Chat

člen Českého výboru Mezinárodní organizace pro předškolní vzdělávání (OMEP)

Mgr. Marek Kadlec

Záznam chatu z úterý 4. září 2012

sonax: „Jake ma uspechy za sebou vas vybor OMEP? Webovky a FB mate?“

Mgr. Marek Kadlec: „OMEP je nevládní organizace pro předškolní vzdělávání. Její web je: www.omep.cz . OMEP CZ je iniciátorem evropského projektu pro předškolní děti, seznamující děti s kulturami celé Evropy. Za ČR se projektu účastní Liberecká jazyková školka (www.english-kindergarten.eu)“

GI: „Jak je kvalitni obecne ceske vzdelavani?“

Mgr. Marek Kadlec: „To je velmi široce položená otázka. Rád bych se vyjádřil jen k jazykovému vzdělávání předškolních a mladších školních dětí, kterým se zabývá jazyková škola Wattsenglish, jejíž ředitelem jsem. Tato organizace má zkušenosti z téměř 300 MŠ a ZŠ z celé ČR. Tyto školy si jsou vědomy důležitosti výuky angličtiny. Proto jejich učitelé angličtiny zapojují do výuky rodilé mluvčí. Tito učitelé mají dobré jazykové znalosti a umí využít potenciálu dětí. Na webu www.wattsenglish.cz je mnoho příkladů ze škol, kde angličtina má výbornou úroveň.“

Lenka: „Dobrý den, jakým cizím jazykem je nejvhodnější začít? Děkuji.“

Mgr. Marek Kadlec: „Angličtina je jednoznačně nejrozšířenějším jazykem současnosti. Také má k dispozici největší množství výukových materiálů. Velmi důležitá je forma osvojování jazyka. Musí být jednoznačně přizpůsobena věku dítěte. Základní rady naleznete na vzdělávacím webu: www.wattsenglish.com .“

GI: „Existuji v CR jeste celotydenní skolky?“

Mgr. Marek Kadlec: „Podle mne je každá školka v provozu celý týden. Z regionu Ostrava mohu doporučit jazykovou školku s rodilým mluvčím www.skolkaostrava.cz nebo ze severu Čech www.english-kindergarten.eu“

Xsomon: „Není pro děti rodilý mluvčí spíše stresujícím faktorem? Ze začátku mu nerozumí ani slovo, bojím se, že by se syn spíš vystrašil než aby mu to bylo přínosem...“

Mgr. Marek Kadlec: „Velmi důležité je, aby rodilý mluvčí byl vyškolen v práci s touto věkovou kategorií. V interakci dochází k podobnému procesu jako při osvojování mateřské řeči. Děti se s rodilým mluvčím naučí komunikovat podobně jako s mluvčím mateřské řeči.“

Marta: „Dobrý den, jakým jazykem doporučujete u dětí začít? Angličtinou nebo němčinou?“

Mgr. Marek Kadlec: „Pro angličtinu je mnohem více materiálu pro výuku dětí předškolního a mladšího školního věku. Angličtina se stala jazykem komunikace největšího množství nerodilých mluvčí.“

dana: „Dobrý den, v našem kroužku angličtiny v MŠ učí p.uč. podle knížky, během roku se děti naučí základní fráze, barvy, čísla, zvířata a na tomto základu hrají hry, zpívají písničky. Učitelka není rodilý mluvčí. I toto pomáhá dětem k budoucímu vývoji, tedy děláme to dobře? Děkujeme a hezký den.“

Mgr. Marek Kadlec: „Je důležité znát konkrétní metodiku, kterou paní učitelka používá. Určitě si zjistěte, zda její metoda odpovídá věku dítěte. Konkrétní rady naleznete na serveru www.wattsenglish.com , kde jsou popsány principy výuky dětí.“

Peťula: „Dobrý den, mému synovi jsou 4 roky a je to spíše stydlín. Málo komunikuje i s českými vychovatelkami ve školce. Nebude to v případě výuky s rodilým mluvčím ještě horší? Může se i tak něco naučit? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Marek Kadlec: „Mnohdy zkušený rodilý mluvčí dokáže s dítětem navázat komunikaci a dítě tzv. rozmluvit. Důležité je, abychom na dítě netlačili. Tento tlak mnohdy vyvolává u dětí pravý opak.“

Aneta: „Dobrý den, co si myslíte o školce 1st Internarional School Ostrava? Děkuji“

