Josef Maršál, Iveta Toušlová

Toulavá kamera

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14653  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mozaika z regionů

Obsah pořadu
 • Alžbětín
  Alžbětín na česko-německé hranici nebýval nikterak významným místem. U silnice stávala sklárna, na bavorské straně pak kostel a dva statky. Přesto právě tady vyrostlo na začátku poslední třetiny 19. století nádraží. Při jeho otevření nechyběli ani panovníci obou zemí. Končila tu nejvýše položená bavorská železnice. Zajímavostí je, že hranice procházela a pořád prochází přímo nádražní budovou, jejíž část dnes slouží jako muzeum. Původně měly být vlaky svou zastávku v Železné Rudě, ale to tamní radní neschválili, a proto vyrostlo stranou. Prozradíme vám, jak probíhala vlastní stavba, i to, jak rušno tu kdysi bývalo. Pracovalo tady 120 zaměstnanců, což rozhodně nebylo málo. A pak si připomeneme taky život na obou stranách a samozřejmě se i svezeme vláčkem.
 • Automobily Jawa
  Když se v roce 1929 rozhodl majitel zbrojovky František Janeček, že se pustí taky do výroby motocyklů, nejspíš ani jeho nenapadlo, že stojí u zrodu české legendy. O čtyři roky později v licenci německé značky Warderer vyjel na silnice i první automobil JAWA. Měl označení JAWA 700 a na našem trhu to neměl snadné. Patřil totiž ke strojům poměrně drahým a dopřát si ho rozhodně nemohl leckdo. A podnikavý průmyslník se nespokojil ani s tím. Zanedlouho vytvořil tým, jehož úkolem bylo připravit do výroby vozidlo vlastní konstrukce. Dostalo jméno Minor a těšilo se velké oblibě. V továrně se pak narodily ještě další typy, jeden z nich byl dokonce určen pro závodění. Do historie slavné české značky vás zavedeme na výstavě v Národním technickém muzeu.
 • Židlochovice
  Do Židlochovic nedaleko Brna se vypravíme na prohlídku památek, ale především na procházku okolní malebnou krajinou. Protéká jí řeka Svratka, právě tady najdeme nejzachovalejší část jejího toku. V jeho blízkosti se líbí ohroženým druhům rostlin i živočichů. Krásný rozhled po tomhle kousku naší země si příchozí můžou dopřát z vrchu Výhon, na němž vyrostla zajímavá dřevěná rozhledna. Nicméně nám počasí zrovna moc nepřálo, a tak jsme dohlédli jen do nejbližšího okolí. Například k jednomu z cílů našeho putování, starodávné obci Nosislav. V ní bychom rozhodně neměli minout opevněný kostel, který patří k posledním památkám svého druhu na Moravě. A za historickými stavbami se vydáme i do samotných Židlochovic. Prohlédneme si gotickou zvonici a sestoupíme do podzemí místní radnice.
 • Keramická dílna
  Deštné v Orlických horách je nejen rájem milovníků zimních sportů, ale taky domovem keramičky Barbory Šedové. A za tou se společně vypravíme. Malou ochutnávkou bude už keramický znak města, který nás v Deštném přivítá. Pochází totiž z její dílny. Dozvíme se, že na jeho výrobu použila Barbora i sklo, které ráda s hlínou kombinuje. A budeme sledovat taky práci v dílně. Třeba výrobu figurek. Základ postavy si autorka vytvaruje na kruhu, hlavu a taky ruce pak už domodelovává rukama. A své postavičky pak obléká do šatů, které jim dávají tvar zvonku. Zajímat nás samozřejmě bude i to, co všechno Barboru při její práci inspiruje, jak se rodí její podoba jejích děl.
 • Muzeum Járy Cimrmana
  Jára Cimrman je jedním z nejoblíbenějších hrdinů naší minulosti. Po celé republice bychom našli řadu míst, která připomínají jeho existenci i vynálezy. A v roce 2013 se dočkal taky svého muzea. V kraji na pomezí Krkonoš a Jizerských hor, nedaleko Tanvaldu. V něm si přijdou na své nejen všichni badatelé, kteří touží po tom dozvědět se o Mistrovi co nejvíc. Jako připomínka jeho velkého nadhledu nad muzeem vyrostl Maják. Jedná se o romantickou rozhlednu vytvořenou ze dřeva borovice douglasky, která je se svou nadmořskou výškou takřka 800 metrů bezpochyby nejvýše položeným majákem na světě. A co čeká návštěvníky v muzeu pod ní? Tak kupříkladu lyže, které Jára používal, když pobýval v okolí. A taky spousta zajímavých informací.
 • Lom Práchovna
  Už ze školních hodin dějepisu každý z nás ví, že krajině kolem Kutné Hory nadělila paní Příroda ohromné bohatství v podobě stříbrných rud. Díky jejich těžbě patřilo město svého času k nejbohatším v celém království a bylo taky sídlem jeho centrální mincovny. Tuhle éru dodnes připomínají monumentální architektonické skvosty, jimž vévodí chrám sv. Barbory. My si ale při naší návštěvě v lomu Práchovna kousek stranou turistického ruchu připomeneme, že tady pod zemí bývaly ukryty i jiné nerostné poklady. Vyrostla tu totiž geologická expozice a taky naučná stezka. Na své si tu přijdou nejen odborníci, ale i laici. A na jaké vzácnosti se můžete těšit? Třeba na valoun z nedalekého vrchu Kaňk, který opracoval mořský příboj. A to už před stovkou miliónů let.
 • Soutěž

