18. 9. 2017
Loutkové sci-fi LAJKA přichází do kin bez jediného dne šedesát let po startu rakety Sputnik 2 s fenkou Lajkou na palubě. Příběh se zapsal do dějin kosmonautiky a byl i inspirací pro vznik divadelní hry a následně filmu. Ten se v kinech objeví 2. listopadu.
Práce na filmu „Lajka“ začaly před deseti lety. Námět vycházel z divadelní hry „Lajka, Čchin a Gagarin“, kterou režisér Aurel Klimt nastudoval s herci v té době zatopeného Divadla v Dlouhé pro Divadlo Gong. Úspěšně se pak hrála v divadle Minor a na mnoha festivalech. „Natočit z toho loutkový sci-fi film jsem plánoval od začátku a reakce diváků na divadelní představení mě v tom jen utvrdila. Příběh první psí kosmonautky Lajky byl sice inspirací, ale z větší části je děj filmu čistě výplodem mé tvůrčí fantazie,“ přiznává autor a režisér v jedné osobě Aurel Klimt (Fimfárum, Franta Nebojsa, Pád, O kouzelném zvonu a další).
„Můj příběh, respektive příběh LAJKY, se opírá o spoustu reálií a zažitých smyšlenek. Mnoho lidí zná Lajku, ale málokdo ví, že slavná Lajka byla ve chvíli startu odsouzena k poslední hodině svého života. Nic jiného než Sputnik v té době vyvinuto nebylo a družice se zpravidla nevrací. Rozhodl jsem se vše smíchat do tohoto bláznivě fantaskního příběhu plného vtipných až absurdních situací, protože jedině tak se dá s lehkostí a nadhledem o něčem takovém vyprávět.“
Loutkám propůjčili hlasy přední divadelní a filmový herci. Hlavní hrdinka Lajka promlouvá sametovým hlasem Heleny Dvořákové, v postavě vilného nezmara Quirkrka se doslova vyžívá Petr Čtvrtníček, ruského kosmonauta Jurije Levobočkina pak bohatýrsky uchopil Karel Zima a jeho americký protějšek
Neila Knokauta neméně odhodlaně ztvárnil Miroslav Táborský.
„Cílovou skupinou budou především starší děti a mládež, nicméně jsem přesvědčen, že v něm najdou zalíbení i dospělí diváci se slabostí pro fantaskní příběhy, animovaný film a sci-fi,“ dodává ještě režisér.
5. 12. 2022
Tradičně první březnovou sobotu - 4.března 2023 budou rozděleny ceny České filmové a televizní akademie.
2. 11. 2022
Z 26. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava si koprodukční filmy ČT odvezly ceny ze soutěžní sekce Česká radost, Cenu studentské poroty a Cenu publika. Všechny tyto oceněné filmy natočily režisérky.
29. 9. 2022
Mezinárodní poroty 35. ročníku Finále Plzeň ocenily Zlatým ledňáčkem hraný snímek Kdyby radši hořelo a dokument Jak jsem se stala partyzánkou. Co mezinárodní poroty zaujalo?
12. 9. 2022
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vybrala jako reprezentanta české kinematografie pro výroční ceny Academy of Motion Picture Arts and Sciences OSCAR v kategorii Nejlepší zahraniční film snímek Il Boemo. Režisér Petr Václav v něm zpracovává příběh Josefa Myslivečka, nejslavnějšího českého hudebního skladatele své doby.
12. 9. 2022
Režisérka koprodukčního filmu ČT Běžná selhání Cristina Grosan získala na festivalu v Benátkách Cenu za nejlepší režii “Autrici under 40 Valentina Pedicini”, určenou pro nejlepší filmařky do 40 let.
8. 9. 2022
Nadčasový příběh zachycující mladou generaci mladým způsobem.
18. 8. 2022
Koprodukční film České televize OBĚŤ, který natočil ve slovensko-česko-německé koprodukci režisér Michal Blaško podle scénáře Jakuba Medveckého, byl přijat na největší severoamerickou filmovou přehlídku v Torontu.
5. 8. 2022
Dva koprodukční filmy ČT byly vybrány do soutěží prestižních evropských festivalech
28. 7. 2022
Jednou z filmařských met je dostat se na festival do Cannes, Benátek či Berlína. V Benátkách letos mají světovou premiéru dva hrané filmy, které vznikly v koprodukci ČT: Oběť a Běžné selhání.
11. 7. 2022
Letošní 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proběhl od 1. července do 9. července 2022 jako nespecializovaný festival se dvěma soutěžními sekcemi.
V průběhu festivalu se uskutečnilo 453 filmových představení, bylo uvedeno celkem 170 filmů, z toho 108 celovečerních hraných, 24 celovečerních dokumentárních a 38 krátkých filmů. Z filmů uvedených na 56. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 35 světovou, 6 mezinárodní a 4 evropskou premiéru. 158 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 86 projekcí pro novináře a filmové profesionály.
Českou televizi zastupovalo v hlavním programu 10 koprodukcí, 2 dokumenty měly premiéru v rámci speciálních projekcí ČT a jeden zaujal porotu posuzující snímky ve fázi vývoje v rámci Works in Progress.