Chat

Tipy a triky do kuchyně

Hana Matoušková

Záznam chatu ze čtvrtka 28. dubna 2011

Novosadová: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jaké nádobí se může používat na indukční desku?Děkuji za odpověď a hezký den!!:-)“

Hana Matoušková: „Dobrý den, nádobí vhodné na indukční ohřev by od výrobce mělo být označeno, ale pokud už nádobí doma máte a chcete vědět, zda se na indukci hodí, stačí k němu přiložit magnet. Pokud se magnet přichytí, pánev či hrnec na indukci můžete použít. Pro nádobí na indukci nevhodné se mohou používat jakési podložky, které vaření na indukci umožní, třeba u nádobí měděného.“

Renata M.: „Dobrý den, mám ráda luštěniny, nicméně jejich konzumace mi působí nepříjemné zažívací potíže. Chtěla bych se zeptat, které bylinky a v jaké fázi přípravy luštěnin použít, aby nadýmaly co nejméně. Dále by mě zajímalo, které bylinky mají protizánětlivé účinky. Děkuji za odpověď.“

Hana Matoušková: „Dobrý den, při vaření bylinek přidejte do vody saturejku, kmín, fenykl. Protizánětlivé účinky má rozmarýn, petrželka.“

Marie: „dobrý den jak níjlépe pěstovat bilinky ? když si je koupím dlouho nevydřží a když je přesadím do země tak nepřežijí o moc dlouho. děkuji.“

Hana Matoušková: „Do země nebo do květináče určitě nepřesazujte bylinky z květináče ze supermarketu, ale pěkně ze zahradnictví. O uchovávání bylinek budeme hovořit za chvíli - osvědčil se mi miniskleník nebo zavařovačka, přes kterou se přetáhne sáček a upevní gumičkou, uchovává se při pokojové teplotě, ne v lednici.“

Hanka: „Dobrý den, je vhodné uchovávat bylinky v mrazničce v nádobce na led nebo se tím jejich učinky zničí? Díky za odpověď“

Hana Matoušková: „Bylinky o trochu ze své chuti v mrazáku přijdou, proto jich přidávejte o třetinu více než čerstvých.“

Lenka Lindnerová: „Dobrý den, chci se zeptat, zda je možno bylinky uchovávat zmražené. Zkoušela jsem zatím listy libečku, které jsem omyla, osušila a dala zamrazit. Do polévky to bylo prima, ale co taková máta, meduňka nebo třeba květy petrklíče. To už asi ne. Děkuji za odpověď“

Hana Matoušková: „Dobrý den, tak květy jsem nezkoušela, ale předpokládám, že po rozmražení ošklivě zvadnou, raději bych se pustila do sedmikrásek. Máta i mednka trochu po rozmražení zčernají a změní chuť, ale zrovna mátu seženete po celý rok řezanou.“

Hanka: „Dobrý den, máte nějakou radu, když se mi náhodou srazí krém, stalo se mi to zatím dvakrát, ale nic jsem nevymyslela a krém nakonec letěl do koše.“

Hana Matoušková: „Nevím, jaký krém myslíte. například krém máslo-uvařený pudink se nesrazí, když budou mít stejnou teplotu a na pudinku nebude škraloup - hned po uvaření ho zakryjte potravinovou fólií a tu natlačte přímo na povrch pudinku. sražený krém získá hladkost, když do něj zamixujete jeden dva žloutky, ale tady si dejte pozor na jejich čerstvost a také na to, komu následný pokrm dáte a jak dlouho se ho chystáte uchovávat, abyste si nezpůsobili zdravotní obtíže.“

Barbora: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na nějaký trik jak vhodně uchovat medvědí česnek. Používáme jej jako koření do mnoha jídel, ale jelikož po odkvětu ztrácí sílu a nedá se použít celý rok, chtěla bych nějakou radu, jak jej zpracovat či uchovat. Děkuji za odpověď.“

Hana Matoušková: „Udělejte si cosi jako pesto - česnek rozmixujte s olejem, dejte do skleničky a zalijte olejem. pak vydrží v lednici i několik týdnů. po odebrání směsi vždy zalijte tak, aby na povrchu byl jen olej, ne bylinky, které by se na vzduchu mohly začít kazit.“

Martina: „Dobrý den, svému synovi - 10 měsíců - přidávám do pokrmů čerstvou doma vypěstovanou petržel, pažitku, řeřichu a kopřivy - je to u takto malého dítěte v pořádku? Děkuji“

Hana Matoušková: „na toto by vám asi lépe odpověděl pediatr, ale obecně se dá řící, že tyto bylinky by v rozumném množství neměly dítěti vadit. jen u řeřichy bych se trochu obávala nadýmání a štiplavé chuti, která nemusí dítěti chutnat.“

Lenka: „Dobré odpoledne, prosím, kde se dá sehnat ten "skleníček" na bylinky, který máte sebou? Jsme doma hodně bylinkoví a přesně jste říkala neduhy přechovávání. Děkuji a přeji krásné dny ;o)“

