Josef Maršál, Iveta Toušlová

Toulavá kamera

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14138  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mozaika z regionů

Obsah pořadu
 • Jirkov
  Severočeské město Jirkov má ve svém názvu jedno z nejznámějších českých jmen. A místní se rozhodli své spojení se všemi Jiřími a Jirky u nás stvrdit oficiálně. Proto založili Muzeum Jirků. A co všechno v něm návštěvníci mohou najít? Tak třeba jedny z brýlí Jiřího Bartošky, golfovou hůl Jiřího Korna nebo pantofle slavného Snowboarďáka Jiřího Mádla. Dozvíme se, jak zřizovatelé neobvyklého muzea shánějí exponáty, získání kterého bylo nejsložitější a spoustu dalších zajímavostí. Muzeum našlo azyl v městské věži na náměstí, a tak si dopřejeme i krásný výhled. A z prostoru mezi nebem a zemí se pak přesuneme do místního podzemí. Dozvíme se, k čemu všemu sloužilo a proč pivo z něj chutnalo i císaři Rudolfovi II.
 • Salonní vozy
  Panovníci, prezidenti i další představitelé států dnes cestují hlavně letadly. Není to ale tak dávno, kdy se za svými diplomatickými povinnostmi přesouvali po kolejích. A i ve vlacích potřebovali bezpečí, pohodlí a komfort. Proto mívali k dispozici své vlastní salonní vozy. Máme to štěstí, že některé se dochovaly dodnes. Společně si prohlédneme dva opravdové poklady. Jedním se vozíval arcivévoda Ferdinand d'Este. Sloužil mu věrně, jen při poslední cestě do Sarajeva se následník trůnu musel kvůli poruše obejít bez něj. Druhý salon dostal ke svým osmdesátým narozeninám první československý prezident T. G. Masaryk. Budeme obdivovat jejich vybavení i výzdobu, prozradíme vám, že s nástupem moderních vozů měly namále a taky to, kam se za nimi můžete vypravit.
 • Máchovo jezero
  K Máchovu jezeru se v létě vypravují tisíce milovníků odpočívání u vody, ale taky vodních radovánek. Mnozí z nich ale nejspíš netuší, jak to bylo se vznikem téhle vodní plochy. Ve skutečnosti se totiž nejedná o jezero, ale o lidskou rukou vytvořený rybník. A s docela dlouhou historií. O zaplavení údolí blízko Bezdězu totiž rozhodl už ve čtrnáctém století sám Otec vlasti. Objevil ho při jednom ze svých honů. Tehdy se rybník jmenoval Velký. Máchovo jezero se mu začalo říkat až v 19. století, a to na počest K. H. Máchy, který do kraje rád jezdíval a zvěčnil ho i ve svém díle. To ale není jediná zajímavost z historie „Mácháče“. Je taky kupříkladu spojen se začátky českého jachtingu a dodnes se tu pravidelně konají závody nebo nostalgické plavby.
 • Miniuni
  Když vás pozveme do Ostravy, nejspíš budete čekat prohlídku některého z bývalých dolů či průmyslových areálů. Ale my vám nabídneme návštěvu Eiffelovky, Big Benu nebo Staroměstské radnice. A přitom se z Ostravy nehneme ani na krok. Zhruba tři desítky zejména architektonických pokladů se sešly v areálu Miniuni na Černé louce. Vznikl před deseti lety a jak už název trochu napovídá, nabízí zmenšené modely slavných pamětihodností. Zdejší Eiffelovka je vysoká třináct metrů, zatímco její pařížská předloha víc než tři stovky. A podobně jsou na tom i další exponáty. Těšit se můžete i na sedm starověkých divů světa. Své zastoupení tu samozřejmě má i domácí Ostrava a nahlédnout můžeme alespoň symbolicky k blízkým polským sousedům.
 • Na kole po Šumavě
  Nenecháme si ujít ani výlet na kole. A tentokrát s bicykly vyrazíme na Šumavu. Odstartujeme na Kvildě. Tahle horská obec, o níž první zmínky najdeme v historických pramenech už v 16. století, je nejvýše položenou u nás. Najdete ji totiž v nadmořské výšce 1065 metrů. Žijí v ní necelé dvě stovky obyvatel, ale ročně sem zavítá nebo tudy alespoň projde zhruba tři čtvrtě milionu návštěvníků. Ti se vydávají třeba k nedalekému prameni Vltavy. Ale my si dnes dopřejeme výpravu kupříkladu za Králem Šumavy, na pytláckou stezku nebo za trnkový keř. Na Šumavě se totiž líbilo i filmařům, kteří tu natočili celou řadu známých snímků. Nenecháme si ujít ani zastavení v místech, kde dřív bývala takzvaná železná opona. Dnes bychom mohli samozřejmě k sousedům zavítat bez problémů, ale my zůstaneme doma a budeme obdivovat krásy naší přírody.
 • Poštovní muzeum
  Víte, kdo se nejvíc zasloužil o rozvoj pošty v Evropě? A kdy je v historii zaznamenáno první poštovní spojení v našich zemích? To všechno a ještě další perličky z historie úřadu, který míval na starosti nejen přepravu dopisů a balíků, ale taky vám mohl přivézt návštěvu, se dozvíme v klášteře ve Vyšším Brodě. Tam totiž najdeme pobočku pražského Poštovního muzea. Čekají nás tam vzácné poklady z dob, kdy světu nevládly počítače, internet ani mobilní telefony. Obdivovat můžeme staré telegrafy, ale taky rušičku západního rozhlasového vysílání. Vystaveny jsou tu rovněž vzácné poštovní známky. A na své si přijdou i milovníci burácejících strojů. Na poště totiž po éře dostavníků našly v modernějších časech uplatnění i motocykly.
 • Soutěž

