Chat

psycholog

Jan Svoboda

Záznam chatu ze středy 22. srpna 2012

Against: „Může vést návrat do všedních dnů z dovolené k depresi a až třeba k hospitalizaci?“

Jan Svoboda: „Ano, může..jen základ pro tento konec, byl jistě dán již dříve. Situace, zátěž dovolené, spíše jen věc posílila..“

Against: „Co je největším problémem podle Vás při návratu z dovolené?“

Jan Svoboda: „Největší problém? Adaptace, tedy vejít co nejrychleji do podstatných návyků, být duševně u toho, co zrovna teď dělám. A jsou lidé, kteří s tímtomajéí problém větší a menší. Nemá větší význam se tím děsit, jen spíše se připravit, pokud ví, že s adaptací mám problémy.“

Against: „Mám takový smutek, když se vrátím z dovolené, co je to?“

Jan Svoboda: „Zpravidla , zpravidla je základem pocit zodpovědnosti za každodenní starosti a ono "myšlenkové klišé", o kterém jsem hovořil.A dá se s tím dělat velké věci, pokud chcete, vyhledejte odborníka.¨¨S úctou Jan Svobods“

DAn: „Můžu se zeptat jestli člověk může mít strach z lidí a jestli jo tak zčeho se to může vyskytnout a jestli je nějaká rada jak se tomu bránit děkuju za odpověd“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Ano, můžeme mít, získat strach i z lidí. A pokud přijde, není li to jen důsledek aktálního přetížení, je třeba pracovat na odstranění s psychologem, psychiatrem.. Tedy podstatné - pokud někdo hovoří o tom, že má obavy z lidí, nesmějte se mu, Problém může být dost vážný. JS“

EP: „Jak se Vám líbí karikatura podnikového psychologa ve film. komedii Jáchyme, hoď ho do stroje?“

Jan Svoboda: „Ano, zasmál jsem se tomu. Víte, ono do určité doby ve filmech byl psycholog vždy jen jako postavička..protože se oboru lidé báli. Vždy máme tendence zesměšňovat to, čeho se obováme, třeba policie, přitomje tolik potřebujeme.¨¨S úctou JS“

BF: „Jsou na psychiatrických klinikách nutní psychologové?“

Jan Svoboda: „Ano, často vedou terapeutické týmy. Psychiatr samozřejmě může terapeuty vést také - ale já mám dojem, podle svých zkušeností, že je jen a jen dobře, když na takových koinikách jsou obě profese. Psychologie se studuje na filosofické fakultě, ne na "medicímě". Tedy pohled psychologa by měl být mnohem širší - byť na úkor hloubky v jiné oblasti.“

BF: „Kdo by měl určitě chodit k psychologovi?“

Jan Svoboda: „Hm.. nevím. Těžká otázka..Asi ten, kdo získává dojem, že sám sobě neporadí a neuleví se mu ani když si o problému povídá s lidmi ze svého okolí. Psycholog by pak ěl být schopen posoudit, zda je problém k řešení jím, anebo patří jinam.¨ ¨ JS“

BF: „Co říkáte na vtipný výrok Dvořáka a Bohdalové - Televarieté - že dospívání bylo dříve jednoduší, že tehdy vratil otec ratolesti facku, ale dnes aby se sešel poradit s psychologem?“

Jan Svoboda: „Kéž by se alespoň šel poradit.. Dnes začíná kulminovat jev zvaný "KULT DÍTĚTE". To je problém. S úctou Jan Svobods“

BF: „Je velký zájem v ČR o studium psychologie?“

Jan Svoboda: „Ano, zájem o studium psychologie stále roste.. Když já jsem dělal přijímačky a to už je let, byl přijat každý třináctý zájemce z těch, který udělal zkoušky. Dnes to bude ještě horší..Ale zájemce by sio měl přesně definovat, co chce dělat až ukončí studium, protože "to neco" může vyžadovat úplně jiné požadavky.. A prvky (střípky a v různé kvalitě) z psychologie, jsou součástí mnoha výukových programů. JS“

BF: „Co znamená, že jste akreditovaným lektorem pro Českou i Slovenskou republiku?“

Jan Svoboda: „Znamená to, že mám akreditaci - oficiální zkoušky na lektorování v tématech pro všechny typy školství v ČR a SR s mezinárodním certifikátem ze zkoušky. JS“

BF: „Zajímá Vás souvislost psychologie s psychiatrií?“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Ano, já jsem sice "vyučený" poradenský psycholog, ne psycholog klinický, ale i tak je velmi podstatné mít kontakt s oborem psychiatrie.. JS“

Glass Inferno: „Je to na vás hodně brzo 6 hodin - odpovídat tak brzy?“

Jan Svoboda: „Ne, dobrý den,¨ není...Spíše mám trošku problém se soustředit tady ve studiu a odpovědět tak, abych neublížil.. Tak - pěkný den přeji. Jan Svoboda“

PP: „Je správné jet na dovolenou s rodinou k moři, ikdyž mi horko a sluníčko nedělá dobře, tedy ne po zdravotní strábce, ale nemám to rád. Co dělat.“

