Chat

Spotřebitelské informace - značení masa na trhu

Josef Duben

Záznam chatu ze středy 19. března 2014

Dana Kosařová: „Jak jsme na tom se značením masa na trhu - ČR - ve srovnání s EU?“

Josef Duben: „Dobrý den, děkuji za první otázku. Jsme na tom úplně stejně jako ostatní EU země, jsou zde všude stejné předpisy. JD“

dm: „Na co vše si má spotřebitel dát pozor, když čte značky na masném produktu?“

Josef Duben: „V podstatě je zásadní tzv. značka zdravotní nezávadnosti, což je takový ovál s kódem země a číslem, ze kterého orgán státního veterinárního dozoru může zjistit výrobce. Pak je na etiketě další důležitá věc - datum použitelnosti, popřípadě datum minimální trvanlivosti. A také podmínky pro skladování. Jistě, jsou i další údaje, například složení, obsah přídatných látek apod. I to je dobré číst... JD“

dm: „Jak je to se značením zahraničního masa?“

Josef Duben: „I zahraniční maso musí splnit podmínky zdravotní nezávadnosti. V EU platí stejné předpisy. A produkty z nečlenských zemí musejí splnit podmínky dané předpisy EU. Tj. i předpisy české. JD“

dm: „Je značení masa na čes. trhu dostatečné?“

Josef Duben: „To je otázka, na kterou lze říci, že zatím je značení dostatečné. Ovšem hlad veřejnosti po informacích je velký a zřejmě v nejbližší době budou předpisy opět o něco dokonalejší a informací zákazník dostane ještě více. Například půjde o původ masa ve výrobku. Dosud je toto třeba uvádět masa hovězího a výrobků z něj. Povinnost uvádět původ se zřejmě bude týkat například vepřového a drůbežího, například. JD“

Jiřina: „Chci kupovat jenom masa z České Republiky. U které formy masa (balené, párky, grilované atd.) nemusí být zákazníkovi doložena informace o původu masa? Jakou formou musí prodávající zákazníkovi (byť na vyžádání) původ masa doložit a jak postupovat, pokud původ nedoloží?“

Josef Duben: „Je třeba říci, že všechno na trhu musí být hlediska nezávadnosti OK. U českého si může být člověk jistý u hovězího, zde je povinnost toto uvádět. I řezník to musí mít uvedené u výsekového masa, popřípadě toto musí sdělit na požádání. A zákazník má právo se prodejce na původ zeptat. Pokud někdo chce pouze české vepřové, musí se na to řezníka zeptat. Velmi pravděpodobné to je u menších řezníků, tzv. regionálních jatek, ti porážejí prasata z nejbližšího okolí. A doporučím... pokud zákazník není spokojen s informacemi, které obdrží, nikdo jej nenutí výrobek či maso koupit. A pokud shledá nějaké nesrovnalosti, může kontaktovat místně příslušnou krajskou veterinární správu, aby situaci prověřila. O těchto výsledcích kontrol na podněty i kontrol podle plánu se může každý podívat na www.svscr.cz. A v odkazu "Výsledky kontrol". JD“

Zlata Z.: „Dobrý den, hlídám si u potravin, aby v oválku na obalu bylo označení CZ. Je pravda, že například zrovna u baleného masa to neznamená, že pochází z České republiky, ale jen to, že poslední, kdo s tím masem nějakým způsobem nakládal byl z České republiky a maso může pocházet třeba z Polska? Děkuji za odpověď.“

Josef Duben: „Je to pravda, že maso ve výrobku nemusí být české. Ale vždy musí být nezávadné. Je pravděpodobné že v dohledné době budou muset výrobci uvádět původ. To je ovšem věc tvůrců předpisů a bude to na úrovni EU, tudíž i ČR. JD“

František: „Značka dokládá původ masa nebo jen kde bylo maso zabaleno? Jak je to by firma Kostelecké uzeniny používala masa z různých zemí? Museli by na každé konzervě vypsat všech zemí nebo jim stačí napsat že je to z EU a může to být třeba hnus z Rumunska?“

