Chat

Právní okénko: Rozvody on-line

Mgr. Iva Pospíšilová

Záznam chatu ze středy 6. února 2013

LSAG: „Máte sama rozvodovou zkušenost vy osobně?“

Mgr. Iva Pospíšilová: „Dobrý den, já sama nejsem vdaná, mám dlouholetého partnera. Rozvodovou problematikou se zabývám ve svém praxi.“

LSAG: „Jak je dnes průměrně drahý rozvod na první stání?“

Mgr. Iva Pospíšilová: „Dobrý den, za podání žaloby o rozvod manželství se hradí soudní poplatek ve výši Kč 2.000,-. Ten musí být uhrazen. Záleží, zda v souvislosti s rozvodem budete řešit i nezletilé děti a vypořádání SJM či nikoli. Dále záleží, zda využijete právních zástupců či nikoli. Na výši odměny právních zástupců je zapotřebí se s nimi konkrétně dohodnout.“

Helena: „Dobrý den,mám podaný rozvod jsme oddáni od června 2012 ale manžel je agresivní,máme ročního syna,do rekonstrukce domku jsem mu dala část kč,ale nechtěl mi podepsat žádný papír jak to mám řešit?budu muset jít na podnájem,nemohu s ním sdílet domácnost.Jsem z toho moc špatná,jednou jsem už rozvedená byla.Děkuji za odpověď“

Mgr. Iva Pospíšilová: „Dobrý den, nejprve bude muset proběhnout řízení ve věci péče soudu o nezletilé (ve věci syna). Jakmile budete toto řízení ukončeno, bude možné, aby proběhlo rozvodové řízení, tedy došlo k rozvodu manželství. Dále budete muset vyřešit i vypořádání společného jmění manželů. Z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, zda je domek ve výlučném vlastnictví Vašeho manžela či nikoli. Doporučuji využít služeb advokáta, se kterým svou situaci podrobně proberete a domluvíte se, jakým způsobem by se dalo dále postupovat.“

Lída: „Dobrý den slečno Magistro! Mám na vás otázku: Manžel získal dům darem před manželstvím,ale rekonstruuje se během 20 letého manželství. Já hradím ze svých příjmů potraviny a napůl vše kolem dítětě a služby v tomto domě. Jak by se toto vypořádalo při rozvodu. Mám nárok na něco v případě,že se cena domu zhodnotila od počátku manželství dosud, i když patří jen manželovi? Děkuji Lída“

Mgr. Iva Pospíšilová: „Dobrý den, věci nabyté darem nespadají do SJM. Nicméně, pokud jsou za doby trvání manželství vynakládány prostředky ze SJM na zhodnocení majetku ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů, mělo by být toto zohledněno při vypořádání SJM.“

Jaroslava Bylíková: „Hezký den. Ráda bych se vás zeptala, co mám dělat. Jsem rozvedená 6 let ale ani před rizvodem ani po něm jsme dosud neudělali finanční vypořádání majetku. Když jsem v tom chtěla něco domluvit s bývalým manželemtak mi jen řekl, že nic nemá a at si doma vezmu , co chci...ale to jsem nechtěla protože jsou to vše staré věci...zůstal mu družstevní byt ..a nákladní auto s vlekem a několik osobních ...starších ..aut..já odešla prakticky jen se svými věcmi.Ale nejvíc bych potřebovala vědět jestli když bude mít můj ex nějaké dluhy jestli se může stát, že přijde exekutor i ke mně a nebo zablokuje účet i mně? A co mám dělat, jestli mám nějak aspon dodatečně udělat to vypořádání a jak. Moc děkuji a přeji mnoho štěstí. Jaruš“

