Chat

Mikrobi v domácnosti

Kateřina Demnerová

Záznam chatu z úterý 1. dubna 2014

Pavla: „Dobrý den, čím je vhodné čistit kusové koberce? Předem děkuji“

Kateřina Demnerová: „Kusové koberce bych nejdříve podle starých zvyklostí našich babiček vyklepala venku- moc klepadel už asi neexistuje- a potom vyšamponovala jednim z doporučovaných prostředků. Velmi se doporučuje položit koberec chlupem dolu a vybouchat přímo prach do sněhové vrsty. Prosim do bílého, neporušeného sněhu nejlépe na horách“

Ivana: „Dobrý den, je pravda, že nejvíce mikrobů v domácnosti je často v houbičce na mytí nádobí“

Kateřina Demnerová: „Je to určitě jeden z nevýznamnějších zdrojů. Ovšem záleží na hospodynce, jak houbičku užívá, ošetřuje a jak často jí mění. Mame samozřejmě i další zdroje mezi, které řadíme utěrky, hadry na podlahu. je dobré také čas od času vyčistit odpad a pořadně vymýt štětku na čištění záchodu. Při častém větrání se periodicky zbavovat pracu apod.“

Markéta: „Dobrý den, paní profesorko, chtěla bych se zeptat, jakou dobu tj. kolik dní mohu skladovat v chladničce uvařené jídlo (např. polévku v dobře uzavřené nádobě) a další dotaz - jak často nechávat čistit peří v peřinách, pokud je užíváme denně. děkuji za Vaše odpovědi“

Kateřina Demnerová: „Kdybychom se měli řídit legislativou, která platí pro veřejné stravování, tak byste musela jídlo, které se ten den nedojí, zlikvidovat. To však v domácnostech neděláme, jsme schopné podmínky skladování pozitivně ovlivnit. A umite si představit, že bychom vyhodili svíčkovou nebo guláš, které jsou právě nejlepší druhý až třetí den? Dobu skladování také ovlivní charakter potravin. Např. hovězí polévka má ideální složení pro růst bakterií. Nejlépe je skladovat vývar, zeleninu a maso zvlášť a smíchat před podáním. Hotová jídla s omáčkou je dobré skladovat v hermeticky uzavřených nádobách ne déle než dva dny. Samozřejmě zmrazené pokrmy se mohou skladovat déle.“

Jana: „Dobrý den, nevím, zda je můj dotaz přímo k tématu, nestihla jsem začátek pořadu. Již asi dva měsíce peču chléb z aktivního živého kvasu, který je vyroben z žitné mouky a vody. Stále ho udržuji v lednici a obnovuji. Poslední dobou se objevují názory, že domácí pečení z kvasu není úplně z bakteriálního hlediska nejlepší. Jaký máte názor na pečení doma? Dle mého je to zdravější, než kupovat chléb v obchodě, který je vyrobený z různých směsí. Děkuji“

Kateřina Demnerová: „Váš dotaz je pro mě velmi aktuální. V naší laboratoři prakticky pečou chléb všechny naše mladé pracovnice a jednou týdně pořádáme oběd na pracovišti, kde se "výsledky" jejich snahy testuji. Nebojte se a kvasek si udržujte a pečte chléb dále bude-li při přípravě kvasku dodržovat hygienické podmínky nic se nestane.“

Lucie: „Paní profesorko, co mikroorganismy na telefonech, které používáme, bereme si je na toaletu, máme na kuchyňské lince, děti je olizují... :( čistit pravidelně jakými prostředky nebo umývat, umývat a umývat ruce? Děkuji“

Kateřina Demnerová: „Určitě čas od času otřít, ale nezapomeňte, že děti musí přijít s mikroorganismy do styku, aby získaly imunitu. To neznamena, že by měly lízat telefon pravidelně, ale stane-li se to, určitě to dítě nezlomí.“

Věra Řeřichová: „Paní profesorko, dobrý den, dotaz nemám ale máte úžasnou přednášku, děkuji . Dovedete svou přednáškou rozsmát.Díky“

Kateřina Demnerová: „Diky, to potěší.“

Květa: „Dobrý den,je možné udělat doma stěry a nechat si zjistit,jaké bakterie si doma pěstujeme?Jak toto udělat a kde??Děkuji za odpověď“

Kateřina Demnerová: „Radi Vám s tím pomůžeme, stěry udělame a stanovíme bakterie napište demnerok zavináč vscht.cz“

Jitka: „Dobrý den, jak se dá nejlépe zbavit plísně na zdech?“

Kateřina Demnerová: „Z chemických prostředků se doporučuje SAVO. Biologický prostředek založený na jiné plísní Pythium oligandrum je u nas vyráběn firmou, na jejíž jméno si ted nemohu vzpomenout. mrkněte na Google“

Lucie D.: „Dobrý den, paní profesorko, chtěla bych se zeptat, zda konzumovat brambory, které jsou po oškrábání načernalé. Zda takové brambory vyhodit nebo vykrojit? Děkuji.“

