Chat

prezident Asociace pracovních agentur

Radovan Burkovič

Záznam chatu z pondělí 19. června 2017

SKINFATHERD: „Jak kvalitní je česká legislativa ohledně pracovních agentur?“

Radovan Burkovič: „Podle úhlu pohledu. Odboráři a hodně politiků napříč politickým spektrem (dělení na levici a pravici tu neplatí) by byli nejraději, kdybychom neexistovali. A hodně se o to už 14 let snaží, legislativa reguluje podnikání legálních agentur práce s povolením MPSV čím dál tím více, seznam omezení čítá už přes 2 strany A4. Bohužel důsledek je stejný, jako měla prohibice v Americe. Působí nám tady mafiáni, obchodníci s lidmi a pseudoagentury. Neohlížejí se na žádnou legislativu a jsou tak mnohdy až o 50% levnější, než legální. Část z nich už je v druhé fázi růstu organizovaného zločinu a podniká pod legální zástěrkou, některé dokonce ovládly části trhu natolik, že se samy začínají zapojovat do legálního byznysu. Peněz na to mají dost a vytlačují původní, legální trh. Shrnuto legislativa je hodně přísná, kontrola naprosto nedostatečná. A pokud už je, tak jen legálních agentur práce s naprosto zanedbatelnými prohřešky.“

DIS: „Co jako prezident Asociace pracovních agentur máte na starosti?“

Radovan Burkovič: „Jednání za agentury práce a agenturní zaměstnance, v jejich zájmu a na jejich obranu. Také za zájmy firem, které si naše služby objednávají. Mají to čím dál těžší, protože zákony na ně kladou každoročně nové požadavky a původní flexibilní zaměstnávání hodně svazují. Nahrávají tím různým "šikulům", kteří si hlavu se zákony nelámou. Bohužel na jejich nabídku slyší i řada firem, protože nakupovat - jak my říkáme - kradenou práci, se jim vyplatí. Je to levnější, méně byrokracie a navíc, firmy jsou v tomto ohledu beztrestné. Zatímco nákup kradené věci si každý rozmyslí, u práce s tím nemá problém. Kde není žalobce, není soudce. To, co všechny 3 strany ušetří na odvodech státu, si rozdělují mezi sebe. Nikdo nemá motivaci to změnit.“

SKINF: „Jaká je situace českých pracovních agentur ve srovnávní s ostatními zeměmi EU?“

Radovan Burkovič: „Je to zajímavé, málo lidí si uvědomuje, jak moc si země EU chrání pracovní trhy. Jeden ze 4 pilířů EU - volný trh práce - je dokonalá politická iluze. Není tomu tak dávno, co lidé z nových zemí EU, ČR nevyjímaje, měli zákaz pracovat bez povolení ve starých zemích EU. Jediný, z hlediska ČR, kdo byl vstřícný hned od roku 2004, kdy jsme do EU vstoupili, byla Velká Británie, Irsko a Dánsko. Sousední Německo a Rakouskou nepouštěly naše občany na svůj pracovní trh volně bez povolení ještě dlouhých 8 let. Úplně stejné je to s agenturami práce. Zatímco živnostenský list Vám většinou uznají napříč EU, povolení k agenturnímu zaměstnávání musíte mít jak v mateřské zemi, tak v každé další zemi EU, kde chcete působit. Platí to i obráceně, ani ČR není v tomto ohledu vstřícná. Agenturní zaměstnávání se však země od země liší, zatímco ve Velké Británii je hodně rozšířené, ve srovnání s ČR násobně krát, některé jižní země EU ho skoro neznají. Nebo regulují takovým způsobem, že jediný, kdo nabízí flexibilní pracovníky, je mafie. Legálně je to nemožné.“