Přehrát jiný díl
 • 22. 3. 2015
  Alžbětín — Automobily Jawa — Židlochovice — Keramická dílna — Muzeum Járy Cimrmana — Lom Práchovna
 • 15. 3. 2015
  Vysoká — Planetárium — Květná zahrada — Řezbář — Na běžkách po Jeseníkách — Za zimních večerů v chalupách
 • 8. 3. 2015
  Buštěhrad — Svět včel — Krakonoš — Vitráže Tiffany — Šumavou na běžkách — Svět batolat a dětí
 • 1. 3. 2015
  Zámek v Roztokách u Prahy — Muzeum sirek — Po vrcholcích Krkonoš — Drátenické řemeslo — Abertamy — Novobystřicko
 • 22. 2. 2015
  Zámek Ostrov — VIDA — Karlov pod Pradědem — Kožený svět — Výstava Egypt — Veliš
 • 15. 2. 2015
  Zámek Děčín — Dřevěné modely aut — Slezská stezka — Korunovační klenoty — Moravský kras — Letecké muzeum
 • 8. 2. 2015
  Tachov — Jeleni — Hrací strojky — Chřiby — Jak se žilo za Husáka — Vila Stiassni
 • 1. 2. 2015
  Hrady a zámky objevované a opěvované — Sloupsko–šošůvské jeskyně — Kameníci — Krokodýli — Kačenčino království — Technické muzeum v Liberci
 • 25. 1. 2015
  Hornické muzeum — Loutková divadla — Zvířata Amazonie — Lustry — Stonařov — Plechové hračky
 • 18. 1. 2015
  Stříbrná ruda — Houby — Rampušákovým královstvím na běžkách — Umělecké sklenářství — Karlovy Vary — Zámek Ctěnice
« Novější díly | Starší díly »
Stopáž: 29 minut – Rok výroby: 2015 – ST  HD
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 22. 3. – 10:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 23. 3. po půlnoci – 00:45

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 15. 3.

Vysoká
Planetárium
Květná zahrada
Řezbář
Na běžkách po Jeseníkách
Za zimních večerů v chalupách

neděle 22. 3.

Alžbětín
Automobily Jawa
Židlochovice
Keramická dílna
Muzeum Járy Cimrmana
Lom Práchovna

Hledej v reportážích

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail:

Další zdroje