Chat

trénování paměti

Jakub Pok

Záznam chatu z pondělí 9. prosince 2013

Sonax: „Co trénování paměti po ztrátě paměti, tomu se také věnujete?“

Jakub Pok: „setkal jsem se s lidmi, kteří na náš kurz přišli po někdy i velmi závažných operacích, kdy si velmi stěžovali na krátkodobou paměť. existují velmi efektivní metody, které nám pomohou krátkodobou pamět zlepšit a tito účastníci nám to následně potvrdili. Takovou technikou je např. v minulém a předminulém díle sama doma technika paměťových cest a body systém. v archivu je jistě k nahlédnutí, podívejte a potrénujte.“

Marie: „Dobrý den, jsem právě ten věčný začátečník. kurz je pro mne momentálně nedostupný. mužete mi poradit jak začít a opravdu se ten jazyk naučit. dokonce jsem přemýšlela, že změnám angličtinu za nový jazyk třeba na němčinu, bylo by to k něčemu začít jako od nuly? a dá se doma jazyk vubec samookou naučit ? děkuji“

Jakub Pok: „dobrý den, já bych jazyk neměnil, volně bych navázal na tom, co již znám. Důležitá je pravidelnost, já říkám 2-3 krát týdně 30-50 minut. vybral bych si jednu učebnici, např. angličtina pro jazykové školy, která je tématicky velmi dobře zpracovaná. základem je správná práce s článkem, kde jsou již slovíčka z lekce zakomponovaná a překlad je revize celé lekce. my na našem kurzu popisujeme velmi podrobně celý proces práce s lekcí. Jsem přesvědčen o tom, že učebnice o 20 lekcích se dá zpracovat do půl roku až roku.“

Ela: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je pro děti lepší normální základní škola nebo Waldorfská či Montessori? Děti se tam učí některé věci dřívea nebo naopak později, myslíte si že je to správně?“

Jakub Pok: „systémů na rychlejší učení cizích jazyků jsou stovky. Jsem přesvědčen o tom, že děti v tomto věku mají velmi dobrou pamět na učení jazyků. učí se nejdříve mluvit a následně psát, nepovažuji to za špatný systém. je to jako u nás v dětském věku, také nejdříve hovoříme a pak se učíme psát v první třídě. Přirozeně toto neplatí pro dospělé, zde je zapotřebí aplikovat jiný systém učení.“

Simonka: „Dobrý den, je mi 26 a zapomínám,nevybavuji si, nevím prostě si nevzpomenu. Co se to s mým mozkem děje? Děkuji“

Jakub Pok: „dobrý den, občas tyto "stížnosti" na svoji paměť na kurzu slyším. lidé občas opustí základní, střední či vysokou školu a poté se již nic skutečně uceleného neučí. pravidelná aplikace paměťových technik nám může být velice nápomocná. jsem přesvědčeno o tom, že techniky jsou univerzální a pomůžou komukoli.“

DAYD: „Něco tak odporného jako jsou drogy ničí paměť, lze je to pak dát do pořádku, když někdo uteče od drog ke zdravému život. stylu?“

Jakub Pok: „určitě, pravidelným tréninkem a výběrem správných technik se naše paměť je schopna "dát dohromady"; k tomu patří i dostatečný spánek, jíst zdravě a s mírou.“

Vlaďka: „Dobrý den, máte nějaký typ, jak pomoci s učením anglického jazyka dyslektické dítě? Syn 6.třída bojuje a bojuje a do hlavy neleze téměř nic :-(. I když nyní jak Vás tak poslouchám, techniku klíčového slova a různé mnemotechnické pomůcky na slovíčka používáme (je to snad jediné řešení, aby si slovíčko zapamatoval :-)). Děkuji“

Jakub Pok: „není to jen pro něj, člověk nemusí být dyslektik, na druhou stranu jsem měl velké množství dyslektiků na kurzu a jsem přesvědčen o tom, že každý skutečně každý se naučí pomocí techniky klíčového slova a dalších paměťových technik na jazyky min. jeden světový jazyk. technika klíčového slova je jak pro úplné začátečníky, tak i pro lidi, kteří třeba mluví velmi dobře, chtějí si ale uložit např. 200 nových slovíček právnické angličtiny.“

Zuzana Vašková: „dobrý den, patřím také k těch chronickým žákům.Chtěla bych se zaptat, zda neuvažujete o rozšíření Vašich kurzů do jiných měst- např. do Brna? Pokud zde už nejsou, na Vašich stránkách jsem našla pouze Prahu. děkuji a přeji pěkný den“

Jakub Pok: „Brno je srdeční záležitost a skutečně již min. rok to řešíme. máme desítky a desítky účastníků, kteří nás navštíví v Praze a říkají, že musíme i do Brna. Pracujeme na tom, myslím, že v budoucnu budeme i u Vás:)“

