Chat

firemní sociolog

PhDr. Vojtěch Bednář

Záznam chatu z pátku 15. listopadu 2013

DAYD: „Je firemní sociologie vlastně obor?“

PhDr. Vojtěch Bednář: „dobrý den, je to aplikovaný obor sociologie, ale z našeho pohledu především poradenská práce. Chcete-li o ní vědět více, podívejte se na www.firemni-sociolog.cz“

Grainsofs: „Vy jste firemní sociolog, nebo se tak jmenuje Váš projekt, nebo oboje?“

PhDr. Vojtěch Bednář: „Dobrý den, Firemní sociolog je má práce, pomáháme lidem v organizacích rozumět vztahům a vedoucím pracovníkům pracovat s podřízenými tak, aby to bylo pozitivní pro všechny. Chcete-li se o tom dozvědět více, můžete navštívit náš webový server www.firemni-sociolog.cz. Pěkné ráno“

Grainsofs: „Co vše má na starosti firemní sociolog?“

PhDr. Vojtěch Bednář: „Dobré ráno, děkuji za otázku. Stručně řečeno, pomáháme se vztahy ve firmách. Pracujeme s vedoucími pracovníky, středními manažery a podnikateli, pomáháme jím porozumět vztahům na pracovištích tak, aby s nimi uměli komunikovat, aby je uměli motivovat, aby se lidem dobře pracovalo, a firma fungovala.“

Grainsofs: „V jednom filmu bylo, že pracoval sociolog v lese, co myslíte, mohl by pracovat sociolog v lese?i“

PhDr. Vojtěch Bednář: „nemohl, musel. Pokud pracujete s lidmi a s jejich komunikací, prostě musíte dělat něco i fyzicky. Práce v lese vypadá jako dobrý nápad.“

Grainsofs: „Jak Vás napadlo udělat projekt Firemní sociolog? A je o něj velký zájem?“

PhDr. Vojtěch Bednář: „Dobrý den, mnoho firem řeší řadu problémů, na které se nemohou, nechtějí, nebo nedovedou zeptat. Náš server se snaží o těchto problémech zdarma psát, a je to samozřejmě také reklama na naše služby.“

Grainsofs: „Dala by se firemní sociologie a měla by se přednášet na VŠ?“

PhDr. Vojtěch Bednář: „přednáší se sociologie firmy a podniku, a řada dalších specializovaných disciplín, a to buď jako součást humanitní průpravy jiných studijních oborů, nebo jako součást sociologie.“

Julie: „Díky za konkrétní rady. Promiňte, ale rituály kotví život. Pro mě mají větší cenu, než jít jinudy do práce ap. Nechci nic znevažovat, ráda bych leccos změnila, existují další cesty?“

PhDr. Vojtěch Bednář: „samozřejmě že ano, zkuste se třeba jen posadit, a jasně a v klidu přemýšlet o tom, co by se dalo udělat jinak. A zapište si to.“

Lenka: „Asi otázka mimo.Moje změna nastala totální.Před rokem jsem dostala výpověď z důvodu nadbytečnosti po 13letech.Celý život jsem pracovala v kanclu.Na nějaké úrovni.Je mi 53let.Nemohu už rok sehnat práci.Jsem z toho bez sebevědomí a sil.Občas brigáda na úrovni základky.Nemohu se přenést přes pocit nespravedlnosti a křivdy.A při pokusu pracovat na nižší úrovni.Jsem úplně v bloku a nejsem schopná to přijmout.Připadám si méněcenně.A většinou onemocním.Můžete mi poradit.? Děkuji“

PhDr. Vojtěch Bednář: „dobrý den, každá práce je dobrá, a chce-li člověk dělat tu kvalifikovanou, je někdy potřeba, aby začal u méně kvalifikované. Stanovte si cíl, kterého chcete dosáhnout a také dobu, do kdy. Zkuste si říct, jaké kroky je potřeba udělat, abyste se k tomu cíli dostala, rozdělte si je na dílčí úkoly od jednoduššího ke složitějšímu, a snažte se na tom pracovat podle nich. Nikdo Vám neumí zaručit, že to povede k úspěchu, ale šance, že úspěšná budete je určitě vyšší, než za současného stavu.“

Šárka: „Dobrý den, nesleduji Dobré ráno od začátku, takže se možná budete opakovat... Mám dojem, že jsem v předchozí práci byla jaksi "odejita" kvůli tomu, že jsem odmítla být s ostatními (kancelář v úřadu) familiérní, chodit společně "ven" a řešit s nimi jejich osobní záležitosti (navíc kdykoli v průběhu pracovního dne), což se očekávalo i ode mě. Resp. jsem kvůli tomu zkrátka nezapadla, neboť mi to přišlo neprofesionální a navíc pro mě osobně nepřijatelné už z mé povahy. Jak se mám k tomu stavět v příštím zaměstnání (momentálně jsem na RD a žiji na maloměstě), když mi tento přístup absolutně nesedí a z předchozích manažerských pozic jsem na to ani nebyla zvyklá? Děkuji.“

PhDr. Vojtěch Bednář: „Dobrý den, každá práce má svou "firemní kulturu" a to, co popisujete může být projevem jedné takové kultury. Pokud Vám nesedí, není dobré v ní setrvávat, protože člověk je pak nespokojen a mohl by dělat chyby. Ideální by bylo ještě před nástupem do nového zaměstnání se seznámit s tím, "jak se zde věci mají", jaká je firemní kultura této práce. Pokud zjistíte, že místo, kam jdete s Vámi prostě není slučitelné, asi nemá cenu se jej snažit změnit, ale má cenu hledat takové, kde to fungovat bude, i když je to asi vzhledem k okolnostem těžké.“

MONIKA: „Dobrý den chci se zeptat jak neztratit pozitivní myšlení když se mi nedaří najít práci“

PhDr. Vojtěch Bednář: „věnujte se také koníčkům, a pokud se nedaří příliš dlouho, i když se snažíte nepřetržitě, dejte si přestávku.“