Chat

Sebesabotáž

Linda Berger

Záznam chatu ze čtvrtka 23. května 2013

EKIMONO: „Není to ale nakonec každého věc, zda dělá na sobě selfsabotáž?“

Linda Berger: „Je to určitě každého věc, pokud to ale člověku vadí, že nežije svůj potenciál tj. tak jak by chtěl, je načase se podívat, kde si škodí. A také jak tyto vzorce změnit. Dalo by se i říci, že pokud mu to nevadí, není to sebesabotáž, ale jeho životní styl.“

EKIMONO: „Měla jste i vy svoji sabotáž?“

Linda Berger: „Rozhodně, celou řadu, proto jsem na ni odborník:)“

DGer: „Může sebesabotáž být i pozitivní, třeba prostě nepůjdu do gangu nebo bezi narkomany či alkoholiky?“

Linda Berger: „Sebesabotáž není nikdy pozitivní, je to vždy větší nebo menší brzda. Nejít do gangu je naopak výrazem zdravého chování.“

Můj školní: „Máte vlastní poradnu, nebo chodíte do firem, škol, podniků, továren?“

Linda Berger: „Pracuji i nezávisle a s individuálními klienty, více se dozvíte na mém webu www.lindaberger.cz.“

Můj školní: „Má sebesabotáž blízko k sebedstrukci, sebepoškození nebo i sebepopravě?“

Linda Berger: „Má to k tomu blízko, ovšem extrémní případy jsou pro psychology nebo i psychiatry. Koučové řeší jemnější projevy sebesabotáže, které člověka neohrožují na životě nebo na zdraví.“

Markéta: „Kde najít ten svůj potenciál... ? Mám pocit, že poslední dobou bloudím a nevím, kde je ten cíl.“

Linda Berger: „Potenciál má každý v sobě, je důležité se k němu propracovat. Zkuste jít ke kořenům: co vás vždy bavilo nebo šlo. V čem jste byl lepší než ostatní? Pokud odpovědi nenalezte sám, zkuste si nechat pomoci.Hodně štěstí, hledání se určitě vyplatí.“

petra: „dobrý den,v poslední době jsem přečetla spoustu knih na téma jak být lepší člověk,jak zvednout svou životní úroveň,jak líp pracovat a věnovat se sobě...ale nijak to nepomáhá.....proč? děkuji za odpověď“

Linda Berger: „Jelikož nemám možnost jít do hlubší analýzi, pokusím se odpovědět obecně. 1.Nestačí jen číst, poznatky a cvičení se musí aplikovat, případně k nim i vracet a do tak dlouho, dokud blok nepovolí. 2. Některé bloky člověk sám nevidí, proto práce či konzultace s odborníkem (ale i blízkým člověkem, pokud zvládne být objektivní) má velký přínos. 3. Možná blok leží v jiné oblasti než ho hledáte, člověk je spojená nádoba. Doufám, že jsem alespoň trochu pomohla.“

Jarmila: „Dobrý den paní Lindo! Chtěla bych Vás moc poprosit o radu, jelikož už opravdu nevím jak dál...... Je mi 45 let, jsem nezaměstnaná více než rok. Vždy když přijdu na nějaký pohovor, tak dopředu rezignuji, protože vím, že to špatně dopadne. Všude dávají jen najevo, že by radši někoho mladšího. Když slyším, slovo životopis, nebo motivační dopis už je mi z toho zle... Nevím jak dál, práci potřebuji, ale už nemám vůbec sílu "se o práci prát". Budu moc ráda, když mi poradíte. Předem děkuji a přeji hezký den. J.“

Linda Berger: „Chápu složitost vaší situace. Je to skoro nad lidské síly, po tolika odmítnutích být v optimismu. Nicméně, je to základní předpoklad, potencionální zaměstanavatel chce cítit nadšení. Lidé jsou schopni detekovat pocit poražení. Pokud by se Vám tento způsob práce dlouhodobě nic nepřinášel a pouze stresoval, doporučovala bych vám si vytvořit své vlastní možnosti. Neznám, vaše profesní ani osobní zázemí, abych mohla navrhnout něco konkrétnějšího. Z celého srdce vám doporučiji hledat i jinak, než jen přes agentury. Vymyslete si, co můžete nabídnout, zkuste být hodně kreativní a experimentovat. Věřte si.“

Sandra: „Je mi 5O let a jsem dospělé dítě alkoholiků. Mám to zmáklý a sestudovaný, a přesto, ačkoliv jsem pohledná, chytrá a odvážná, moje sebevědomí je na nule a nemám na to sama to zvládnout. Sebesabotáž slyším dnes poprvé a přesně to popisuje snad celej můj život. Co můžu ještě teď udělat? :) Děkuji.“

