Soutěž

Soutěžte s Toulavou kamerou a vyhrajte dvě knihy nebo balíček se sportovní taškou, osuškou, sadou na badminton, termoskou, hracími kartami a plyšovou sovičkou.

Soutěžní otázka ze 14. ledna

Tentokrát nás zajímá štola, ve které havíři začali kutat už ve středověku. Poslední stříbrnou rudu z ní pak vyvezli v roce 1858. Během staletí vyrazili do tvrdé skály na 12 kilometrů chodeb a sestoupili ve 12 patrech až do hloubky 250-ti metrů. Po uzavření ale důlní dílo dlouho chátralo a až v roce 2012 byla jeho část zpřístupněna veřejnosti. Už víte, kde tuhle technickou památku najdete?

  • A) Krupka
  • B) Stříbro
  • C) Mikulov

Čas na odpověď máte do čtvrtka do 14:00. Odpovědi můžete posílat pouze SMS zprávou ve formátu: KAMERA mezera AneboBneboC na telefonní čislo 900 11.

Cena SMS dle tarifu operátora. Technicky zajišťuje ATS Praha, www.atspraha.cz.

pravidla soutěže

Přehrát video

Soutěž

Soutěž

Výherci minulých soutěží

Soutěžní otázka ze 7. ledna

Minulá otázka souvisela s Jizerskohorskou železnicí, kterou vybudovali v letech 1899 až 1902. Spojovala tehdy Liberec a polskou Sklářskou Porubu. Před časem jsme společně projeli část trasy a sice tak zvanou Zubačku. Projeli jsme nádražím v Dolním Polubném, za nímž začíná největší stoupání na českých železnicích. Dosahuje až 58 promile. Vlak tu musí zdolat stoupání 235 metrů, proto byla kolej doplněna o tak zvanou ozubnici. V těchto místech natáčela Věra Chytilová jeden ze svých filmů – hrál v něm třeba Bolek Polívka. A my jsme se ptali, který snímek to byl. Správná odpověď byla C) Kalamita.

Výherkyní se stala Věra Klímová, Čelákovice. Gratulujeme!

Soutěžní otázka z 17. prosince

Minule nás zajímal jeden náš známý betlém. Vznikal za první republiky a pak i během války v Olešnici v Orlických horách. Je pohyblivý a v tomto směru velmi propracovaný. Figurky se v něm jen nevozí na pásech, ale Ježíšek se zvedá, darovníci poklekají a oslík střihá ušima. Autora uchvátila elektřina, a tak figurky rozhýbal s její pomocí. Myslel ale i na riziko výpadku, takže celému systému dopřál taky kliku. O který jde betlém? Správná odpověď byla A) Utzův.

Výhercem se stal Jan Vajz, Trnová. Gratulujeme!