Chat

Pojištění ve škole

Dalibor Z. Chvátal

Záznam chatu z úterý 11. září 2012

babel: „Je dobré si něco pojistit v zahraničí, ohledně školy?“

Dalibor Z. Chvátal : „Dobry den, úplně nerozumím otázce :-) V současné době se nemusíte pojišťovan jen u českých pojišťoven, můžete si koupit pojištění jakékoli pojišťovny v zahraničí.“

babel: „Co znamená Z. ve Vašem jméně?“

Dalibor Z. Chvátal : „Zdislav“

babel: „Jak kvalitní jsou "školní pojištění" v ČR?“

Dalibor Z. Chvátal : „Neexistuje pojem "školní pojištění". Můžeme si ale psát o několika typech pojištění vhodných pro školáky.“

babel: „Co všechno můžu pojistit ve škole?“

Dalibor Z. Chvátal : „Ve škole si nepojistíte nic, dokonce ani dobré známky :-)“

Jana: „Mám 8 letou dceru, na co bych ji měla pojistit? Nyní má pojištění se spořením, spořím ji 1000 Kč měsíčně.“

Dalibor Z. Chvátal : „Pokud dceři spoříte prostřednictvím pojišťovny 1000 Kč měsíčně, pomohla jste k pěkné dovolené tomu, kdo vám pojistku sjednal. Platit tak vysoké pojistné je neefektivní, jsou lepší způsoby, jak se dá spořit - pokud nepatříte mezi klientky, které sledují finanční trhy a umí pružně reagovat s případnou úpravou pojistné smlouvy (pokud úpravu umožňuje). Běžné pojištění dítěte by nemělo překročit rozumnou částku 300-400 Kč měsíčně a často ani toto rozmezí není nutné.“

Vendula: „Dobrý den, máme své děti pojištěné životní pojiskou (úrazové pojištění se spořením), u starší dcery toto pojištění zaniká 13,9, 2013. Jak máme postupovat dál? jak je vhodné dál investovat uspořenou částku u 18 ti leté slečny? Děkuji za rady a krásný den“

Dalibor Z. Chvátal : „Pěkný den i Vám, otázkou je, jak vysokou/nízkou částku slečna v plnoletosti dostane. Z toho se pak odvíjí způsob, jak ji dál investovat, resp. jak ji dál rozmnožit.“

Lada: „Jaké takové základní pojistky bych měla mít pro dět? Děkuji.“

Dalibor Z. Chvátal : „Typ a rozsah pojištění závisí jednak na riziku, které je buď více nebo méně reálné v místě, kde dítě žije, a také na Vaší peněžence. Dítě se dá pojistit takřka na cokoli, ale někdo to musí zaplatit. Mezi základní pojištění bych proto zvolil tato: pojištění trvalých následků úraz a pojištění odpovědnosti za škody způsobené v běžném občanském životě. Podle dostupných financí bych pak uvažoval o denním odškodném/bolestném při úrazu a trvalé invaliditě. Vše ostatní je navíc a je jen o dostupnosti peněz na pojistné.“

Vintr Jan: „Dobrý den.Moje dítě nemá žádné svoje pojištění co se stane pokud mu někdo např, v tělocviku zlomí ruku.“

Dalibor Z. Chvátal : „To je dobrá otázka, spíše na právníka. Pokud k tomu došlo ve škole, jde o odpovědnost školy. Hlavní však bude, jakým způsobem k úrazu dojde a zda byl úmyslný, nebo někdo zanedbal odpovědnost. Pouze v té souvislosti by podle mě vznikl nárok na náhradu škody, v opačném případě by šlo o nešťastnou událost, která se prostě stává a dá se očekávat. Ne vždy se dá ukázat na viníka. Ale jde o můj soukromý názor, toto je otázka práva.“

SH..: „Dobrý den, mám 13letou neteř. Ve škole na ní nechtěně druhák hodil s patra kufřík. Obešlo se to naštěstí bez úrazu. Ale chci se zeptat, kdyby měla úraz, jak by měla postupovat z hlediska pojištění ve škole? Děkuji za odpověď a hezký zbytek dne a léta. SH..“

Dalibor Z. Chvátal : „Děkuji za dotaz, i toto je otázka pro právníka, proto odpovím sám za sebe. Učitelský dozor nemůže být na všech místech ve školní budově a proto, pokud by se neprokázala odpovědnost školy, že takovému incidentu mohla zabránit, šlo by o odpovědnost toho druháka. A analogicky by to byla odpovědnost jeho zákonných zástupců.“

tomas: „muzu pojistit dite ktere nemam ve vlastni peci“

Dalibor Z. Chvátal : „Samozřejmě. Vy budete pojistníkem (tím, kdo platí pojištění) a dítě bude pojištěným (tím, na koho se vztahuje pojistná ochrana).“

