Chat

Jak se správně pojistit a na jaká rizika

Ing. Pavel Krejčík

Záznam chatu z úterý 6. května 2014

Jitka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám pojištění, ve kterém jsem pojištěna na úraz částkou 300Kč/den v domácím léčení. Je to dostačující výše nebo by částka zrovna na úraz měla být vyšší? Děkuji za odpověď.“

Ing. Pavel Krejčík: „Dobrý den Jitko, Co se částky týče, záleží zejména na výši Vašeho příjmu. Pojištění by Vás mělo ochránit před jeho výpadkem. Denní odškodné ve výši 300 Kč znamená, že pokud budete měsíc doma a budete léčit úraz, dostanete od pojišťovny cca 9 000 Kč. Záleží, jestli tato částka dohromady s nemocenskou bude stačit. Další možností je sáhnout do naspořených rezerv. Ještě chci upozornit na to, že mnohem pravděpodobnější je, že budete práce neschopná díky nemoci. A v tom případě by jste od pojišťovny nedostala nic. Lze to řešit připojištěním pracovní neschopnosti.“

DAYD: „Lze se pojistit na dobu, kdy by se ze mne stal invalidní důchodce?“

Ing. Pavel Krejčík: „Dobrý den "DAYDe" :-) pojištění invalidity je možné, nabízí to většina pojišťoven. Je potřeba pohlídat rozsah - invalidita 1., 2. a 3. stupně - 3. stupeň umí většina pojišťoven, u 2. a 3. již musíte vybírat více. A dále správně určit výši pojistné částky. Měla by nahradit vysoký výpadek příjmu, neboť invalidní důchod rozpočet ohrožuje asi nejvíce ze všech rizik. Pojistnou částku můžete dostat jednorázově, nebo výplata může plynout pravidelně. A jako poslední je potřeba hlídat, jestli pojišťujete invaliditu z důvodu nemoci i úrazu. Ideální je mít obě varianty.“

Radek motorkář: „Dobrý den, jsem vášnivým motorkářem a zároveň budoucím otcem od rodiny. Chtěl bych se tedy zeptat, jak se správně pojistit a zda-li se běžné pojistky vztahují i na nehody na motorce?“

Ing. Pavel Krejčík: „Dobrý den Radku, Zaměřil bych se zejména na vážné následky úrazů. Pokud nejezdíte profesionálně, případně neprovozujete motokros, nehody na motorce by mělo krýt většina pojišťoven. Pro jistotu si ale při uzavírání toto zkontrolujte s vybranou pojišťovnou. Nezapomínejte, že nejen úrazy mohou znamenat dlouhodobý problém. Je potřeba myslet i na nemoci a případně i na smrt, pokud by došlo k nejhoršímu. Pojistné částky je třeba nastavit individuálně podle finanční situace rodiny. Pro vážné problémy by se měly pohybovat v milionech. Přeji mnoho šťastných kilometrů a šikovného malého motorkáře či motorkářku :-)“

Daniela Marková: „Dobrý den, mohl byste mi poradit nějaký vhodný produkt pojištění pro naší roční dcerku. Stále ji nemáme pojištěnou. Pojistku nemám bohužel ani manžel. Pojistit se chce nechat, ale stále si nevybral vhodný produkt. Existuje nějaký výhodný pro dceru i manžela dohromady?“

Ing. Pavel Krejčík: „Dobrý den Danielo, Prvním krokem k dobrému pojištění dítěte je dobře pojistit jeho rodiče. Pojistka by primárně měla chránit před výpadkem příjmů. Čili doporučuji pojistit vážné zdravotní komplikace, které mohou zanechat trvalé následky, zejména invaliditu (způsobenou úrazem nebo nemocí), trvalé následky úrazu, dlouhodobou pracovní neschopnost a smrt. Dcerku bych doporučil zajistit zase zejména na trvalé následky úrazů, případně na vážně onemocnění. Lze pojistit manžela i dceru dohromady. Případně oba zvlášť.“

Jana: „Dobrý den, je mi 35 let, mám tři děti jsem nyní v ID 3.st.po léčbě rakoviny. Je pro mě vhodné nějaké pojištění Děkuji za odpověď Jana“