Kateřina Demnerová: „Jsou-li černé, nedoporučuji konzumaci“

Lída: „Dobrý den, naše babička sklidí ovoce, například jahody zavařuje až druhý den, a když zjistí, že je na nich plísen, propláchne to a jde vařit marmeládu. to samé jablka - vykrájí a vaří povidla. Pak nám to nutí, že děti by si dali. ale já jim to nedávám - vím jak to vypadalo před varem... Zničí se varem tyto plísně a mikrobi?“

Kateřina Demnerová: „Většina plísní a bakterie se povařením zničí. některé přežijí sterilační teplotu a potom rosou na povrchu kompotu či džemu. na druhé straně, je- li řádně povařený kompot bez plísní, nemá i žádané vitaminy a pravděpodobně i mykotoxiny z původních plísní“

Majka: „Dobrý den paní Katreřino, můj syn (necelé 3roky) měl nedávno roupy ve stolici. Já myslela, že to už ani neexistuje (měla jsem to jednou jako malá před cca 35lety). Doma uklízím, vytírám s přídavkem Sava ( takže celkem "čistota"). Myslíte, že spíše neco venku olíznul, nebo ve školce......... nebo kde se to ještě dneska bere v tak "přehygienizované" době.“

Kateřina Demnerová: „To si určitě přinesl z venku. nebyly jste na chatě, u babičky?“

Čistotná paní: „Dobrý den, mám neustále ucpaný odpad. SODA + OCET prostě nepomáhá. naleju tam SAVO- ale za týden znova. Přitom se snažím ,aby i tam nic nespadlo. Poraďte prosím.“

Kateřina Demnerová: „ja se přiznám, ja používám hydroxid sodný, ale pozor na oči. Nasypat do odtoku a zalít opatrně vařící vodou. Nepomůže-li je nutno vyčistit mechanicky.“

Pavlína: „Dobrý den paní profesorko, chtěla bych se zeptat, jak často měnit hadr na otírání v kuchyni (linka, dřez, sporák)? Vždy ho jen vypláchnu pod vodou, nijak ho neperu. Děkuji“

Kateřina Demnerová: „ja měním jedna za 14 dní a podle materiálu i peru v pracce“

Jana: „Dobrý den paní Demnerová, nevím jestli je to dotaz přímo na vás. Od podzimu se stále motáme ve virozách, angínách, apod. Vyprala jsem nejen povlečení, ale i náplně, stačí to pro likvidaci virů a bakterií? nebo může být problém v tomto, že to nestačí? jsme 5 členná rodina, tudíž každá nemoc je tak na měsíc, než si to dopředáváme jak štafetový kolík. Děti toho nosí spousty ze školky, ale jde mi především o ty lůžkoviny, jestli tam mohou nějaké organizmy přetrvávat. Děkuji“

Kateřina Demnerová: „Časte praní lůžkovin Vám jistě pomůže udržovat nižší koncentraci těchto agens doma. Jinak Vas musim uklidnit.Viroz a bakterioz je obzvláště při proběhle mírně zimě je mnoho. Nosite to domů z práce, ze školy, z dopravních prostředků. Mame doma uplně stejné problémy“

Lenka: „Dobrý den, jsem 1,5let po transplantaci kostní dřeně kvůli leukémii. Asi bych neměla sníst třeba nahnilé ovoce, že? Děkuji“

Kateřina Demnerová: „Bude lepší,když se zaměříte na kvalitní potraviny. omezite nevhodné vlivy na své zdravi.“

Ema: „Dobrý den, mám dotaz: co by se stalo, kdyby mikrobi, vyskytující se jen tady, v Evropě se najednou dostali třeba do Afriky, k nějakým lidem. Mohli by jim ty mikrobi uškodit více, než nám, kteří jsme na ně zvyklí?Nebo jsou všichni mikrobi stejní“

Kateřina Demnerová: „Mohly, vzpomňte si na invazi Columbuse do Ameriky. Přinesl jim chřipku, neštovice a ohnivou vodu. Velká část populace na to doplatila. Platí to i obráceně. např. průjmy z Egypta.“

B.Vilimovska: „Hezky den,chtela jsem se zepta,mame v byte vlhko snazime se vetrat i kdyz to moc nejde,protoze mame dvouletou holcicku.Objevila se nam tu plisen na zdi ,poradila by ste mi jak by sme se ji mohli setrne zbavit?Dcera uz dlouho marodi ma kasel a rymu dle lekaarky nastydla neni.Pricinou je tedy nejspis ta plisen.Predem dekuji za odpoved.“

Kateřina Demnerová: „Pravděpodobně bude i nachlazená. bylo by dobré zkusit nějaké stavební úpravyna odvlhčení. můžete využít biologický preparát s Pythium oligandrum. Když date nazev této plísně do Googlu vypadne Vám i jmeno české firmy, která tento prostředek vyrábi“

