Chat

Právní poradna - rozvod a výživné

Mgr. Dita Savič

Záznam chatu ze středy 15. května 2013

IMP: „Dá se výživného zříci?“

Mgr. Dita Savič: „Ne.“

IMP: „Kolik dnes v ČR je dluženo na výživném? A a co ženy také dluží někdy na výživném?“

Mgr. Dita Savič: „Statistické údaje nemám k dispozici.“

DAYD: „Znáte pojem slangová - alíky - pro alimenty?“

Mgr. Dita Savič: „Ano znám, jedná se o slagový výraz. V soudní a právní praxi je používán pojem "výživné".“

DAYD: „Myslíte si, že výživné ČR je nízké?“

Mgr. Dita Savič: „Pokud se rodiče na výživném nedohodnou, výši výživného stanoví soud. Ten vychází ze schopností a možností povinného rodiče, a odůvodněných potřeb nezletilého dítěte. Zda je výživné v ČR nízké nelze všeobecně konstatovat, neboť se posuzuje případ od případu.“

katerina: „at zije Bublava“

Mgr. Dita Savič: „I tam se jistě řeší problematika výživného....“

Jana: „Proč je otec který pošle co 2 měsíce minimum stanovené částky nepostižitelný?Když si pohlídá aby nepřesáhl 4 měsíční lhůtu neplacení tak se na něj nedá podat ani tr.oznámení a pro exekuci je nemajetný a záměrně nezaměstnaný.S čeho žije dítě nikoho nezajímá.“

Mgr. Dita Savič: „Otec je povinen přispívat v souladu s rozhodnutím soudu, pokud tak nečiní a hradí minimum ze stanovené částky, je matka oprávněna podat návrh na exekuci. I když je otec nemajetný, pracuje, lze strhávat výživné z jeho příjmu. V tomto směru exekutor zjistí možnosti, jakým způsobem by se dalo výživné exekučně vymáhat. Tuto problematiku také lze řešit s příslušným kolizním opatrovníkem.“

Hanka: „Dobrý den, je běžné, že soud určí, aby žena část výživného, které dostává na děti po rozvodu, jim povinně spořila? Děkuji“

Mgr. Dita Savič: „Soud je oprávněn rozhodnout, aby z výživného byly tvořeny úspory (část jde k rukám matky a část na spoření), ať už to navrhne otec, matka nezl. dítěte, příp. kolizní opatrovník. Zcela běžné to však není.“

Lena: „Dobrý den, manžel platí výživné na dvě děti z předchozího manželství. Jednemu z nich právě bude 18 a bude mít po vyučení. do kdy by měl na něj platit? Děkuji“

Mgr. Dita Savič: „Podstatné je, zda toto dítě bude po vyučení samostatně výdělečně činné. Tedy bude samo schopno uspokojovat své potřeby. Hranice 18 let není limit.“

monika: „do jakého věku dítěte, se platí výživné. myslím tím dospělého, který studuje vysokou školu. Někde jsem četla do 26“

Mgr. Dita Savič: „Trvání vyživovací povinnosti není limitováno ani hranicí zletilosti, ani hranicí 26 let. Toto je podstatný věk pro stanovení dávek v souladu se zák. o státní sociální podpoře. Podstatné je, zda je dítě schopno se samostatně živit a uspokojovat své živoní potřeby. Pokud rodiče hradit výživné nechtějí je zletilé dítě oprávněno podat návrh na stanovení výživného příslušnému soudu. O jeho výši pak rozhoduje soud, případně návrh zamítne.“

Dita: „Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu, co můžeme udělat pro to, aby se konečně začala soudně řešit naše žádost ze září 2012, kdy manžel podal žádost o snížení alimentů z důvodu nového sňatku, nového společného dítěte, dalšího na cestě a snižování mezd oproti době, kdy byly vyměřeny alimenty ve výši 3500 na dítě z prvního manželství. Rekonstrujeme dům, máme hypotéku a vysoké alimenty nám výrazně zatěžují rozpočet na úkor našeho dítěte a za 2 měsíce dalšího dítěte. Předem děkuji.“

