Reportéři ČT

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 8995  
Sdílet
| Poslat odkaz

Chybná pásma ohrožení továrny na semtex. Karlovy Vary přišly o desítky milionů při prodeji majetku, slibovaná náprava vázne. Dívka z československé koruny roky tajila svůj příběh.

(Ne)bezpečné zóny

(Lukáš Landa)

Na tom, jak jsou v okolí továrny Explosia zakreslená bezpečnostní pásma, závisí do značné míry i lidské životy. Vždyť odsud pochází mimo jiné i semtex, výbušnina, neslavně proslulá po celém světě. A zakreslená jsou špatně, jak odhaluje naše reportáž Lukáše Landy. Na dalekosáhlý problém přitom upozornil muž, který kvůli chybě úřadům musel zavřít svůj sklad drogerie.

přehrát video

Příliš levné Vary

(Jana Neumannová)

Karlovy Vary mají čím se pyšnit, ale jsou tu i věci, na které nemohou být hrdé. Během filmového festivalu patří k dobrému tónu zahrát si golf. Celebrity, které zdejší green proslavily, však zřejmě netuší, za jakých okolností jej město prodalo do soukromých rukou. Při prodeji přišlo o desítky milionů korun, stejně jako při prodeji dalších cenných nemovitostí v centru města. Jsou to sice staré případy z dob působení koalice ODS a ČSSD, ale rozhodně by se na ně nemělo zapomenout. Proč, uvidíte v reportáži Jany Neumannové.

přehrát video

Korunová Bedřiška z kriminálu

(Menšl Vavřinec)

Přátelům Václava Havla se za socialismu podařil známý husarský kousek: v komunistickém Rudém právu nechali vytisknout jeho fotku s blahopřáním k narozeninám, které však pro oblafnutí cenzury raději připsaly jeho divadelní postavě Ferdinandu Vaňkovi. To je známá historie. Sochařce Marii Uchytilové se podařilo něco podobného, co až dosud takřka nikdo nevěděl, ale za co jí hrozil daleko větší trest: na novou korunovou minci, vyraženou v padesátých letech, si za předlohu vybrala dívku, kterou komunistický režim uvěznil z politických důvodů v kriminále. O tomto „majstrštyku“ exkluzivně vypráví ona tehdejší dívka, dnešní osmdesátiletá Bedřiška Synková. Do Švýcarska, kde od roku 1968 žije, se za ní vypravil Vavřinec Menšl.

přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Skautku komunisti uvěznili, ale s jejím portrétem pak platili
  Skautku komunisti uvěznili, ale s jejím portrétem pak platili

  4.7.2015 06:30

  Bedřiška Synková skončila v padesátých letech za mřížemi. Odsouzena byla za vlastizradu, protože vedla skautský oddíl. Ve vězení měla být deset let. Její trpký osud ale vybudil sochařku Marii Uchytilovou, aby použila její portrét v návrhu nové jednokorunové mince. Shodou okolností se pak s touto mincí platilo až do konce režimu. Se Synkovou natáčel ve Švýcarsku Vavřinec Menšl pro Reportéry ČT.

 • Explosia špatně spočítala bezpečnostní zóny pro okolí
  Explosia špatně spočítala bezpečnostní zóny pro okolí

  29.6.2015 20:00

  Pardubická firma Explosia chybovala při stanovení bezpečnostních pásem ve svém okolí. Není to přitom ani pět let, když tady v dubnu 2011 explodoval nitroglycerin a čtyři osoby to zabilo. Reportéři ČT nyní přišli na to, že kvůli špatně zakresleným pásmům je ochrana lidí před následky dalších výbuchů nedostatečná. Explosia musí stanovení pásem upravit do konce června.

O pořadu

Klikněte pro větší obrázekReportéři ČT – kauzy a reportáže s Markem Wollnerem, aktuální publicistický magazín

Tým reportérů České televize Vám přináší politické, ekonomické i společenské kauzy, hledá zajímavé lidské příběhy a natáčí unikátní rozhovory. Investigativní reportáže z domova i ze zahraničí.

Diskuse

Omlouváme se všem slušným návštěvníkům našeho webu. Kvůli neustálému porušování pravidel diskuse byla u tohoto pořadu diskuse uzavřena.

Stopáž: 41 minut – Rok výroby: 2015 – ST
Žánr: Publicistika
Nejbližší díly ve vysílání

Sobota 25. 7. po půlnoci

(Ne)bezpečné zóny
Příliš levné Vary
Korunová Bedřiška z kriminálu

Sobota 1. 8. po půlnoci

Chemická pomsta
Nepomohli chránit
Umučený filozof

Sobota 8. 8. po půlnoci

Nečistá hra
Smajlíci v památkové zóně

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail:

 

Facebook