Hana Matoušková: „Dobrý den, stojí kolem stovky a prodává ho velký český výrobce kuchyňských potřeb.“

Helena: „Dobrý den, chci si na zahrádku zasadit nějaké bylinky. Jak je správně nakoupit, aby vydržely více let? Můžu koupit takové ty v květináči, které se prodávají u zeleniny? V jakém ročním období je nejlepší je zasadit? Děkuji Vám.“

Hana Matoušková: „Nejsem zahradník a co nesním, to mi většinou zvadne:-) v dobrém zahradnictví vám poradí, která rostlina je jednoletka, dvouletka a trvalka, na jaké stanoviště, jakou půdu potřebuje, atd. Bylinky ze zeleninového oddělení v supermarketu jsou určeny pro rychlou spotřebu, rozhodně ne pro pěstování.“

Katka Š.: „Dobrý den, měsíčně si kupuji časopis Apetit a v minulém čísle mně zaujala nová sekce právě s bylinkami, kde byl představený medvědí česnek. Nadšeně jsem nacpala svá 16timěsíční dvojčata do kočárku a vydala se ho hledat. Holky pobíhaly po krajích louky a snažily se "hledat" se mnou, ale ani jedna jsme nenašla nic. Dá se najít tenhle česnek takhle běžně nebo je spíš vzuácnějšího rázu? A ještě jedna malá otázka - zajímalo by mně, jestli se dají nějakým způsobem zamrazit květy sedmikrásky tak, abych je mohla na dort použít třeba v prosinci..? :) Děkuji za odpověď.“

Hana Matoušková: „Dobrý den, sedmikrásky jsem mrazit ještě nezkoušela, ale podle mě jsou jejich květy odolnější než jiné druhy. jinak ale existuje česká firma, která jedlé květy pěstuje a prodává. Medvědí česnek bych hledala ve smíšených nebo listnatých lesech, které mají více vláhy, ale sama jsem na něj ještě nenarazila.“

Barbora: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na nějaký trik jak vhodně zpracovat medvědí česnek. Používáme jej jako koření do mnoha jídel, ale jelikož po odkvětu ztrácí sílu, nedá se používat po celý rok. Proto bych se chtěla zeptat na radu jak jej uchovat na delší dobu. Děkuji za odpověď.“

Hana Matoušková: „Udělejte z něj pastu se solí a olejem a uchovejte v lednici, bylinky musejí být vždy položené pod hladinou oleje, aby se nezačaly kazit, ale rozhodně takto nevydrří několik měsíců. Medvědí česnek je zkrátka ta bylinka, na kterou se většinu času těšíme a jen krátce si ho užíváme.“

LG: „Dobrý den, jaktože už nejste šéfredaktorkou Apetitu? Zdá se mi, že změna proběhla nějak v tichosti.“

Hana Matoušková: „Šéfredaktorkou je teď Marie Holobrádková, která dříve vedla konkurenční časopis. je velmi šikovná, pro věc zapálená. Celá redakce jinak zůstala nezměněná a na časopise by měly být vidět jen změny pozitivní, protože všichgni tuto práci děláme s láskou a nadšením.“

Radmila: „Dobrý den, bydlím v panelovém bytě pátého patra, balkon na jih(celý den svítí slunce) a zbytek oken na sever, kde nezasvítí vůbec.Chtěla bych se zeptat, kde by se bylinkám dařilo lépe, v jaké zemině je pěstovat a jak často zalévat? Děkuji za odpověď“

Hana Matoušková: „Nejsem zahradník, ale když se na to podíváte logicky, tak stačí zamyslet ne nad tím, odkud bylinka pochází a jakou tam asi měla zemi, podmínky. na jižním balkóně se bude dařit teplomilným, suchomilným rostlinám, které potřebují méně vody - levandule, rozmarýn, tymián, oregano. na severu vám moc bylinek neporoste, ale taková pažitka nebo libeček přežijí všechno.“

Pavlína: „dobrý den, tak u mě nejvíc vede pažitka. Je výborná ve všech polévkách, mase, rizotě, proste všude, nejvíc ale miluji chleba s máslem a pažitkou. Máte nějaký další tip co a jak s pažitkou je nejlepší?Vydrží pažitka v květináči?“

Hana Matoušková: „Tak pažitka je vpodstatě nezmar - té jediné se daří i v květináči ze supermarketu. je skvělá v bylinkovém másle, v salátech zeleninových, na nové brambory, můžete v ní obalit třeba kuličky z čerstvého sýru a úodávat na krekrech.“

Pavla: „Já mám moc rada bylinky,jenže můj manžel moc né tak je maskuji a drtím,abych je do pokrmů mohla propašovat.Nevíte nějaky trik abych je tam mohla dát kdykoliv?Manželovi nevadí chut,ale že tam je to zelené to už jsem vyzkoušela :-)“

