Chat

potravina měsíce

Jitka Rákosníková

Záznam chatu ze čtvrtka 17. října 2013

dm: „Funguje stále časopis F.O.O.D.?“

Jitka Rákosníková: „Funguje nadále úspěšně, já sama jsem ale nyní v časopisu Gurmet. Hezký den a pěkné vaření, Jitka“

dm: „Co znamená to potravina měsíce?“

Jitka Rákosníková: „Surovina, která je v daném měsíci nebo období v nejlepší kondici, tj. právě probíhá její sklizeň, ať už u nás, nebo v zemích jejich původu. U produktů jako jsou sýry pak měsíce, kdy je nejlepší a nejchutnější mléko.“

DAYD: „Jste vegetariánka?“

Jitka Rákosníková: „Ne, ale zeleninu a ovoce mám velice ráda. Jím je určitě častěji, než maso. Hezký den, JR“

Grainsofs: „Máte ráda žinčici?“

Jitka Rákosníková: „A jak! Miluju vše, co souvisí s mlékem.“

dm: „Kolik jste udělala gastro překladů?“

Jitka Rákosníková: „Pokud dobře počítám, tak sedm. Poslední překlady jsou Rodinná kuchařka Mary Berry a 15 minut v kuchyni Jamie Olivera.“

dm: „Máte stále ráda také detektivky?“

Jitka Rákosníková: „Průběžně mám rozečtené dvě až tři, momentálně je to Andaluský přítel a Vražda v Toskánsku...“

Michal: „Umíte plavat ve vodě (např. plavecký bazén, moře, jezero, rybník, přehrada, zatopený lom)? Jak moc dobře umíte plavat ve vodě ? Jaké např. děláte plavecké chyby (např. nesprávné držení těla při plaveckém způsobu)? Kolikrát přeplavete 50m bazén? Jakým plaveckým způsobem nejčastěji plavete? Jakou nejčastěji plavete rychlostí? Umíte plavat pod vodou bez zacpaného nosu a s otevřenýma očima bez pomůcek (plavecké brýle, potápěčská maska, kolíček pro akvabely)? Kolik metrů uplavete pod vodou? Dokážete uplavat pod vodou celý 50m bazén ? Jak jste se plavat naučila? Kdo Vás plavat naučil (rodiče, na plaveckém kurzu ve školce, na základní škole, ...) ? Kolik Vám bylo let, když jste se naučila plavat ? Už jste někdy někoho učila plavat ? Jakou jste zvolila metodu (hození do vody, pak koukat na samovýuku dotyčné/dotyčného a skočit tam v nejhorším) ? Koho jste učila plavat ? Jak v životě využíváte této "zvláštní" dovednosti, že plavat umíte ? Měla jste někde kvůli této zvláštní dovednosti, že umíte plavat nějaké výhody proti ostatním ? Závidí Vám někdo že dokážete ve vodě plavat nebo to dokonce někomu vadí, že plavat umíte ?“

Jitka Rákosníková: „Plavu dobře, v dospívání jsem dokonce měla možnost plavat i několikrát denně. Plavu ráda všude, nejraději mám přírodní koupaliště a moře. Plavu obvykle prsa, ale ovládám i znak, kraul a motýlka, ráda plavu s otevřenýma očima a bez ucpaného nosu, zvláště v moři. 50m pod vodou jsme byla schopná uplavat, nevím, jak dnes. Plavat mě naučili rodiče ještě v předškolním věku a já sama jsem také tak naučila plavat svoje děti. Umět plavat pociťuju jako výhodu, nebojím se na lodi ani velkých vln.“

Tereza: „Dobrý den,na co se vas můžeme ptát?:-)“

Jitka Rákosníková: „Na cokoli co souvisí s jídlem!“

Jarka: „Dobrý den, jaké vitamíny, popř. minerály lilek obsahuje? Je vhodné ho např. smažit jako květák-obalený v trojobalu?“

