Chat

Dvojnásobek soli a Češi

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.

Záznam chatu z pondělí 15. října 2012

Irena: „Kolik soli je přiměřené pro den a jen tak pro názornost říci, co tomu odpovídá, jaké množství nebo druh jídla.“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „dobrý den, doporučené množství je do 6 g kuchyňské soli za den, to je např. 200g šunky.“

slavkov: „Kdyz nekdo vubec nesoli, vadi to?“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Pokud člověk vůbec nesolí, tedy nepřisoluje si hotová jídla, tak to nevadí. Přijem je i tak dostačující, a pokud jí obecně potraviny s vyšším obsahem soli, tak jeho příjem může být i poměrně vysoký. Není ale vhodné se soli vyhýbat zcela. Pro zdraví je potřebný příjem alespoň 1-1,5g soli na den.“

slavkov: „Jake jsou, pane doktore, vsechny negativni dopady nadmerneho uzivani soli?“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Vysoký příjem soli vede zejména ke zvýšení krevního tlaku, dále se mohou objevit otoky, je zvýšená zátěž ledvin, které se snaží nadbytečného sodíku zbavit. Zvýšené vylučování sodíku ledvinami vede ale i ke zvýšeným ztrátám vápníku, což může vést k odvápňování kostí a rozvoji osteoporózy.“

Pavlína: „dobrý den, je lepší kupovat mořskou sůl nebo stačí obyčejná kamenná sůl s jodem? Obyčejná sůl stojí necelých 5 kč za kilo, tak nevím jestli obsahuje něco prospěšného...díky“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Dobrý den, obecně se dá říct, že je to jedno. Pokud používáte jodidovanou obyčejnou kamennou sůl, tak svému zdraví rozhodně neškodíte. Důležitý je i obsah jódu, kterého je v běžné potravě málo a jeho nedostatek může vést k poruchám činnosti štítné žlázy.“

KLára Šikýřová: „Mám 4 letého syna a 14 měsíční holčičku. OD kdy je doporučeno dětěm solit a kolik? MOc děkuji“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Obecně se dá říct, že není potřeba solit vůbec. Pokud mají pestrý a vyvážený jídelníček, tak mají dostatečný příjem všech potřebných minerálních látek.“

Markéta: „Dobrý den, dělám dobře, když svým 16-ti měsíčním dětem doma připravované jídlo nesolím? Setkala jsem se s názorem, že je lepší solit než kořenit.“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Rozhodně není lepší více solit než kořenit, takže pokud nesolíte, svým dětem neškodíte. Ale i s kořením opatrně, pokud jím vámi připravená strava chutná, není potřeba více kořenit.“

Olga: „dobrý den,moje vnučka od malinka má potřebu olizovat sůl,nasliní prst a v mžiku jej má v solničce.Nemůže jí nějaký prvek scházet?Děkuji“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Toto chování je u dětí běžné a pokud nemá žádné zdravotní obtíže, tak jí sůl nechybí. Není ale vhodné jí na slanou chuť zbytečně zvykat.“

Brožová: „Dobrý den pane doktore, mám 16 měs.syna s diagnozou diabetes insipidus renalis. Chtěla jsem se zeptat do budoucna, teď ještě nesolím vůbec, zda by bylo možné používat v kuchyni sůl se sníženým obsahem sodíku. Děkuji za odpověď, Brožová“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Dobrý den, u tohoto onemocnění vždy závisí na aktuální stavu a jeho kompenzaci. Při přípravě stravy je vhodné se kuchyňské soli vyhýbat, běžné potraviny obsuhují soli dostatek. Pokud vám lékař doporučil dietu s přísnějším omezením soli, je toto doporučení vhodné dodržovat.“

Jana: „Dobrý den, je ,možné, že člověk s věkem solí stále více?“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Dobrý den, s věkem dochází k oslabování chuti, takže aby měl pocit stejně slanné chuti, tak si pokrm přisolí více. Je vhodné se naopak snažit návyku na slanou chuť zbavovat.“

Barbora: „Dobrý den pane doktore, prosím vás, jaké jsou také negativní dopady nadměrného užívání soli u dětí?“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Dobrý den, dochází k nadměrnému zatěžování ledvin a pokud má dispozici k onemocnění vysokým tlakem, tak může dojít k rozvoji onemocnění dříve.“

Jana: „Dobry den, pane doktore, můj muž, pokud málo solím a on se udrží a nedosolí si, tak trpí po čase velkými křečemi v nohou. Tvrdí, že to je nedostatkem soli a hned jí trochu sní. Problémy přejdou. Je mi to divné.....Podotýkám, že se extrémně potí a sůl vydává více, než ostatní. Můžete nějak na jeho problém reagovat?“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Nedostatek sodíku může vést ke křečím. Pokud se výrazněji potí, tak ztráty sodíku potem mohou být vyšší. Pokud nemá při vyšším příjmu soli žádné zdravotní obtíže, tak mu jídlo osolte více.“

karolína: „pane doktore, jaký je význam značek VCJ na některých výrobcích? Děkuji, Karolína“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Označení výrobku logem VCJ - Vím co jím, může být ideálním vodítkem, že daný výrobek nejen obsahuje méně sodíku, ale i dalších rizikových živin, jako jsou nasycené mastné kyseliny, trans mastné kyseliny nebo jednoduché cukry a naopak obsahují dostatečné množství vlákniny.“

Marie: „Dobrý den, je možná nějak nahradit sůl? Například jiným kořením. Děkuji“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Obecně se dá sůl nahradit čerstvými nebo sušenými bylinami nebo kořenícími směsmi bez soli.“

