Rybníky v nouzi
Obsah dílu
Proč se české rybníky proměnily v rybí tlačenku v zelené omáčce? Dokument o proměně českých rybníků ve vany na kapry.
Přehled dílů
Posudkáři vlivů
Nedej se!
S problematikou nekvalitně vypracovaných biologických výzkumů a hodnocení vlivů záměrů na životní prostředí se potýkáme napříč celou republikou. Mohlo by se jednat o systémový problém?
Utopená Gigafactory?
Nedej se!
Poté, co se rozplynul sen o projektu gigafactory v Líních u Plzně, přichází stát s novým záměrem. V nivě řeky Olše u Dolní Lutyně mají být vyčleněny stovky hektarů polí pro nového strategického investora. Průmyslový park by zde měl vyrůst i přes to, že v Moravskoslezském kraji najdeme nejvíce brownfieldů v republice. Když jsme lokalitu navštívili s kamerou v polovině září 2024, kdy kulminovaly vodní toky, pole určená pro výstavbu byla pod vodou.
Další těžba v Krušných horách?
Nedej se!
Soukromý investor plánuje těžit živec nedaleko obce Potůčky v Krušných horách. Část území, které by záměr ovlivnil, je ale již dnes zapsáno jako hornický region na seznam světového dědictví UNESCO a v oblasti by měla být vyhlášena i chráněná krajinná oblast. Zachováme přírodní dědictví pro budoucí generace, nebo se vrátíme k těžbě v srdci Krušných hor?
Poklad na Mladeckém jezeře
Nedej se!
Již brzy nebude možné ukládat na skládky recyklované stavební odpady. Zasypat jimi lomy a pískovny ale odpadová vyhláška za určitých podmínek umožňuje. Podobné lokality jsou z přírodovědného pohledu velmi cenné. Kromě jejich zničení s sebou takové záměry přináší i mnoho dalších rizik, jako například v případě zatopeného lomu Mladecko na Opavsku.
Toxické odpady na břehu Labe
Nedej se!
Staré ekologické zátěže jsou rizikem jak pro přírodu, tak pro zdraví občanů. V případě zátěží, které vznikly činností bývalých státních podniků, se Česko prostřednictvím ekologických smluv zavázalo, že uhradí náklady na jejich odstranění do předem stanovené výše. I přes to se je často vyřešit nedaří. Platí to i pro jednu z největších zátěží v areálu chemičky Synthesia Pardubice v bezprostřední blízkosti Labe. V jejím případě navíc hrozí, že se staré ekologické problémy stanou aktuálními.
Obchodní centrum nadohled
Nedej se!
Volná, nezastavěná krajina v Česku ubývá a výjimkou není ani Kamenický Šenov v CHKO České středohoří. Debaty o budoucím rozvoji obce znovu rozproudil plán soukromého investora vystavět obchodní centrum na zelené louce, jen 300 metrů od národní přírodní památky Panská skála.
Kampaň proti přírodě
Nedej se!
Česko je v současnosti největším exportérem surového dřeva v Evropské unii. Do zahraničí vyvážíme surovinu bez přidané hodnoty a zpět vozíme hotové výrobky. Současný systém hospodaření nicméně není pouze na úkor místních podniků, ale i ochrany přírody a ekologických funkcí lesa. Vláda se v programovém prohlášení zavázala, že bude oba problémy řešit. Dočkáme se zodpovědného hospodaření ve státních lesích?
Nevzdávat se!
Nedej se!
Po prázdninové pauze se v pořadu „Nedej se“ vracíme ke kauzám z předchozích reportáží a zjišťujeme, v jakém stavu se nachází. Věnujeme se například zápachu z Cementárny Prachovice a brněnské slévárny Heunisch, emisním podvodům v dopravě nebo zprávám o návratu vody do okolí polského dolu Turów. Povedlo se kauzy ukončit, nebo boj za veřejný zájem stále pokračuje?
Česká PETka
Nedej se!
PET lahve patří mezi nejhodnotnější složky z celého spektra odpadů. V Česku se jich vytřídí zhruba 80 %. V současnosti mohou obce z jejich prodeje financovat zpracování všech zbývajících odpadů, za které mají ze zákona odpovědnost. Návrh Ministerstva životního prostředí na povinné zálohování nápojových obalů ale může tyto dobře fungující systémy ohrozit.
Slunce místo benzínu
Nedej se!
Česko patří k posledním v Evropě v počtu elektrických aut. O inovativní nápady přitom není nouze ani v České republice. Proč jich máme tak málo?