Chat

Firemní benefity - změny v NOZ

David Kučera a Lukáš Škopek

Záznam chatu z úterý 25. března 2014

dm: „Chytrý mobil: firemní benefit, nebo past jak být stále na dosah? Co vy na to?“

David Kučera a Lukáš Škopek: „Dobrý den, děkujeme za otázku. Služební telefon, např. tzv. chytrý telefon, může zaměstnavateli nabízet i možnost určitého stupně monitoringu svých zaměstnanců. Jsou známy případy, kdy se zaměstnanec tzv. "prokecl", že není na služební cestě v Ostravě, ale že se opaluje na Slapech. Toto téma zasahuje do ochrany soukromí. Rozhodně doporučujeme využívat pracovních pomůcek zaměstnavatele dle svých povinností a respektovat stanovená pravidla. Hezké odpoledne.“

Dotaz: „Co daně z funkčních požitků, jsou v ČR podle Vás dobře nastavené?“

David Kučera a Lukáš Škopek: „Dobrý den, děkujeme za otázku. Diskuze na téma daňové zátěže by si zasloužila více prostoru než jsou naše možnosti v rámci tohoto chatu. Obecně se ale dá očekávat, že nová vláda bude toto téma řešit. Hezké odpoledne.“

dm: „Jaké jsou všechny změny v NOZ ohledně firemních benefitů a jsou to dobré změny?“

David Kučera a Lukáš Škopek: „Nový občanský zákoník, tzv. NOZ se změnami v oblasti zaměstnaneckých/firemních benefitů detailně nezabýval. Pro tuto oblast je klíčový Zákon o daních z příjmů a také Zákoník práce. Právě zmíněný Zákon o daních z příjmů od loňského ledna přinesl zaměstnavatelům možnost vyšších příspěvků na tzv. penzijní připojištění a životní pojištění. Limit pro tuto oblast byl navýšen z 24.000 Kč/zaměstnanec/rok nově na 30.000 Kč.“

Marie: „Dobrý den, které bývají nejčastější benefity, co zaměstnavatel může nabídnout, děkuji M.“

David Kučera a Lukáš Škopek: „Dobrý den, jak už zmínil kolega David, v praxi je jedním z nejčastějších benefitů služební telefon. Dále také možnost dalšího vzdělávání (např. jazykové kurzy), stravenky, pitný režim na pracovišti (káva, minerální voda), možnost využití služebního vozidla i k soukromým účelům. Poslední dobou jsou také populární příspěvky zaměstnavatele na životní pojištění či penzijní produkty. Oblast zaměstnaneckých benefitů je prakticky neomezená. Vždy záleží na vůli a finančních možnostech konkrétního zaměstnavatele.“

Pokorná: „Firemní benefity jsou jako dobrá vůle zaměstnavatelů nebo nemusejí dávat nic.“

David Kučera a Lukáš Škopek: „Oblast benefitů je prakticky založena na vůli zaměstnavatele a respektování i platných právních předpisů. Nárok na některé benefity je potřeba zahrnout např. do pracovní smlouvy, vnitřních předpisů zaměstnavatele nebo do tzv. kolektivní smlouvy. I v době tzv. krize zaměstnavatele poskytují řadu benefitů. Setkáváme se ale s tím, že zvažují jaký benefit poskytnou a především komu jej poskytnou.“

dm: „Co říkáte na názor ne nejlepší firemní benefit je vyšší mzda?“

David Kučera a Lukáš Škopek: „Dobrý den, na tuto otázku těžko poskytnout jednoduchou odpověď. Jsou určité benefity, které pro zaměstnavatele ani zaměstnance nepředstavují takovou zátěž jako vyplacení té stejné částky prostřednictvím "výplatní pásky". Pro názornost krátký příklad: Pokud Vám bude chtít zaměstnavatel navýšit stávající mzdu/plat prostřednictvím mzdy nebo platu, bude to pro něj představovat náklad ve výši 1.000 Kč + odvody na soc. a zdr. pojištění. V tomto případě by to bylo 1.340 Kč. Zaměstnanec ovšem nedostane vyplacenu celou tisícikorunu, ale z této částky bude stržena daň z příjmů a opět odvody na soc. a zdr. pojištění. Zaměstnanec by tak v tomto případě dostal 740 Kč. Pokud tuto částku zaměstnavatel "pošle" např. do penzijního připojištění, bude jej to celé stát pouze 1.000 Kč a zaměstnanec obdrží na svou smlouvu celou tisícikorunu.“

S. M.: „Proč neexistuje více firem, zejména v ČR, které nabízí zaměstnancům své akcie? Vždyť taková forma motivace patří mezi nejlevnější, obzvláště má-li firma záporné cash-flow a musí si peníze půjčovat/získávat u "cizích" investorů, mnohdy výměnou za akcie. Když sníží své výdaje (bude vyplácet nižší mzdy), akcie zůstanou u zaměstnanců, kteří budou produktivnější (pocit spolumajitele firmy, tedy čím více budu pracovat, tím vyšší zisk i hodnota mých akcií) a loajálnější.“

David Kučera a Lukáš Škopek: „Dobrý den, díky za Váš dotaz. Máte pravdu, tzv. zaměstnanecké akcie jsou v ČR využívány výjimečně a zpravidla u top manažerů společnosti. V tomto místě je ovšem potřeba zohlednit náročnost tohoto kroku, jeho komunikaci k zaměstnancům a také často požadované využívání "rychlé využití" benefitu zaměstnanci. V naší praxi se setkáváme s dotazem zaměstnanců ve smyslu "co z toho budu mít a jak rychle to mohu využít/zpeněžit). Hezké odpoledne, Lukáš Škopek“

