Chat

vědecký pracovník IKEM

Prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc.

Záznam chatu z pátku 5. září 2014

Anna: „Pane profesore co si myslíte o cukru-můžeme ho vynechat - tedy masivně omezit?“

Prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc.: „Klidně vynechat“

Milan: „Pěkný den jaký je váš názor na Ajurvédu ,která hledá příčiny nemocí ? Pokud se zmíním u lékaře o ajurvédě tak nadskočí jako by ho kousl had? Přitom ajurvéda nezavrhuje západní medicínu .DÍKY“

Prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc.: „Vůbec netuším co je Ajurvéda.“

Laco: „Dobrý den,myslím, že žiji zdravě,pestrá strava,pohyb. Jednou týdně, al jdu na restaurace na karty,předtím si upeču vepřový,pak pivečko,občas panáček. A pak zase týden zdravě. Je to hodně špatné?“

Prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc.: „No určitě ne, pivo a libové vepřové s kopečkem zelí jistě není zásadně nezdravá výživa, ale s mírou, tedy né každý den.“

Dřímalová Miroslava: „Dobrý den, mám na Vás dotaz. Moje roční vnučka má alergii na kasein, je to na celý život, nebo to časem pomine? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Dřímalová“

Prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc.: „Často se to zlepší.“

Marcela: „Dcera 11 let se přes prázdniny vlivem internetu rozhodla být vegankou. Odmítá cokoliv živočišného původu z důvodu představy, že všechna zvířáta jsou chovaná ve špatných podmínkách. Nepomohou žádné argumenty. jak moc je v jejím věku toto stravování škodlivé?“

Prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc.: „Extrémní strava jistě není pro dítě v pořádku, snažte se najít rozumné argumenty spočívající v tom, že dobrý vývoj organizmu je smíšená strava zahrnující živočišné bílkoviny, nemusí to být nutně maso, vajíčka, sýry a mléko jsou stejně kvalitní jako maso.“

Bohuslav: „p. profesore je možné zcela vyléčit diabetes II. stupně?“

Prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc.: „Úplně asi ne, ale výrazně zlepšit, normalizovat hmotnost a hlavně hodně cvičit. Trénovaná svalová hmota utilizuje glukózu velmi účinně a její hladina se udržuje s menší dodávkou inzulínu.“

Tereza: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dvě věci: Je pravda, že je mléko pro trávící soustavu dospělého člověka "oříšek" ? A druhá otázka: Je pravda, že se nemá při jídle pít voda - že se "ředí" žaludeční kyseliny? Někde jsem obě informace slyšela / četla a zajímá mě Váš názor. Děkuji a pěkný den : )“

Prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc.: „Jednoduché, to jsou oba mýty. Pro zdravého člověka je mléko dobrá potravina a kyseliny solné žaludek vždycky vyrobí dostatečné množství.“

Helena: „Dobrý den pane profesore, domnívám se, že byste měl jako autorita uvádět na pravou míru pravdu o pasterizovaném mléce, který je jeden z největších jedů dnešní potravy. Za prvé je příčinou vniku prostatických potíží u mužů již kolem třicátého věku, pokud se konzumuje především v dospívání. Hlenová ložiska jsou u takových konzumentů nalezena v játrech, plicích, slinivce atd. Nepasterizované kozí mléko lze doporučit jako lék, ale pasterizované kravské je pro tělo pomalý jed. A nejhorší je doporučovaná konzumace mléko, lupínky se sušeným ovoce, tak to je přímá cesta do nemocnice, sice ne hned, ale jistá. Otázka zní, víte jak fungují složky pasterizovaného mléka při vstřebávání do jednotlivých buněk při odbourání enzymů pasterizací? Děkuji a přeji krásný den, Ing.Peterková.“

Prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc.: „No když tomu věříte, tak to tak je. Já vás nebudu přesvědčovat.“

Zdeněk: „Dobrý den pane profesore, četl jsem, že lidé s nízkým denním příjmem cukrů ve stravě (do 80g) mívají běžně vyšší hodnoty glukózy v krvi. Při glukózovém tolerančním testu, se u nich hodnoty glukózy pohybují nad limity stanovenými pro běžnou populaci a jsou tedy diagnostikováni jako diabetici.“

Prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc.: „To je pravděpodobně mýtus, historicky se člověk s cukrem prakticky nesetkával a jistě mu to nevadilo.“

Lenka: „Čtu vyjádření Ing.Peterkové, ale v nepasterizovaném kozím mléce může být virus klíšťové Ensefalitidy nebo to tak není?“

Prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc.: „Máte pravdu, pasterizace mléka obecně nás jistě zbavuje řady patogenů.“

Iva: „Pane profesore co je zdravější máslo nebo margarín? děkuji za odpověď“

Prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc.: „Není pochyby že vysoká spotřeba nasycených mastných kyselin ze živočišných tuků je jedním z hlavních rizik nezdravé výživy. Spotřeba másla u nás klesla na začátku 90. let na 1/3, poklesla koncentrace cholesterolu v celé populaci a přineslo to téměř okamžitě snížení počtu úmrtí na infarkt myokardu.“

Ladislav: „Dobrý den, jaký je Váš názor na stravování podle krevních skupin? Je to nepodložený výmysl, nebo snad na tom něco je?“

Prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc.: „Je to zcela nepodložený výmysl.“

Helena: „Děkuji pane profesore za zprávu, ale postrádám odpověď na otázku, jak fungují jednotlivé složky mléka po pasterizaci, po odbourání enzymů v našem těle? Jak se tyto anogranické látky dostanou do buňky, aby je tato buňka zpracovala? Děkuji předem za relevantní odpověď.Ing.Peterková.“

Prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc.: „Transport molekul do buňky je pochopitelně složitý problém, zahrnující řadu receptorů a transportérů. V žádném případě se ale do buňky netransportuje enzym. Tak velké molekuly celulární membránou nikdy nemůžou projít. Jakákoliv součást enzymu se naštěpí na aminokyseliny, které se do buněk dostanou, ale buňka v žádném případě už nepozná, zda molekula aminokyseliny pochází z enzymu a nebo jiné mléčné bílkoviny.“