Mgr. Iva Pospíšilová: „Dobrý den, dle platné právní úpravy musí být ve lhůtě 3 let od doby, kdy rozsudek o rozvodu manželství nabude právní moci, uzavřena dohoda o vypořádání SJM nebo podána žaloba o vypořádání SJM. Nedošlo-li do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou nebo nebyl-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné; totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných. Zřejmě Vám tedy lhůta pro vypořádání SJM dohododou nebo prostřednictvím soudního řízení již marně uplynula. Pokud se týká závazků vzniklých za doby trvání manželství, pak dle platné právní úpravy společné jmění manželů tvoří závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého. Záleží tedy, o jaké závazky se jedná, kdy vznikly. Doporučuji Vám se obrátit na advokáta a celou záležitost s ním podrobně probrat.“

jana: „Dobrý den paní Pospíšilová. Chci se zeptat,zda se do SJM počíta darovaná bytová jednotka od mého otce.“

Mgr. Iva Pospíšilová: „Dobrý den, jak jsem tu již uváděla, SJM netvoří majetek získaný darem. Váš byt by tedy do SJM spadat neměl.“

Anežka: „Dobrý den, moc Vás zdravím, ráda bych se zeptala na jednu věc. Můj manžel má z prvního manželství syna, budeme mu v březnu 16 let. My dva máme téměř 2letou dceru a zároveň čekáme v květnu další přírustek. Manžel vydělává do 25tis.měsíčně, ale máme hypotéku a na žití nám toho moc nezbývá. Na syna od jeho 10 let platí výživné 4tis.Bývalá manželka je rovněž vdaná, má 3,5letého syna a rovněž čeká v květnu další. Chce navýšit alimenty, vychází z toho, že manžel má byt v osobním vlastnictví a ona nemá nic. Jejich byt vlastní pouze její manžel. Ráda bych se zeptala, zda je možné navýšení, případně jak se můžeme bránit, neměli bychom z čeho žít. Děkuji Anežka“

Mgr. Iva Pospíšilová: „Dobrý den, výživné je vždy přednostní pohledávkou. Výše výživného se vždy odvíjí od schopností, možností a majetkových poměru povinného rodiče (toho, kdo hradí výživné)a samozřejmě od potřeb a věku dítěte. Ministerstvo spravedlnosti ČR vydalo doporučující tabulku, v níž je uvedena výše výživného s ohledem na věk dítěte. Má pouze doporučující charakter, nicméně, soudy z ní mohou vycházet. Na mých stránkách www.rozvod-online.cz je uveden odkaz na tuto doporučující tabulku. Pokud návrh na zvýšení výživného již byl podán, doporučuji soudu vylíčit podrobně celou situaci, doložit relevantními důkazy. Doporučuji, abyste se obrátili na advokáta, který Vám touto agendou pomůže.“

Monika: „Dobrý den,jaký je postup při rozvodu manželství,ve kterém je 2-leté dítě?Manželé se dohodnou...Děkuji“

Mgr. Iva Pospíšilová: „Dobrý den, nejprve musí proběhnout řízení ve věci péče soudu o nezl, následně řízení o rozvod manželství. Pokud splňujete zákonné požadavky pro tzv. rozvod dohodou, pak by mezi Vámi měla být dále uzavřena dohoda upravující vypořádání vzájemných majetkových vztahů, práva a povinnosti společného bydlení a případnou vyživovací povinnost s úředně ověřenými podpisy účastníků, která se předkládá rozvodovému soudu. Relevantní informace jsou obsaženy na mém webu: www.rozvod-online.cz. Pokud budete mít zájem o mé služby, můžete mě kontaktovat i prosřednuctvím mýcgh stránek www.pravnizastoupeni.cz.“

Marie Stáňová: „Dobrý den, paní magistro, zcela chápu Vaši profesní aktivitu, ale vůbec nemohu pochopit, jak ČT, při tak alarmujícím procentu rozvádějících se lidí, nabízí „návod“, jak se co nejjednodušším způsobem rozvést. Nestál by za řeč spíše návod, co dělat pro šťastné manželství  Zdravím Marie“

