Chat

Druhy spoření

Dagmar Prajzlerová

Záznam chatu z úterý 19. března 2013

niki: „Dobry den,jake sporeni je vhodne pro deti do budoucna,co byste se doporucila bud terminovany vklad nebo zivotni pojisteni ?“

Dagmar Prajzlerová: „Dpbrý den, určitě doporučuji využít buď účty s možností spořit, stavební spoření anebo nějaký investiční produkt pro děti. Kupříkladu UniCredit Bank nabízí u produku tuším "Rybička" zhodnocení až 5%. Výhoda u dětských produktů je v tom, že v případě úmrtí rodičů, kteří dětem takto spoří pojišťovna doplatí investice za rodiče do věku 18 let dítěte. Doporučuji poradit se s finančním poradcem, zkuste 800 63 63 63 anebo se podívejte na webové portály www.penize.cz; finparáda, měšec apod.“

Monika: „Dobrý den, mám dětské vkladní knížky. Nějak mi uniklo Vaše povídání ve vysílání... ony už vkladní knížky nebudou fungovat? Mám je zrušit? Díky předem za odpověď.“

Dagmar Prajzlerová: „Vaše dětské knížky pokud jsou na jméno adresu a heslo dále fungují. Z toho důvodu je rušit nemusíte. Já jsme hovořila o tom, že skončila výplata vkladů u vkladních knížek pouze na heslo (tzv. na doručitele). Doporučuji podívat se jaké je zhodnocení na vkladní knížce a poté se rozhodnout zda si ji ponecháte či nikoli. Opět radím poradit se s odborníkem, který má přehled přes celý trh - a nepropaguje pouze produkt jedné banky, jak se Vám stane když se zeptáte ve své bance kde máte účet. Zase zkuste bezplatnou linku 800 63 63 63.“

Milada: „Dobrý den,jaké spoření (co nejvýhodnější)zvolit pro mladou rodinu s jedním střední školu studujícím dítětem?Děkuji za odpověď.“

Dagmar Prajzlerová: „Dobrý den, záleží na tom, kolik finančních prostředků můžete odkládat a na jak dlouho. Opět doporučila bych poradit se s někým kdo vám pomůže s celkovou analýzou vaší situace a doporučí nejvhodnější produkt. V každém případě doporučuji vytvořit si rezervy. krátkodobou - spořicí účty a tam se podívejte nejen na úrokovou sazbu, ale také zda se úroky připisují měsíčně anebo čtvrtletně anebo ročně :-(. A dlouhodobou - tam doporučuji investovat do fondů třeba peněžního trhu, kdy musíte počítat s tím, že když budete peníze potřebovat dostanete se k nim za 3 - 5 dní. tak aspoň takto obecně.“

Jiří: „Dobrý den, moje 86 letá teta se velmi vylekala Vaším prvním vstupem ohledně zrušení části vkl. knížek na heslo. Podle jejího telefonátu, který jsme právě skončili, má svoje veškeré prostředky na vkl. knížce, která je vedena na její jméno, přístup k účtu je na heslo a mají k němu ve spořitelně zapsané dispoziční právo další dvě osoby. Jsem přesvědčen, že zrušení knížek se týká anonymních vkladů, kdy je s knížkou může vyzvednout kdokoli na základě hesla. Prosím o Vaše vyjádření. Děkuji“

Dagmar Prajzlerová: „Můj vstup se týkal jiných typů vkladních knížek než má vaše teta. Jsou zrušeny vkladní knížky anonymní tzv. na doručitele. Na nich není uvedeno jméno, a peníze vybere kdokoli kdo knížku přinese (doručí). Tak jak popisujete případ Vaší tety to není :-).“

Pavlína: „Paní Prajzlerová, jen se chci ujistit, zda opravdu zastáváte názor, že je vhodný produkt, kde spoření je spojeno s úrazovým pojištěním? Podle mně jsou to dvě různé věci, a když pak chce klient spoření zrušit, ruší tím pádem i úrazovku, protože je v jedné smlouvě. Jsem toho názoru, že tyto dvě věci - zajištění a riziko - nepatří do jedné smlouvy. Můžete mi napsat Váš názor? Děkuji. Pavlína“

Dagmar Prajzlerová: „Měla jsem na mysli typy pojistných produktů, ke je i spořicí složka. Jsou stále oblíbené. Pokud preferujete oddělení spoření a zdravotního pojištění, jistě najdete na anšem trhu produkty, které vám budou vyhovovat.“

Hanka: „Dobrý den, mám dotaz na výherní vkladní knížku, kterou jsem tak dobře uklidila, že jí nemohu nalézt. Jak by to bylo s případnou výhrou kdybych knížku zrušila? Děkuji.“

