Chat

dětská psycholožka

Mgr. Kateřina Panáčková, Ph.D.

Záznam chatu z úterý 21. července 2015

GF: „Může často dětský psycholog/psycholožka odhalit chorobu psychiatrickou?“

Mgr. Kateřina Panáčková, Ph.D.: „Dobrý den, ano, psycholog je kompetentní rozlišit psychiatrickou diagnózu. Náplní naší práce je popsat, testovat a odhalit osobnost a nadání dítěte a připravit tak půdu pro následnou psychiatrickou péči. Faktem zůstává, že diagnózu může stanovit pouze psychiatr, nikoliv psycholog. Hezký den, KP“

GF: „Jaký je rozdíl a naopak podobnost péče dětského psychologa o dítě?“

Mgr. Kateřina Panáčková, Ph.D.: „Dobrý den, co máte na mysli? Rozdíl oproti psychologovi pro dospělou klientelu? Dětský psycholog mám v kompetenci vyšetřit dítě od narození do 19 let.¨ Hezký den.“

GF: „Je v ČR dostatek dětských psychologů?“

Mgr. Kateřina Panáčková, Ph.D.: „Dobrý den, dětský psycholog a dětský psychiatr je obecně nedostatková profese v ČR. Pojišťovny často limitují počet klinických psychologů z důvodu financí. Pak naši práci musí doplňovat sociální služby a psychologové, kteří v nich pracují. Hezký den.“

Tomáš Davídek: „Dobrý den, zjistili jsme, že 9ti letá dcera sleduje porno stránky. Můžete mi, prosím, naznačit, jak postupovat v tomto případě? Děkuji.“

Mgr. Kateřina Panáčková, Ph.D.: „Dobrý den, určitě se vyplatí s dcerou o všem hovořit. Jde o mladšího školáka, jednoznačně máte pravidla pevně ve svých rukou. Pokud je dívka zvídavá, pak se ověřilo vysvětlit dceři, jaká rizika sebou sledování nevhodných stránek nesou. Nasyťte například její zvědavost encyklopediemi o pohlavním životě. Obecně platí s dětmi sdílet, povídat si, než vytvářet tvrdé sankce, které děti dříve nebo později obejdou. Hezký den.“

GF: „Je v ČR více děts. psychologů mužů či žen?“

Mgr. Kateřina Panáčková, Ph.D.: „Dobrý den, dětští psychologové jsou převážně ženy, avšak v posledních letech se počet dětských psychologů mužů zvyšuje a jsem tomu velmi ráda. Hezký den.“

Michal: „Dobrý den. Jak dlouho může strávit můj syn u hraní her na počítači? Slyšel jsem, že to cca 20min. Ale v praxi se to určitě nedodržuje. Jaká je tedy "normální" doba strávená u PC??? Děkuji Michal“

Mgr. Kateřina Panáčková, Ph.D.: „Dobrý den, můj osobní názor je zhruba jedna hodina denně. Dokážu si představit velký vzdor dítěte, pokud bychom mu dovolili pár minut na online hrách. Čas trávený na pc může mít ale i potenciál školní přípravy, u mladšího školáka je však žádoucí kontrolovat, co dítě skutečně na internetu dělá. Hezký den.“

Petr Süč: „Dobrý den. Mám 14ti letá dvojčata. Jsou na internetu v mobilu nebo v PC. celý den. Může jim to nějak ublížit? mám jim to zakázat?Děkuji“

Mgr. Kateřina Panáčková, Ph.D.: „Dobrý den, Vaše děti jsou v období pubescence, je těžké kontrolovat jejich pohyb na internetu. Přesto při notné dávce respektu k soukromí bych Vás ráda podpořila, abyste se svými dětmi mluvila o možných rizicích užívání internetu. Také máte možnost omezit připojení k internetu na jejich mobilních telefonech. Dohled na pc můžete ošetřit společnou dohodou o užívání pc a internetu, kterou všichni zúčastnění podepíší a vystavíte ji do bezprostřední blízkosti užívaného pc. Zvýšenou kontrolou a sankcemi můžete narušit společnou důvěru, proto bych v tomto věku volila spíše společnou demokratickou dohodu. Držím palce!“

Katka Pospíšilová: „Dobré ráno! 13letý vnuk má lehké spaní, usíná pouze v tichu a bez světla,často spí se špunty v uších. Jinak mi přijde pohodový, sportuje, je hodně aktivní a hodně fixovaný na maminku, když něco pěkného prožíváme na výletě spolu, často myslí na to, že by se to mamince líbilo....doporučovala byste vyšetření? Děkuji a přeji krásný den! K.“

Mgr. Kateřina Panáčková, Ph.D.: „Dobrý den, pro tento věk je to dosti atypické. Některé děti mohou být v mladším školním věku separačně úzkostné, ale v dospívání je tento pocit opouští. Mám fantazii, že Váš vnuk může být lehce sociálně nezralý a prostě dobíhá svou věkovou normu. Pokud by tento stav trval okolo 15. roku jednoznačně patří do spolupráce s dětským psychologem. Pokud by úzkost přesahovala hranici, vnuk by měl výrazné potíže se spánkem, propadal by bez mámy panice, pak je vhodné zvážit vstup i dětského psychiatra. Eventuálně pro potíže se spánkem se někdy vyplatí navštívit spánkovou laboratoř, kterou máme při našem oddělení (oddělení dětské neurologie, FNO). Hezký den.“