Mgr. Dita Savič: „Pokud jste podávali návrh na snížení výživného v září roku 2012 a jednání dosud nebylo nařízeno, je to bezesporu dlouhá doba. Zřejmě záleží na tom jak rychle soud pracuje. Jistě můžete věc urgovat např. prostřednictví svého právního zástupce.“

Josefína: „Dobrý den.Měla bych dotaz ohledně výživného.Matka by měla platit 500kč/měs. k rukám otce,již rok neplatí a nyní je těhotná s novým partnerem.Musí na mateřské platit výživné nebo ne?“

Mgr. Dita Savič: „Pokud povinný rodič nehradí výživné po dobu delší než 4 měsíce, je druhý rodič oprávněn podat trestní oznámení v souladu s ust. § 196 tr. zák. - zanedbání povinné výživy. Pokud je ovšem matka těhotná, tuto možnost bych z důvodu "dobrých mravů" zvážila. Jinak hradit musí i v době, kdy je na mateřské. Může však podat návrh na snížení výživného z důvodu změny poměrů na její straně - což je právě nástup na MD a tedy i s tím související snížený příjem.“

Milan: „Dobrý den, prosím o laskavé info, do kolika let mého syna musím platit výživné. Syn je t.č. v zahraničí, pracuje tam a je mu 27 let. Děkuji za odpověď. Hezký den přeje Milan“

Mgr. Dita Savič: „Pokud Váš syn pracuje, je tedy samostatně výdělečně činný, hradit výživného není již Vaší povinností. Spotřebované výživné se však nehradí.“

Dita: „A bez právního zástupce tuto žádost urgovat nemůžeme? Předem děkuji za odpověď.“

Mgr. Dita Savič: „Samozřejmě můžete.“

Vlaďka: „Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli existuje nějaká šance na vymáhání alimentů.Otec dcery neplatí cca 15 let a ani trestní oznámení nepomáhá.Dceři je již 19 let a stále studuje. Přeji pěkný den“

Mgr. Dita Savič: „Neuhrazené výživné můžete vymáhat exekučně, podáním příslušného návrhu na nařízení exekuce pro přednostní pohledávku.Výživné je nepromlčitelné. Doporučiji tedy dlužnou částku exekuovat.“

brona bartova: „dobrý den muj muž se odvolal skrz alimenty a už pul roku mi nic nechodí“

Mgr. Dita Savič: „Podejte trestní oznámení a návrh na nařízení exekuce.“

monika: „To znamená, že pokud bude syn školu protahovat a studovat ještě ve třiceti, tak jsme povinni mu platit výživné?“

Mgr. Dita Savič: „Pokud tak činní účelově a jeho záměrné prodlužování studia je evidentní (navíc studuje např. neúspěšně atd.), přestaňte výživné hradit. On sám by musel po té podat návrh na stanovení výživného pro zletilé dítě.“

Martina: „Dobrý den, zajímalo by mne, jak se vypočítává výše výživného? Moc děkuji za odpověď.“

Mgr. Dita Savič: „Jedná se o více ukazatelů, k dispozici jsou tabulky Ministerstva spravedlnosti, kde je stanovena procentuelní výše na jedno vyživované dítě dle jeho věku.“

Marek Pokorný: „Dobrý den , zajímalo by mě jak mám postupovat , když dceru na kterou platím výživné vyloučili v březnu ze střední školy z důvodu neomluvených absencí. Dceři bylo 20 let a čtvrtý ročník opakovala neúspěšně již podruhé. Se mnou nekomunikuje, nebere telefony, neodepisuje na sms, maily. Děkuji za odpověď, Pokorný“

Mgr. Dita Savič: „Otázka je, zda si našla zaměstnání a pracuje. Pokud přestanete výživné hradit z výše uvedených důvodů a dcera by následně podala návrh na stanovení výživného pro zletilé dítě, zřejmě nebude v tomto sporu úspěšná.“

Jan: „Pani magistro, Mám dotaz ohledně výživného.Mám dvě děti a po úrazu jsem nastoupil 1.stupeň invalidity.Nikde ani přes ÚP se mi nedaří sehnat práci přičemž se mi narodil syn ve druhém manželství.Zažádal jsem o snížení výživného.Soud mi snížení zamítl i přes vyjádření lékařů u úřadu práce.Mé výživné o tisíc korun měsíčně můj důchod převyšuje.Jak mám postupovat,kam se obrátit? Skutečně mohu mít výživné které je vyšší než můj příjem čímž mi vzniká dluh? Prosím velmi o Vaši radu.Děkuji“

