Chat

Poradna při finanční tísni, o.p.s

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová

Záznam chatu z úterý 11. listopadu 2014

DAYD: „Stíháte vůbec radit - je velký počet zájemců v tísni?“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Telefonické otázky odpovídáme ihned a na otázky mailem do několika dnů. Pokud je nutná osobní schůzka je samozřejmě nutné počítat s určitou objednací lhůtou. Ta se pohybuje od jednoho do dvou týdnů.“

DAYD: „Co je podle Vás přesně finanční tíseň?“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Pojem finanční tíseň lze vykládat velmi široce. Může jít o situace, kterými se zabýváme my, tedy problémy se splácením úvěrů, problémy v exekucích apod. Na druhou stranu může jít i o problém s placením běžných výdajů, aniž by byl člověk zadlužen. Takovou situaci lze řešit jen dvěma způsoby - buď snížením výdajů nebo zvýšením příjmů.“

DAYD: „Radíte i původně bohatým lidem, kteří se ocitli ve finanční tísni?“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Neděláme rozdíly mezi chudými a bohatými lidmi. Dle našich zkušeností víme, že problémy s placením půjček se nevyhýbají ani bohatým. Omezení naší poradenské činnosti se vztahuje jen na to, že jsme poradna pro nepodnikatele, tedy spotřebitele.“

Pavlína Zemanová: „dobré ráno, co mám udělat proto, kdybych chtěla požádat o vaše služby. (jak vyřešit fin. situaci s dluhy. děkuji za odpověd“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Dobrý den, doporučuji obrátit se přímo na naší Poradnu - každé pondělí bezplatná poradenská linka 800 722 722, v ostatní dny 595 532 740. Všechny kontakty jsou také na internetových stránkách www.financnitisen.cz“

Pavlína Zemanová: „Ještě jednou, dobré ráno. Nevím, zda se můj dotaz odeslal,tak ho opakuji. Chtěla bych vás poprosit o radu jak vyřešit situaci s dluhy. Můžete mi prosím sdělit nějaký kontakt na vás?..díky za odpověď“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Ještě jednou dobrý den, všechny kontakty jsou dostupné na internetových stránkách www.financnitisen.cz.“

martina: „Zajimalo by mne z čeho tak jako všichni žijete? Kdo vás platí?děkuji“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Poradna při finanční tísni je obecně prospěšná společnost a založilo ji Sdružení českých spotřebitelů a Česká spořitelna. Financováni jsme z darů - vše je možné najít ve výročních zprávách, které jsou zveřejněny na našich internetových stránkách www.financitisen.cz.“

Vaclav.: „Dobrý den.chci se zeptat jak se vyvazat z hypoteky po rozchodu s přitelkyní.jsem jako spoludlužník.pokud by neměla nikoho za mě.je možné se stoho dostat právní cestou.“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Dobrý den, to bude možné jen po domluvě s bankou, která hypotéku poskytla - muselo by dojít ke změně smlouvy. Pokud ovšem banka nebude souhlasit, tak budete zavázán i nadále.“

Milan: „Opravdu se dluhy dědí třeba po rodičích?Když má třeba jeden rodič dluh u banky 100000 tak potom to přechází na syna.Není jiná možnost než se vzdát celáho dědictví to je dluhů ale třeba i zděděného bytu.Nebo třeba jestli nestačí tžeba z dluhu 100000 který je zděděn zaplatit jen část?Díky“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Dobrý den, zdědit můžete buď celý svůj podíl, tedy i včetně dluhů, nebo nic. Jako dědic si můžete vyhradit soupis dědictví a poté byste ručil za zděděné dluhy jen do výše zděděného majetku. Ale není možné zdědit majetek ve vyšší hodnotě, než jsou zděděné dluhy a z dluhů zaplatit jen část.“

