
Když se řekne emo, většina lidí si představí teenagera s černou patkou přes oko, piercingem v puse a podmalovanýma očima, prostě móda inspirovaná populárními filmy o čarodějích a upírech. Jednoho dne ale média začnou vysílat poplašné zprávy, že emo nabádá mladé lidi k sebepoškozo…
Přidat do mého PORTu

V tomto vydání populárně vědeckého magazínu uvedeme ty nejzajímavější události z vědy a techniky, o kterých jsme vás loni v Portu informovali. Nejdříve prozkoumáme stopy dinosaura v Praze – Tróji a pak zjistíme, kolik prachu se roznese po celé zeměkouli. Ukážeme, že se vědci poko…
Přidat do mého PORTu

Humanoidní roboty, jak je známe z nespočetných sci-fi filmů, už k nám sestupují ze stříbrného plátna. Než se však stanou našimi pomocníky a společníky, musí se naučit pohybovat v lidském světě a jemně zacházet s křehkými předměty. Evropští vědci proto vyvíjejí robotické dítě iCub…
Odebrat z mého PORTu

Lze na základě atraktivity a morfologie tváře soudit i na psychologické vlastnosti? Na tuto otázku chtějí získat odpověď vědci na Fakultě humanitních studií UK v Praze. Při řešení tohoto problému sledují například vliv atraktivity a maskulinity hodnocené osoby na tyto stereotypně…
Přidat do mého PORTu

V říjnu roku 2010 vydalo nakladatelství Portál v češtině dlouho utajovanou Červenou knihu C. G. Junga, jednoho z největších psychoanalytiků a psychologů všech dob. Dílo, které psal Jung asi od čtyřicátého roku svého života, leželo prakticky až do přelomu tisíciletí v trezoru ve Š…
Přidat do mého PORTu

Každý někdy zaslechl výraz „léčba šokem“. Vychází z předpokladu, že duševní poruchy je možné příznivě ovlivnit mimořádným zatížením organizmu. Lidstvo již dávno napadlo, že toto „šokující“ poznání je možné využít v léčbě. A co takhle léčit duševní onemocnění elektrickým proudem? …
Přidat do mého PORTu

Rádi se díváte na horory, nebo se schováváte za gaučem? Ječíte radostí, když jedete na horské dráze, nebo křičíte strachem? Pavouci, hadi, nemoci, bouřky – různí lidé mají nejrůznější strachy a také se s nimi různě vyrovnávají. Ale co je to vlastně strach? A proč ho zažíváme? Mic…
Přidat do mého PORTu

Slovo hudba lze zařadit mezi slova jako duše nebo vědomí, tedy pojmy, které jsou všem velmi dobře známé, ale zároveň jsou tajemné a vědecky špatně uchopitelné. Co je hudba? Odkud se vzala? Jak souvisí s rytmem srdce? Je hudba univerzální jazyk? Co se děje v našem mozku, když ji p…
Přidat do mého PORTu

Náš svět je plný čísel. Čísla nám pomáhají počítat, měřit, řadit a dokonce i kódovat věci kolem nás. Operacím s čísly – praktickému počítání i modelování, používajícímu čísla – říkáme matematika. Je to řecké slovo, které znamená učit se, neboli studovat. A nebyl by to Michael, ab…
Přidat do mého PORTu

Hluboko uvnitř laboratoře v severní Itálii přichází k životu zvláštní stroj – iCub, tedy výzkumný robot, který se jednou bude učit stejně jako dítě. Robot používá signály přicházející z kamer a zpracovává je tak, aby ve svém okolí zachytil zajímavé věci. Robot je výsledkem multid…
Přidat do mého PORTu
první |
předchozí |
1
2
| další
| poslední
(2)