Lucie: „Dobrý den, všude slýcháme, že bychom měli solit co nejméně. Mám nízký KT a na ten se zase doporučuje více solit. Kterou radu si tedy vybrat? Není špatné obecně radit všem solit co nejméně (má neteř např. musela dostávat sůl rozmíchanou v kojeneckém mléce - má poruchu nadledvin) Děkuji“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Doporučené dávky jsou stanoveny pro většinu populace, samozřejmě, že jsou i jedninci, u kterých je potřeba soli vyšší, nebo naopak výrazně nižší. Samozřejmě pokud jedinec trpí např. onemocněním nadledvin, tak mohou být vyšší ztráty sodíku, a tím samozřejmě je i potřeba vyšší příjem.“

Hana I.: „Dobry den, pokud nekdy vezmu synovi obed ze skolky domů je hrozně přesolené a překořeněné. Mohu s tím něco dělat. Paní ředitelka tvrdí, že jídlo musí chutnat i dospělým, kteří jídlo také odebírají. Pro děti je však velmi nevhodné. Navíc syn si zbytečně zvyká na slanou chuť, doma příliš nesolíme. Děkuji“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Dobrý den, tady je řešení složité. Strava může být připravena s nízkým obsahem soli, a každý má pak možnost si pokrm podle potřeby přisolit. Pro děti samozřejmě zbytečně přesolená strava není vhodná.“

slavkov: „Zahranicni nebo domaci sul je kvalitnejsi v CR?“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Pro běžnou konzumaci je vhodná jakákoli jodidovaná kuchyňská sůl.“

novotná: „Dobrý den,mám ráda slané tlak mám spíše nižší je mi 60 let. Moje maminka 96 let celý život dosti solí. Tlak má i teď celkem v pořádku. Není možné že tělo má někdy individuálně potřebu solit vyšší . Existuje vyšetření, které by to pomohlo zjistit?“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Potřeba soli je samozřejmě i částečně individuální. Pokud nemá žádné zdravotní obtíže, tak ať solí, jak je zvyklá.“

Soňa: „Při sportu, dehydrataci, horku a fyz. zátěži je dobré se napít roztoku se sodíkem nebo s draslíkem?“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „S obojím, obecně při zvýšených ztrátách tekutin pocením je vhodné uhradit nejen ztráty tekutin, ale i ztráty minerálních látek. Vhodným nápojem jsou zde hotové iontové nápoje.“

Michaela: „Dobrý den, snažím se solit málo, ale již například při vaření oběda a osolení brambor, míru 6g (což by měla být 1 kávová lžička) převýším. Je to tedy hodně? Pokud bych chtěla dodržovat 6g soli na den, tak ostatní části oběda bych již pak nesměla solit vůbec, což např. u masa nejde. A znamená to, že při konzumaci takto osolených brambor zkonzumuji celých 6g soli nebo se při vaření do brambor dostane jen nějaká část?“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Dobrý den, pokud vaříte brambory v osolené vodě, tak to neznamená, že všechna tato sůl zůstane v nich zůstane po uvaření. Většinu soli vylijete spolu s vodou a v bramborách zůstane jen malé množství.“

jana: „Dobrý den, lze nadbytek soli z těla nějak vyloučit, aniž by to mělo na organismus negatvní účinky? Např. zvýšeným příjmem tekutin, fyzickou zátěží, saunováním apod.? Jak se dá zjistit, zda mám v těle nydbytek soli?“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Organismus se snaží udržet poměrně stabilní hladinu sodíku v krvi. Pokud je sodíku více, zadržuje více tekutin a mohou se tvořit otoky. Řešením je samozřejmě lépe než řešit vylučování sodíku snížit vlastní příjem soli. Zvýšená fyzická aktivita, a obecně zvýšené pocení vede k vyšším ztrátám sodíku do potu.“

Tereza: „Dobrý den, mám dcerku 10 měsíců, když jí budu dávat naše jídlo, je asi lepší ho undat dříve, než ho dosolím že?“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Ano, přesně jak píšete. Pokud dceři vaříte, tak pro přípravu pokrmu nepoužívejte sůl, tu přidejte, až odeberete porci pro dceru.“

Hana: „Dobrý den, může způsobovat více soli zadržování vody v tělě, tím i špatná funkce lymfatického systému? děkuji za odpovĚĎ“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Dobrý den, vyšší příjem soli vede i ke zvýšení množství mimobuněčné tekutiny což se může projevit otoky a více zatížit i lymfatický systém. Pokud již máte zhoršenou funkci lymfatických cév, tak otoky mohou být výraznější.“

Simona K.: „Pane doktore,pokud dětem ve škole hodně solí obědy,mohu se obratit na hygienickou stanici?“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „V prvé řadě kontaktujte zřizovatele školy a snažte se o dohodu, tedy aby bylo používáno pro přípravu stravy méně soli. Samozřejmě je postup jednodušší, pokud je nespokojených rodičů více.“

Pavel: „Dobrý den, kde mohu zjistit, jaké výrobky jsou označené logem Vím,co jím, o kterém mluvíte? Kde takové výrobky mohu koupit? Děkuji“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Dobrý den, výrobky označené tímto logem jsou běžně dostupné v maloobchodní síti. Více lze najít na stránkách projektu Vím co jím.“

Ivana J.: „Dobry den, chtela bych se zeptat zda je lepsi pouzivat sul morskou nez sul normalni? A mohu morskou sul nahradit soli normalni? Dekuji.“

MUDr. Petr Hlavatý, PhD.: „Můžete bez obav používat jakoukoli jodidovanou kuchyňskou sůl.“