Chat

host

Monika Ballyová

Babyrady – první krůčky

Záznam chatu z úterý 4. května 2021

Petra Nováková: „Dobrý den, syn 10,5mesice začíná pomalu chodit kolem nábytku. Měla bych několik dotazů. Mám jistit nebo nechat padat? :-) Mám dávat porad protiskluzové ponožky nebo si má zvykat na normální? Zpočátku jsem myslela, že doma bude bez boticek, a venku jen capáčky/attipasky. Jaký je váš názor na první pobouvani? Kdy jít do pevných boticek? Děkuji a přeji pěkný den!“

Monika Ballyová: „Dobrý den, vhodné je nechat děti, aby nové motorické dovednosti zkoušely samy bez větší dopomoci. Je vhodné děti pouze jistit a dávat jim jen malou pomoc, pokud by měly tendenci padat. Je důležité se učit i padat. Protiskluzové ponožky dáváme jen pokud by děti padaly kvůli klouzavé podlaze. U ponožek celkově je třeba si hlídat správnou velikost, aby nebylo chodidlo moc stažené těsnou ponožkou. Botičky je vhodné dávat, až když dítě samo jistě chodí v prostoru, je schopné zastavit, změnit směr...teprve potom je na místě o botičkách uvažovat. Botička by neměla nožičku utlačovat a nijak ji pohybově omezovat.“

ANTI: „Co je u prvních krůčků dítěte to nejdůležitější?“

Monika Ballyová: „Dobrý den, je důležité dát dítěti prostor a čas, aby mohl tento motorický vzor trénovat. Každý z nás má své vlastní tempo a to platí i u dětí. Nechte mu proto dítěti čas, aby vše pečlivě natrénoval. Nikam nespěchejme a ne vždy chtějme vše podle předepsaných tabulek.“

Anna: „Co nejčastěji radíte ohledně prvních krůčků dítěte?“

Monika Ballyová: „Dobrý den, nejčastěji ve své ordinaci rodičům radím nespěchat a vytvářet vhodné prostředí pro trénink chůze.“

Nikol: „Dobrý den, roční dítě se nám začalo stavět u nábytku, ještě není moc stabilita, trošku se občas jakoby třese a začne se vztekat, neví, jak dolů, a pouští se. Jak to prosím řešit, ať si na to přijde sama? Nebo ukázat, ale jak? Moc děkuji“

Monika Ballyová: „Dobrý den, zprvu se může stát, že nemá dítěe dostatečně silné a zdatné svaly a nevydrží stát moc dlouho. Je tedy důležité, aby se dítě umělo ze stoje vrátit samostatně a kontrolovaně zpátky na zem. Pokud se dítěti nedaří najít způsob, jak se zpět dostat dolů je někdy řeba mu to, jak říkáte, ukázat. Je třeba, by umělo dítě udělat hluboký dřep a dosednout na zem nebo si kleknout na jedno koleno a pomalu sesednout dolů. Pokud se to nedaří ani pár týdnů po první vertikalizaci u nábytku, tak vyhledejte fyzioterapeuta. Ten Vám poradí, jak dítě naučit se umět posadit na zem.“

Veronika: „Co říkáte na obouvání barefoot?“

Monika Ballyová: „Barefootové obouvání splňuje základní parametry botiček, které nijak neškodí vyvijející se nožičce. Je to tedy vhodný styl, kde hledat první botičky.“

ivana: „dobrý den, je správné vodit dítě " tahat" za ručičky aby chodilo ... M“

Monika Ballyová: „Není. Je třeba nechat dítě, aby se samo naučilo vstávat, chodit, sedt si zpět na zem. Nijak motorický výoj dítěte nerychlujme.“

hana: „kdy obvykle začínají děti chodit ?“

Monika Ballyová: „V 8.-9. měsíci přichází první nákrok a klek u opory (nábytku/rodičů). Kolem 10.-11. měsíce se dítěte začíná stavět u nábytku. Do prostoru se pak děti nejčastěji vydávají kolem 12.měsíce. Každé dítě má vlastní tempo psychomotorického vývoje, takže jsou tyto milníky jen orientační.“

Lucie Potěšilová: „Dobrý večer. Dcera 9m se plazí jako raněný voják přitahuje se rukama a nožky za sebbou táhne. Snaží se o šikmý sed ale na 4 jde velmi sporadicky. Dávám na zem polštáře tak ty preleze nohu taky ale spíše se zapre rukama o Moji nohu a nožkama se tak nějak odpichne spíše překážku preplazi... Ale poslední týden se začala přitahovat o překážky tzn o gauč, houpatko... Doplazi se k tomu a rukama se přitáhne... Ne vždy se jí to podaří a zkonci s brekem zlomená do obraceneho C.. Někdy se jí to. Podaří a ty nožky pod sebe dá a dostane se do kleku... Mám ji nechat tak nebo jí v tom bránit... Má určitě slabé břicho snažím se s ní cvičit na balonu, pomáhat ji trošku na ty kolena ale toto co dělá mi. Přijde fakt hodně nezdravé na záda....“

Monika Ballyová: „Jak popisujete motorický projev dcery, tak to opravdu vypadá na slabší bříško a nedotatečně zastabilizované kyčle. Je to ovšem jen předpoklad na základě slovního popisu. Vhodnější by bylo, aby dceru zkontroloval fyzioterapeut a poradil Vám jak motorický vývoj podpořit, aby dcera více lezla po čtyřech a nedostaávala do slepé uličky, kdy je zoufalá.“

Jana: „Dobrý den, syn (16 měsíců bio, 14,5 měsíců korigo) začal doma chodit, je to cca měsíc. Někdo říká, že je třeba koupit první botičky po cca 2 měsíců. Je to tak nebo můžeme už botičky na ven koupit teď? Děkuji“