Jitka Rákosníková: „Z vitaminů je to zejména provitamin A a některé minerální soli. Doporučuje se jako dietní jídlo při žaludečních a střevních chorobách a velmi příznivě ovlivňuje obsah cholesterolu v krvi. V trojobalu osmažený je vynikající, ovšem kaloricky vydatnější, nakrájejte ho na cca půlcentimetrové plátky a po osmažení nechte odsát tuk na ubrouscích.“

Romana S.: „Dobrý den, mám dotaz ohledně vlašských ořechů. Jak nejlépe uskladnit již vyloupaná jádra, tak, aby si zachovala co nejvíce vitaminů a neztratili svou chuť? Děkuji“

Jitka Rákosníková: „Hned po vyloupání je nejlepší ořechy zamrazit. Uchovají si většinu účinných látek, nežluknou a neplesniví. Pokud je používáte na pečení, do těst a podobně, doporučuji ořechy napřed nasucho opražit na plechu, cca 8 minut při střední teplotě, a po vychladnutí pomlít. Jsou křupavější, sušší a zvýrazní se jejich chuť.“

Ljuba: „dobry den, mluvite o vlasskem orechu, co aflatoxiny, mame se jich obavat?“

Jitka Rákosníková: „Myslím, že jejich benefity výrazně převyšují případné nepříznivé účinky, nicméně jako u každých ořechů byste je měli konzumovat v uměřeném množství (hlavně kvůli tučnosti).“

Romana: „Dobrý den,chtěla bych s zeptat,jestli máte nějaké zkušenosti s červenou řepou ?Mám velké problémy s imunitou ,doporučila by jste mi nějakou formu,jak jí nejlépe zpracovat a užívat,děkuji za odpověď Ptáková“

Jitka Rákosníková: „Řepa je velmi podceňovaná a já se moc přimlouvám za její návrat do kuchyně - i pro její zdravotní benefity. Vynikající jsou saláty z čerstvé řepy. Nejlépe je nastrouhejte (pozor na zabarvující šťávu, nejde moc vyprat. Dochutit citronovou šťávou, špetkou soli, pepře, cukru, jak máte ráda. Promíchat s jogurtem nebo zakysanou smetanou, můžete-li, ale stačí i lehká zálivka z kvalitního oleje a octa. Skvělá je také řepa pečená, prostě ji nakrájíte na dílky, zakapete dobrým olejem, osolíte, opepříte a pečete při střední teplotě 20 až 30 minut. Máte-li čerstvou řepu, můžete používat i chrást, má příjemnou chuť a je také velmi zdravý. Od věci není ani doma zavařená řepa, část vitaminů se sice při konzervaci ztratí, ale jiné cenné látky se uchovají. Řepu můžete také krátce povařit a pak uchovat zmrazenou, pak ji můžete úpoužívat celou zimu téměř jako čerstvou.“

Maréta: „Dobrý den, mluvila jste o lilku, mám dítě dvoulet, můžu mu ho dát? nikdy to nejedl, a vím že se má dost nasolit, tak nevím jak to může jíst to malé,a bývá na něj alergie?“

Jitka Rákosníková: „Alergie na lilek nejsou známy. Lilek rozkrojte po délce, posolte a po nasolení nechte takzvaně vypotit (vystoupí na něm takové jako slzy), a pak ho důkladně opláchněte, tím se vlastně veškeré soli zbavíte. Lilek pak můžete upéci s trochou kvalitního oleje v troubě doměkka, asi 20 až 30 minut, pak lžící vydlabejte dužinu a najemno ji rozmixujte. Tento základní krém můžete spojit s jogurtem, tvarohem, žervé a pod. a podávat jako velmi zdravou a lehkou pomazánku. Jestli ale bude dítěti chutnat, uvidíte, ale v balkánských zemích i jinde se takto lilek běžně dětem podává. Vynikající je dochucený česnekem, ale opět záleží na chutích dítěte. Přeji úspěch!“