Jana: „Dobrý den, slyšela jsem názor, že mozek není schopen pravidelnosti. tzn. řeknu si každý den se naučím 10 slovíček a za měsíc budu umět tolik a tolik slovíček. A ono to tak není. Je to pravda?“

Jakub Pok: „nejsem toho, já osobně jsem schopen se za méně než dva měsíce naučit cca 2000 nových slovíček, a to právě pravidelným trénováním paměti a pomocí techniky klíčového slova.“

jana špalková: „prosím, chodím na VŠ, je mi 49 let a nemůžu najít správný systém v učení. PO např. 3hodinovém učení mám spíš chaoz. jak na to? děkuji. :-))“

Jakub Pok: „Dobrý den, my na našich kurzech ukazujeme techniku, pomocí které se naučíte nejen slovíčka, ale celou knihu. Slovíčka jsou velmi důležitá, důležitější jsou ale slovíčka ve větách a ve frázích. 3-hodinové učení je velmi dlouhé, ideálně bych se učil ne více než 50mín jako jedna jednotka. opakování je důležité do 10 min. po učení.“

ludmila: „Je mi 55 let, a mám problémy s výslovností ve francouštině a taky si nemůžu slovíčka zapamatovat. Francouštinu dělám až ted, ale angličtinu od základní školy a jsem typický příklad člověka, jak jste to uvedl v rozhovoru. Myslíte si, že denním opakováním bych mohla svoje výsledky zlepšit?“

Jakub Pok: „určitě, opakování je velmi důležité. jak jsem říkal, ať se učím cokoli, je zapotřebí udělat první opakování do 10 min. po učení, existují velmi dobré výzkumy, které říkají, že když neprovedu opakování (slovíček, článku) do 24h po skončení učení, může zmizet až 80% naučeného, to je velký úpadek.“

Marian: „Dobrý den, můžete , prosím, doporučit , pakliže máte povědomost , kvalitní školu s Vaší metodou v Moravskoslezském kraji. okolí Ostravy, Havířova ? Děkuji. S úctou Marian. Kon / 55 /“

Jakub Pok: „bohužel takovou školu neznám, my máme kurzy pouze v Praze. Vzhledem k tomu, že to je víkendový kurz, je možné spojit s příjemným výletem do Prahy :) máme min. tak 30% účastníků mimopražských.“

Marie: „Učebnice psaná jen v anglickém jazyce je špatná učebnice, když tam nemá ten překlad ? a mužete mi doporučit nějakou konkrétní publikaci či www stránky kde je ke slovíčku popsán i pomucka toho klíčového slova ? jsem schopna si to pak představi a zapamatovat, ale nejsem sama schopna si sama vymyslet a předstait tu pomucku. nemám vubec představivost. děkuji“

Jakub Pok: „technika klíčového slova je popsaná velmi dobře v knize Skryté síly mozku- J. Hancocka. Nebojte se toho, že vás příběhy nenapadnou, vše je trénink. Na našem jazykovém kurzu má velké množství nových účastníků na počátku strach, že tyto příběhy nedají, že jim chybí taková fantazie, ale po 2-3 hodinách tréninku je vidět, že jim to jde perfektně.“

Lenka: „Nevydal jste nějakou knihu, která popisuje Vaše metody trénování paměti?“

Jakub Pok: „dobrý den, tuto knihu mám rozepsanou, do února bych rád vydal, budu se snažit - podobné dotazy mne motivují, abych již kooonečně dopsal:) dívejte se na naše stránky, budeme o tom jistě informovat www.skolapameti.cz“

Vašek: „Dobrý den. Mluvím dobře německy. Nyní potřebuji AJ. Jazyky se mi pletou dohromady.“

Jakub Pok: „V takovém případě je důležité vše dobře lokalizovat, což zní velmi zvláště - lokalizovat. Je to ale velmi jednoduché, a sice za pomocí paměťových cest, kde si celé fráze, slovíčka, následně i články vložíme (uložíme) do paměti a následně vybavujeme. Vše je zapotřebí vyzkoušel, já na našich kurzech za dva dny vysvětlím nejen celý systém zrychleného učení jazyků, ale zároveň se naučíme 100 nových slovíček.“

Jaroslava: „Dobrý den, mohl by jste doporučit některou učebnici pro samouky? Jinak musím potvrdit, že tento způsob učení slovíček je nejlepší. Jen při přečtení slova louže mě s úsvěvem napadlo pudl padl do louže a myslím, že toto slovíčko nikdy nezapomenu, přesto, že jsem se ho neměla zrovna v plánu se ho naučit.“