Vaclav.: „dobrý den. chci se zeptat jak z hypoteky po rozhodu z pritelkyni.kdyz nebude mít nikoho kdo se zaručí místo mě.je nejaká právní pomoc jak stoho ven.“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Dobrý den, to by bylo možné jen po dohodě s bankou, která hypotéku poskytla. Pokud nebude souhlasit, budete bohužel zavázán i nadále.“

Vaclav.: „Tak že do smrti čekat jestly bude nebude platit.“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Bohužel jste se podpisem smlouvy rozhodl být spoludlužníkem na dané hypotéce. Na tuto situaci bohužel rozchod partnerů nemá žádný vliv.“

Honza Ostrava: „Dobré ráno, chtěl jsem se jen zeptat co by jste mi paní doporučila. Byl jsem v bezplatné právní poradně a tam mi bylo spočítáno, že abych mohl vyhlásit osobní bankrot musím vydělávat cca 15 000 čistého. Tuto možnost bych byl i schopen splnit, jelikož mám dobré vzdělání i praxi, ale v poslední době kdy se snažím sehnat tuto dobře placenou práci tak se setkávám s nezájmem zaměstnávat lidi s exekucemi. To mi bylo i zděleno na ÚP. Mohla by jste mi prosím poradit jak z toho ven? Takových to lidí je určitě více a zdá se mi to jako diskriminační. Psal jsem i ombudsmanovi, ale zatím bez zpětné vazby. Děkuji za odpověď Honza Ostrava“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Dobrý den, s tímto problémem jsme se samozřejmě už setkali, ale bohužel s tím nemůžeme nic dělat. Člověk s exekucemi znamená pro zaměstnavatele zvýšené výdaje, proto se jim někteří zaměstnavatelé vyhýbají. Jistě ne ale všichni a spousta našich klientů s exekucemi normálně pracuje. Zkuste vytrvat a přeji hodně štěstí.“

Honza Ostrava: „Dobré ráno, chtěl jsem se ještě zeptat jestli po nějaké době jsou dluhy mazány jako dluh který nejde splatit, třeba po 5 letech, když jsem nebyl nikde zaměstnán či veden jako zaměstnanec? Děkuji za odpověď Honza Ostrava“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Dobrý den, existují promlčecí doby. Například dluh musí být uplatněn u soudu většinou do 3 let od splatnosti. Pokud ale byl uplatněn a soud rozhodl, že má dlužník zaplatit, nastává nová promlčecí doba - 10 let. Ta ale opět není k vymožení dluhu, ale k tomu, aby podal věřitel návrh na exekuci. Po zahájení exekuce se promlčecí doba staví a dál už žádná neběží. Pokud tedy máte exekuce, tak budou trvat tak dlouho, dokud nebudou vymoženy celé, včetně nákladů řízení a odměny exekutora.“

Honza Ostrava: „Dobré ráno, poslední můj dotaz by zněl jestli může exekutor přijít do bytu kde nemám trvalý pobyt, ale jen nájemní smlouvu. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Dobrý den, ano může. Exekutor může exekuovat všude tam, kde se dlužník zdržuje a je tedy pravděpodobné, že tam má i své věci.“

Tomáš: „Dobré ráno, je na mě již vypsáno několik exekucí, protože jsem několik let své problémy aktivně neřešil. Dá se někde zjistit pro oddlužení komu všemu a kolik dlužím, a to i pokud to není již v exekuci? Děkuji“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Dobrý den, to je problém. Jak jsem řekla, žádný komplexní registr dluhů neexistuje. Může Vám pomoct požádat o výpis všech soudních řízení na vašem místně příslušném okresním soudu, ale tam budou jen všechny nařízené exekuce do roku 2013. Ostatní dluhy si bohužel musí zkusit dát dohromady sám ze všech listin, které k nim máte.“