Petra: „Dobrý den, moje dcera jde poprvé do školky. Jak se mám chovat,abychom to obě zvládly? Nechci zklamat např.brecet. děkuji“

Mgr. Kateřina Panáčková, Ph.D.: „Dobrý den, skvělý je pozitivní přístup. Podpořte dceru, že je báječná, že to určitě zvládne. Podpořte její zvídavost co všechno se v MŠ naučit, kolik nových kamarádů si tam najde. I když je to těžké, neplačte, to si nechte za roh. Buďte veselá a nadšená z jejího prvního školkového dne. Držím palce!“

Tereza: „Dobrý den,chci se zeptat na dceru,3 roky. Je extrémně stydlivá, když chci jít na hřiště kde jsou děti které zná,říká že se bojí, podle mě chce říct stydí. Přijedeme tam a je jako klíště a dlouho ji trvá než jde alespoň na písek. Nebo jdeme do herny,ona se těší ale když jsme tam sedí u mě... Jak na ní? Jinak je hodná ,půjčuje hračky,zdraví,je upovidana,čteme knihy.. Děkuji“

Mgr. Kateřina Panáčková, Ph.D.: „Dobrý dem, je možné, že si Vás dcerka hlídá z určité úzkosti. Někdy bývá takové chování spojené s narozením mladšího dítka, delší hospitalizace a nebo zkrátka její jedinečností jako jedináčka. Podpořte ji v nových aktivitách, sedněte si s ní na písek jako dohled, ale vybídněte, aby vyhledávala ke společné hře jiné děti. Obecně platí utužovat její sociální dovednosti častější hlídáním babičkami, kamarádkami apod. Věřím, že nejde o nic zásadního. Vývojově máte před sebou období vzdoru, které právě slouží k separaci dítka od rodičů. Hodně štěstí!“

Klara: „Je špatné když rodiče před dětmi pláčou ? Myslím malé děti do 6 let. Děkuji“

Mgr. Kateřina Panáčková, Ph.D.: „Dobrý den, hodně záleží na kontextu. Při loučení v MŠ je pláč spíše na škodu, rodič dává najevo strach o dítě, který pak na dítě přenáší. Na druhou stranu je pláč přirozenou reakcí smutku, pláč je lidský a například při ztrátě milovaného člověka je adekvátní. Své děti můžeme učit žádoucímu chování a potřebné ventilaci prostřednictvím našeho vlastního chování. "Když si máma dovolí plakat, můžeš i ty" Hezký den.“

Lenka Praha: „Dcera chce pořad papat gumové medvídky, tuto žádost slyším ráno odpoledne večer pořád! Snažím se říct že ne ale ! Vždy povolim nebaví mě říkat 100x ne. Poraďte mi prosím.“

Mgr. Kateřina Panáčková, Ph.D.: „Dobrý den, zkuste "převléct" gumové medvídky za například zdravější křupky. Rozumím, že je vyčerpávající stále reagovat. Někdy se vyplatí prostě nereagovat, zkuste nechat dítko vyhasnout v jeho zájmu a uvidíte, co bude následovat. Držím palce!“

Eva: „Dobrý den, dcera 3 roky prožívá těžké období vzdoru. To přežijeme, ale ... cca jednou za dva týdny má noční záchvat vzteku, kdy se za hodinu po usnutí vzbudí a začne plakat a křičet. Vyhazuje mne i tatínka slovy, jdi pryč. Když jdeme pryč, tak je to taky špatně. Někdy na mě křičí ať zavřu pusu, ať nemluvím a já přitom nic neříkám. Přijde mi, že má bludy, ale přitom už normálně chodila po bytě. Nemůžu sedět, ležet, být v pokojíku a zároveň tam nebýt, zkrátka vše je špatně. Trvá i tři hodiny než se uklidní a znovu usne. Je to normální? Děkuji“

Mgr. Kateřina Panáčková, Ph.D.: „Dobrý den, pravděpodobně se jedná o noční děsy či noční můry akcentován afektivní labilitou. Pro období vzdoru je právě typické vymezování hranic. Dítě testuje, jaké budou Vaše reakce v různých situacích. Proto doporučuji být důslední a nestupujte. Pokud Vás dítko volá, pak zůstaňte, není možné stále reagovat dle požadavků dítěte. Prostřednictvím Vás získává dítě zkušenost o světě a všichni víme, že lidé v okolí nereagují tak, jak bychom si mnohdy přáli. Držím palce!“

Ondřej malinak: „Je dobře že nemáme ošetřené ve škole facebook a ostatní věci a myslíte že se to změní. Děkuji za odpočet.“

Mgr. Kateřina Panáčková, Ph.D.: „Dobrý den, myslím, že právě FCB by měl být paušálně na školách blokován. Spousta firem takto reaguje pro podporu výkonnosti, protože lidé na fcb tráví hodně času. Hezký den.“

Karolína Světlá: „Hezké rano, snažím se syna vychovat volnou výchovou s tím že se nemá bát říct svůj názor,projevit se,vztekani není špatné, jen někdy je na mě drzý, 3 roky, může to znamenat malou autoritu v důsledku mé výchovy?“

Mgr. Kateřina Panáčková, Ph.D.: „Dobrý den, vztek je zdravý, děti dávají najevo své sebeprosazení. Nicméně z Vaší strany jde hlavně o důslednost, co řeknete, to platí. Demokratická výchova je zdravá, nicméně v rámci období vzdoru ne vždy efektivní. Hezký den.“