Mgr. Dita Savič: „Není možné, aby částka na výživném převyšovala o 1.000,- Kč Vaše příjmy (tedy invalidní důchod). Pokud ovšem nemáte jiné další příjmy, ze který soud vycházel. Pokud tomu tak není, podejte nový návrh na snížení výživného. Návrh se podává soudu, který je místně příslušný - tedy dle místa bydliště nezletilého dítěte.“

Gábina: „Mám dítě s cizincem, soudně uznané alimenty, nebyli jsme manželé a nežijeme spolu. Alimenty v pořádku chodí. Nyní se budu vdávat za jiného muže, mohl by cizinec něco namýtat ohledně alimentů, když se vdám za jiného, a nebudu již sama na syna?Syn se jmenuje po mě, a nebudu mu dávat příjmení budoucího manžela.Děkuji“

Mgr. Dita Savič: „Otec Vašeho dítěte může podat nový návrh na snížení výživného z důvodu změny poměrů na Vaši straně. Ovšem nedomnívám se, že by Váš sňatek ovlivnil výši dosavadního výživného. Výživné bylo stanoveno především s ohledem na schopnosti a možnosti (jeho životní úroveň)otce Vašeho syna.“

Alena: „Dobrý den, jak by vypadala situace, kdy by šla dcera na mateřskou a poté se vrátila zpět do školy (školu by přerušila)? Má právo na výživné od svého otce a za jakých podmínek? Děkuji.“

Mgr. Dita Savič: „Pokud je Vaše dcera vdaná, má ze zákona vyživovací povinnost její manžel. Pokud tomu tak není, a Vaše dcera začně znova studovat, hradí výživné rodiče.“

Veronika: „Dobrý den. Prosím Vás, podle čeho soud pravděpodobně určí výši výživného, když otec dítěte, nikde nepracuje ani nepracoval, žije u rodičů, nemá žádný majetek ani žádný příjem na rozdíl ode mě,když pobírám momentálně rodičovský přídavek 11 500 na druhé dítě které mám s novým přítelem,který pracuje.“

Mgr. Dita Savič: „Tato sitauce je samozřejmě složitější. Soud ovšem může v rámci řízení o stanovení výživného učinit dotaz na příslušný Úřad práce, zda jsou volná místa, které by mohl otec vykonávat. Výše výživného se stanoví z příjmů (i dávek, které pobírá v době nezaměstnanosti).....“

kamila: „Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,zda je možné žádat po bývém manželovi nákou finanční náhradu za to když jede na služební cestu a syn měl být na víkend u něj,někdy je to i naopak, že syn nechce být u něj,takže to vlastně manžela stojí všechno mín peněz,děkuji za odpověd“

Mgr. Dita Savič: „Bohužel náš zákon neukládá povinnost druhému rodiči, aby dítě v době stanoveného styku převzal. Je pouze "oprávněn ke styku". V tomto směru bych spíše doporučila podat návrh na zvýšení výživného jako kompenzaci za Vaši osobní péči, i v době, kdy otec záměrně dítě nepřebírá. Pokud byste chtěla uplatňovat finanční náhradu, budete s největší pravděpodobností neúspěšná.“

mirka: „Dobrý den paní Magistro, jak je to s výživným po rozvodu ženy na mateřské,měsíčním a sedmiletým synem? Děkuji,mějte hezký den.“

Mgr. Dita Savič: „Z Vaší otázky není zcela jasné, zda se ptáte na výživné pro rozvedenou manželku či výživné pro děti. Na to samozřejmě mají právo a zřejmě Vám bylo soudem, před tím, než jste se rozvedla, stanoveno.“

Petra M.: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně syna, kterého máme s bývalým manželem ve střídavé péči. Nyní jsem těhotná a již od prosince na nemocenské. Je možné zažádat o změnu ve výživném již nyní nebo až budu na rodičovské? děkuji Petra“

