Soutěž

Soutěžte s Toulavou kamerou a vyhrajte dvě knihy nebo balíček se sportovní taškou, osuškou, sadou na badminton, termoskou, hracími kartami a plyšovou sovičkou.

Výherci minulých soutěží

Soutěžní otázka z 19. února

Minule jsme se ptali na jedno naše město v česko-polském pomezí. Bylo založeno v polovině 13. století v podobě hradu na obchodní stezce mezi Prahou a Kladskem. Mohutné hradby obepínaly celé město, snad je nechal vystavět Jan Lucemburský. V centru města vyrostl ve druhé polovině 14. století kostel sv. Vavřince se dvěma věžemi, Adamem a Evou. Mají tu i dvě radniční budovy. Ta barokní sloužila svému účelu do začátku 20. století, nová je z roku 1904. Šlo o město Náchod.

Otázka z 12. února

Minule nás zajímalo jméno jednoho z architektonických skvostů jihomoravské metropole. Vyrostl ve stejné době jako slavná vila Tugendhat. Jeho majitelé patřili v době první republiky k brněnské smetánce, před vypuknutím druhé světové války ale museli republiku opustit. Jejich bývalý domov pak sloužil jako hotel pro komunistické pohlaváry. Nocovali v něm Klement Gottwald, Antonín Novotný a dokonce i Fidel Castro. Dnes je přístupný všem milovníkům památek. Šlo o vilu Stiassni, což byla také správná odpověď.

Výherkyní se stala Lenka Videmanová, Kroměříž. Gratulujeme!