ČT nemá práva k poskytování obsahu online
Křesťanský magazín

23. listopadu 2014

Obsah dílu

Biskup Josef Martin Nathan — Oceněni biskupem — Kaple sv. Kryštofa na paprsku — Svatohubertská pouť — Atmosféra

Části dílu

01:35
Biskup Josef Martin Nathan
Biskup Josef Martin Nathan
    Biskup Nathan je velkou inspirující osobností svým vztahem k chudým a nemocným, který proměnil ve velké dílo trvalé hodnoty. Jeho život současně dokládá složité peripetie dějin první poloviny dvacátého století. Po vysvěcení na kněze v roce 1916 se stal administrátorem a v roce 1924 generálním vikářem pruské části olomoucké arcidiecéze. V prvních letech 20. století založil a vybudoval v Branicích (dnešní Polsko) pro psychicky nemocné pacienty dodnes obdivované a stále fungující Městečko Milosrdenství. Na začátku protektorátu mu byla svěřena pastorační péče o zabrané území a v roce 1943 byl jmenován světícím biskupem olomouckým. V důsledku poválečného vývoje byl však všech církevních funkcí zbaven a Branice musel opustit. Pobýval a v lednu 1947 zemřel v Opavě, kde byly také uloženy jeho ostatky. Po téměř sedmdesáti letech byly letos ostatky slavnostně přeneseny z Opavy do polských Branic, aby spočinuly v kostele městečka, které vytvořil.
    06:54
    Oceněni biskupem
    Oceněni biskupem
      Na svátek sv. Hedviky byli oceněni lidé, kteří se svou prací v uplynulém roce zasloužili o rozkvět ostravsko-opavské diecéze. Biskup František Václav Lobkowicz sloužil v kostele sv. Václava mši svatou, při které ocenil dvacet šest lidí. Ocenění se uděluje od roku 2011. Nominace kandidátů vzešly z jednotlivých děkanátů. Jedním z oceněných byl např. pan Oldřich Harok, a to za umělecký přínos a dlouholetou pastorační pomoc. Oldřich Harok je ze Šenova u Ostravy a věnuje se malbě i drobné sochařské práci. Byl pokřtěn jako evangelík a v roce 1974 se oženil s místní katoličkou. Obětavě a nezištně se zapojuje do života farnosti. K jubileu dvou set padesáti let kostela vytvořil čtyřmetrovou skulpturu Prozřetelnost Boží. Pomáhá také s výrobou pozvánek, plakátů, nástěnného kalendáře i farního časopisu, který ve svém podniku tiskne zdarma. Svou ochotou a obětavostí je cenným pomocníkem ve farnosti.
      10:41
      Kaple sv. Kryštofa na paprsku
      Kaple sv. Kryštofa na paprsku
        U chaty Paprsek v Rychlebských horách stojí dřevěná kaplička zasvěcená sv. Kryštofu. Jejím donátorem a vlastně i majitelem je pan Miloslav Míka ze Starého Města, chatař z Paprsku, který stavbu nechal zhotovit u příležitosti svých šedesátých narozenin. Kaple byla vysvěcena v září 2009. Stavbou chtěl pan Míka Bohu poděkovat za svůj život, za ženu Milenu i za práci v nádherných horách. Pro vybavení kapličky našel zvon z nedalekého zničeného kostela v zaniklé osadě Grund Messinghammer. Lavice vyhledal v jiném nepoužívaném kostele. Protože jde o oblast před válkou hustě osídlenou německým obyvatelstvem, stala se kaple také symbolem česko-německého usmíření. Často ji navštěvují vnuci těch, kteří odtud v roce 1945 odešli, a dozvídají se tak více o oblíbených místech svých prarodičů. Dnes se zde odbývají svatby i pobožnosti. Zajímavostí je, že kaplička je vyzdobena obrázky křížové cesty, které vytvořila technikou podmalby na skle významná československá horolezkyně Dina Štěrbová.
        15:25
        Svatohubertská pouť
        Svatohubertská pouť
          Na 3. listopadu připadá svátek sv. Huberta, patrona myslivců. Kolem tohoto data se na různých místech na světě konají myslivecké mše svaté s prosbami za dobrý lov, za ochranu zvířat a přírody. Podobná mše proběhla také v barokním poutním chrámu Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou, který je známý především zázračným obrazem tzv. černé byzantské Madony. Na pouť se pravidelně sjíždí velké množství příznivců myslivosti, a to nejen z naší republiky. Letos šlo již o VII. ročník Evropské myslivecké pouti. Svatohubertskou mši celebroval P. Ginter Žmuda. Nutno dodat, že i místní farář Jan Kornek je sám myslivcem a obdivovatelem a znalcem přírody.
          20:04
          Soutěž
          Soutěž
            20:56
            Atmosféra
            Atmosféra
              Loni o Vánocích na půlnoční mši se několik mladých lidí domluvilo, že v Ostravě, v multižánrovém centru současného umění Cooltour, uspořádají netradiční bohoslužbu, kde se lidé budou moci potkat se známými a zajímavými osobnostmi, s inspirující hudbou a s motivačním duchovním slovem. Slovo dalo slovo a stalo se. Při setkání si mohli dát šálek čaje či kávy, což všechno dohromady vytvořilo skvělou atmosféru. Kupodivu tehdy poprvé přišlo na čtyři sta lidí. Od té doby se mladí sešli už několikrát. Hlavní postavou všech těchto setkávání je Ježíš, který změnil a stále mění atmosféru této planety. Účastníci akce trefně nazvané Atmosféra věří, že také oni sami se mohou změnit, že mohou změnit své životy a všichni společně tak pozitivně ovlivňovat atmosféru kolem sebe.
              Přehrát celé video
              Křesťanský magazín - 30. listopadu 2014
              Stopáž27 minut
              Další díl
              30. listopadu 2014