Jan Svoboda: „Zní to pokrytecky, ale ano. Má to smysl. Jen prosím předem ošetřete v jaké formě bude probíhat program. A rozhodně nejezděte do destinace, kde je opravdu velké horko jistě a NENÍ SE KAM SCHOVAT. S úctou Jan Svoboda“

MARIE: „dobrý den, vrátili jsme se ze Zakyntosu. Největší zážitek byla návštěva pravoslovného kostelíku v městečku Macherado, kde mají svou místní černou madonu Agii Mavru. Má prý léčivé schopnosti a lidé sem nosí obrázky svých orgánů, aby je Agia vyléčila. Byl to silný zážitek, energie byla opravdu silná. Nakonec jsem jako jediná z výpravy políbila ikonu (manžel mi prorokoval opar, ale nic se nestalo). Zároveň jsem četla knihu od Artura Coelha - Čarodějka z Portobelo - o principu ženské bohyně a tak se mi to s Agii MAvrou společně docela propojilo. Navíc Řekové byli opravdu úžasní a milí lidé, takže ač jsme nebyli tak moc movití klineti, jako třeba Britové, byl to pro mně silný zážitek. Přijde mi, jako bych si zaplnila nějakou předtím prázdnou přihrádku ve své duši. Ta dovolená mě naplnila, i když vyprázdnila mou peněženku:).“

Jan Svoboda: „Děkuji, děkuji s úctou za Vaše vyjádření. A co k tomu dodat - snad jediné: peníze, které jste investovala, jsou nepodstatné při srovnání onoho poznání.. Jan Svoboda“

Karolína: „Dobré ráno pane doktore, ráda bych se zeptala, jak mám oblafnout svou mysl. Snažíme se třetím rokem o dítě, zatím se nedaří. Zdravotní problém zdá se nemáme, tudíž to bude nejspíš v mé hlavě. Nemám pocit, že bych to nějak moc řešila, ale na druhou stranu si už asi nenamluvím, že nechci, když chci. Máte nějakou radu, jak na to? Děkuji i za již zodpovězené otázky, je to moc zajímavé. Přeji krásný den.“

Jan Svoboda: „Hm.. jen spekulace : možná chcete moc. Víte, početí, je dar. Stejně jako gravidita. To jsou věci, ke kterým je třeba mít úctu. Není to žádná naše zásluha. Když se Příroda rozhodne, máme smůlu. To je první věc.Další pak - když už dokážu toto přijmout - je říci si - nemám děti, dobře, no a co. Dělám pro to maximum? Ano. A tečka. Tedy chce to z vědy lékařské podklady a z lidského - pokoru, smíření. Dítě by nemělo být "věcí, kterou jde vybojovat". S úctou Jan Svoboda“

Eva: „dobré ráno, jak se díváte na alternativní terapie (kineziologie, rodinné konstelace). děkuji“

Jan Svoboda: „Obé, které uvádíte, jsou zásadně, opravdu zásadně odvislé od toho, kdo je realizuje. Mají kvalitní základ i výsledky. Jen se nesmějí dělat "na kšeft", třeba konstalace o víkendu, kdy se pak vůbec nezpracuje vše další, co otevřou v aktérech - ne jen v tom hlavním..atd. Tedy ještě jednou - podstatné je, zda "terapii" dělá člověk znalý a zodpovědný. S úctou Jan Svoboda“

Zuzana T.: „Dobrý den, chci se zeptat na usínání dětí - když spí s rodiči ( v mém případě jen se mnou,), kdy je nejvhodnější naučit je spát sami? nchat tomu volný průběh či dle kojení atp? synovi je 10 měsíců, stále ho kojím. Díky. ZT“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Záleží hodně na konkrétním dítěti..ohledně Vašeho dítěte, není o čem diskutovat, nechte jej u sebe..Jinak je docela běžné, že takto dítě spí i více než v první třídě..a to už není úplně ono. V obecnosti. Opakuji však - záleží na konkrétním dítěti. S úctou Jan Svoboda“

Noname: „Ty joudo co to blábolíš za nesmysly. Škola je zastaralý nesmyslný systém. Tvoření mantinelů je pro lidi, kteří se nemilují a Ty máš úchylku ze školou a měl by si jít k psychologovi. Už raději nic neříkej a neraď“

Jan Svoboda: „BOŽÍ... Díky moc za zprávu! A stejně Tě musím zklamat..prostě neznáme lepší systém přijímání informací než je škola..internet je málo, tam získáváš výběrově..navíc čím více koukáš do obrazovky oproti běžným dialogům s lidmi, vrstevníky, tím méně se umíš vyjadřovat co vlastně chdeš atd..Prostě - jo, beru to co píšeš jako názor, ale smůla, škola bude.. S úctou Jan Svoboda“

Lída K.: „Dobrý den. Také jsem se vrátila z dovolené, ale prožila jsem ji jiným způsobem, než paní v Řecku. Moře, ano, má své kouzlo. Byla jsem s kamarádkou. Tu volnost a svobodu, že člověk nic nemusí, vyjde si kdy chce, vrátí se kdy chce, jako odpočinek a doslova-vypnutí by si měl dopřát každý. S rodinou se to myslím nepodaří. Já se dokonale zrelaxovala. Přeji hezký den, kolegyně ze školství z Opavy.“