Josef Duben: „Značka zdravotní nezávadnosti svědčí o tom, že výrobek prošel veterinárním dozorem dotyčné země a my se o tom při našich kontrolách zaměřujeme. Nejen zmíněná firma, ale i jiné používají suroviny z ČR i z jiných zemí. Těžko dehonestovat výrobce z některé členské popřípadě nečlenské země. Prostě, to, co je nabízeno na trhu, musí být nezávadné, ale.... jsou různé cenové úrovně, takže je jasné, že za více peněz je více masa. JD“

JIndra: „Dobrý den, balené uzeniny v obchodě jsou označeny z čeho jsou složeny, ale když si chci koupit u pultu uzeniny tak už nemám tu infomaci, složení uzenin, které jsou vyloženy na pultě. S přáním ke svátku i krásného dne Jindra“

Josef Duben: „Tak za prvé děkuji za přání... Nejlepší oslava je zábavnou prací, jako je takovéto odpovídání na zajímavé dotazy... Pokud u pultu na uzeninách není etiketa, a to na věnci špekáčků či klobáskách vážně nebude, je na místě, aby se zákazník zeptal a prodejce to má říci a má i k tomu možnost, neboť u dodávaných výrobků takováto dokumentace je. JD“

Pavla: „Dobrý den, proč v některých řetězcích má prodávané maso uváděný konec trvanlivosti např.týden a jiný pouze dva dny? Ve složení nejsou uvedeny nějaké přidané konzervatny. Děkuji“

Josef Duben: „Jde totiž o důležité údaje, které je třeba brát vážně. Maso může být čerstvé, tj. brzo po porážce a rozbourání nebo maso uzrále a vhodné k časnější konzumaci. U výsekového masa žádné konzervanty nejsou. Pokud jde o výrobky, třeba mleté maso, tak tam je konzervantem například sůl, a ta, myslím, do 3 % uváděna být nemusí. Jen je-li jí více. JD“

Simonka: „Dobrý den, a krásný svátek, kde koupím české maso. Nemusí být BIO. Děkuji“

Josef Duben: „Inu, děkuji za přání i otázku... Sice to vím, ale těžko Vám nějakého českého řezníka řeknu. To by bylo vnímáno jako reklama, a to zřejmě nelze. Mohu doporučit, jak jsem psal v nějaké předchozí odpovědi, navštívit nějaká regionální jatka, malého řezníka a dotázat se. popřípadě si na internetu vygůglovat nějaké reference. Mohu také říci, že jeden takový řezník je v obci, kde máme domek, a má maso... vééélmi dobré. JD“

Michala: „Dobrý den, patří opravdu výrobky zn.Dulano k těm nejkvalitnějším, které lze u nás koupit? Jako jedni z mála mají jejich uzeniny uváděno vysoké proceto masa.“

Josef Duben: „To Vám nepotvrdím ani nevyvrátím. Možné to je, ale výrobců výborných lahůdek je celá řada. A lze se přesvědčit, že obsahují "samé" maso. Záleží také na vychucení. Záleží, co si kdo oblíbí... JD“

Marie Budinova: „pane Duben,Prosim Vas kdy bude u nás v Česku pro výrobce a zpracovatele kuřecího a veškerého drůbežího masa poviné značení kde bylo vykrmeno a čím bylo krmeno tak jak je to např. v Rakousku a nebo u Hovězího masa prodavaného v Česku. Děkuji“

Josef Duben: „Až to předpisy striktně stanoví, tak tomu tak bude. Dnes nikdo nebrání tomu uvést na výrobku odkud třeba zrovna kuřecí maso je. U hovězího to povinné je. Bylo k tomu přikročeno po smutných zkušenostech s BSE. JD“

Libuše: „Dobrý den, může někdo zkontrolovat prodejnu kuřecího masa? zda je opravdu české? Děkuji“