Ing. Pavel Krejčík: „Dobrý den Jano, Pokud jste v invalidním důchodu, bude sjednání pojištění obtížnější. Dokáži si představit, že půjde řešit pojištění pro případ smrti, případně úrazové pojištění. Pojištění invalidity a nemocí bude komplikované. Velmi záleží na konkrétním zdravotním stavu (jak dlouho je to od léčby, jaká to byla forma, apod.). Doporučuji udělat u více pojišťoven zkušební návrhy. Dodejte pojišťovně veškeré informace ohledně zdravotního stavu, pokud by jste něco zamlčela, pojišťovna pak nebude plnit. Obraťte se na finančního poradce, případně přímo na pojišťovnu. Pokud máte zájem můžete mi i poslat více informací na email pojisteni@partners.cz a můžeme se na to společně podívat.“

Simona: „Dobrý den, mám dva syny 5 a 2 roky, ještě nemají žádné pojištění, protože hned po porodu jsem nechtěla uzavřít něco jen aby bylo. Když jsem to řešila později, tak mi bylo nabízeno jen samé pojištění se spořící (investiční) složkou. Já bych ale chtěla pouze úrazové pojištění. Existuje takový produkt? Děkuji za odpověď.“

Ing. Pavel Krejčík: „Dobrý den Simono, určitě je možné uzavřít pouze rizikovou pojistku. Spořící složka není nutností. Nabízí to velká část pojišťoven. Doporučuji, řešit nejen úrazy, ale myslet i na vážné nemoci (i ty mohou velmi zatřást s rodinným rozpočtem).“

Marie.B.: „Dobrý den,mohl byste mi prosím doporučit vhodné spoření pro 12-leté dítě. Děkuji a přeji pěkný den“

Ing. Pavel Krejčík: „Dobrý den Marie, Dost záleží na konkrétní situaci. Záleží na jakou dobu chcete spořit, zda do 18, případně až do 26 (tedy cca konec studií). A také jakou částku můžete odkládat. Nabízí se stavební spoření, které na horizont 6 let dává stále smysl, navíc bude mít dítě naspořeno na případně řešení bydlení. Další možností je spořit v podílových fondech, které se dají nastavit dle délky investičního horizontu a rizikového profilu. U fondů je i flexibilnější možnost výběru, pokud by byly peníze potřeba dříve.“

Věra Hanžlíková: „dobrý den, máme rodinou úrazovku se spořením za 600,-(tudíž na běžné úrazy).dcera (6 let) dělá sportovní gymnastiku. úrazy hrozí pádem z kladiny, bradel, atd...mám jí ještě extra připojistit, existuje něco takového, nebo stačí pojistka co mám a oddílová pojistka? děkuji Hanžlíková“

Ing. Pavel Krejčík: „Dobrý den Věro, Bylo by třeba podívat se na konkrétní nastavení Vaší smlouvy. Některé pojišťovny vůbec neřeší, zda děti sportují a plní bez problémů. U některých to může ovlivnit případné plnění nebo to může mít vliv na cenu pojištění. Doporučuji zkontrolovat, jak je to u Vaší smlouvy (oslovte pojišťovnu nebo poradce). Zároveň můžete zkontrolovat i pojistné částky.“

Miluška: „Dobrý den, paní Jitka se Vás ptala, že má úrazové pojištění 300/den. Odpověděl jste ji, poslední věta mě zaráží. ,,Ještě chci upozornit na to, že mnohem pravděpodobnější je, že budete práce neschopná díky nemoci. A v tom případě by jste od pojišťovny nedostala nic. Lze to řešit připojištěním pracovní neschopnosti." Prosím o vysvětlení, jako, že ji pojištovna nic neuhradí?? Kvůli neschopence? Chápu to dobře? Děkuji za odpověd Miluška“

Ing. Pavel Krejčík: „Dobrý den Miluško, pojišťovny rozlišují úrazy a nemoci. Když to zjednoduším, existuje: - Denní odškodné úrazem - tady se plní při úraze, ale pokud bude člověk nemocný, nedostane plnění. - Pracovní neschopnost (způsobená úrazem nebo nemocí nebo oboje). Tady se plní v návaznosti na pracovní neschopenku. Je to třeba zkontrolovat při uzavírání smlouvy. A ještě je třeba upozornit, že ne každý úraz chápe i pojišťovna jako úraz. Některé problémy, které pro laika vypadají jako úraz, mají nemocenský původ (například výhřez meziobratlové ploténky). To zase bývá ve výlukách v denním odškodném. Z pracovní neschopnosti by to plněno bylo. Doufám, že jsem to vysvětlil srozumitelně. :-)“