Přehrát jiný díl
 • 17. 8. 2014
  Jirkov — Salonní vozy — Máchovo jezero — Miniuni — Na kole po Šumavě — Poštovní muzeum
 • 10. 8. 2014
  Branná — Muzeum ČD – Expozice historických vozidel — Státní zámek v Opočně — Mandolíny — Suchomasty — Nadace Letecké historické společnosti
 • 3. 8. 2014
  Zámek Vimperk — Flašinety — Cyklostezka Ohře — Archeoskanzen — Loučná nad Desnou — Pošumavská jižní dráha
 • 27. 7. 2014
  Hrad Lipnice — Království železnic — Bludov — Landfrasova tiskárna — Muzeum veteránů — Jáchymov
 • 20. 7. 2014
  Archeoskanzen Modrá — ČD Muzeum Lužná u Rakovníka — Plzeňský pivovar — Naučná stezka Johanna Schrotha — Muzeum čarodějnic — Vítkův hrádek
 • 13. 7. 2014
  Moravská Třebová — Vesnické muzeum v Jankovicích — Slezský Semmering — Sklář — Bílá Voda — Vinařská stezka v Litoměřicích
 • 6. 7. 2014
  Bukovec — Železniční muzeum — Buchlov — Teplicko-adršpašské skály — Řezbář — Na kole kolem Vysokého Mýta
 • 29. 6. 2014
  Kácov — Nočníky — Kladská — Zoo Plzeň — Kroje — Babí Lom
 • 22. 6. 2014
  Zámek Bučovice — Rosarium — Národní památník odposlechu — Proudem řeky Úhlavy — Výroba loutek — Hamr na Jezeře
 • 15. 6. 2014
  Oucmanice — Vysoká kola — Sečská přehrada — Strašidla — Rokytná — Americká kamna
« Novější díly | Starší díly »
Stopáž: 29 minut – Rok výroby: 2014 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 17. 8. – 10:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pátek 22. 8. – 11:25

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 10. 8.

Branná
Muzeum ČD – Expozice historických vozidel
Státní zámek v Opočně
Mandolíny
Suchomasty
Nadace Letecké historické společnosti

neděle 17. 8.

Jirkov
Salonní vozy
Máchovo jezero
Miniuni
Na kole po Šumavě
Poštovní muzeum

Hledej v reportážích

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail:

Další zdroje