Josef Duben: „Smyslem veterinárního dozoru je konat v rámci možností daných veterinárními předpisy. Tudíž, zda kuřecí je OK, a nikdo odkud je. Ovšem kontrolujeme, zda údaje uváděné na výrobcích, etiketách, v dokladech odpovídají. Například, kdyby někdo uváděl, že je maso české a nebylo by, tak by dotyčný musel počítat z velkým postihem.... JD“

Tereza: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na kuřecí maso. V Praze existují prodejny, které nabízejí jen kuřecí maso- prodavač řekl,že je české. Nemůže lhát? Kvůli zisku samozřejmě. Děkuju“

Josef Duben: „Když to řekl, mělo by tomu tak být. Pro jistotu může zákazník požadovat doklad. Ale dost dobře si nedovedu představit, že by prodavač riskoval, že by lhal... Ale setkal jsem se s tím, že drůbeží, chlazené je opravdu české... Tedy ne já, ale má žena. JD“

Lída: „Jak poznám na půltech supermarketu, že je to české maso ? Nebo polské? Jsou většinou neochotni.“

Josef Duben: „Na pultě to nepoznáte. Většinou člověk ani nepozná, zda jde o hovězí či koňské, natož české od belgického či polského. Proto je dobře, aby se zeptal. Ano, je to pro prodejce obtížné stále odpopovídat, ale stojí za to je "vychovávat" a příště si prodejce odpovědi připraví.... JD“

Eva: „Dobrý den, jak je možné, že dřív - např. před 30 lety vypadala šunka úplně jinak než dnes? Byla voňavá, samé mase, které tvořila vlákna. A dnešní šunka? Cosi mokrého, gumového, slaného. To samé platí i o kladenské pečeni, mor. uzeném aj. Vždy jsem dala plátek této "šunky" proti světlu a viděla zcela jinou strukturu než skutečné maso. Čím to je, že už se nevyrábí normální šunka jako dřív? Uzeniny jsem úplně přestala kupovat.“

Josef Duben: „Nu skoro by se chtělo říci, že každý rád vzpomíná na své mládí, jak tehdá chutnal rohlík a špekáček. Dnes je ale třeba si uvědomit, že pokud jde o šunku, je jí několik cenových kategorií. Myslím, že jich je asi pět. nevyšší jakosti, výběrová, atd. Šunka musí být vždy jen ze "šunky" a vždy musí být vepřová. Takže záleží na její jakosti. A to se týká i uzenin. Asi je potřeba si tu dobrou na trhu nalézt. A lze to. JD“

Věrka: „dobrý den, vím, že to není zrovna to nejlepší, ale občas koupím už zabalené pomleté maso ze supermarketu v takové vaničce....myslíte si, že kvalita je ok? Setkali jste se s tím, že by tam bylo pomleté i něco jiného co nepíšou na obale?“

Josef Duben: „To, co napíšou, to tam musí být. Za ideální lze považovat postup následující - vybrat si maso a požádat řezníka. Ne každému se do toho chce. Někdy říkají, že pod asi kilo nemelou, a v podstatě to je logické, protože mlecí strojek se má vyčistit. JD“

PaníZPrah: „Dobrý den, kuřecí maso obsahuje antibiotika?To není škodlivé?Předpokládám ,že veškeré maso, at kuřecí nebo hovězí je kontrolované :-) děkuji“

Josef Duben: „Rezidua léčiv, v tomto případě antibiotik, ani jiných léčiv kuřecí ani jiné maso obsahovat nesmí a my se o tom přesvědčujeme při našich kontrolách. Všechna zjištění jsou hluboce pod limitem (na hranici sledovatelnosti). Antibiotika se smí dodávat pouze jako léčiva na předpis veterinárního lékaře. A léčené zvíře se nesmí zpracovat na potraviny. Jen předejdu dalšímu možnému dotazu, to se týká i hormonů. Žádné hormony se hospodářským zvířatům nesmí podávat, ani nepodávají. JD“

Irena: „Jak je to s křehčeným masem, musí být zřetelně označené? Už se mi párkrát stalo, že jsem to přehlédla...“