expertcz@seznam.cz: „Dobrý den Mám dotaz co dělat.Již 7 let mam exekuci,ale mam problem že nevím co mam zaplaceno,protože samozřejmě se za tu dobu se to kupi protože se životním minimem nejde platit ostatní.Musel jsem jít do pronajmu tak nemám možnost vyzvedabat dopisy coje zaplaceno a co je nová exekuce.Když se zeptam na mzdové učtarně tak mi řekne že na to nemá čas a že už mě má dost že nic jineho neřeší jenom moje exekuce.Kdybych to uz davno věděl tak jsem zažádal o bankrot. Děkuji Ladislav Pour“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Dobrý den, doporučuji obrátit se na naši Poradnu. Všechny exekuce nařízené do roku 2013 můžete zjistit tak, že si požádáte o výpis všech soudních řízení na vašem místně příslušném okresním soudu.“

P.: „Dobrý den, mám nezletilé dítě v péči matky a zjistil jsem že má cca 10 let dluh na poplatku z komunálního odpadu, z toho poslední 4 roky co se přestěhovali není podle města na poplatku ani nahlášena, jaká je vymahatelnost za tyto poplatky u dítěte ?“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Dobrý den, to je velký problém. Dluh lze vymáhat i po nezletilém dítěti. V extrémním případě může být proti němu vedena i exekuce. Za zaplacení poplatku v současné době odpovídají společně dítě a zákonný zástupce - záleží na městu, po kom bude dluh vymáhat.“

Hana: „Dobré ráno paní Svobodová, nevím, jestli můj dotaz patří úplně přesně do tohoto tématu, ale jelikož ho v posledních dnech řeším, napadlo mne se na Vás obrátit. Jsem vedená jako spoludlužník u uvěru, který byl ale splácen žadatelem z jeho účtu. 11 let ho platil řádně a včas. V loňském roce v červenci (přesně 17.7.) nebylo provedeno inkaso z důvodu nedostatku peněz na účtu. Dlužník si toho poměrně brzy všiml, splátku sám po pár dnech odeslal. Česká Spořitelna splátku obdržela hned 1.8., takže dle slov jejích zástupců nebyl důvod pro informování spoludlužníků a věřitelů, přesto jsme nyní všichni vedení v bankovním registru jako delikventi. Zjistila jsem to nyní, když jsme chtěli s partnerem přefinancovat hypotéku. Na žádost o výmaz z registru z důvodu neinformovanosti o opožděné splátce ČS reagovala, že záznam je naprosto korektní, protože k poslednímu datu v měsíci splátnu neměli na účtě. Neměli dát záznam do registru pouze dlužníkovi a ne nám věřitelům? Nebo jsem měla každý měsíc telefonovat do ČS a dotazovat se na to, zda obdrželi splátku? V současné době je úvěr již celý splacen.“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Dobrý den, to je bohužel jedno z rizik spoludlužnictví. Spoludlužník má zásadně stejně postavení jako dlužník sám - to znamená, že bance je jedno, kdo splátky platí a taky kdo zaplatil pozdě. Postavení máte stejné a zřejmě z toho důvodu jste i Vy byla zavedena do registru dlužníků. Pokud Česká spořitelna nechce na Vašem "výmazu" spolupracovat a Vy trváte na tom, že jste v registru neoprávněně, tak Vám nezbude jiná možnost, než se obrátit na soud.“

Martin: „Dobrý den, náš souse má insolvenci, dluží 3 mil Kč, přišel o dům, který byl prodán za 1,4 mil Kč. Zbytek dluhů nemá snahu splácet, je živnostník, který již 4 roky nepodává daňové přiznání,soc. a zdrav. pojištění také nepodává , ale také ho neplatí, takže mu dále naskakují dluhy určitě ne malé. Zajímalo by mne proč ho stát nechá dál podnikat a zvyšovat dál dluhy státu? Děkuji za odpověď“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Dobrý den, to je spíš otázka na stát.“

