Chat

Bezkontaktní platby

Dalibor Z. Chvátal

Záznam chatu ze čtvrtka 7. února 2013

WAA: „Na čem všem se dá v platbáchj z a do zahraničí ušetřit?“

Dalibor Z. Chvátal: „Téma bylo bohužel změněno, takže jednorázově a krátce: vhodnou vobou platební instituce (banka, záložna, devizová spoolečnost) nebo jinou formou platby (poštou/ceninou, platebními portály apod.)“

Ut: „Kontakt na Vás?“

Dalibor Z. Chvátal: „http://www.mesec.cz/redakce/kontakt“

Ut: „V čem obecně je šetření za platby za do zahraničí nejvíce významné?“

Dalibor Z. Chvátal: „Největší položku tvoří náklady za zaslání/přijetí peněz, tedy např. poplatky. Pokud je nemusíme platit anebo jsou nižší než běžně účtované, šetříte. A to je významné.“

Karel Zina: „Koho jste volil za prezidenta v obou kolech letos?“

Dalibor Z. Chvátal: „Preferuji kandidáty, kteří nepoužívají lži, podpásové metody, nejsou vidět na veřejnosti během své společenské únavy a chovají se slušně :)“

Veronika: „Dobrý den, mohu se zeptat, jak si celkově stojí Česká republika v poplatcích z a do zahraničí v porovnání s ostatními státy Evropy (např. Francie, Německo apod.)? Moc Vám děkuji za odpověď.“

Dalibor Z. Chvátal: „Musíme rozlišovat, zda jde o platby v eurech nebo v neeurové měně. Obojí je v ČR drahé až na pár výjimek. Ale ani mimo ČR nejsou zahraniční platby nijak levné, třeba platby v eurozóně v neeurové měně stojí často více, než zahraniční platby účtované CZ bankami a záložnami. Bohužel, toto téma už není obsahem chatu.“

Tomáš Růžička: „Dobrý den, chtěl jsem si založit bezkontaktní kartu v Komerční bance minulý měsíc a bylo mi řečeno, že tatu kartu lze založit pouze s navýšeným debetem, tudíž veškeré platby se budou strhávat z něj a né z mého běžného účtu, tak jak bych chtěl.Je to opravdu nutné, nebo lze tuto kartu zřídit v KB i k běžnému účtu.Děkuji Tomáš Růžička“

Dalibor Z. Chvátal: „Dobrý den, Komerční banka (podle informací na webu) nyní nevydává bezkontaktní DEBETNÍ karty. Pokud chcete bezkontaktní kartu od KB, nyní byste si ji musel pořídit jako KREDITNÍ kartu, tak, jak Vám ji asi KB nabízela. Jestli obecně kreditní kartu nechcete, není důvod si ji pořizovat, bez bezkontaktní karty to určitě přežijete (anebo změňte banku).“

Radek: „Jaká je celkové bezpečnost při odcizení bezkontaktní karty, jestliže majitel karty si uvědomí až po delší době ztrátu karty? Jde mi o to, cca kolik bezkontaktních transakcí může cizí osoba provést, jestliže má majitel dostatečnou hotovost na účtu. Děkuji“

Dalibor Z. Chvátal: „Každý vydavatel karty má odlišně stanovenou bezpečnost pro bezkontaktní transakce. Ale dá se použít obecný příklad. Vydavatel karty má (vniřní) limit pro 5 bezkontaktních transakcí do 500 Kč. Možná Vám jej sdělí, možná ne, ale to není podstatné. Pokud jej vyčerpáte, terminál bude po Vás požadovat PIN (tj. 6. bezkontaktní transakce bude již s PINem). Když mezitím provedete transakci fyzickým kontaktem karty s čipem a terminálem (obchodník, bankomat), kde musíte zadávat PIN, dojde k vynulování tohoto bezpečnostního limitu a počítá se opět od začátku. Problém pro případného pachatele nastává v tom, že on neví, kolik bezkontaktních transakcí již bylo provedeno a kdy po něm tato karta bude chtít zadání PIN i u bezkontaktní transakce. Je to obecný příklad. Někteří vydavatelé mají ve výchozím stavu nastaveno, že bezkontaktně do limitu lze zaplatit např. jen 3x za den apod. A navíc, v ČR se všechny bezkontaktní platby (prozatím) vždy ověřují online. Zablokovanou kartou nelze v ČR platit bezkontaktně.“

jb: „Dobrý den, můj dotazse týká plateb.karet obecně. Proč je třímístné číslo, nutné k platbám přes internet, nyražené na zadní straně karty? To můžou na kartu rovnou vyrazit i PIN? Díky za odpověď“

