Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze

Úvěry a půjčky

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Cyklus, který vám poradí jak nenaletět, ušetřit a nechat peníze vydělávat. Připravil J. Kadeřábek

Nemáte na to, půjčete si, je to jednoduché, hlásají reklamy na každém rohu. Ale na co je dobré si půjčit a na co je lepší si našetřit? A kolik si půjčit, abychom se nedostali do problémů? A co dělat, když už problém máme a nezvládáme splácet? Další díl pořadu Suma sumárum ukáže na dvou příbězích, že i půjčka blízké osobě vás může přivést pro dobrotu na žebrotu a že se z malého dluhu může časem vylíhnout milionová zátěž. Odborníci poradí, jak se do takové situace nedostat a co dělat, když nám dluhy přerostou přes hlavu. Svůj názor na dluhy uslyšíte od psycholožky, dětí i známých osobností. A proč střídmost považoval Aristoteles za jedinou ctnost, kterou nelze přehnat, osvětlí makroekonom Tomáš Sedláček.

Slovník pojmů:

půjčka
 • smluvní vztah podle občanského zákoníku, kdy věřitel přenechává dlužníkovi věci – nejčastěji peníze. Dlužník se zavazuje vrátit po uplynutí dohodnuté doby věci stejného druhu.
úvěr
 • smluvní vztah podle obchodního zákoníku – závazek věřitele na požádání poskytnout dlužníkovi peněžní prostředky do určité výše. Na straně dlužníka je závazek prostředky do určité doby vrátit a zaplatit úroky.
  spotřebitelský úvěr – úvěr na základě a za podmínek stanovených v zákoně o spotřebitelském úvěru, výše úvěru v rozmětí 5 000 Kč–1 880 0004 Kč, povinná písemná forma.
úvěrový účet
 • účet, na kterém věřitel vede dlužníkův úvěr, eviduje platby, výši nezaplacené jistiny, poplatky atd. zajištěníy úvěru – nástroje k zajištění splacení dluhu dlužníkem (ručitelský závazek, zástavní smlouva, smluvní pokuta, atd.) úrok – cena za poskytnutí peněz věřitelem
RPSN
 • základní údaj o nákladech úvěru přepočtených na rok. Slouží jak pro koncentraci úrokové sazby a všech dalších poplatků s úvěrem spojených do období jednoho roku, ale i pro srovnání jednotlivých nabídek.

Váš příběh…

Příběhy obyčejných lidí se šťastným koncem si můžete přečíst v nové rubrice Váš příběh… Lákají nás na každém rohu, půjčky a úvěry. Ráno otevřete oči a už je vidíte, jsou stále při nás. V novinách, v televizi, v rádiu, na plakátech, na rohu vaší i naší ulice. To by člověk musel být hluchý a slepý, aby někdy nepodlehl „výhodným“ půjčkám nebo úvěrům. Příběh paní Boženky je plný lásky. Lásky k dětem, lásky k rodné vesničce, lásky k životu.

Máte nějakou půjčku či úvěr?

10 % 16 hl. mám půjčeno od rodiny/kamarádů 38 % 61 hl. mám půjčeno od banky 3 % 4 hl. mám půjčeno od nebankovní instituce 49 % 78 hl. nemám žádné půjčky a úvěry Celkem 159 hlasů

Video není k dispozici. » Videoarchiv

Živá debata s odborníky

Vždy po skončení pořadu můžete sledovat živou debatu s odborníky na dané téma v pořadu na programu ČT24.

Diskuse diváků
 • Klára Tittelbachová 21. 5. 2015 21:12

  KAMARÁDA ÚČET,KAM CHODÍ I MÁ MZDA,BYL NEČEKANĚ BLOKOVÁN.JAK TEDY VYBERU SVŮJ PLAT!? PORAĎTE PROSÍM!

  Můj dobrý kamarád mi umožnil užívat jeho bankovní účet,abych nemusela hledat solidní banku,která by…

 • 6. 2. 2014 16:48

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Magda 17. 4. 2013 21:22

  Zajímají vás všechny názory?

  Pravidla diskuze:"Zajímají nás všechny názory a komentáře – ohlasy kladné i ty negativní. Vš…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Vzdělávání
ICast:ProgrammeDetail: pro seznam casti neni definovano SIDP ani IDEC