DEFEMATORY: „Je podle Vás dostatek pracovních agentur v ČR?“

Radovan Burkovič: „V tomto ohledu působí trh, protože i trh práce se - ačkoliv regulován silně Zákoníkem práce - je stále trhem. Proto v období silné poptávky po lidech, kterým procházíme, počet agentur práce stoupá a naopak. Jakmile lidé vidí, že by se dalo v nějaké části hospodářství vydělat, přesměrují tam svou aktivitu. Dnes máme zhruba 2 tisíce legálních agentur práce. Aktuální seznam na je na webu portal.mpsv.cz. Kdo tam není, ten je nelegál. Z těch 2 tisíc 800 jen zprostředkovává práci, zaměstná Vás přímo firma, pro níž pracuje. 1200 agentur práce pak může i dočasně přidělovat, takže zaměstnat lidi a půjčit je dočasně firmě. Když si vezmete, že máme 14 krajů a hodně agentur práce působí směrem do zahraničí, není to vůbec mnoho.“

DARIUS MOCNY: „Co je podle Vás největší problém českých pracovních agentur?“

Radovan Burkovič: „Legislativa. Jednoznačně. A její nekontrolování státními orgány u firem. Plus beztrestnost firem, které objednávají nelegální firmy, vydávající se za agentur práce. Prakticky všechny kauzy v médiích, které novináři i politici označují za agenturní zaměstnávání, jím nejsou. Jde o podvodníky obchodující s lidmi. Tristní je, že takové nelegály objednávají i státní firmy, před pár lety byla velká kauza se zahraničními zaměstnanci, vykořisťovanými otrockou prací v Lesích České republiky.Přesto - a to je naprosto nepochopitelné - politici neustále zpřísňují legislativu pro legální agentury práce. Nelegálové jsou tak pro firmy ještě výhodnější.“

GF: „Co vše má na starosti Asociace pracovních agentur?“

Radovan Burkovič: „Snaží se kultivovat pracovní trh s agenturním zaměstnávání, vzdělávat svoje členy, poskytovat vysoký standard služeb, upozorňovat za nedostatky v legislativní i kontrolní činnosti a všeobecně se bít za práva agenturních zaměstnanců, protože každé omezení agentur práce dopadá v prvním sledu přímo na ně. Zmíním třeba nepochopitelný zákaz pro agentury práce zaměstnávat zdravotně postižené. Trval 3 roky a postihl mnoho těch, kteří už tak mají na trhu práce kvůli zdravotnímu stavu problém. Až žaloby k Evropské komisi pro jejich diskriminaci přiměly ČR legislativu změnit. Jen moje agentura práce - JOB-centrum Ostrava - musela tehdy skoro ze dne na den propustit kvůli zákonu přes 80 zdravotně postižených. Pokuta od státu, kdybychom to neudělali, byla skoro milion korun. Nepochopitelné, ale krutě reálné. A takových kroků dělá stát nepočítaně, už 14 let nesmí agenturní zaměstnanci uzavírat na krátké práce ty nejvýhodnější právní vztahy, Dohody o provedení práce. A nikdo s tím nechce hnout.“

Jana: „Hledám práci. Mohu oslovit přímo zaměstnavatelé? Nechci přes agentury“

Radovan Burkovič: „Samozřejmě. Dejte na dobrá doporučení svých známých, taková práce bývá obvykle nejlepší. Agentury práce jsou v podstatě samoobsluhy, supermarkety, kde si na jednom místě můžete vybrat z více druhů, míst práce i výdělků. Podle toho, co Vám vyhovuje lépe. Tím by Vám měly ušetřit čas s hledáním práce, ale v dnešní době nedostatku lidí Vás vezme rád každý zaměstnavatel přímo a hned. Pokud víte, co by jste chtěla dělat, oslovte je klidně přímo.“

Martina: „Dobrý den, syn přerušil studium a je pracovním úřadu. Bohužel nemám to jak ovlivnit, je plnoletý. Jistá nejmenovaná pracovní agentura ho odmítla zaregistrovat, protože nemá vzdělání. Má vůbec šanci, že jej nějaká agentura zaregistruje a že vůbec sežene práci? Děkuji za odpověď a hezký den přeji“

