Soutěž

Soutěžte s Toulavou kamerou a vyhrajte dvě knihy nebo balíček se sportovní taškou, osuškou, sadou na badminton, termoskou, hracími kartami a plyšovou sovičkou.

Soutěžní otázka ze 17. září

Ptáme se, kde najdeme největší skalní město na severní Moravě. Ti, kteří je znají, mluví o utajeném přírodním ráji. Býval tu stejnojmenný hrad z počátku 14. století, kde prý zdejší měšťané ukrývali své poklady. A stejnojmenná hájenka je výchozí základnou pro všechny, kteří chtějí vystoupat vzhůru do skal. Milují to tady horolezci, kteří tu mají k dispozici na dvě stovky tras, nových i těch, co jsou desítky let staré. A ještě napovíme, že ona stejnojmenná místa dostala název, související s německou podobou Havraního vrchu. Pověst ostatně říká, že hrad postavil Heinrich z Gleisenbergu a pojmenoval jej právě podle havrana.

  • A) Rabštejn
  • B) Jestřáb
  • C) Kamenec

Čas na odpověď máte do čtvrtka do 14:00. Odpovědi můžete posílat pouze SMS zprávou ve formátu: KAMERA mezera AneboBneboC na telefonní čislo 900 11.

Cena SMS dle tarifu operátora. Technicky zajišťuje ATS Praha, www.atspraha.cz.

pravidla soutěže

Přehrát video

Soutěž

Soutěž

Výherci minulých soutěží

Soutěžní otázka z 10. září

Minule jsme si vybrali jeden historický hamr. Kdy přesně vznikl, nevíme, ale železo se v něm zpracovávalo už v 16. století. A rušno je tam i dnes. Mistři černého řemesla návštěvníkům přibližují, jak se jejich práce v průběhu staletí měnila. A představují taky stroje, které při ní pomáhaly. Navštívili jsme Dobřív, což byla naše správná odpověď.

Výhercem se stal Petr Krátký, Volyně. Gratulujeme!

Soutěžní otázka z 3. září

Minule jsme se ptali na jedno z nejmagičtějších míst u nás. Je totiž spojeno s nejstaršími dějinami české státnosti a navíc i postavou svatého Prokopa. V mnoha legendách vystupuje coby bojovník s ďáblem. Odtud vede k Prokopovu rodišti známá Čertova brázda. I koryto zdejší řeky prý vyoral pluhem, taženým pekelníkem. Vznik kláštera je zase spjat s legendou, podle níž se zde, uprostřed hlubokých lesů, setkal kníže Oldřich pronásledující jelena s poustevníkem Prokopem. Pozdější opat benediktinského areálu mu podal číši s vodou, která se proměnila v lahodné víno. Jediným svědkem slovanského období kláštera první kamennou stavbou tady byl kostel svatého Kříže, vysvěcený už v roce 1070. Kde klášter najdeme? Správná odpověď byla Sázava.

Výherkyní se stala Eva Martinková, Postupice. Gratulujeme!