              Přehled dílů

              596 dostupných
              Křesťanský magazín - 4. května
              Stopáž26 minut

              4. května

              Pašijová hra „Co sestalo s Ježíšem?“ ve Ždáru nad Sázavou — Velikonoční festival duchovní hudby v Brně — Kostel Nalezení svatého kříže v Litomyšli — Výstava Ludvíka Kolka

              Poslední vysílání 4. 5. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 27. dubna
              Stopáž26 minut

              27. dubna

              Ensemble Versus: Křížová cesta, Světový den vody, pravoslavný chrám v Kroměříži, Kněžská gregoriánská schola a salesiáni v Hodoňovicích

              Poslední vysílání 27. 4. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - O svobodě a naději s Mariánem Pospěchou
              Stopáž40 minut

              O svobodě a naději s Mariánem Pospěchou

              Hledání odpovědí na věčné otázky lidství je podstatou Velikonoc. K tradičnímu zamyšlení ve Strahovské knihovně si Kateřina Rózsová pozvala katolického kněze a televizního moderátora Mariána Pospěchu.

              Poslední vysílání 20. 4. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 13. dubna
              Stopáž26 minut

              13. dubna

              Dívčí olympiáda 2025 — Prostor pro lidi bez domova v Moravské Třebové — Josef Prokeš - Síla křtu v životě — Výstava Pod ochranou nebes ve Znojmě

              Poslední vysílání 18. 4. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - Křesťanský magazín - Poutní místa Svatého roku 2025
              Stopáž27 minut

              Křesťanský magazín - Poutní místa Svatého roku 2025

              Poutní místa Svatého roku 2025. Jan Vávra přibližuje jejich historii i současnost, potkává lidi, kteří jsou s nimi spjati. V druhém díle navštíví vybraná místa českobudějovické diecéze.

              Poslední vysílání 11. 4. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 30. března
              Stopáž26 minut

              30. března

              Oslavy židovského svátku Purim v Třebíči — Centrum Agáta — Síť Family Pointů — Domov Pomněnka v Novém Městě na Moravě

              Poslední vysílání 4. 4. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 23. března
              Stopáž27 minut

              23. března

              Ostatky sv. Marie Markéty Alacoque — Fotosoutěž Můj svět — Pravoslavný chrám a monastýr ve Vilémově — Hospodin v hospodě — Mezinárodní vězeňské společenství.

              Poslední vysílání 28. 3. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 16. března
              Stopáž27 minut

              16. března

              První lesní církevní mateřská škola — Památková ochrana fary v Sebranicích — Postní betlémy v Ústí nad Orlicí — Kalvárie v Jaroměřicích

              Poslední vysílání 21. 3. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 9. března
              Stopáž27 minut

              9. března

              Začátek postního období nebo svěcení nového královéhradeckého biskupa.

              Poslední vysílání 14. 3. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 2. března
              Stopáž27 minut

              2. března

              Dnes nás čeká reportáž z národního týdne manželství a z návštěvy rektora bohosloveckého semináře v Ugnadě. Dále představíme kontaktní centrum U větrníku, který provozuje jihlavská charita a navštívíme kostel svatého Michaela Archanděla ve Vítochově.

              Poslední vysílání 7. 3. 2025 na ČT2

              Křesťanský magazín na sociálních sítích

              Napište nám