Mgr. Iva Pospíšilová: „Dobrý den, jedná se o službu, která by měla pomoci potencionálním uživatelům při řešení obtížné životní situace, kdy se již pro rozvod manželství sami rozhodli. Samozřejmě záleží na každém, zda k rozvodu přistoupí či nikoli.“

Lucie: „Dobrý den paní magistro, chtěla bych se zeptat na přesnou internetovou adresu Vašich služeb a také, když se manželé rozvedou a mají vypořádaný majetek a na jednoho z manželů je přepsaná hypotéka, a po rozvodu má potíže s placením, zda je tam nějaká zákonná lhůta, kdy mohou věřitele jít ještě na druhého manžela, na kterého již hypotéka není? Jak ho lze ochránit? Nevím, zda je můj dotaz pochopitelný... děkuji za odpověď“

Mgr. Iva Pospíšilová: „Dobrý den, stránky jsou: www.rozvod-online.cz, www.pravnizastoupeni.cz. Pokud se týká závazků, pro lepší posouzení situace bych potřebovala vidět dohodou, kterou máte toto ošetřeno. V zásadě se dá říct,že pokud závazek vznikl za doby trvání manželství, pak se lze v rámci vypořádání dohodnout, že tento závazek přejímá jeden z manželů. Dle platné právní úpravy závazky, které tvoří společné jmění manželů, plní oba manželé společně a nerozdílně. To tedy znamená, že práva věřitelů touto dohodou manželů nesmí být dotčena. Tzn., v případě neplacení splátek hypotečního úvěru bývalým manželem má banka možnost vymáhat své pohledávky po kterémkoliv z manželů (zpravidla po tom solventnějším). Následně je potom možné tento nárok uplatnit vůči bývalému manželovi, případně i žalobou, a to právě na základě uzavřené dohody o vypořádání SJM. Jiná by ovšem byla situace, pokud by z hypotečního úvěru byl nadále zavázán již pouze manžel (tedy, byl by uzavřen dodatek k hypoteční smlouvě, v níž by jako dlužník již vystupoval pouze bývalý manžel). Jak jsem již uvedla, potřebovala bych dohodou o vypořádání SJM vidět, abych mohla vše řádně posoudit. Pokud budete mít zájem, můžete se na mě obrátit.“

Anežka: „Děkuji za Vaši odpověď, prosím o upřesnění, nemohu nikde najít tu tabulku ani odkaz. Děkuji“

Mgr. Iva Pospíšilová: „Dobrý den, pokud se doporučující tabulky Ministertsva spravedlnosti ČR týká, pak níže uvádím odkaz: http://www.rozvod-online.cz/rozvod/vyzivne/“

Ladislava: „Dobrý den, zajímalo by mě zda je možné rozvést manželství bez řešení majetkových vztahů. A zda u majetku v podílovém vlastnictví je možné, aby podíl jednoho z manželů propadl ve prospěch toho kdo majetek užívá? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.“

Mgr. Iva Pospíšilová: „Dobrý den, ano, je možné, aby k rozvodu došlo i pokud nejste schopni se dohodnout na vypořádání vzájemných majetkových vztahů, práva a povinnosti společného bydlení a případnou vyživovací povinnost. Ve lhůtě 3 let ode dne, kdy rozsudek o rozvodu manželství nabude právní moci, by měla být uzavřena dohoda o vypořádání SJM nebo podána žaloba o vypořádání SJM. Dle platné právní úpravy nedošlo-li do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou nebo nebyl-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné; totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných. Pokud se týká vypořádání podílového spoluvlastnictví, pak uvedené nemá s rozvodem manželství nic společného. Dle platné právní úpravy, spoluvlastníci se mohou dohodnout o zrušení spoluvlastnictví a o vzájemném vypořádání; je-li předmětem spoluvlastnictví nemovitost, musí být dohoda písemná. Nedojde-li k dohodě, zruší spoluvlastnictví a provede vypořádání na návrh některého spoluvlastníka soud.“