Chat

Spoření - udržitelnost v běžném životě

Lidija Erlebachová

Záznam chatu ze středy 3. dubna 2013

Gina: „Nepoužívá se trvale udržitelný zdroj spíš v ekologii?“

Lidija Erlebachová: „Dobry den, dekuji za Vas dotaz. Uderzitelnost versus ekologie je velmi casty dotaz. V ekologii jde o peci o zivotni prostredi v tom danem okamziku. Udrzitelnost je pojem mnohem sirsi. Zahrnuje vse, co muzeme delat, abychom zili dobre se zdroji, ktere nam nabizi nase planeta. V tom je tedy zahrnuto i hledisko budoucnosti, tedy odkaz nasim detem a dalsim generacim. Rada pro udrzitelny rozvoj pri OSN, napriklad, definovala udrzitelnost ve svem dokumentu Vize 2050, kde odhaduje, ze v roce 2050 budeme potrebovat 5 planet, abychom udrzeli soucasnou kvalitu zivota.“

Gina: „Literatura na toto téma, webovky?“

Lidija Erlebachová: „Dobry den, nejvice informaci o udrzitelnosti ziskate na webovych strankach jednotlivych spolecnosti, ktere se tomuto tematu venuji ve svem podnikani. Dale doporucuji stranky konference Forum pro udrzitelne podnikani - www.sustainbiz.cz - tam najdete rozhovory se zajimavymi osobnostmi a na vyzadani jsou i prezentace vystupujicich. Vice informaci je na zahranicnich zdrojich. Pokud ovladate napriklad nemcinu nebo anglictinu, doporucuji web www.pcf-project.de, kde naleznete i konkretni pripadove studie vyrobku a firem, ktere probehlo mereni uhlikove stopy. Dale doporucuji neziskovou organizaci Business pro spolecnost, ktera se krome darcovstvi venuje i udrzitelnosti. Samozrejme i ceska pobocka Rady pro udrzitelny rozvoj (CBCSD) by mohla byt dobrym zdrojem informaci. Doporucuji si "vygooglovat" termin "uhlikova stopa" - tim ziskate hodne informaci, ktere Vam pomohou i s vyberem tech spravnych vyrobku, nebo doporuci to spravne chovani v kazdodennim zivote.“

Irena: „Dobrý den, nevíte prosím nebo nedokážete odhadnout, co způsobí větší ekologickou stopu, látkovky nebo jednorázovky, když uvážím čas od výroby bavlněných plen a syntetických jednorázovek až po jejich likvidaci na skládkách? Moc děkuji za odpověď“

Lidija Erlebachová: „Dobry den, moc dekuji za zajimavy dotaz. Uplne presne nevim, jak je to s plenkami, nebot nase spolecnost vyrabi praci a cistici prostredky, kosmetiku a lepidla, ale ne plenky. Ale pokusim se zauvazovat selskym rozumem a se znalostmi, ktere o udrzitelnosti mam V nasi praxi zkoumame vsechny faze tzv. zivotniho cyklu vyrobku. Takze se zajimame o to, jake suroviny vybirame, od koho je nakupujeme, zda napr. ten dodavatel nevyuziva detskou pracovni silu, dale v logistice, slozeni vyrobku, pri prodeji do obchodni site, ve fazi spotreby a pak pri nakladani s odpady. Proto bych se na plenky nedivala pouze z pohledu rozlozitelnosti po pouziti, ale zajimalo by me take, z jakych surovin byly vyrobeny. Dale by me zajimalo, kolik vody a elektricke energie se spotrebuje pri prani latkovych plen. Asi jsem Vam neodpovedela presne, ale aspon doufam, ze jsem poskytla dalsi moznosti, jak se na tuto problematiku divat.“

Eva: „Dobrý den, souvisí udržitelnost i s produkcí odpadu? Jestli ano, tak mám každý týden velice dobrý pocit, protože popelnici máme poloprázdnou. Na své dvě děti používám látkové plenky, třídím, máme kompost, takže odpadu máme opravdu minimálně. Snad není můj dotaz úplně off topic. Děkuju.“

