Josef Maršál, Iveta Toušlová

Toulavá kamera

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14788  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mozaika z regionů

Obsah pořadu
 • Jeseník
  Snad všichni známe Priessnitzův zábal, ale víte, kdo to byl Vincenz Priessnitz? Když se vydáte do Jeseníku, neměli byste minout tamní lázně, které jsou považovány za první vodoléčebné lázně na světě. Právě v nich se setkáte s odkazem Vincenze Priessnitze, který už jako mladý přestavěl svůj dům, aby ho mohl využívat ke kurýrování pacientů. Zajímavým místem je taky Studniční vrch, na němž lázeňští hosté v 19. století začali budovat prameníky a pomníčky. Jedním z prvních a nejznámějších je ten ve tvaru mohyly, který je vzpomínkou na zakladatele lázní. A dozvíte se i to, že místní léčebná péče byla natolik vyhlášená, že ji vyhledávalo mnoho významných osobností z Evropy, ale dokonce i z Ameriky. Jedním unikátem se Jeseník pyšní i dnes. Zdejší Balneopark je jediným zařízením svého druhu na světě.
 • Slavičín
  Ve Slavičíně se symbolicky přeneseme do časů, kdy vrcholila druhá světová válka. Konkrétně do srpna 1944, kdy z Itálie mířilo sedm stovek letadel na Ostravu. Jenže akce dopadla úplně jinak. Krátkého zdržení doprovodných stíhaček využily nepřátelské německé, které zaútočily a k zemi poslaly desítku strojů. Na čtyřicet letců zahynulo a dalším se podařilo přistát s padáky. Ve slavičínském muzeu, které tuhle bitvu připomíná, se seznámíme s příběhy amerických vojáků i těch, kteří jim, bez ohledu na ohrožení vlastních životů, poskytli pomoc. Jeden z nich se dokonce dočkal knižního zpracování. Jeho hlavním hrdinou je Joseph Sykes, kterého místní lidé ukrývali až do konce války a Němcům se ho nepodařilo vypátrat.
 • Zámek Slatiňany
  Na zámku ve Slatiňanech býval doma rod Auerspergů. Využívali ho sice pouze jako letní sídlo, ale technické vymoženosti, které si na něm dopřávali, jim mohl závidět kde kdo. Mezi ty největší patřily tehdy splachovací záchody nebo například koupelny se vzduchotechnikou. Tím však modernizace zámku neskončila. Najdeme tu totiž i kuchyně s výtahy na dopravu jídel. Stejně jako mnoho dalších budov a památek, tak i zdejší zámek trpěl během druhé světové války, po ní v něm pak bylo zřízeno koňské muzeum. I proto je hodně těžké dohledat původní zařízení. Přesto se areál pomalu, ale jistě dostává zpátky do původní podoby. Vrací se sem historické vybavení a taky třeba vzácné tapisérie.
 • Chotilsko
  V Chotilsku a okolí nás čeká putování historií. Nejprve se vypravíme do muzea, které se usídlilo v prostorách barokního křížovnického špýcharu v Prostřední Lhotě. Připomeneme si tam, jak se žilo na přelomu 19. a 20. století. Vystaveny jsou v něm totiž nejrůznější předměty, které pomáhaly našich babičkám a dědečkům v domácnosti, ale třeba taky v zemědělství. Bude nás zajímat i to, kde autoři expozice všechny tyhle poklady našli. Pak nás čekají další dvě muzea v Chotilsku. Jedno je věnované střednímu toku Vltavy a druhé historii balonového létání. Pokud vás zajímají tyhle vzdušné koráby a jejich vývoj, určitě si přijdete na své. A na závěr vyšlápneme na nedávno otevřenou Drtinovu rozhlednu.
 • Hutní figurky
  Jedním z úspěšných výrobků českých sklářů bývaly hutní figurky. S jejich tvorbou začali Benátčané v 18. století, v našich končinách se začaly rodit až bezmála o dvě stovky let později. Jako první se jim věnoval železnobrodský mistr Jaroslav Brychta na tamní sklářské škole. Dnes je tenhle artikl takřka na vymření. Ale my jsme přece jen objevili dva nadšence, kteří se snaží udržet ho při životě. Jsou to dva Zdeňkové Sochorové – otec se synem z Hrubé Horky u Železného Brodu. Nechají nás nahlédnout do svého království a předvedou, jak se různé postavičky rodí. Dozvíme se i to, že slavnou filmovou figurku pána hor do snímku Krakonoš a lyžníci vyrobil tatínek staršího ze Zdeňků. A zavítáme taky do jabloneckého muzea skla a bižuterie, kde se o téhle kráse dozvíme další zajímavosti.
 • Oslavany
 • Soutěž

přehrát video jiný díl
 • 28. 6. 2015
  Jeseník — Slavičín — Zámek Slatiňany — Chotilsko — Hutní figurky — Oslavany
 • 21. 6. 2015
  Semanín — Drátěné umění — Okolí Přeštic — Hornické muzeum — Čarověníky — Úzkokolejka
 • 14. 6. 2015
  Načeradec — Sedlická krajka — Krajinou Karolíny Světlé — Muzeum kávy – pražírna — Naučná Stříbrná stezka Tábor–Horky, Větrovy — Výstava Velká Morava a počátky křesťanství
 • 7. 6. 2015
  Louny — Sklářské řemeslo — Hasičské muzeum — Na kole podél Tiché Orlice — Pevnost v Dobrošově — Zlatá ulička
 • 31. 5. 2015
  Šumperk — Dinopark — Prachovské skály — Muzeum letectví — Roštejn — Výstava Oldřicha Kulhánka
 • 24. 5. 2015
  Zámek Rájec nad Svitavou — Výstava Brána do vesmíru — Krojované panenky — Hostýnské vrchy — Pěchotní srub K-S 14 U Cihelny — Kostel sv. Gabriela
 • 17. 5. 2015
  Po stopách sv. Jana Nepomuckého — Staré parní stroje — Pražský hrad — Chadimův mlýn — Ševcovské řemeslo — Po stopách barona Františka Ringhoffera
 • 10. 5. 2015
  Rymice — Skleněné mozaiky — Třebovské stěny — Hrad Houska — Poděbrady — Textilní techniky
 • 3. 5. 2015
  Hospital Kuks — Baráčníci — Zdobené svíčky — Hornický skanzen — Cesta křížů — Okolí města Zbiroh
 • 26. 4. 2015
  Starý Kolín — Fujary — Údolí ticha — Tkalcovna — Klášter Broumov — Po stopách Jiřího Trnky
« Novější díly | Starší díly »
Stopáž: 30 minut – Rok výroby: 2015 – P  ST  HD
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 28. 6. – 10:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – čtvrtek 2. 7. po půlnoci – 01:10

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 21. 6.

Semanín
Drátěné umění
Okolí Přeštic
Hornické muzeum
Čarověníky
Úzkokolejka

neděle 28. 6.

Jeseník
Slavičín
Zámek Slatiňany
Chotilsko
Hutní figurky
Oslavany

Hledej v reportážích

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail:

Další zdroje