Jana: „Dobrý den, již několik let mám 13 ti letého syna pojištěného u České Spořitelny. Před 2 roky měl 3 úrazy během jednoho roku. Od té doby neměl nic. Nyní mi pojišťovna vypověděla jeho úrazovku a to bez udání důvodu. Ostatní členy rodiny mi v pojistce ponechali. Je smutné, jak se tato pojišťovna zachovala v případě dítěte. Dokud nejsou úrazy a lidé platí, tak je vše v pořádku, ale když přijdou úrazy, dopadá to takto :-(. Máte s tím nějakou zkušenost? Je nějaká pojišťovna, která mi toto dítě ještě pojistí???“

Ing. Pavel Krejčík: „Dobrý den Jano, pojišťovny mají ze zákona možnost při pojistné události vypovědět určité riziko, kromě rizika smrti. Záleží, jestli vypověděli pouze riziko, ze kterého bylo plněno. Krátkodobé úrazové pojištění bývá dosti zneužíváno (obecně, nemyslím, že by to byl Váš případ) a pojišťovny si to v posledních letech začínají více hlídat. Ostatní rizika by taky vypovědět neměly (například pokud bylo plněno z denního odškodného, měly by pokračovat trvalé následky úrazu). Jiná pojišťovna by dítě pojistit měla. Může ale například vyloučit z plnění již poškozenou část těla (pokud měl například úraz kolene, může nová pojišťovna vyloučit úrazy s tímto kolenem). Záleží na konkrétním stavu a co se stalo za úraz.“

Michaela: „Dobrý den, jsem na RD a ještě dva roky budu, výdaje rodiny (vč. hypotéky) jsou tedy závislé na manželovi. Můžete mi poradit na co si dát pozor a do jaké výše ho pojistit? předem děkuji za odpověď“

Ing. Pavel Krejčík: „Dobrý den Michaelo, Primárně zajistit vážné problémy. Ideálně minimálně na výši hypotéky zajistit invaliditu, trvalé následky úrazu, a smrt. (lze volit i klesající pojistné částky, čímž se pojištění zlevňuje). Pokud nemáte finanční rezervu, měli by jste popřemýšlet i o pracovní neschopnosti (například od měsíce trvání pracovní neschopnosti a dále). Konkrétní nastavení výše pojistných částek záleží na Vaší finanční situaci, výši rezerv, povolání, které manžel dělá a tomu, zda jsou v rozpočtu možnosti při problému něco ušetřit.“

Miluška: „Momentálně komunikuji s pojištovacím agentem, a tvoříme pro manžela a dítě životko. Spíše předěláváme to předešlé, které kdyby se něco stalo, je mi k ničemu, bohužel! Už jsem měla otázek na 4h a stejně se nachází další a další. Velice mě mrzí, že si ve většině případů, musím vše odůvodnovat, hledat, a nad každou otázkou přemýšlet sama. Děkuji za odpověd, dám to radši přečíst poradkyni:-) Přeji pěkný den, Miluška.“

Ing. Pavel Krejčík: „Zdravím ještě jednou Miluško, pokud budou nejasnosti pokračovat, klidně se mi ozvěte na mail pavel.krejcik@partners.cz. Rád Vám je pomohu vyřešit.“

Jana V.: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je dotatečné nebo co by jste mi poradil ještě připojistit pro půlroční dcerku, kterou mám v pojištění u sebe. Pojištěná je na trvalé následky urazu, tělesné poškození urazem a pobyt ditete v nemocnici.Děkuji. Jana V.“

Ing. Pavel Krejčík: „Dobrý den Jano, Určitě bych popřemýšlel nad přidáním vážných nemocí (cca 300 až 500 tisíc). Co se částek týče, trvalé následky by děti měly mít nastavení alespoň na částku 1 mil Kč, pak to již dává smysl. tělesné poškození a hospitalizace spíše záleží na finanční situaci rodiny, ale teoreticky, jste nyní na rodičovské dovolené, čili by jste s dítětem mohla být doma. Možná dává smysl i hospitalizace, aby jste případně mohli zaplatit nadstandardní pokoj. Vaše pojistka by teoreticky měla jít upravit.“