LM: „Dobrý den, sice je to trošku mimo dětské pojištění,ale pojištění to je, mám investiční životní s trvalé následky s progresivním plněním od 10% na 500 000,-kč a měl jsem úraz oka na které jsem oslepl tak bych se chtěl zeptat jakou částku bych měl dostat, pokud je možno na to odpovědět děkuji za odpověď.“

Dalibor Z. Chvátal : „Nebudu schopný Vám odpovědět, protože neznám oceňovací tabulky pojišťovny, u které jste pojištěný. Podstatné je, zda podle těch tabulek je ztráta zraku jednoho oka více než 10% hranice. Pokud to bude pod ní, nedostanete nic, resp. ne progresivní plnění... Přečtěte si smlouvu, pojistné podmínky a příp. smluvní ujednání.“

Táňa: „Dobrý den, dostala jsem se do sporu s pojišťovnou ohledně plnění hospitalizace v nemocnice, na kterou jsme pojištěni. Bylo nám zděleno, že na toto plnění nemáme nárok, protože žádáme plnění na stejnou nemoc podruhé. Je to běžný postup, i u stejných pojišťoven, nebo mám tuto pojišťovnu vyměnit? Děkuji za odpověď.“

Dalibor Z. Chvátal : „Pojistná událost by měla být nahodilá, tedy neočekávaná. Pojistěním si kupuji klid v případě, "kdyby se náhodou něco stalo". Pokud opět došlo k nemoci, na kterou jste pojištěni, už nejde o nahodilost a je logické že pojišťovna se bude plnění bránit. Ano, můžete si najít jinou pojišťovnu, ale i ta se Vás bude ptát, zda jste v poslední době měli nějaké pojistné plnění a za co. Pokud jej zamlčíte, až k dalšímu plnění dojde (např. novou nemocí) a pojišťovna to třeba zjistí, plnění Vám odmítne a pojištění končí. Pokud to nezjistí, máte vyhráno. Možnou cestou je, že Vás pojišťovna i přesto pojistí, ale za vyšší pojistné. Pojištění není sociální produk, ale komerční produkt. Jistým smyslem pojišťovny je "neplnit", proto je potřeba přesně vědět (nastudovat podmínky) na co a jak jsem pojištěný.“

jana: „dobry den.prosim vas co znamena,ze mam pojisteni na blbost.dekuji“

Dalibor Z. Chvátal : „Správně jde o pojištění odpovědnosti: 1) za škody způsobené v běžném občankém životě (v civilním životě) 2) za škody způsobené při výkonu povolání, zaměstnání apod. 3) za škody způsobené podnikatelskou činností, odpovědnost vlastníka nemovitosti apod.“

K: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, uzavřela jsem pro dceru pojistku u pojišťovny AEGON, která je prý známá spíš v zahraničí a tady u nás má sídlo jen v Praze a jiné pobočky nemá. Může být problém s vyplacením pojistného, když se vše řeší jen přes internet? Znáte vůbec tuto pojišťovnu a jaká kdyžtak doopravdy je ?“

Dalibor Z. Chvátal : „Absolutně buďte bez obav, Aegon je známá a slušná pojišťovna a v době globálního světa už nehraje roli, kde sídlí a odkud je. Můžete se pojistit třeba u pojišťovny z Kajmanských ostrovů a v případě plnění i ta Vám pošle peníze na český účet (jen komunikace by byla časově náročnější). Pobočky nejsou rozhodující. I velké pojišťovny s pobočkami mají své jedno likvidační centrum a pobočky slouží hlavně pro styk s klienty.“

Jarmila: „Dobrý den, existuje nějaké pojištění i pro pedagogy ve škole?Dekuji za odpoved.“

Dalibor Z. Chvátal : „Pedagog je ve zpravidla v pracovněprávním vztahu, takže ze má smysl pojištění za škody způsobené při výkonu povolání. Příklad: učitel zavadí o nový tablet žáka, ten mu upadne ze stolu a rozbije se. Jde o odpovědnost školy, ale ta bude následně chtít úhradu od škůdce-učitele, a to právě kryje toto pojištění.“

lucie: „Zeptam se ,zda pojistka na blbost uzavřena k vykonu povolaní kryje i nehody zpusené v občanském životě.děkuji.“

Dalibor Z. Chvátal : „Nikoli, jde o odlišné pojistné produkty. Je to podobně jako u auta, havarijní pojištění a povinné ručení také hradí škodu, ale jsou odlišná.“