Lidija Erlebachová: „Dobry den, dekuji za Vas dotaz - vubec neni mimo tema. Nas pruzkum se tazal i na toto tema. Cesi vysli z nej jako velmi uvedomeli. Tridi odpad a dle mnozstvi vytrideneho odpadu na rok patri mezi evropske spicky. Nejde ale pouze o odpady. Muzeme se chovat udrzitelne i v rade jinych oblastech ziti v bezne domacnosti. Napriklad, kdyz koupime lednici energeticke tridy A+++ a pak ji nechavame casto otevrenou, nechovame se prilis udrzitelne. Pokud koupime kvalitni praci prostredek, ktery pere jiz ve studene vode nebo na minimalni teplote, tim setrim nejen elektrickou energii, ale i sve obleceni, ktere dele zustane jako nove. A nebudete muset kupovat jine.“

Katerina: „Dobry den, pokud se resi praci prasek. ano, pokud budu prat na nizsii teplote, dobre, ale jak je to s hygienou? Vzdyt se zase rika, ze mnoho bakterii preziva pri prani na nizke teploty. Takze ja vlastne sice jiz pradlo nevyvarim, peru vetsinou na 40, ale bile na 60 a pridavam dez. do pradla(Sanytol) takze zase pouzivam chemii a tudit co je lepe, prat na vyssi teploty s vyssim mnozstvim prasku(sice mam koncentrat, ale moc nepere fleky z detskeho obleceni)bez dalsich jinych chemii, nebo na nozsi teploty, pri stejnem prasku, s uzivanim Sanytolu a prostredku na odstarneni fleku? Diky“

Lidija Erlebachová: „Dobry den, dekuji za Vas dotaz. S pranim pradle souvisi spousta mytu a nepravd. Preziti bakterii je jednim z nich. Bakterie nepreziji na vzduchu prilis dlouho, a po pracim cyklu uz vubec ne. Samozrejme, byla bych opatrna u napr. infekcnich nemoci, ale beznou chripku bych neresila. Sama mam dve male deti a neperu na vic nez na 40. Dezinfekci ci jake dalsi pridavne latky bych nepouzivala, bala bych se jich vice nez tech drivejsich bakterii. V domacnosti totiz musi byt jista "zdrava" uroven spiny. 100% dezinfikovanou domacnost nedoporucuje zadny odbornik. Dalsi zjimavy bod Vaseho dotazu - vice prasku s vyssi teplotou. Zde pozor, pri 60 a vice stupnich teplotou nicite praci enzymy, ktere praci prasek delaji ucinnym (a drahym, pokud kupujete ty nejlepsi).“

zuzka: „Dobrý den ,stále se ukazuje na ekologii že jí ničí auta,prací prášky, komíny,ale uvědomil si někdo co a kolik toho jde z letadel ,myslím z pohoných hmot do ovzduší a kolik těch letadel lítá“

Lidija Erlebachová: „Dobry den, ano, letecka preprava je energeticky velmi narocna. Firmy mohou snizovat uhlikovou stopu sve logistiky tak, ze zvysuji podil jinych forem prepravy. Dale mohou vyrabet takove vyrobky, ktere jsou mensi a lehci - viz koncentrovane praci prostredky. Vhodne je i umistit firemni sklady tak, aby byly co nejblize spotrebiteli a vyrobek by nemusel putovat dalekou cestu z vyrobky ke konecnemu spotrebiteli.“

Pavel: „Chtel bych se zeptat jakým způsobem lze šetřit e.energii při praní. Děkuji za odpověď.“