Josef Duben: „Křehčené maso musí být tak označeno přímo anebo tak zákazník může vyvodit, že masa je, dejme tomu ve výrobku 1000gramovém "jen" 700 gramů. To jest, že to je zejména voda. Naštěstí těchto výrobků poslední dobou ubylo, neboť této problematice věnovala média a lidé si uvědomili, že nechtějí za cenu masa kupovat vodu. JD“

Jíja: „Dobrý den, kde se u nás bere v řetězcích maso vauově balené z Irska, Holandska, mám záruku, že ta etiketa je pravdivá?Mám dojem, že jsou to kusy z nějakých starých krav, protože toto hovězí maso se upravuje dosti dlouhou dobu, tudíž čerstvost není, i ta cena je obvykle zajímavá? Děkuji za odpověď“

Josef Duben: „To je otázka nabídky a poptávky. Každý obchodník chce výhodně prodat. A to může znamenat, že nakoupí levně a chce prodat draze, ale pořád jaksi výhodně. Právě v loňském roce docházelo k falšování hovězího masa levnějším koňským, a to jedna větev právě byla rozkryta v Irsku. Snad je dobré dodat, že výhodná cena nemusí být moc výhodná. JD“

jana Štixová: „Dobrý den, lze na etiketě zjistit místo narození a krmení zvířete? a ne místo porážky? můžou se třeba zdraví býci z maĎarska přivézt k nám do republiky a pak jsou u nás poraženi.. tzn. jaký stát tam bude uveden? česko?? ale byli přece živeni v jiném státě.. děkuji za odpověĎ.“

Josef Duben: „Pokud jde hovězí maso, tak lze na etiketě najít například, tele narozeno v ČR, vykrmeno v Maďarsku a poraženo v Rakousku. A musí to tak i být uvedeno, vyplývá to z platných předpisů. JD“

Jarka: „Dobrý den, je mi povinen prodavač v řeznictví sdělit, o jaké maso se jedná? Zda dovozové nebo české?“

Josef Duben: „Každý prodejce, i v řeznictví, je povinen zákazníkovi podat vyčerpávající informaci o nabízeném výrobku. Pokud zákazník s informacemi není spokojen, může si najít vstřícnějšího řezníka. Pokud je prodejce neochotný podat informace, je pravděpodobné, že i jeho ostatní činnost nebude dokonalá. Takže jít jinam. Pokud zjistíte nějaké nesrovnalosti, je možné kontaktovat místně příslušnou krajskou veterinární správu, aby se takovéto výrobně či prodejně podívala "na zoubek". A jelikož se zdá, že již dotazy nepřibývají, je asi na místě, abych poděkoval všem tazatelkám a tazatelům za zajímavé, logické a podnětné dotazy. Pokud se chcete dozvědět více z oblasti veterinárního dozoru, můžete se podívat na stránky Státní veterinární správy: www.svscr.cz. Je zde spousta zajímavých informací. O kontrolách, o podmínkách cestování, atd. atd. takže pěkný den!!! Josef Duben“

Marie Budinova: „pane Duben, Byla bych velice ráda a určitě i většina lidí v našem státě aby všechno drůbeží maso a vyrobky z drůbežího masa měli označení tak jako je to u Hovězího masa. Pokud je to ve Vaší kompetenci tak by jste to mohl prosadit aby to bylo zavedeno u nás co nejdříve. Předem Vám moc děkuji“

Josef Duben: „Nu, zřejmě se tudy předpisy budou ubírat. A při hlasování k návrhu takovéto legislativy jistě naši zástupci v Bruselu zvednou ruku. Je ale třeba si uvědomit, že předpisy a povinnosti jsou na jednu stranu hezká věc, ale je potřeba je dodržovat a kontrolovat. Možná, že by jenom stačilo být obyčejně poctivý. A k té poctivosti přispívá adresnost. Takže vlastně jsme na začátku. Takže, jo, ano. Pěkný den! Josef Duben“