Josef Maršál, Iveta Toušlová

Toulavá kamera

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14835  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mozaika z regionů

Obsah pořadu
 • Kostel sv. Bartoloměje
  Za kostelem sv. Bartoloměje se vydáme do Pecky. První zmínka o něm pochází z konce 14. století. Jeho patron sv. Bartoloměj střeží nejen svatostánek, ale taky celé město. A s ním i další svatí, k nimž se místní obyvatelé chodívali modlit. Dozvíme se, že kostel a zdejší hrad prý byly propojeny tajnou chodbou a kartuziáni právě v ní po zrušení svého řádu měli ukrýt část archivu. V kryptě svatostánku zase pravděpodobně sní svůj věčný sen nejznámější místní pán Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, který zemřel v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Obdivovat můžeme taky neobvyklou rokokovou Křížovou cestu s reliéfy připomínajícími výpravu Ježíše Krista na Kalvárii. A nesmíme zapomenout ani na pomník pátera Josefa Štemberka, který se tady narodil.
 • Výstava Večerníček
  Už půl století se každý večer ukloní, vyběhne 20 schodů, zhoupne se na koni, projede v autě, dokonce i na jednokolce, rozhází pár listů papíru. Jeho narozeniny slaví děti i dospělí. Není to žádný dobrodruh z masa a kostí, ale postavička z dílny Radka Pilaře. Večerníček. V rámci velkých oslav jeho jubilea se s ním můžou jeho příznivci potkat na různých místech naší země. My společně zavítáme na výstavu v pražské Valdštejnské jízdárně a v muzeu na Kampě. Připomeneme si, jaké pohádky pod touhle znělkou spatřily světlo světa, kteří slavní tvůrci jim dali vzniknout a kolik seriálů za ty dlouhé roky vlastně bylo odvysíláno. Víte, který z nich je tím nejoblíbenějším? Na výstavě se dozvíme i to, které příběhy patří mezi nejoblíbenější, a sami se na chvíli můžeme stát jejich součástí.
 • Poštovní štola ve Zlatých Horách
  Zlaté Hory na Jesenicku prosluly především díky přírodnímu bohatství v podobě zlata. Těžit se tu začalo ve středověku, ale mnozí odborníci se domnívají, že zdejší naleziště znali už staří Keltové zhruba 300 let před naším letopočtem. Rýžovalo se tu i později, dodnes se dochovaly pozůstatky posledního fungujícího rýžoviště kalifornského typu. Celkem se v oblasti vytěžily zhruba čtyři a půl tuny lesklého pokladu. Za mimořádně úspěšnou éru je považováno 16. století. K místům, které hornickou tradici připomínají, patří Příčná hora, kde se dochovaly zbytky řady štol. Nejzachovalejším a jediným přístupným důlním dílem mezi nimi je Poštovní štola. Návštěvníci si můžou projít zhruba půl kilometru dlouhý okruh, ale do budoucna se budou postupně otevírat další části.
 • Zvířata z březového proutí
  Jaroslav Šefl ze Lhůty u Tymákova rád pracuje s březovým proutím. V jeho království se ovšem nerodí žádné drobné předměty, nýbrž pořádní obři. Velké sochy z větviček, které navíc mají železnou kostru, aby dobře držely a sesychání materiálu nezpůsobilo jejich rozpadnutí. Některé výtvory trpělivého tvůrce jsou přímo rekordmany. Například pratur, předek dnešního skotu. Vznikal v garáži, z níž ho muselo vynést šest chlapů. Nebo ještě větší los. Na něm Jaroslav strávil něco kolem 250 hodin. A my společně budeme sledovat tvorbu tři a půl metrového mamuta. Ta zabere něco kolem šesti až sedmi stovek hodin práce. Bude nás zajímat, jak přesně pan Šefl postupuje, na co nesmí zapomenout a samozřejmě i další osud pravěkého giganta.
 • Poklady Týna nad Vltavou
  Spousta měst i obcí hledá nejzajímavější momenty ve své historii a snaží se je přiblížit návštěvníkům. Pozadu nezůstávají ani v Týně nad Vltavou. V tamním muzeu vás čeká rovnou poklad, alespoň tedy jeho kopie. Tohle bohatství kdysi patřilo zdejším pánům Čabalickým, kteří ho možná dali do zástavy některému z bohatých měšťanů. Mimochodem v expozici se setkáte i s jedním představitelem rodu. Je s ním spojena zajímavá pověst, o které taky bude řeč. Podle ní prý jeho duch pořád straší na místním hradě. Pozornost si zaslouží i dělostřelecké cvičiště, kam na kontrolu kdysi dorazila dokonce samotná Marie Terezie. A když budeme historií bloumat dál, tak určitě nemineme rok 1774, který se datuje jako zrod jihočeských vltavínů. A zapomenout nesmíme ani na vorařskou tradici.
 • Melechov
  Melechov je nejvyšším vrchem Havlíčkobrodska. Přesto láká turisty i cyklisty. Jenže každý, kdo se k jeho vrcholu vydá, musí počítat s tím, že ho hned na úvod čeká na několika málo kilometrech převýšení 300 metrů. Zdejší krajina je oázou pro všechny milovníky přírody. A těšit se můžeme i na řadu zajímavých zastávek. Tou první bude Čertův kámen. Přidáme pověst o línem sedlákovi, který upsal svou duši pekelníkovi. A prozradíme, jak tenhle příběh souvisí se slavnými Stvořidly, která okouzlila i Jaroslava Foglara. Při toulkách narazíme rovněž na studánku nesoucí jméno skauta Mariana Vágnera nebo kámen připomínající dobu druhé světové války. Na západní straně vrchu se pak zastavíme u zříceniny malého hrádku, který vyrostl k ochraně obchodní cesty z Rakouska do Kutné Hory.
 • Soutěž