Dalibor Z. Chvátal: „Třímístný bezpečnostní kód (CVC pro MasterCard a CVV pro Visu, podobně pro další typy karet) je fyzicky vyražený jen na kartě. Nepřenáší se elektronicky, není na účtence. Když s platební kartou chcete platit bez její fyzické přítomnosti (na internetu, přes telefon, poštou apod.), tak ta tři čísla mají zajistit, že dodavatel služby má (teoretickou) jistotu, že zboží či službu poskytuje skutečnému držiteli karty. Problém nastane v situaci, kdy se k tomuto kódu a k dalším údajům o kartě dostane nepovolaná osoba. Může ji zneužít a držitel karty se snadno dostane do důkazní nouze, že transakci neprovedl. Je několik cest: nastavit si limity pro platby bez přítomnoti karty a ty sledovat a měnit (ne každý vydavatel to umí), používat kartu, která podporuje 3D Secure, tj. kdy Vám přijde na mobil jednorázový kód, kterým transakci potvrdíte (to Vám nepomůže na webech, co 3D Secure nepodporují) nebo používat různá hardwarová zařízení (generátory hesel, karty s displejem apod. - v ČR nemáme). Problém není udělat bezpečnot kartu, ale vymyslet takový způsob, který bude bezpečný, zároveň jej budou lidé používat a nebude drahý... Tyto tři základní elementy se spolu stále bijí.“

Lenka K.: „Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je doba mezi placením bezkontaktní kartou v obchodě, když bych chtěla v témže obchodě znovu zaplatit, vlastním bezkontaktní kartu a jsem velice spokojena. /když jsme rozdělili nákup, tak druhá platba už byla zamítnuta/ Děkuji.“

Dalibor Z. Chvátal: „Můžete platit bez omezení. Jedinou otázkou je, jak má stanovené bezpečnostní limity vydavatel karty. Jsou vydavatelé, kteří je mají bez omezení a jen každá x-tá transakce se ověřuje PIN a jsou vydavatelé, které mimo x-té transakce s ověřením PIN mají i obecný denní limit pro bezkontaktní transakce. Takže někdo může svoji kartou platit bezkontaktně třeba 50x denně a průběžně bude zadávat PIN, jiný zaplatí 8x a pro ten den už to vícekrát bezkontaktně nepůjde. Je to bezpečnostní nastavení. Ale neměl by být problém jej na telefonickou žádost změnit (pokud to vydavatel karty umí).“

Peter: „Jak to funguje u mobillních telefonů ?“

Dalibor Z. Chvátal: „U iPhone (mám iPhone 4S) lze platit pouze s použitím tzv. rámečku, jmenuje se iCarte. V ČR jej nabízí za hříšné peníze Komerční banka (1500 Kč), takže tudy cesta nevede. iCarte má v testovacím provozu i Česká spořitelna, v Polsku je to mBank - jde o debetní karty. K tomu potřebujete aplikaci banky, která bude s iPhonem komunikovat. Spustím aplikaci a připojí se NFC čip v rámečku. Jakmile se vrátím do klidového režimu, čip se odpojuje a nelze platit. Volitelně si mohu nastavit, že zaplatím vždy při spuštěné aplikaci, nebo po zadání PIN přímo v telefonu. Vybrané mobily s operačním systémem Android s NFC (mám Samsung Galaxy Ace II) umí totéž. Tady máte tři volby: 1) NFC je vždy zapnuté a vždy zaplatíte, nic nepotvrzujete do výše limitu. 2) Každou transakci potvrzujete PIN. 3) NFC je vypnuté a zapnete si jej před transakcí. I u Androidu potřebujete aplikaci a v tomto případě navíc i SIM mobilního operátora, který na SIM "nahraje" platební kartu. V ČR platby mobilem s Androidem podporuje GE Money Bank a lze použít jak debetní, tak i kreditní kartu (v mobilu se chová jako dodatková karta). Nevýhodou Androidu je vázanost na konkrétním mobilním operátorovi (nyní Telefónica). Mimochodem, na jakýkoli mobil si můžete nalepit bezkontaktní nálepku a pak je Vám jedno, jaký telefon máte a jakého operátora :-) Nálepky u nás vydává Citibank a GE Money Bank.“

jb: „Díky za odpověď ohledně CVV kódu. Stále ale nechápu, proč musí onen kód být vyražen na kartě. Každý si jej přece může pamatovat, tak jako PIN. Jsou určité kontrolní mechanismy, jak píšete, ale nejjednodušší pro nezneužití karty pro platbu přes internet neoprávněnou osobou je ten kód na kartu nedávat. Neuvažují banky o změně?“

Dalibor Z. Chvátal: „Napsal/-a jste to přesně. Ideálním stavem by byl "plovoucí" či proměnlivý kód, ten se už začíná používat u některých vydavatelů karet. v ČR jej používá jen Cetelem: klasickou plastovou kartu nelze použít pro platby bez přítomnosti a je nutné si aktivovat virtuální kartu. Ta má pro každou transakci proměnlivý CVC kód a datum platnosti. Velmi bezpečné. Ale i CVC/CVV kód, který by znal jen klient, by byl jednoduchým nástrojem. Proč něco podobného nemají ostatní? Protože by to musel někdo zaplatit. Buď vydavatel karty nebo klient. A vydavatelům se do toho asi moc nechce.“