Jan Svoboda: „Přeji dobrý den. Ano, smekám. Jen jsou prostě lidé - a není jich málo - kteří když si "dovolí" takhle vyjet mimo rodinu, pro zodpovědnost si moc neužijí... Tak kéž se daří. Jan Svoboda“

Andrea: „Dekuji ze chodite pravidelne do CT neuveritelne mi to pomaha a nabijite me pozitivne. Jen tak dal pane doktore. Skoda, ze nemate poradnu ihned bych tam sla, ptz na me pusobite jako odbornik (stejne jich je malo) a lidsky. Dekuji.“

Jan Svoboda: „Děkuji, děkuji za vyjádření. Ano, nemám poradnu, nyní jen učím a občas někde přednáším. Ale - třeba máte "za rohem" ještě lepšího odborníka, jen prostě o něm nevíte.. S úctou Jan Svoboda“

IN: „dobré ráno,pane doktore.co s tím,když má dítě nezdravé sebevědomí a neuvědomuje si to a v životě mu to přidělává velké problémy.co my rodiče s tím?? máme 2 děti a každé je úplně jiné.můžeme mu nějak pomoci?“

Jan Svoboda: „Každé, každé dítě je jiné! To je zákonitost. A sebevědomí - nevím přesně, co pod tím temrínem vidíte. Je pravdou, že tué a jalové sebevědomí, do nioch až cpe kdejaký učitel, média..ale jak píšu, potřeboval bych přesně vědět o co jde. Protože zdravé sebevědomí, je skutečně špičková věc a je to velmi důležité. Jde o sebevědomí, které není syceno sebedůležitostí. Je tedy korigováno střízlivostí úsudku a pokorou. Tak podumejte, jak to máte Vy..já více nemohu. S úctou Jan Svoboda“

Andrea: „Prosim napiste mi jeste proc je spatne delat vsechno pro deti co v nich zacnu vytvaret......jak jste o tom trochu hovoril v zivem vstupu“

Jan Svoboda: „Dítě bez limitu, hledá limit. Bude roztěkané, nesoustředěné, neschopné čekat, bude provokovat svět a nebude o tom vědět. Dítě s dobrými limity a baz sakcí - bude zdravé.“

Iveta Moskovská: „Dobré ráno, chci Vám poděkovat, protože konečně slyším někoho veřejně říct, že je dobré, aby mělo dítě mantinely. Učím skoro 25 let a každý rok na konci prázdnin slyším ze sdělovacích prostředků na co mají ve škole děti nárok a na co mají nárok rodiče, co pro ně musí vyučující udělat, ale nikdy nezaznělo, že děti mají do školy přijít vybavené alespoň základními návyky a "vychované". Doufám, že nebudu brzy potřebovat vaši pomoc, ale do důchodu daleko - takže kdo ví. Můžu se zeptat, kde provozujete praxi ( pro strýčka příhodu). Přeji pěkný den Iveta“

Jan Svoboda: „Ano, vím..jenže proti stojí "odborné časopisy" mající v názvem ženská jména a další...Držím palce, moc! Jan Svoboda“

Tomáš: „Dobrý den, Syn (v září mu bude 6 let) trpí úzkostí z neznámého. Po konzultaci s psycholožkami jde do školy, protože přirozenou inteligenci má dítěte osmiletého (čte, píše, počítá, hraje na tři hudební nástroje). Odklad by mu neprospěl, protože příští rok by byl mezi ním a spolužáky markantní rozdíl. Manželka je se školou domluvena, že týden před zahájením s ním bude do školy docházet a s paní učitelkou bude syn připravovat třídu. Až škola začne, ze začátku bude manželka na chodbě u třídy pro případ „krize“. Přesto se do školy netěší. Dá se takto narychlo poradit, jak k této situaci přistoupit, aby člověk neudělal více škody než užitku v duši takto „postiženého“ dítěte? Děkuji za Váš názor.“

Jan Svoboda: „Nevím.. promiňte. Ten problém, bude složitější. Neumím odpovědět aniž bych se nedotazoval a na to nemáme prostor..Škoda. Jan Svoboda“

MŠ pro zarově postižené, České Budějovice: „Žádný nemáme, ale moc vás zdravíme po dovolené. Jsme krásné, svěží, odpočaté a plné super zážitků. Těšíme se na viděnou. Za všechny Marie Bízková (říďa)“

Jan Svoboda: „Jo! Zdravím do ČB a to je ono, prostě Svět je jaký je a takový jej bude třeba přijímat. A jak píše učení Huna - Svět je takový, jaký jej vidíme. A Vy, zjevně jej vidíte jako hodně vstřícný. A to je dobře, moc dobře.. S úctou Jan Svoboda“

zdenina: „pane doktore, chci Vám popřát hezký den, díky vám jsem dobře naladěna,evidentně vás má kamera ráda a vy ji... budu se těšit na další vaše přednášky v HK, nashledanou“

Jan Svoboda: „Děkuji Všem za dotazy. S úctou Jan Svoboda“