Jakub Pok: „přesně tak např. cage/klec. představím si herce CAGE, kterého zavřeli do klece a on zuří, lomcuje klecí a nakonec ji roztrhne a uteče.. vše je o příběhu, obrázku, paměť právě tyto obrázky chce. výborná je klasická učebnice angličtina pro jazykové školy, sice nemá křídový papír, ale v případě, že ji celou zvládnu a cca 5 lekcí z druhého dílu stejné učebnice, mám velmi slušný základ aj.“

Markéta: „Dobrý den, máte nějaký tip, jak si zapamatovat členy v německém jazyce? S ostatní gramatikou nemám problém, ale členy jsou můj odvěký problém, ne vždy si je lze odvodit logicky. Děkuji“

Jakub Pok: „mám, výborný, sám tento způsob aplikuji. představte si, že slovíčko s DER bude vždy v ZELENÉ BARVĚ (NAPŘ. PES DER HUND BUDE CELÝ CHLUPATÝ ALE OD TRÁVY - ZELENÁ BARVA), DIE může být barva růžová, u DAS žlutá barva. Vždy když si dané slovíčko ukládám, tak si u komplikovaných slov dám dané slovo (věc) do dané barvy.. vyzkoušejte, funguje skvěle.“

MUDr.Svatava Pajdlová: „Které je klíčové slovo, jak ho tvořit ? Přišla jsem k pořadu později. Děkuji.“

Jakub Pok: „např. u slovesa fressen (česky znamená žrát) je klíčové slovo FRESKA (nástěnná malba), představím si, jak někdo např. v hospodě "žere" fresky...paměti říkám, že freska je fressen. takto je možné si uložit až 20 slovíček do 5minut.“

Jana: „Dobrý den, jak mám postupovat, když si snglické slovíčko zapamatuji, ale mám problém s výslovností. Což mě pak velmi blokuje, když mám mluvit.“

Jakub Pok: „je důležité znát výslovnost, tuto bych skutečně před učením konzultoval bud s učitelem aj nebo s rod. mluvčím. jakmile výslovnost znám, jdu na techniku klíčového slova, kterou jsem již na chatu vysvětlil, i v pořadu.“

Ivana Korandová: „Dobrý den, Jakube, můžete, prosím, poradit, jakým způsobem si udržet získané znalosti, když člověk nemá možnost používat cizí jazyk v práci ani v soukromí? Učila jsem manžela několikrát AJ od začátku. Šlo mu to velmi dobře, ale pokaždé to ztroskotalo cca za 2 měsíce na tom, že to stejně nikdy nepoužije tak, aby se nebál, že mu nebude cizinec rozumět. Potom to nechtěl použít ani na pohovoru, aby se neztrapnil. Zároveň se také připojuji k prosbě o Vaše kurzy v Brně. Děkuji předem a přeji Vám pěkný den:-)“

Jakub Pok: „Já jsem se myslím velmi dobře naučil německý a anglický jazyk, dnes si kupuji německé a anglické časopisy a noviny a pravidelně čtu. není to ale tak, že jen čtu, ale já si během čtení ukládám stále nové a nové fráze do paměťových cest. Pracuji s aktivní stránkou paměti, ne pasivní. co se manžela týká, je to jistě blok, není třeba mluvit jako rod. mluvčí, vídám stovky lidí, kteří se zkrátka chtějí jen domluvit, nechtějí mluvít naprosto perfektně. se správnými technikami a pravidelností to jde. Já osobně se více než 14 let zabývám technikami na učení jazyků, neustálé se snažím techniky zdokonalovat a dnes si myslím, že stačí bohatě 6-12 měsíců na naučení se velmi slušně ciz. jazyka.“

Lilien: „Dobrý den, na "stará kolena" jsem začala před 40. opět studovat. Četla jsem o římském loci systému paměti, můžete mi ho vysvětlit? Učím se na testy a zkoušky. Děkuji.“

Jakub Pok: „loci systém, nebo-li technika pamětové cesty byla vysvětlena v minulém dílu sama doma, podívejte se do archivu, myslím, že jsem to vysvětlil docela podrobně. pomocí paměťových cest se dá uložit tisíce nejen slovíček, ale i jakýchkoli informací na státnice, maturity, paragrafů aj. u nás na kurzu tomu věnujeme téměř celý den, myslím pamětovým cestám. myslím, že to je nejgeniálnější technika vůbec, já pomocí této techniky chci uložit nově celý občanský zákoník (více než 3000 paragrafů)“

Marketa: „Dobry den, Pri studiu stredni i vysoke skoly jsem se ucila nemcinu a anglictinu. Vzdy jsem se dokazala naucit na jakoukoli pisemku, zkousku, zapocet...vetsinou formou, kterou uvadite, mam vcelku bujnou fantazii :-) takze odvodit si nebyl problem, stejne tak naucit se neco nazpamet. Problem je ale v tom, ze nasledne po splneni ukolu zapominam jak slovicka, tak od ceho byla odvozena. To souvisi i stim, ze ani jeden jazyk v praxi nepouzivam. V soucasne dobe jsem na MD, az pujdu zpet do zamestnani, tak bych rada jazyky umela....jak na to? Dekuji za odpoved.“