Lidija Erlebachová: „Dobry den, dekuji za Vas dotaz. Pri prani je nekolik postupu, ktere doporucujeme. Prvnim je vyber toho spravneho praciho prostredku. Volbou koncentrovaneho prostredku - nabizi se koncentrovany praci prasek, dale tekuty - gel, pak praci tablety nebo dvoukomorove gelove kapsle. Jednotlive formy praciho prostredku v tom poradi, ktere jsem uvedla, naleznete od 100g za praci davku do 33ml na praci davku. Nejudrzitelnejsi tedy je nejvice koncentrovany prostredek. Udriztelnost zde spociva v nizsim mnozstvim chemickych latek, ktere jsou potreba na vyrobu, prepravuje se nizsi mnozstvi - tedy na jedno nakladni auto se vejde vice produktu, a do odpadnich vod odejde mene prostredku. Dale je dulezite davkovani - drzet se instrukci na obalech. Paradoxne, nizsi davkovani nez je doporucene, muze byt take neudrzitelne - musite prat vickrat, nez pradlo dobre vyparete, castejsim pranim opotrebovavate odevy, atd. Velmi dulezite je nastaveni teploty prani. Pokud domacnost prejde z prani na 60 stupnu na prani na 30 stupnu behem jednoho roku, za rok usetri tolik financnich prostredku, kolik je stoji praci prostredek na cely rok. Je to dano tim, ze 70-80% el. energie se spotrebuje pri ohrevu vody - vubec ne tim, ze se pracka tzv. "otaci".“

Gina: „Kontakt na Vás?“

Lidija Erlebachová: „lidija.erlebachova@henkel.com“

Iveta: „Dobrý den paní Erlebachová.Mám dotaz k myčce na nadobí.Proběhl nějaký výzkum,zda je efektivnější nakupovat tablety 3v1 či gely a k nim přídavné leštidla a sůl.Dále pak, při jaké teplotě je ideální nádobí umývat.Děkuji za odpověď.“

Lidija Erlebachová: „Dobry den, dekuji za tema myti nadobi. Myti nadobi v myckach spotrebovava daleko mene vody, nez myti nadobi v ruce. Zejmena upozornujeme na myti pod tekouci vodou - nerest dnesni uspechane doby. V mycce je mozne volit program s nizkou teplotou (40 stupnu), pokud mate prostredky na myti, ktere to umoznuji - napr. maji tzv. aktivator nizkych teplot. Pri pouziti vyrobku typu 3v1 nebo multifunkcni tablety neni potreba pouzit nic vic - zadne lestidlo nebo prasek. Vse je v tablete obsazeno v preddavkovane forme.“

zdenka: „můžete mi napsat, kdo výzkum udržitelnosti u nás prováděl, popř. kontakt na vás ? děkuji Z.Bohuslavová“

Lidija Erlebachová: „Dobry den, ano, pracuji pro spolecnost Henkel, ktera vyzkum provadela v CR i v 8 zemich zapadni Evropy. Vice informaci na ceskem webu firmy, kde naleznete i kontakty.“

Katerina: „Dekuji, to jsem nevedela. Jinak ja mam 4male deti :-) a prave se zrovna jiz 4 tydny motame z chripek ruznych typu. Tak jsem sahla i na Savo :-( Jiz z toho besnim. No, dezinfekce je asi moje deformace povolanim(zdr. sestricka ) Ale casto pristupuji k mnoha vecem zdravym selskym rozumem a casto pouzivam "Bileho jelena " i do pracky. Ale zjistila jsem, ze pokud pouzivam Sanytol, tak neni citit pri zehleni propocene tricko(byt je vyprane na 40). pokud Sanytol nedam,, tak je pri zehleni citit potem. Takze asi tam po prani nejake bakteri prezivaji? Pouzivam praci prasek Ariel a i Ariel odstarnovac skvrn. Diky Ptam se pro to, ze se mi nelibi, ze pokud pouziji mene prasku, tak proste mam pocit spatne vypraneho pradla.“

Lidija Erlebachová: „Dobry den jeste jednou, osobne mam pocit, ze toho pouzivate az moc. Mel by stacit kvalitni praci prostredek a avivaz. Pradlo by rozhodne nemelo po prani byt citit potem. Setkavam se s touto zkusenosti po deseti letech teto prace opravdu poprve. Mela by byt citit vune ciste vypraneho pradla, popr. avivaze.“

věra doležalová: „Omlouvám se za předchozí otázky na mýdlový sliz, nevěděla jsem, že jste z firmy henke. věra“