přehrát video jiný díl
 • 2. 8. 2015
  Kostel sv. Bartoloměje — Výstava Večerníček — Poštovní štola ve Zlatých Horách — Zvířata z březového proutí — Poklady Týna nad Vltavou — Melechov
 • 26. 7. 2015
  Zámek Stráž nad Nežárkou — Ralsko — Arboretum — Důl Johannes — Zahrady Pražského hradu — Příběh chleba
 • 19. 7. 2015
  Kostely na Pražském hradě — FarmaPark — Dunajovické kopce — Legiovlak — Zámek Pernštejnů — Stezka Čert a Káča
 • 12. 7. 2015
  Chrám sv. Bartoloměje — Vamberecká krajka — Sloní kameny — Husinec — Letecké muzeum — Architektura Novoměstska a Žďárska
 • 5. 7. 2015
  Bílá věž — Dinosauři — Dolování zlata — Retroautomuzeum — Květná zahrada — Šachova synagoga
 • 28. 6. 2015
  Jeseník — Slavičín — Zámek Slatiňany — Chotilsko — Hutní figurky — Oslavany
 • 21. 6. 2015
  Semanín — Drátěné umění — Okolí Přeštic — Hornické muzeum — Čarověníky — Úzkokolejka
 • 14. 6. 2015
  Načeradec — Sedlická krajka — Krajinou Karolíny Světlé — Muzeum kávy – pražírna — Naučná Stříbrná stezka Tábor–Horky, Větrovy — Výstava Velká Morava a počátky křesťanství
 • 7. 6. 2015
  Louny — Sklářské řemeslo — Hasičské muzeum — Na kole podél Tiché Orlice — Pevnost v Dobrošově — Zlatá ulička
 • 31. 5. 2015
  Šumperk — Dinopark — Prachovské skály — Muzeum letectví — Roštejn — Výstava Oldřicha Kulhánka
« Novější díly | Starší díly »
Stopáž: 30 minut – Rok výroby: 2015 – P  ST  HD
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 2. 8. – 10:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – čtvrtek 6. 8. po půlnoci – 01:15

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 26. 7.

Zámek Stráž nad Nežárkou
Ralsko
Arboretum
Důl Johannes
Zahrady Pražského hradu
Příběh chleba

neděle 2. 8.

Kostel sv. Bartoloměje
Výstava Večerníček
Poštovní štola ve Zlatých Horách
Zvířata z březového proutí
Poklady Týna nad Vltavou
Melechov

Hledej v reportážích

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail:

Další zdroje