Jakub Pok: „máte evidentně velmi dobrou krátkodobou pamět, je třeba ale pracovat i po naučení. Opakování je alfa omega celého učení. doporučuji po naučení se jakékoli lekce, či sady slovíček udělat první opakování hned po skončení nejpozději do 10min. po učení, druhé opakování do 24hodin. tímto se vaše informace dostávají do dlouhodobé paměti.“

Lilien: „3000 paragrafů- hm, to jste dobrej!!!! Váš mozek bych chtěla mít!“

Jakub Pok: „není to o mozku, je to o znalosti techniky a pravidelnému trénování. nemyslím si, že existuje někdo, kterého když budu pravidelně "koučovat", tedy vysvětlím mu techniku paměťových cest a dále i techniku na čísla (kvůli těm paragrafům), že by to také nedal.“

Eva: „Dobrý den, jak vy jste se učil na vysoké škole? Používal jste nějakou metodu?“

Jakub Pok: „používal jsem na právech techniku paměťových cest na státnice a i ostatní zkoušky.. doba kratší, lepší uložení, považuji paměťovou cestu za nejgeniálnější metodu vůbec.“

Lída: „Je mi 70 let, jak často a jak trénovat paměť, aby to bylo efektivní. Děkuji“

Jakub Pok: „když známe správné techniky, stačí bohatě 10-15 min. 4-5krát týdně. máme velké množství účastnic a účastníků, kteří chodí na kurz v 80 letech. techniky jsou univerzální; jsem přesvědčen, že pravidelný trénink je nejlepším bojem proti stařecké demenci a podobným nemocem.“

luděk hrzal: „manželka by rada navstevovala kurs pameti protoze ma problem s pameti na jazyky. poradite kam by mela jit nebo nejaky odkaz na web stranky . dekuji LH“

Jakub Pok: „www.skolapameti.cz, děkuji za dotaz“

Lin: „Jak se nejlépe naučím poučky, studuji pedagogiku, psychologii, speciální pedagogiku. Pěkný den a děkuju za radu.“

Jakub Pok: „zde je velmi dobrá technika paměťových cest, kt. jsme ukazovali v sama domu v minulém dílu. já pamětové techniky využívám k memorování paragrafů, zákonů aj. myslím, že je tato technika aplikovatelná i na vaše potřeby. podívejte na www.skolapameti.cz, na kurzu této technice věnujeme velký úsek.“

Blanka Příborská: „Dobrý den, můžete ještě jednou napsat blíže o kterou učebnici se jedná ? Na trhu je jich mnoho a nevím, která to je. Děkuji mnohokrát“

Jakub Pok: „je to ANGLIČTINA PRO JAZYKOVÉ ŠKOLY, PEPRNÍK A KOLEKTIV; MODORÁ KNIHA DEJTE DO VYHLEDÁVAČE, JISTĚ VÁM VYBĚHNE.“

Julie: „Plánujete kurzy v Brně? Třeba už příští rok na podzim?děkuji“

Jakub Pok: „Pracujeme na tom, kurzů je teď velké množství tady v Praze; jakmile bude chvilka, budeme se snažit zorganizovat i kurz v Brně.“

jana Pecháčková: „Dobrý den, prosím, doporučte mi dobrou uřebnici s poslechem.Mám za sebou :Věčné začátečnky- to mi vyhovovalo. Gramatiku jakž, takž.ale nevyhovují mi CD, na kterých je namluvený text, který je hlavně rychle čtený a tím zaniká vyslovnost.Chtěla bych hlavně dobrý poslech. Děkuji zdravím Jana“

Jakub Pok: „Jano, já bych si vybral knihu, která má i cd a je zde namluven celý článek, jak jsem již psal, dobrá kniha je např. již zminovaná angličtina pro jazykové školy, která má cd.“

Dagmar: „Vaše technika se mi začíná hodně líbit, určitě bych v budoucnu chtěla absolvovat jeden z vašich kurzů. Hodně úspěchů a spokojených absolventů.“

Jakub Pok: „děkuji, budeme se těšit.“

divačka Poděbrady: „Dobrý den, když čtu vaše odpovědi, s vámi bych se ten jazyk chtěla učit! Zdá se to hračka, vaše vysvětlení mají jistě praxi a účinnost! Nebudete učit v Poděbradech?“

Jakub Pok: „jsme v Praze, je to kousek, máme vždy min. 5O% lidí mimopražských :)“