olga Křišťanová: „Paní magistro, zmiňovala jste, že vnitřní orgány a jejich stav souvisí s některými dalšími projevy organizmu. Ale jak je to u člověka, který daný organ nemá? (Po úraze nemám slezinu). Děkuji a zdravím. O.K.“

Mgr. Marie Vilánková: „Slezina je jediný základní orgán, bez kterého se dá žít, se slezinou je spojena slinivka, která je ale nenahraditelná. Práci sleziny převzali játra, je tedy třeba o ně dbát.“

Nikola: „Dobrý den, od tchýně jsem dostala "pravý"šípek. Suším ho na čaj. Je prosím vhodný? je prospěšný? a čím? děkuji“

Mgr. Marie Vilánková: „Určitě je vhodný, má hodně vitaminů, je chutný. Pozor ale na jemné chloupky při přípravě, abyste je nenadýchala. Mohou púoškodit plíce.“

Dotaz: „Úzkosti mám i v letním období... Co vy na to?“

Mgr. Marie Vilánková: „Úzkost i jiné psychické problémy nejsou vázány na roční období. U lidí, u kterých jsou problémy v počátku je typické, že se začnou projevovat v období, kdy je daný orgán nejvíce zatížen.“

Andrea: „Dobrý den,nemohu již delší dobu v noci spát.Dříve jsem se budila kolem 3 hodiny a již nespala. Dle čínské med.jsem si našla, že mám detoxikovat játra, 3měs jsem měla detox.dietu sestavenou od odborníků. Nyní se budím mezi 1-2 hodinou, myslíte, že mám dále hledat dle pentagramu a detoxikovat další orgán? Jsem přes den velmi unavená a někdy se mi nechce jít ani spát, jak se snažím usnout často mě rozbolí hlava až do migrény. Děkuju moc za odpověd. Andrea Motlová“

Mgr. Marie Vilánková: „Nespavost je dána spíše slezinou, starostlivostí. Ukazují na to i migrény, je v nerovnováze vegetativní nervový systém - sympatikus a parasympatikus, který řídí aktivitu a odpočinek a je řízen slezinou. Doporučuji detoxikovat slezinu, najděte si detoxikačního poradce.“

Jana: „Dobrý den paní magistro, před chvílí jsem vás slyšela hovořit o souvislosti jater a nervozity.Je možné, že játra ev. žlučník stojí i za problémy s nervy? Po interní stránce, dle lékaře, jsem v pořádku, ale mám takový zvláštní vnitřní třes, někdy nervozitu, občas bušení srdce. Zvláštní stavy, které prý vyvolávají pocuchané nervy.Mám pocit, že jsem tzv. v pohodě i když je pravda, že nějaké problémy, které mě "rozhodily"jsem měla -po emoční stránce.Děkuji za odpověď.Jrka“

Mgr. Marie Vilánková: „Náš vegetativní nervový systém řídí naše vnitřní orgány a jejich činnost. Popisované projevy ukazují na zvýšenou aktivitu sympatiku, který řídí akčnost a podléhá játrům. Často prožitý stres naruší činnost orgánů, do kterých se uloží toxiny a dojde k upevnění problémů, tělo pak yačíná stresově reagovat i na běžné podněty.“

Romana: „Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli není nějaký knížka o tom jak jsou spojeny orgány s těmi depresemi a úzkosti + jaké bylinky nato jsou . Děkuji za odpověď“

Mgr. Marie Vilánková: „Knížku o souvislostech mezi emocemi a orgány doporučím Jak zvládat emoce pomocí živlů, nakladatelství Grada, kde je velmi podrobně vše vzsvětleno.“

Alena: „Dobrý den, celá naše rodinka se léčí preparáty firmy Joalis a jsme za ně moc rádi. Přejeme vám hodně zdraví a hodně úspěchů ve vaší práci. Moc děkujeme.“