Tereza: „Jsou pro děti do 3 let vhodné jogurty?a proč se do některých přidává detem nebezpečná koselina e120? Dále se prosím ptam na složení dnešních rohlíků jsou vhodné?:-)“

Jitka Rákosníková: „Jogurt sám o sobě je pro děti vynikající, i pro ty nejmenší, ale samozřejmě záleží na typu. Určitě se poohlédněte po co nejméně "stabilizovaných", to jest s řadou přídatných látek. Jogurty ve skvělé kvalitě bývají k mání od farmářů, ale i v obchodech najdete biokvalitu. Já sama mám nejraději choceňské jogurty, pro děti bych je určitě zkombinovala s medem, domácí zavařeninou nebo čerstvým ovocem. Takzvaná krétská dieta, která je spojována s mimořádnou vitalitou a dlouhověkostí, je spojována právě také s konzumací jogurtu od nejnižšího věku, ale je to samozřejmě ten ve zcela přírodní podobě bez stabilizátorů a přídatných látek. V rohlících bych žádný problém neviděla, pozor ale na ty hodně solené - jsou dobré, ale pro děti je to moc soli.“

Kája: „Zdravím, mám problém s cholesterolem, prý není vhodná konzumace smaženého, ale proč, když olej se používat může? Nebo se smažené může, když budu používat olej? Díky“

Jitka Rákosníková: „Problém je spíš v kvalitě oleje a v tom, že během smažení se často překračuje tzv. kouřový bod, což je teplota, kdy už se olej začne přepalovat a vzniká v něm řada škodlivých látek. Pokud máte chuť na smažené, což chápu, zvolte jednak kvalitní, na smažení vysloveně určený olej, po osmažení nechte dobře odsát přebytečný tuk a nejezte smažené moc často. Pak jsou tu i taková šidítka, ale celkem dobře fungují například u karbanátků. Rozložte je na plech vyložený papírem, jen lehce potřete olejem a prostě je upečte v troubě. Na chuť to zas až takový rozdíl není. Problematika olejů je ale hodně komplexní, například zastudena lisované oleje, například extra panenský olivový naopak hladinu škodlivého cholesterolu snižují, často se radí sníst hned po ránu 1 lžičku tohoto oleje nalačno a "méně zdravá" jídla vyvažovat hojnou konzumací čerstvých salátů, zakapaných kvalitním olejem.“

Jana: „Jak se díváte na vajíčka, jsou opravdu tak nebezpečná co se týká cholesterolu? Někdo doporučuje nejíst, jinde se dočtu, že jsou zdraví prospěšná, kde je tedy pravda?“

Jitka Rákosníková: „Vajíčka už byla naštěstí přehodnocena a dnes už se s nebezpečím zvyšování hladiny cholesterolu nespojují. Naopak se spíš vyzdvihuje třeba jejich zdraví prospěšný obsah lecitinu. Pochopitelně je dobré konzumovat kvalitní vejce, alespoň ta z chovů na podestýlce, a jíst je v uměřeném množství.“

Barča: „dobrý den, co si myslíte o každodením podávání rakytníku dítěti?Kamarádka v tomto podzimním počasí dává synovi zamražený, moje dítě odmíta - stačí ve formě vitamínů z lékárny? děkuji“

Jitka Rákosníková: „Rakytník je významný přírodní zdroj vitaminu C a jako každý přírodní zdroj je vhodnější, než prostředky z lékárny. Nicméně ani u přírodních prostředků by se neměly překračovat doporučené denní látky. Pokud dítě nemá rakytník rádo, kromě čerstvého ovoce jsou na vitamin C velmi bohaté papriky a také šípky, vyzkoušejte třeba šípkový čaj s medem a citronovou šťávou, ten obvykle dětem moc chutná.“