Lidija Erlebachová: „Dobry den, vubec se nemusite omlouvat. Sleduji vsechny formy prani a test, o kterem jste psala jsem take cetla. Nedokazu ale posoudit praci ucinek mydloveho slizu v kombinaci se sodou. Pravdou ale je, ze prvni praci prasek na svete (1906) obsahoval take sodu :-)“

Tomáš: „Dobrý den, velice se zajímám o kvalitu pracích prostředků. Dělal jsem doma i několik testů prostředků, testy mi jen potvrdilo výsledky v časopisu d-test. Peru především jen na 30stupnů, ovšem některé oblečení jako například utěrky a ručníky musím prát na 60stupnů, proto tohle prádlo peru ve večerních hodinách na levný noční proud, tohle se mi velice osvědčilo. Chtěl jsem se zeptat přímo Vás jak perete utěrky vy? Děkuji hezký den :)“

Lidija Erlebachová: „Hezky den, uterky peru s ostatnim pradlem (podle barvy s bilym nebo barevnym) na 40 stupnu. Odolavam tlakum manzela, ktery me premlouva, abych obcas pradlo "protahla" vyssi tepolotou. Nastesti z vyzkumu i sve praxe vim, ze to potreba neni.“

SMH: „Jak trvale udržet zdroje?“

Lidija Erlebachová: „Dobry den, dekuji za zajimavy dotaz. Trochu filosoficky. Zdroje muzeme zachovat, pokud budeme zvysovat hodnotu toho, co produkujeme. A kazdy z nas ovlivni vyuziti zdroju vyberem toho, co koupi a tim, jak ten vyrobek pouziva. Muzete si koupit bio cokoladu, ale k spravne vyzive tim neprispejete.“

Andrea: „Dobrý den, otázka udržitelnosti je velice zajímavá a já ji vždy vnímala jako něco paralelního s ekologií. Myslíte si, že by se měly školy více podílet na informovanosti dětí, popřípadě je motivovat, aby těmito záležitostmi zabývaly? My máme děti tři a snažíme se s nimi tuto problematiku diskutovat. Existují nějaké webové stránky, které jsou určeny právě dětské populaci? Vždyť co se vštípí v dětství zaseje alespoň semínko naděje do budoucna. Zdravím a fandím vašim aktivitám. :-)“

Lidija Erlebachová: „Dobry den, ano, skoly jsou jedny z tech zakladu vzdelanosti. Dalsi roli maji media, instituce, statni sprava. U nas je politovanihodna skutecnost, ze se udrzitelnosti nezabyva zadne ministrestvo. Ani ziv. prostredi, ani prumyslu a obchodu. Nase data z pruzkumu ukazuji, ze az 71% firem pusobicich v Cesku maji strategii udrzitelneho rozvoje. Rada z nich diky svym zahranicnim matkam. Presto Cesi uvadeji nizkou informovanost jako jeden z hlavnich duvodu, proc nekupuji udrzitelne produkty. Stranky o detskem projektu neznam, ale vim o aktivite napr. Prazskych sluzeb, ktere pripravily obrazkovou knizku i trideni odpadu. I my chystame projekt zamereny na edukaci skolnich deti. Prave z iniciativy kolegu z Ceske republiky se ten projekt bude realizovat v asi 20 zemich sveta od Ruska az po Mexiko.“

Petra: „DObrý den, máme hodně oblečení tzv. Funkčního, kde se nesmí používat aviváž. Narazila jsem ale na to, že některé prací prášky obsahují podobné částice, takže těmto věcem spíše škodí. Takže jsem začala kupovat ekologický prací gel od jedné české firmy. Zajímalo by mne, jestli je možné odhalit tyto přídavky i přímo u pracích prášků, protože mi přijde, že pak je zbytečné používat pak ještě aviváž i u ostatního praní, když už je lehce obsažena v pracím prášku. Děkuji“