Radovan Burkovič: „Agentur práce jsou skoro 2 tisíce, jistě si vybere jinou. Může zkusit třeba členské agentury práce Asociace pracovních agentur, nabízí i registraci online přes web a vše samozřejmě zdarma. Pozor jen při práci samotné, pokud je registrován na ÚP, musí svoje zaměstnání, i jen krátkou brigády, hlásit ÚP. Jinak riskuje vyřazení z evidence a bude si muset sám platit zdravotní pojištění, nemalých 1485,- Kč měsíčně. Po konci každého měsíce pak musí na ÚP nahlásit výdělek, který nesmí překročit polovinu minimální mzdy, aktuálně 5.500,- Kč hrubého. Jinak ho také vyřadí.“

Ivanka: „Krásný den. Pokud si najdu práci přes agenturu. Jak se to dozvím. Z jakých peněz bude agentura vyplacena? Nebo to z mého budoucího platu? $diky“

Radovan Burkovič: „Už 14 let zakazuje Zákon o zaměstnanosti a Zákoník práce agenturám práce brát peníze za služby od občanů. Agentur vždy platí jen firma, která si její služby objednala. Je to v různých zemích různé, ale v ČR nesmí občan hradit nic. I když se to různí šikulové snaží obcházet platbou za sepsání lepšího životopisu, radami jak uspět při pracovním pohovoru a dalšími fintami. Hojně je tento nešvar rozšířen u firem - většinou nejsou legálními agenturami práce s povolením MPSV - které nabízejí práci v zahraničí. Co se týče výdělku, musí být stejný, jako má kmenový zaměstnanec firmy, kam agenturní nastupuje. Jinak zákon nařizuje rozdíl doplatit. Neváhejte se ozvat, pokud firma či agentura práce toto porušují. Zastání naleznete i u naší asociace, na webu www.apa.cz máme poradnu zdarma a většinou stačí dotaz od nás, aby dotyční své nelegální počínání napravili. A pokud ne, kontrola Státního úřadu inspekce práce je nemine, neváháme je obratem udat. Trh se musí od takových podvodníků vyčistit, rostou jako houby po dešti a kazí nám jméno.“

Marťa: „Hledám práci v administrativě. Patřím mezi těžko zařaditelné, dávno jsem překročila 40. Můžete mi nabídnout práci? Hezké ráno“

Radovan Burkovič: „Asociace přímo ne, ale na našem webu najdete seznam členských agentur práce a s důvěrou se na ně obraťte. Vaši situaci chápu, sám budu mít brzy 50.“

Martina: „Jak je to s prací do zahraničí? Pokud požádám agenturu o zprostředkování práce v cizině, můžou mi toto odmítnout z důvodu, že neumím jazyk?? I když zjistím, že v dané práci jazyk v začátcích není potřeba a je možnost se ho doučit. Jak to je s placením zdravotního a sociálního pojištění u nás, pokud odjedu do zahraničí. A mám nárok na nějaké cestovní náhrady, na ubytování nebo diety?? Děkuji“

Radovan Burkovič: „Ano, mohou, bývá to oblíbená výmluva, pokud Vás nechtějí zaměstnat z jiných důvodů. Třeba že jimi sehnaný zaměstnavatel už má plno. Při výjezdu do zahraničí je dobré navštívit webový portal.mpsv.cz, kde je spousta informací pro lidi, kteří míří do zahraničí. Jak v rámci EU, tak mimo ni. Pojištění musíte platit buď doma nebo v zemi, kde pracujete, jinak máte problém. Cestovní náhrady, diety a ubytování jsou věcí smluvní. Většinou se ale musíte spolehnout sami na sebe a mít i dostatek peněz do začátku, protože mzda bývá nejdříve po 14 dnech práce. Ale pronájem musíte uhradit předem a jíst musíte také každý den.“