Liba Z.: „Dobre rano, prosim o odpodpoved, a to zda je vymahatelny dluh za pojistne u zdravotni pojistovny po 10ti letech.Nebyla mi doposud zaslana zadna upominka.“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Dobrý den, záleží na tom, zda je dluh již vykonatelný (u zdravotní pojišťovny pravděpodobně bude). Pak je promlčecí doba 10 let od vykonatelnosti rozhodnutí. Zda a kdy bylo vydáno rozhodnutí by Vám měli být schopni říct přímo ve zdravotní pojišťovně.“

petra konárková: „dobrý den.ráda bych se zeptala,jak mohu postupovat v případě,kdy s manželem máme hypotéční úvěr na byt,rozvádíme se,manžel se z bytu už cca před rokem odstěhoval,a tento úvěr platil doposud,ale se zpožděním.Včera mi přišla výplata na účet a automaticky se mi dlužný hypotéční úvěr strhl z účtu,poněvadž manžel na svém účtě neměl žádné peníze.Mám nárok požadovat od něj min.polovinu platby,nebo prosím o radu,jak mám postupovat.Děkuji Konárková“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Dobrý den, předpokládám, že hypotéku jste si brali již za trvání manželství. Pak by i tento dluh měl být součástí Vašeho vypořádání společného jmění manželů. Tam se domluvíte, kdo bude dluh splácet apod. Toto vypořádání nemá žádný vliv na věřitele, tedy banku, ale pokud budete muset plnit víc, než si domluvíte, můžete tuto částku požadovat po bývalém manželovi“

Pavel, Bystřice p. Host.: „Dobrý den, paní magistro. Chci se zeptat, jsem v insolvenčním řízení, resp. mi právě soud toto řízení zastavil. Díky jednomu jedinému nesouhlasu OSSZ mi byla insolvence zamítnuta a soud stanovil, že půjdu do konkurzu (jsem OSVČ, ale dluhy jsem z velké části nadělal ještě v zaměstnaneckém poměru). Krajský soud mi také uložil zaplatit pro mně v této situaci astronomickou částku 50.000,- Kč jako zálohu konkurzního správce. Já se proti tomu odvolal k vrchnímu soudu, ale ten potvrdil usnesení krajského soudu, a nezajímá nikoho, kde ty peníze vezmu. Já následně čekal, že přijde alespoň nějaké upozornění, že původní usnesení KS o zaplacení zálohy na konkurzního správce nabude právní mocim ale místo toho přišlo usnesení o zastavení řízení. Má smysl se odvolat proti tomuto usnesení, nebo raději podat nový návrh na povolení oddlužení? Vrchní soud mi zakázal v poučení usnesení jakékoliv další dovolání a třeba i možnost požádat stát o úhradu nákladu konkurzního správce. Následně jsem dostal radu, abych se nechal zaměstnat, a při tom i dále podnikal, a podal nový návrh na povolení oddlužení. Já ale nevím, kdo by mně v mé situaci zaměstnal... Proto bych chtěl podat tak jako tak nový návrh na povolení oddlužení, abych alespoň získal čas na vydělání těch 50.000,- Kč, protože předpokládám, že jako OSVČ spadnu do konkurzu. Ještě je varianta pokusit se o získání souhlasu OSSZ, a tím by odpadl důvod, proč nemůžu do insolvence. Je to správná úvaha? Nebo mi poradíte jinou možnost? Děkuji Vám“

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Dobrý den, v daném případu není důvod pro odvolání. Soud postupoval naprosto v souladu se zákonem. Soud skutečně nemůže povolit oddlužení, pokud s ním nesouhlasí všichni věřitelé, u kterých máte dluhy z podnikání. Důvod, proč na Vás soud chtěl prohlásit konkurz pravděpodobně nebylo to, že jste OSVČ, ale to, že jste neměl souhlas všech věřitelů. Pokud byste získal souhlas OSSZ, tak můžete znovu podat návrh na povolení oddlužení.“