Mgr. Marie Vilánková: „Děkuji, mám radost, když lidem přírodní metoda pomáhá.“

Lenka: „Dobrý den, stačí depresi léčit bylinkami nebo je potřeba navštívit lékaře-odborníka, který doporučí léky proti depresi? Souvisí deprese třeba s nezpracovanými životními událostmi jako třeba smrt blízkého člověka v dospívání, různé důležité životní rozhodování ohledně povolání apod? Může být deprese dědičná a souvisí to s povahou a osobností člověka? Dá se deprese úplně vyléčit? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, pravou depresi podle lékařských kritérií, je třeba léčit pomocí antidepresiv y rukou lékaře. Antidepresiva jsou podpůrná berlička, která umožní člověku normálně fungovat. Tento čas by měl člověk využít k tomu, že dá do pořádku své problémy, které depresi vyvolali. Samozřejmě, že deprese může být vyvolána vnějšími stresy. Pokud má člověk geneticky oslabené plíce, stresové události u něj vyvolávají smutek. Ten má v těle fyzický dopad a pokud trvá dlouho, dochází k tělesným změnám. Povaha člověka je hodně dána stavem jeho základních orgánů, dědíme slabší místa, kde se ukládají toxiny, infekce, které pak ovlivňují naší povahu.“

jana r.: „Už jsem jednou psala, ale asi je dotazů hodně. Potřebovala bych poradit, jak se zbavit v těle pocitu "žaludek jak na vodě", nechutná mi jídlo, nemůžu se nastartovat. Co může způsobovat tento stav. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Marie Vilánková: „tato odpověď je pro všechny. Přišlo obrovské množství dotazů, které nejsem schopná teď zodpovědět. Pokud chcete odpověď, poprosím Vás o jejich přeposlání na můj email m.vilankova zavinac joalis.cz, budu se Vám snažit na ně buď sama nebo s pomocí spolupracovníků odpovědět. Žaludek na vodě, nechutenství. Příčinou může být zatížení sleziny nebo zatížení vegetativního nervového systému.“

Vanda: „Dobrý den, paní Vilánková, zajímám se o čínskou medicínu, moc v ní věřím a proto jestli mi můžete prosím dát radu, co si mám sehnat na pročištění organismu - nejspíše ledvin (pociťuji úzkost a obavy),ale né nervozitu.. ještě myslím, že když kojím (mám 4 měsíční sluníčko), že nejspíše po tuto dobu, než ukončím kojení, kúru začít nemohu, viďte?“

Mgr. Marie Vilánková: „S bylinou léčbou je lépe počkat do skončení s kojením. Počkejte na jaro, to bude Vaše sluníčko větší a udělejte si pampeliškovou kúru. Uvidíte jak změna Vašich emocí, zmírnění úzkostí se projeví i na chování Vašeho dítěte, bude klidnější a spokojenější.“

Eva B.: „Dobrý den, mám diagnostikovanou celiakii a celkem často upadám do menších depresí. Bezlepkovou dietu dodržuji. Na určitou dobu dieta pomohla i na moje "nálady". Od začátku roku jsem měla během půl roku 6chřipek, bolesti zad, deprese.... Bohužel se z toho "nemůžu vyhrabat". Dá se pomoci i formou bylinek? Děkuji a hezký den :-)“

Mgr. Marie Vilánková: „Je vidět, že Váš problém je okruh plic, kam patří i střeva. Je oslabený imuinitní systém, v důsledku jeho oslabení je zřejmě v těle chronická infekce, která způsobuje ůnavu. Doporučuji detoxikaci plic, je třeba zaktivovat imunitu, aby zlikvidovala infekční ložiska.“

DAYD: „Které bylinky by se neměly používat při podzimních depresích a úzkostech a zdravém životním stylu?“

Mgr. Marie Vilánková: „Můžete používat volně prodejné byliny s doporučeným dávkováním. Všechno v nadměrném množství škodí.“