Lidija Erlebachová: „Podle mych informaci by brzo mel byt k dispozici prostredek, ktery je na tento druh pradle primo urceny. Bohuzel nemohu jmenovat.“

Jitka (49): „já nemám dotaz, jen k tomu co jste říkala, že Češi dávají přednost ceně před kvalitou.... a Vy se divíte? Vždyť co všechno musíme ze svého platu cca 11 tisíc zaplatit, nájem, inkaso, tak potom nám zbývá jen na levné kosmetické prostředky.“

Lidija Erlebachová: „Dobry den, rada bych Vas poopravila. Cesi jiz nedavaji prednost cene prad kvalitou. Stale se zvysuje pocet tech (a je jich nyni vice nez tech cenove orientovanych), kteri uprednostnuji pomer ceny a kvality - tedy jakousi "hodnotu" zbozi. Tech je nyni 42%, pred dvema lety bylo o 5 % mene. Cesi si i diky rade slevovych akci mohou na ten kvalitni vyrobek pockat, az bude v akci.“

Radka: „Jste přesvědčena o tom, že gelové kapsle mohou nahradit zcela běžný prací prostředek. Já mám s gelovými kapslemi velmi špatné zkušenosti“

Lidija Erlebachová: „Dobry den, nedokazu posoudit konkretni pripad. Musela bych mit vice informaci a posuzoval by to take i odbornik na vyzkum a vyvoj. Zalezi i na tom, ktere kapsle mate na mysli, je jich na trhu jiz vice. Dale zpusob pouziti, velikost pracky, atd. je toho vice, co ovlivnuje vysledek. Ja pouzivam ty dvoiukomotrove uz od ledna a uz nepotrebuji jine. Pouze velka zaspineni potru trochu gelem a dam rovnou do pracky.“

Irena: „Bohužel s Vámi nemůžu souhlasit v tom, že mytí v myčce je udržitelnější než mytí pod tekoucí vodou. Proč nikdo nebere ohled na spotřebovanou elektřinu a stále se říká, že mytí v myčce je ekologičtější? Děkuji za odpověď“

Lidija Erlebachová: „Dobry den, spotreba el. energie je vemi dulezita. Proto vyvoj jde dal smerem k myti na nizsi a nizsi teploty. Myti, podobne jak jsem psala o prani, je nejvice energeticky narocne v oblasti ohrevu vody. Snizime li teplotu myti, snizujeme i dopad.“

Irena: „Měla bych ještě jeden dotaz. Jsou nějak označeny výrobky více udržitelné než ty méně udržitelné? Existuje nějaká stupnice?“

Lidija Erlebachová: „Dobry den, v oblasti prani se ridte mirou koncentrace. Kompaktovane praci prasky jsou casto oznaceny slovem "compact". Dale preddavkovane praci prostredky se koncentrovane jiz prodavaji. Rada bych ale podotkla, ze nestaci koupit ten spravny vyrobek, ale take ho spravne pouzivat. Ekologicka zatez ve fazi spotreby je daleko nejvyssi.“

KAMILA: „Dobrý den,můj manžel je velký sportovec,jeho prádlo-funkční,trika,ale i kalhoty vše je cítit i po vyprání potem,,,jak to prát??Chodí běhat 2-3týdně a když doma prádlo suším,je to cítit téměř po celém bytě...P.S.Jinak všechno prádlo peru na 3o-40 stupnů.“

Lidija Erlebachová: „Dobry den, s timto problemem jsem se jeste nesetkala. Pradlo by melo vonet vuni praciho prostredku, ev. avivaze. Manzel je velky kutil, takze jeho pradlo obcas take nevoni, ale vypere se nam do cista a vonava. Na trhu by se ale mel dostat vyrobek, ktery je specializovany na sportovni obleceni.“

Pavlína: „dobrý den, nežehlím, prádlo se snažím máchat na málo otáček a pak před pověšením protřepat. Není to nehygienické, když člověk pere utěrky na 40 a pak je ani nevyžehlí?:-))“

Lidija Erlebachová: „Zehleni doporucujeme.“