Hana Matoušková: „Většinou pomůže bylinky rozmixovat, nejlépe třeba už s moukou, strouhankou nebo oříšky, atd., se kterými potom dál pracujete. nebo je třeba na rolkách z masa schovejte pod plátek slaniny.“

mirka: „dobry den,na farmarskych trzich jsem si koupila peknou salvej,a chtela jsem se zeptat jak ji uchovat peknou.Mam ji ostrihat,aby mi dal pekne rostla a take jake ma vyuziti v kuchyni.Dekuji za odpoved“

Hana Matoušková: „řezanou šalvěj bych pověsila ve svazku třeba do spíže, kde by postupně schla - je to totiž jedna z mála bylinek, které se používají více sušené než čerstvé. Šalvěj v květináči zaštipujte, aby nešla do květu, ale na zastřihávání a zazimování se prosím raději zeptejte v zahradnictví.“

jitka jirakova: „dobry den ,chtela bych zacit s pestovanim bylinek na balkone,jelikoz nemam zahradku,jake bylinky muzu uz ted v tomto obdobi zasadit do truhliku,dekuji za odpoved a preji pekny den jitka“

Hana Matoušková: „Záleží na tom, na jakou stranu balkon máte. Na jihu vám přežijí jen vyloženě suchomilné jako levandule, rozmarýn, oregano, tymián, na západ bych dala bazalku, petržel, na východ kopr, pažitku, mátu, kerblík.“

Michaela: „Z kterých bylinek bych mohla dělat sirup??Bylinky používám celkem často, rozmarýn přidávám např.do olivového oleje a je to moc dobré.“

Hana Matoušková: „Sirup dělejte z máty, meduňky, z květů černého bezu, z růže, vždy přidejte trochu citronu nebo kyseliny citronové a pamatujte na to, že čím více cukru dáte, tím déle sirup vydrží. bylinky ale nevařte v sirupu příliš dlouho, protože pak nechutnají čerstvě, ale spíše jako bylinkový čaj.“

Ludmila Hildebrantová: „Uchování bazalky v mrazáku jsem vyřešila takto.Menší snítky na jednorázové použití jsem zabalila do alobalu a vložila do plastové krabičky.Vydrží celou zimu.Nestratí aroma,ale musí se snítka bazalky po vyndání z mrazáku použít než rozmrzne.“

Hana Matoušková: „To máte pravdu - zpracovat než se "probere", stejně jako meruňky.“

Lucka: „Dobrý den, můžu už vyrostlou bylinku koupenou v květináčku přesadit do většího a dál pěstovat nebo se nechytne a je lepší ji odstřihnout, dát do mini skleníku a raději si zasadit semínka? Díky.“

Hana Matoušková: „Bylinky v květináči koupené v supermarketu nejsou určené pro pěstování, ale pro přímou spotřebu. na pěstování si kupte raději bylinky - ať už vzrostlé, nebo jejich sazenice - v zahradnictví nebo na trhu. ze semínek se ne vždy podaří vypěstovat úspěšně bylinky velké - třeba s mátou je to téměř nemožné. teď je už stejně na semínka téměř pozdě, raději bych vsadila na sazanice, semínka ale můžete ještě zkusit do Zmrzlých, poté zasaďte do hlíny v zahradě, do truhlíku na balkón můžete už teď.“

Jana O.: „Dobrý den, zaujala mne otázka sirupů - má to být sirup na pití nebo k léčení (třeba na kašel)...?“

Hana Matoušková: „Těmi sirupy jsem myslela ty určené k vaření, léčivé potřebují jinou koncentraci.“

Marčelina: „Dobrý den ,poradíte ni prosím nějaká dobrý recept na bylinkové máslo?popř aby se dalo dát na zapečené bagetky.Moc děkuji.M.“

Hana Matoušková: „Změklé máslo, nejlépe už solené, smíchejte s posekanými bylinkymi a podle chuti se špetkou mletého bílého nebo černého pepře, chilli nebo česneku. Pokud nemáte máslo solené, smíchejte 1/3 lžičky na 200g másla s pár kapkami citronové šťávy a až se sůl rozpustí, smíchejte ji s máslem. Můžete míchat vidličkou nebo rozmixovat tyčovým mixérem.“

Marčelina: „Moc děkuji a dá se koupit máslo již solené?jsem naprostá začátečnice ve vaření.M.“

Hana Matoušková: „Madeta prodává solené, má červený obal. Pak také seženete dražší od Presidenta nebo Kerry Gold, mají supermarkety.“

Jitka: „Dobrý den, já mrazím bylinky do starého tvořítka na led, pak mám pěkně bylinky i naporcované, jedna kostka - jedna porce :-) A moje nej bylinka je asi domácí sušená majoránka.“

Hana Matoušková: „Bez majoránky by nebylo české kuchyně:-)“