Dagmar Prajzlerová: „Doporučuji poradit se v bance, kde vkladní knížku máte. Existují bezplatné telefonní linky kde Vám odpovědí k vašemu konkrétnímu případu. Obecně platí, že pokud nedodržíte nějakou lhůtu či dohodu pro výplatu tak o výhody přicházíte.“

Jarka: „Dobrý den, mám 7 měsíční dceru dostává penízky od babiček a chtěla bych ji nechat založit nějaké výhodné spoření.“

Dagmar Prajzlerová: „Na trhu existují různé typy účtů pro děti již od narození, které do doby cca 8 let mohou používat jako spoření od babiček a jakmile bude mít platbení kartu může se učit hospodařit. Na trhu je dnes několim produktů. TOP dnes nabízí například BUBLIKONTO pro děti anebo COOL konto pro děti od 15 let. Více informací je například na www.partnersbs.cz.“

Fialová: „Dobrý den,můj otec si založil v roce 1995 penzijní spoření 2.stupeň,v lednu nám zemřel a spořitelna nám vyplatí pouze odbytné bez státního příspěvku. Ke konci roku 2012 si ještě zvyšoval spoření na 600Kč a nikdo jej neupozornil,že musí peníze vybrat po naspoření celé částky. Dá se v této věci obrátit třeba na ombudsmana spořitelny? Děkuji.“

Dagmar Prajzlerová: „Já osobně mám dobrou zkušenost obrátit se přímo na Českou bankovní asociaci. www.cba.cz“

Martina Ďuriančíková: „Mám stavební spoření již déle než šest let,cílová částka je ještě dost vysoká,mám ho spíš na studium pro děti do budoucna,můžu v tomto spoření pokračovat dál v souvislosti s tím co jste říkala o omezení použití jen na bydlení, nebo ho mám již ukončit?“

Dagmar Prajzlerová: „Nedá se s určitostí říct co bude a nechci se dopouštět spekulací. Možná bych opravdu zvolila poradu s nějakým finančním odborníkem a podívala bych se po nějakých investicích.“

Ilona: „Získala jsem k dispozici 100000Kč, jak nejlépe je zhodnotit, ale aby nebyly nedostupné na roky v případě potřeby. Děkuji za odpověď Ilona“

Dagmar Prajzlerová: „Doporučila bych Vám osobní setkání s nezávislým odborníkem přes finance, který vám představí více možností a pomůže vybrat produkt, kde zhodnotíte a nebudete mít peníze vázané na dlouhou dobu. Zkuste najít poradce na 800 63 63 63. Podle regionu kde žijtete vám mohou doporučit.“

Marcela Polová: „Dobrý den, poslala jsem veškeré své ušetřené peníze na ing konto. Je nějaká reálná možnost, že ty peníze někdo ukdradne myšleno že tato firma zkrachuje?“

Dagmar Prajzlerová: „Vklady jsou ze zákona pojištěné, takže se není čeho bát. POzor ING konto je výhodně úročené pouze po dobu prvních 5 - 6 měsíců, pak je to standard 1,7 - 1,75% p.a.“

Jitka: „Dobrý den,zmínila jste úrokovou sazbu připisovanou měsíčně, čtvrtletně anebo ročně. Je zde nějaký rozdíl a jaký, je některá výhodnější.“

Dagmar Prajzlerová: „Nejvýhodnější je, když jsou úroky připisovány měsíčně. To umí třeba Air Bank. Nejméně výhodné je roční připisování. Připisování funguje tak, že banka počítá úroky na denní bázi a na konci měsíce (u měsíčního připisování) jsou "proměněny" v peníze které vám připíše banka k tomu co jste naspořili. Takže další měsíc už máte i peníze z úrokům které jste získali v předchozím měsíci.“

Barbora: „Dobrý den, chtěla bych si dlouhodobě pravidelně spořit částku 1000 až 2000 Kč s tím, abych je mohla kdykoliv použít v případě potřeby. Jaký produkt byste mi doporučila?“

Dagmar Prajzlerová: „fondy peněžního trhu“

petr: „Dobrý den, proč doporučujete dlouhodobě investovat do fondů peněžního trhu, které vykazují velmi slabý výkon? V dlouhodobosti bych volil minimálně fondy dluhopisové...“

Dagmar Prajzlerová: „Obecně doporučuji VžDY poradit se o konkrétním investičním nástroji s odborníkem a necítila bych se dobře kdybych takto po chatu radila k riskování. :-) Pro konkrétní odbornou diskusi existuje asi vhodnější platforma než je i mnou oblíbené SAMA DOMA.“

Zuzana: „Dobrý den, máme půl ročního syna jaké spoření konkrétně byste nám doporučila?? Pokud můžeme dávat měsíčně třeba jen 200Kč. Děkuji“

Dagmar Prajzlerová: „Dětský účet s úrokovou sazbou aspoň 2% a více.“