Silva: „Mám brát jako benefit, když zaměstnavatel jednou ročně udělá vánoční večírek pro své zaněstnance...........?“

David Kučera a Lukáš Škopek: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Pokud Vás vánoční večírek potěšil a působil na Vás tak, že si Vás zaměstnavatel cení, tak ano. Nutno říci, že se nejedná o standardní benefit jako takový - spíše bych vycházel z toho, co zmiňoval kolega David - služební telefon, dovolená navíc, stravenky, příspěvky na životní pojištění atd.“

Vera: „Je mi 56 let a mam obe kolena zatizena artrozou,obe odoperovana na poraneni menisku. Leve je horsi,st. III az IV,hodne me trapi.Jsem ale asi prilis mlada,kdyz vydrzi deset let,co potom? Dekuji za odpoved.“

David Kučera a Lukáš Škopek: „Dobrý den, nejsem si jistý, zda-li tento dotaz je na mě a kolegu Davida či na hosta - pana doktora. Omlouvám se, nemohu odpovědět.“

Gabriela: „dobrý den, ráda bych prosím věděla zda mám u zaměstnavatele právo na FKSP. V dřívějším zaměstnání (pracovala jsem jako sestra u FNO) jsme na FKSP nárok měli, ale u nynějšího zaměstnavatele tento nárok nemáme (pracuji u spol.Agel), přesto-že si myslím, že pracující ve službách tyto benefity pobírají bez rozdílu na zaměstnavatele (učitelé-ve školství,zdravotníci-ve zdravotnictví....) Je tento benefit automatický, anebo záleží na zaměstnavateli? Děkuji“

David Kučera a Lukáš Škopek: „Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Na tento dotaz se nám odpovídá velmi těžko. Pro správnou reakci potřebujeme znát více informací o nabízených benefitech v rámci Vašeho zaměstnavatele. Doporučuji kontaktovat Vaše kolegy z personálního oddělení a zeptat se právě jich. Pokud máte v práci interní časopis, intranet, koukněte tam. I v těchto místech můžete získat bližší a konkrétní informace.“

Gabriela: „Ještě dodatek k mé předešlé otázce ohledně nároku na FKSP u spol. Agel: Nárok na FKSP u spol. Agel mají jen ti zaměstnanci, kteří jsou zleny odborů a platí si příspěvky, což ve finále činí jakési spoření na výběr určité částky FKSP.“

David Kučera a Lukáš Škopek: „Dobrý den, v tomto případě (bez znalosti bližších informací) je potřeba respektovat kolektivní smlouvu. Doporučuji Vám seznámit se s vnitřními předpisy zaměstnavatele z oblasti zaměstnaneckých benefitů. Přeji hezké odpoledne.“

ITR: „co je, prosím, cafeterie systém?“

David Kučera a Lukáš Škopek: „Dobrý den, děkujeme za Vaši otázku. Tzv. Cafeteria je určitý systém benefitů, které Vám poskytne zaměstnavatel, dle stanovených pravidel a opravňují Vás k čerpání služeb či nákupu produktů v partnerských provozovnách či obchodech. Např. nákup tzv. doplňků stravy v lékárně, optika, fitness. Pro zaměstnance je zde výhodou možnost zvolení si konkrétní služby či produkty, který využije. Jedná se zpravidla o benefit, který umožnuje elektronickou evidenci - jednoduchý přehled toho, co zaměstnanec může využít. Přejeme krásné odpoledne.“

obdivovatelky: „kdo vás česal kluci? sekne vám to ;)“

David Kučera a Lukáš Škopek: „Dobrý den, já jsem se chystal doma sám a kolega David? David na vysílání přijel z Brna. Svůj účes prý řešil dle možností, která nabízela dopravní situace na D1 :-) Díky za milou poznámku. Krásné odpoledne. Lukáš a David.“

Petra: „Dobrý den, měla bych dotaz - z hlediska daňového zatížení pro zaměstnavatele - jsou nějaké věcné benefity daňově uznatelné? Např. vánoční kolekce, dárkové balíčky k narozeninám, bonboniéry, čokolády, pitný režim, káva, dovolená pro zaměstnance? Děkuji.“

David Kučera a Lukáš Škopek: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Oblast daňového zatížení benefitů je téma, které by si zasloužilo speciální vysílání. Část benefitů může být pro zaměstnavatele daňově uznatelným výdajem dle § 24 Zákona o daních z příjmů, část nikoliv. Pokud Vás toto téma takto zajímá, neváhejte mi napsat na můj e-mail: lukas.skopek@partners.cz“

EVA P.: „Dobrý den, co mám dělat, když sice mohu mít benefit jako příspěvek na pojištění, ale zaměstnavatel mě nutí mít ho u jedné pojišťovny, která mi ale nevyhovuje a pokud bych ukončila pracovní poměr, nechtěla bych dále u takové pojišťovny setrvat, tím že bych smlouvu vypověděla příliš brzy, přišla bych o peníze a takový benefit je spíše mínus.. mám šanci se nějak bránit? děkuji“

David Kučera a Lukáš Škopek: „Evo, dobrý den. Děkuji za Vaši otázku. Zvažte svůj poněkud negativní postoj k nabízenému benefitu. Zaměstnavatel Vám může dokonce platit i určitou pojistnou ochranu, kterou byste si jinak třeba musela platit sama. Zaměstnavatel ovšem může ve svém vnitřním předpise stanovit, že bude přispívat pouze na produkt konkrétní pojišťovny. Pokud chcete, napište mi e-mail, můžeme vše spolu prodiskutovat. Zaměstnavatelé zpravidla realizují benefity, které mají nabídnout a poskytnout zaměstnancům něco navíc - právě to "bene". Hezké odpoledne, Lukáš Škopek - lukas.skopek@partners.cz“