Linda Berger: „Je to komplexní. Zkuste jako začátek na mém webu Sadu první pomoci proti sebesabotáži, která je zdarma. A pak zvyšujte si sebevědomí a hlavně sebelásku. Je to proces, který se vám ovšem velmi vyplatí. Hodně štěstí Linda“

Léna: „Dobrý den, moc se mi líbí vaše názory. Právě řeším návrat do mateřské do práce. Moc bych chtěla jít, ale zároveň se bojím po 7 letech doma, vůbec si nevěřím, že to zvládnu, mám pořád tendence se podceňovat a štve mě to. Co s tím, poraďte, prosím. V koletivu lidí se citím vnitřně úplně rozklepaná, i když ani o nic nejde , jsem z toho zoufalá.“

Linda Berger: „Vraťte se ke svým kořenům, co vám vždy dobře šlo, v čem jste byla dobrá. Tyto kvality jste neztratila, možná je jen potřebujete oprášit. Nalaďte se na vlnu, že být matkou není pracovní handicap, ať vám klidně druzí tvrdí opak. Matky jsou organizovanější a výkonější. Jděte do toho sebevědomě. Nalaďte v sobě vlnu úspěšnosti ještě než vyrazíte hledat. Hodně štěstí“

Jana: „Dobrý den, prosím o radu, jak pomoci své mamince, aby si uvědomovala, že si sama sobě lže! Ať jí cokoliv řekneme, tak se začne sebelitovat a vyčítá nám, že pro ní nic neuděláme. Ale bohužel bez nás už skoro nic neudělá, ke všemu potřebuje kolem sebe lidi a i přesto si pak namlouvá, že to zvládla sama :-( Jsem už vdaná a žijeme v jedné domácnosti a docela nás to už vyčerpává. Neustálé lži, abychom jí zbytečně neubližovaly a potom se navzájem hádáme. Sice jednou za čas vybouchneme, ale stejně v nás nakone vyvolá pocit, že za to můžeme my. Děkuji za odpověď“

Linda Berger: „Nelze pomoci člověku, který pomoc nechce. V této situaci spíše je nutno pomoci vám, pečujícím. Najít hranici mezi povinností pomoci mamince a pravidly mírového soužití a mezi svým právem na klid. Zkuste spíše najít nějakou polohu pro sebe, která bude vyhovovat vám. A určitě zvažtě i samostatné bydlení! Hodně štěstí“

Regina: „Myslíte si,ze ma smysl se nějak zásadně měnit,nebo měnit své zvyky.....mám pocit,ze tlak na dokonalost cloveka je v soucasné společnosti vysoký a lidé zapomínají byt sami sebou a jsou stále tlaceni do nějakých krabic...norem,ideálu .....?“

Linda Berger: „Nejde o to být dokonalý a hlavně už vůbec ne kvůli někomu. I přílišné přizpůsobování se okolí či očekávání společnosti a s tím spojený tlak je sebesabotáž. A navíc o tzv. sebesabotáž se jedná, pokud to vadí vám!“

Marie: „Dobrý den, zajímalo by mě, proč si lidé stojí v cestě a sami sobě si překážejí. Jde to nějak obecně shrnout na základě poznatků z Vaší praxe? Děkuji, M.“

Linda Berger: „K tomu má každý své individuální motivy, ale existují vzorce, které se často opakují. Z mé praxe je to nízké sebevědomí nebo sebeláska, různé strachy nebo úzkost. A někdy je to pouze naučený způsob jednání, který je težké změnit.“

Petra J.: „Dobrý den. Mám pocit, že v poslední době nebo snad i v posledním roce nežiju svůj vlastní život. Vše dělám pro svoji rodinu (mamku, taťku, přítele, babičky i dědečky), protože je pro mě velmi důležitá, ale někdy jsou věci, se kterými bych potřebovala pomoct i já. Můj problém jem že neumím řikat ne, nejsem asertivní. Jsem unavená, plačtivá, náladová a nevim, co s tim mám dělat. Mám totiž pocit, že když to pro ně neudělám, tak jim to nějak zkomplikuju, budou na mě naštvaní nebo že je zklamu... Nevim, zda to patří do vašeho "oboru", ale už opravdu nevim kudy kam. Přemýšlela jsem i o návštěvě psychologa. Přijde mi, že jsem na takovéto stavy ještě mladá. Je mi 24 let. Moc děkuji za odpověď a přeji Vám krásný den.“