Mgr. Marek Kadlec: „Bohužel tuto školku neznám. V Ostravě působí zatím jediná školka, využívající metodiku Steva Wattse, více info naleznete na: wwww.skolkaostrava.cz .“

Sylvie Doláková: „Dobrý den. Proč se na dnešních vysokých školách budoucí učitelé nedozvědí, že děti je třeba ne učit, ale jazyku vystavovat?“

Mgr. Marek Kadlec: „Bude to dlouhá cesta, než se teoretické znalosti dostanou do praxe. Je nutné mít trpělivost. Na VŠ by mělo působit mezi pedagogy více lidí s praktickou znalostí z edukační praxe.“

Radis: „Od jakého věku by se mělo začít s jazykovým vzděláváním dětí?“

Mgr. Marek Kadlec: „Pokud nemluvíme o dvoujazyčné výchově, je vhodné s druhou řečí začít v MŠ. Je to věk, kdy dítě dokáže raketově rozvíjet své jazykové dovednosti.“

RS: „Omlouvam se za otazku trochu mimo tema. Chtela bych se zeptat, zda ma smysl skladat jazykove certifikaty, popr. ktere jazyky jsou pro zamestnani nejuzitecnejsi (studuji anglictinu, nemcinu a spanelstinu). Dekuji :)“

Mgr. Marek Kadlec: „Praktická znalost jakéhokoliv jazyka nám rozšiřuje obzory a přísloví "Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem" nejlépe vystihuje celou problematiku cizích jazyků.“

Eliška: „Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, zda je možné zapsat dítě do školky s výukou angličtiny i v průběhu kurzu? Myslíte si, že se dítě snadno zapojí mezi ostatní? Děkuji Vám za odpověď. Přeji pěkný den.“

Mgr. Marek Kadlec: „Zkušený učitel dokáže zapojit každé dítě i v průběhu školního roku. Některé děti však potřebují více času. Byl jsem několikrát přítomen tomu, když Steve Watts (rodilý mluvčí, který neuměl ani slovo česky) vtáhl nové děti do již rozjetého kurzu. Existuje mnoho postupů, které mohou v těchto případech učitelé využít.“

GI: „Na co nejvíc český výbor upozorňuje - co je v ČR v oblasti předškolního vzdělávání neutěšené?“

Mgr. Marek Kadlec: „Myslím, že česká společnost si musí více uvědomit jak důležité je předškolní vzdělávání pro formování dalšího vývoje společnosti.“

GI: „Jaký význam OMEP, kolik je v něm zemí a kolik členů má český výbor?“

Mgr. Marek Kadlec: „Český OMEP má možnost srovnávat různé modely předškolního vzdělávání z celého světa s tím českým. Obohacovat tím pak naši společnost.“

PP: „Co znamená OMEP? Kolik je v tom zemí? Děkuji“

Mgr. Marek Kadlec: „OMEP je fr. zkratka Mezinárodní organizace pro předškolní vzdělávání. Vznikla po 2. světové válce v Praze. OMEP má zastoupení na všech kontinentech a v Evropě má více než 20 členských zemí.“

miši: „Dobrý den, u nás ve škole probíhá klasická angličtina s českou paní učitelkou. Rodilý mluvčí by mohl být určitě přínosem. Jak ho ale získat a jak přesvědčit školu, aby takový projekt spustila?“

Mgr. Marek Kadlec: „Můžete např. kontaktovat regionální ředitele Wattsenglish, nebo na webu www.wattsenglish.com zjistit, kde výuka s rodilými mluvčími probíhá. Je zde seznam více než 300 MŠ a ZŠ z celé ČR a SR.“

Bára: „Dobrý den, mají rodilí mluvčí Wattsenglish nějakou kvalifikaci? Nestačí jakýkoliv rodilý mluvčí? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Marek Kadlec: „Všichni rodilí mluvčí Wattsenglish absolvují akreditovaný kurz MŠMT, který je připravuje na práci s dětmi. Tito rodilí mluvčí jsou dále vedeni českými metodiky.“

Míša: „Dobrý den, angličtina je jistě pro dítě velmi důležitá... Měl byste ale nějakou radu, jak s ní začít, pokud nejsme z velkého města a profesionální jazykové školky máme daleko?“

Mgr. Marek Kadlec: „Jistě zvolte vhodné materiály. Např. audiovizuální materiály s rodilými mluvčími.“