Zimová Kateřina: „Dobrý den, zajímá mě jestli stačí dětské pleny prát na 60 stupňů a jestli pomůže používat při praní desinfekci např. Sanytol? A jak často přidávala by jste při každém praní? Děkuji za odpověď apřeji krásný den.“

Kateřina Demnerová: „Předpokládám, že jde o pleny klasické. U malého miminka do 3-4 měsíců bych pleny vyvařovala a žehlila. ten antimikrobiální prostředek bych přidávala je v případě průjmového onemocnění.“

Věra: „Dobrý den, Pokud se něco zkazí v lednici, měla bych ji hned celou vydezinfikovat?“

Kateřina Demnerová: „Dlemého nemusíte. Pakliže se Vám zkažený obsah do prostoru lednice nevyleje. Určete si pravidelný termín čištění, třeba jednou za 14-21 dni“

Aneta: „Hezký den, paní profesorko, po mnoha letech jsem nakonec díky IVF otěhotněla. Bohužel jsem však o tomto víkendu potratila. Nicméně k otázce. Na začátku, po potvrzení těhotenství, jsem dodržovala zvýšený pitný režim. Bohužel jsem si všimla, že plastová lahev, kterou jsem opakovaně doplňovala vodou, je po stranách s plísní. Mohlo se toto negativně projevit u vývoje embrya ? Děkuji.“

Kateřina Demnerová: „nemyslím, že tato událost by Vám mohla způsobit potrat. Samozřejmě je lepší se toho v těhotenství vyvarovat.“

Hana: „Určitě ve střevech máme dobré i špatné bakterie.Jsou probitika dobrá pro zničení těch špatných. Popřípadě co jiného? Děkuji za odpověď.“

Kateřina Demnerová: „probiotika Vám udržují v trávicím traktu rovnováhu. Jinak v sobě máte průměrně 10 na 14 buněk.“

Borůvka: „Dobrý den, prosím vás v Albertu prodávají jahody, kde je vždy alespoň jedna plesnivá! není pravdou, nekupovat od nich žádné balení jahod, ? Nešíří se plíseň??“

Kateřina Demnerová: „Shnilou vyhodte a ostatní dobře omyjte“

Silva: „Manžel má plíseň na nohou ( mezi prsty). Hrozně mu zapáchají ponožky. Kupuji mu různé preparáta, ale nic moc nepomáhá. Myslíte, že jak peru společné prádlo a jak chodí po bytě se to může roznést dál?“

Kateřina Demnerová: „Jaký typ ponožek kupujete. Doporučuji jen bavlněné. Před praním namočit a přidat i trochu SAVA na prani. Zásadně doma chodit v neuzavřených přezuvkách, nejlépe bez ponožek a pravidelne nohy ošetřovat doporučenými přípravky“

Klára: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký je váš pohled na soužití se psem? Jaká jsou třeba rizika nebo na co si dávat z vašeho pohledu pozor? Máme roční holčičku a velkého chlupatého psa a občas spolu i svačí, mazlí se atd. Děkuji.“

Kateřina Demnerová: „Není-li vaše dítě alergické na psa a udržujete-li v přiměřené "psí"čistotě nemělo byvadit“

Hanka: „Dobrý den, v průběhu vašeho vyprávění začal manžel porcovat čerstvou rybu na prkénku určeného na zeleninu. Toto je náš letitý problém ze kterého já šílím a jeho to nechává chladným. Proto se ptám zda jsem hysterka nebo mám pravdu- vadí mi to že se bakterie dostanou do syrového jídla a můžeme se nakazit něčím z krve masa. Děkuji“

Kateřina Demnerová: „nejste hysterka. Kup te mu k velikonoců rybí prkénko“

Míša S.: „Dobrý den, nevím, jestli to ještě stihnu :) Jak je to prosím s nutností převařování vody pro kojence. Od kdy je vhodné začít používat vodu z vodovodu, aby si dítě zvyklo?“

Kateřina Demnerová: „Záleží natom, jaký mate zdroj cody. Ve městech by měla být voda v pořádku, převařovala bych do doby kdy začíná ditě přecházet z mléčné stravy na pestrou“

Laura: „Dobré poledne, jak často umývat záchod? Nesnáším to.“

Kateřina Demnerová: „Záleží na počtu členů domácnosti. Určitě dávat do mísi osvěžovaže a pořádně jednou týdně.“

Pokorná: „Slyšela jsem, že se má spodní prálo (převážně kalhotky) žehlit, alespoň v tom rozkroku, že tam jsou bakterie a jsou z toho nejvíce záněty. Co si o tom myslíte?“

Kateřina Demnerová: „Záleží na materiálu kalhotek, na způsobu prani,na osobní hygieně. Mate-li problémy s výtokem, nosila bych pouze bavlněné kalhotky, vavářela a žehlila. Uměla hmota zánětům napomáhá.“

DAYD: „Jaké nejčastější mikroby jsou v čes. domácnostech?“

Kateřina Demnerová: „plísně“

DAYD: „Co je to za organismy, které lezou z vany ven?“

Kateřina Demnerová: „To bývá většinou ten kdo se tam koupe“