Mgr. Dita Savič: „Návrh na zvýšení výživného, můžete podat hned. Důvodem je dlouhodobá nemocenská. Než bude nařízeno jednání, zřejmě dojde k porodu, a budete mít druhou vyživovací povinnost. Pokud chcete počkat, můžete podat návrh až po narození dítěte. Zde záleží na Vás.“

Pavel: „Dobrý den chtěl bych se zeptat ,jak dlouho musím platit výživné na rozvedenou manželku.Které ji soud určil když byla dcera malá a ona se o ni starala a tak nemohla chodit do práce.Dceři na kterou platím výživné je 19 let a chodí na učiliště do 2.ročníku.“

Mgr. Dita Savič: „Výživné na rozvedenou manželku lze přiznat nejdéle na dobu 3 let do právní moci rozsudku o rozvodu manželství.“

Darja: „Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Pokud soud určí výši výživného kterou otec nebude platit a dcera bude plně v mé péči, jsem povinna mu dceru dávat v případě,že úmyslně pravidelně neplatí a navíc dceru nikdy neviděl a to jsou jí 2 roky, nebo se dá nějakým způsobem styku co nejvíce zamezit. Přeci jen tak malé děti jsou plaché pokud jde o tzv cizí lidi“

Mgr. Dita Savič: „Výše výživného nemůže ovlivnit rozsah styku. Pokud je stanoven soudním rozhodnutím, jste povinna dceru předávat otci v soulasu s tímto rozhodnutím. Pokud máte vážné důvody proč dceru otci ke styku nepředávat a s otcem se nedohodnete, podejte příslušný návrh na úpravu styku (zákazu styku) k soudu.“

mirka: „myslela jsem tím,co je manžel povinen platit,pokud bych se s ním rozvedla,jestli je povinen platit výživné i na mne nebo jen pouze na děti.Děkuji Vám.“

Mgr. Dita Savič: „Ano můžete i vy uplatnit příslušným návrhem na stanovení výživného pro rozvedenou manželku. Důležitá je ale výše Vašich aktuálních příjmů.“

Anna: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li soud přezkoumává skutečné příjmy v případě, že otec je OSVČ, má 80% paušál a do svých ročních příjmů uvedl 76.000 Děkuji.“

Mgr. Dita Savič: „Ano přezkoumává.“

Věra: „Dobrý den, pokud dcera, kterou mám v péči, dovrší 18 let, může její otec posílat výživné přímo jí?“

Mgr. Dita Savič: „Ano.“

Alena: „Dobrý den. Prosím oradu jak donutit chlapa platit výživné , když nemá žádný majetek a práci jako melouchy. Není ani hlášen na pr .ú. když už něco vydělá tak mi peníze stejně nedá. Když ho nechám zavřít tak stejně nemusí dělat a platit.Dceři je 9let a spotřeba roste .Jsem bezradná .Dekuji“

Mgr. Dita Savič: „Podejte návrh k soudu ať soud přezkoumá možnosti a schopnosti otce a rozhodne o výši výživného. Více možností nemáte.Otec může hradit výživné i pokud je ve výkonu trestu.“

Bětka: „Dobrý den, jsem an mateřské dovolené, bývalý manžel čeká se svou "milenkou" dítě, pokud by si požádal o snížení výživného, vyhoví mu soud, pokud budu já i jeho současná partnerka zároveňna mateřské dovolené?“

Mgr. Dita Savič: „Ano i to se může stát. Další vyživovací povinnost je důvodem pro snížení výživného.“

Katka: „Dobrý den, měla bych dotaz: otec mi stále vyhrožuje soudem o zrušení výživného z důvodu plánované operace, že prý nebude schopen platit. nyní končím bakalářské studium a pokračuji na Mrg. ale on je proti a já bez jeho peněz bohužel nevyjdu. Má šanci s žádostí o zrušení uspět? Mě je 23. let moc děkuji za odpověď“

Mgr. Dita Savič: „Návrh si samozřejmě může podat, záleží jak tuto skutečnost posoudí soud. Než ale dojde k rozhodnutí soudu, bude to zřejmě nějakou dobu trvat. Spotřebované výživné se nevrací...“