Linda Berger: „Souhlasím s vámi, jste na to mladá. Je težké obrátit o 180 stupňů a chovat se jako někdo jiný. Je tam hodně práce. Pro začátek zkuste jen posloucht signály ze svého těla, říká ano nebo ne. To je první krok a pak zkusit pomaličku jednat s tím v souladu. Představte si, že jste jako miminko, které se učí chodit. Pomalu a nesměle, s pády...ale rozhodně, to odstraňujte. Též je nutno se zabývat těmi strachy, mají schopnost nás paralizovat. Mohu vám nabídnout jednu konzultaci zdarma napiště na www.lindaberger.cz, uveďte, že píšete z pořadu:-)“

jana: „Nemohu se rozhodnou, kam v životě směřovat. Vždy jsem byla spíš všeobecně zaměřená, nikda jsem se nevyhranila. Stále odkládá své rozhodnutí týkající se profesního zaměření a nejsem schopna s tím hnout. Ziju se dvěma dospívajícími dcerami, jsem v domácnosti, netrpím hmotnou nouzí, ale nejsem v pohodě. Poradíte mi? Děkuji“

Linda Berger: „Je výborné, že se tím zabýváte! Pokud se vám nedaří najít naplnění v zaměstnání, zkuste se "najít" v nějaké aktivitě ve volném čase. v současnosti je tak bohatá nabídka! Můžete se zkusit i rozmazlovat, dále vzdělávat atd. atd, abyste našla uspokojení.“

Anna Marie: „Už delší dobu žiji v sebesabotáži a odkládám důležité životní rozhodnutí. Navenek jsem v pohodě, ale nejsem štastna uvnitř. Bojím se udělat krok ke změně života, jsem uzavřená a bojí se někomu svěřit. Co byste mi poradila.“

Linda Berger: „Určitě s tím něco začněte dělat. Mohlo by dospět tak daleko, že byste časem nebyla spokojena ani na povrch. Zkuste si třeba napsat, proč se bojíte rozhodnout a věřte si, že jste schopna se rohodnout správně. Pokud by to nešlo, vyhledejte pomoc. Hodně štěstí“

Deni: „Dobrý den, moje sebezničování spočívá v ohromné lenosti a nechuti cokoli dělat, někdy už mi přijde, že je to nemoc. Taky doslova nenávidím slovo musíš... Co se s tím dá dělat, dokopat se k něčemu není možné“

Linda Berger: „I já nenávidím slovo musím, je dobré si ho začít nahrazovat jiným slovem. Jde to! V podstatě nemusíte nic, jen umřít. Takže ty ostaní věci udělat můžete nebo chcete. Zkuste si s tím slovníkem hrát! Lenost zkuste překonávát jednak vůli a jednak motivací. Krásný den“

Fabián: „Já nesabotuju!!!!!!!!!!!“

Linda Berger: „Super!“

Někdo: „Dobrý den, jak mám poznat, že nejsem schyzofrenik, ale nešťastný člověk? Protože, já jsem sama doma, kolikrát si kladu otázky zda mě někdo má vůbec rád, doma jsem kvůli tomu, že mám nemocnou pravou ruku. Jinak bych byla na brigádě. Nejsem si jista vůbec ničím. Mám různé cíle do kterých se chci dostat, ale jsou mi nevím proč čím dál vzdálenější, můžete mi to nějak vysvětlit. Email:ruze.33@seznam.cz“

Linda Berger: „Je to komplexní, ale na základní úrovni zvyšujte si sebevědomí a rozvíjejte sebelásku!“

Dita: „Nemohla byste mi, prosím, poradit, jak se vnitřně zklidnit např. při pohovoru, zkoušce, atd. Nervozitou vždy vše pokazím, moc mi to zkreslí výkona i pohled na mě. Když jsem nervˇozní, vůbec nejsem schopná normálně myslet, nenapadjí mě správné odpovědi, atd. Jsem z toho nešťastná .Děkuji za radu.“

Linda Berger: „Existují dechové techniky a celá řada relaxačních a uvolňujících technik. Najděte si nějakou, která Vám pomůže! Já mám ověřené EFT (najdete na internetu). Hodně štěstí“

Dvořáková jar.: „Jaká je vaše web stránka? Děkuji Dvořáková“

Linda Berger: „www.lindaberger.cz“

Markéta: „Mohla by jste mě prosím na sebe poslat kontakt.Potýkám se se svají rozpolceností už od 18 a ted mě to celkem blokuje v druhém vztahu“

Linda Berger: „ano, kontaktujte info@lindaberger.cz, budu se těšit. Linda“

Monika S.: „Dobrý den, jako malá jsem měla fatální úraz oka. Vypozorovala jsem, že když jsem unavená nebo naštvaná, tak si kvůli tomu nadávám (výrazy adekvátními očnímu úrazu). Nevím, proč to dělám a hlavně bych prosím potřebovala poradit, jak to zastavit. Je to spíš nevědomé. Není to, že si začnu nadávat, ale najednou my to zkrátka vyvstane v mysli.“

Linda Berger: „Chtělo by si to osvojit jiné myšlenkové vzorce. Nechte si pomoci Hodně štěstí“