Jitka: „Dobrý den.Proč se dávají do bankomatu 2000,-Kč.Mám problém v každém obchodě s nimi zaplatit.Je to nepříjemné se dohadovat s prodavačkou,protože by měla mít na vrácení.Děkuji Jitka“

Dalibor Z. Chvátal: „Když potřebujete nižší bankovky, je to určitě nepříjemné. Ale kdybyste potřeboval vybrat třeba 30 000 Kč a ty dostal ve dvoustovkách, také to není dobře. Cestou je možnost vybrat si složení bankovek. To umí všechny bankomaty Air Bank a některé bankomaty České spořitelny a Raiffeisenbank.“

Stuchlíková: „Dobrý den. Kde lze zakoupit "alobalový " obal na bezkont. kartu? Děkuji“

Dalibor Z. Chvátal: „Asi by nebylo správné tady psát odkazy. Hledejte, jsou jich desítky. A pozor na předražené prodejce. Za pár korun (doslova) jej koupíte na eBay. Přijde z Číny, i s poštovným vyjde do 50 Kč.“

Jana J.: „Dobrý den, jsem neslyšící. Ptám se Vás, zda na tu bezkontakní platební kartu má vliv jakýkoliv magnet a popř. i kochleární implantát s magnetem - cívkou? Dozvěděla jsem se, že údajně magnet či něco nebo co, způsobí smazání dat na kartě a má to poruchy. Je to pravda? Předem děkuji za laskavou odpověď.“

Dalibor Z. Chvátal: „Dobrý den, na tuto otázku neumím odpověďět. Na magnetický proužek SILNÝ magnet vliv má, to na jakoukoli magnetickou kartu. Zda může ovlivnit RFID čip nevím, ale zjistím. Napište mi na dalibor.chvatal@mesec.cz pro odpověď.“

Mirka J.: „Dobrý den. Česká spořitelna mi jako novou platební kartu nabídla již bezkontaktní. Mám z ní přece jenom trochu obavy,kromě toho platím kartou většinou velké nákupy. Můžu dostat klasickou kartu a jak bych měla postupovat. Děkuji“

Dalibor Z. Chvátal: „Pokud banka jiné karty již nevydává, asi moc možností mít nebudete. ČS to (zatím) umí, otázkou je, zda a jak dlouho bude paralelně vydávat karty kontaktní a bezkontaktní. Požádejte ČS o kartu kontaktní, měla by Vám ji (nyní) vydat.“

Zdeňka: „Dobrý den , ráda bych se zeptala. Manžel jezdí na kamionu a před měsícem se mu stalo ,že mu dávala pokutu německá policie. Neměl u sebe hotovost, řekli,že jim stačí visa karta. Policista si opsal data z karty a někam volal . Zadání pinu a vložení do přístroje neproběhlo. Napsal manželovi doklad,že je pokuta uhrazena. Ptala jsem se v bance ,zda je toto možné. Nedozvěděla jsem se nic. Mam od té doby pocit ,že takto při ztrátě karty si může bez pinu kažý vybrat peníze. A jestliže policista zná data karty,může znovu vybírat?? Děkuji za odpověď.“

Dalibor Z. Chvátal: „Nebojte, to je klasická platba MO/TO (mail order, telephone order), tedy telefonická objednávka. Jinými slovy, policista (obchodník) zavolal do banky (se kterou má policie smlouvu o akceptaci karet) a ověřil platnost karty. Telefonicky pak provedl transakci a následně došlo k zaúčtování. PIN není nutný. Je to běžná praxe, kupují se tak např. jídenky Českýcg drah nebo cestovní pojištění. Pokud by Váš manžel neměl povolené platby MO/TO, tak by banka platbu zamítla a musel by řešit, jak pokutu zaplatí.“

Vašek: „D.den,nechci žádnou bezkontaktní kartu,nepotřebuji ji, ale Č.S. karty Visa ruší. Mohu bezkontaktní platby nani zabklokovat? Děkuji“

Dalibor Z. Chvátal: „Nemůžete. Pokud nechcete bezkontaktní kartu a Vaše banka jiné nevydává (nebo vydávat nechce), je to problém. Myslím si, že banky na skupinu klientů, kteří nechtějí bezkontaktní karty, nejsou dobře připraveny.“

honza: „dobry den na jake frekvenci komunikuji rfid čipy“

Dalibor Z. Chvátal: „Nejsem odborníkem na elektrotechniku, pokud jsem si to zapamatoval správně, je to 13,56 MHz.“

Klára I.: „Dobry den, tuto kartu vydava kazda banka?je to uz bezne?a kolik vydani stoji a plati se za ni i mesicne? dekuji“

Dalibor Z. Chvátal: „Bezkontaktní kary nevydává každý vydavatel (vydavatelem může být banka, záložna, úvěrová společnost a další). Dobrý vydavatel je vydává jako součást služeb (běžná cena karty, balíčku služeb apod.), hamounský vydavatel za bezkontaktní kartu naúčtuje další poplatky. V ČR máme ty první.“