Monika Ballyová: „První botičky je vhodné opravdu dětem dávat až po cca 2 měsících, kdy začne chodit. Mělo by to být v okamžiku, kdy dítě je schopné samostatné chůze, zastavit, změnit směr nebo se otočit. Do té doby je nejlepší variantou nechat nožičku zcela svobodně, aby se mohla vyvíjet bez omezení. Na ven je možné dětem vybrat také capáčky nebo návléky, aby nožička naprochladla nebo se neušpinila.“

Jovana: „Doporučujete boty barefoot pro malé děti - batolata, později ?“

Monika Ballyová: „Nožičky máme začít obouvat až když je dítě schopné samostatné chůze. Tedy až kolem 14.měsíce a později. Čím později tím lépe :-)“

Babička Jana: „Dobrý den, když dítě začíná chodit už v 10 měsících, není to brzy? Máme je podporovat, nebo spíše "brzdit"?“

Monika Ballyová: „Dobrý den, výrazněji bych chůzi nepodporovat a dítě k ní nemotivovala. Co nejvíce aktivit nabízet dítěti na zemi, aby všechno zajímavě mělo na zemi a nebylo třeba se dostávat výše do vertikály. Dávejte i motorický vzor svému dítěti-lezte společně po kolenou po zemi, válejte se spolu po podlaze...“

Marta: „Dobrý den, vnučka (16 měsíců) nechodí. Leze tryskovou rychlostí po kolenou. U stolečku si stoupne, když potřebuje na něco dosáhnout, udělá i pár krůčků, ale vždycky se jistí aspoň špičičkou prstíku. Má ještě čas, nebo to máme nějak řešit? Děkuji za odpověď.“

Monika Ballyová: „Pokud motorický vzor lezení (tedy způsob jak leze) je dobrý, tak takový dlouhý čas strávený na čtyřech není vůbec na škodu. Už pomalu přichází čas, kdy by vnučka měla více zkoušet právě pohyb ve vertikále. Nejlepší bude vyhledat fyzioterapeuta, aby motorické dovednosti vnučky zhodnotil a případně poradil, jak u vnučky chůzi trénovat.“

Soňa: „Dobrý den, dcerka (10 m) od 6 měsíce leze a snaží se obcházet nábytek, vydrží sama stát pár vteřin... Zajímalo by mě, zda je možné ji nějak podpořit v jistotě pro chůzi? Bohužel již má za sebou pár pádů, když se nedržela, a tak se jen bojím, aby se tím její vývoj v chůzi neopozdil právě z důvodu sttachu z pádů?“

Monika Ballyová: „Dobrý den, naučit se padat k motorickému vývoji patří. Pokud jsou pády nekoordinované a nebezpečné, tak je vhodné hledat způsoby, jak dítěti ukázat vhodnější a bezpečnější zpsůob, jak se dostat na zem. V tom Vám nejlépe pomůže fyzioterapeut, který najde neideálnější způsob na míru dcerky. Jistotu ve vertikále dítěte může získat i v nižších patrech. To zanamená vkleče na kolínkách. Motivaci dcerce dávajte na nižší nábytek, aby jí stačil klek na kolínkách. Nemotivujte ji výše. Na to má v 10.měsíci ještě čas.“

Soňa: „Dobrý den, mohu se zeptat, jakou radite obuv pro první krůčky? Jsou vhodné barefoot botky? Attipasy prý až pro již zdatné chodce.. Mohu poprosit o Váš odborný názor? A prosím, kdy dát dítěti první botičky? Četla jsem poučku až po 2 měsících samostatného chození? A do té doby dávat dítěti jen ponožky, capáčky? Doma bos nebo ponožky, ale jak prosím venku, při vytažení z kočárku? Děkuji za Vaši odpověď ☺️ přeji hezký den“

Monika Ballyová: „Dobrý den, ani botičky ybírejte až po cca 2.měsících samostatné chůze. čím později je dítěti obujete, tím pro chodidlo i celkově pohybový aparát lépe. Venku vybírejte variantu, které chodidlo ochrání před zraněním a ušpiněním, ale unožní nožičce bez omezení fungovat. Stačí capáčky nebo například softshelové návleky v chladnějším počasí. Raději než vybírat botičky, tak vybírejte vhodné místo, kde dítěte z kočárku vypustíte.“

Eva Konůpková: „Dobrý den, náš syn začal chodit neobvykle brzy v 9.měsíci. zezačátku jsme chůzi po špičkách nevěnovali pozornost a usuzovali jsme to nestabilitě. Nyní je mu 25 měsíců a stále chodí po špičkách. Dětský dr tvrdí, že je to normální ( syn je schopný ďřepnout s patami na zemi). Je třeba to již v tomto věku více řešit s odborníkem? Připadně existuje nějaký trik, jak toto zlepšit? A také by mě zajímalo, jestli se v tomto případě doporučuje nějaká speciální obuv?“

Monika Ballyová: „Dobrý den, takový stav by jistě vyžadoval vyšetření u fyzioterapeuta. Fyzioterapeut je odborník na motorický projev a pohybový aparát. Zhodnotí odkud by mohla chůze po špičkách pocházet a nalézt vhodný způsb jak s tím pracovat. Možná to bude slabší břišní stěna, volné kyčle s nedostatečnou svalovou stabilizací nebo třeba nedosattečně aktivní chodidlo. Žádnou cílenou radu Vám takto na dálku dát nemohu. Vyhledejte fyzioterapeuta.“

Ludmila R.: „Dobrý den, co říkate botičkám pro malé dítko po sourozenci, jsou to kvalitní kožené botky z kamenných obchodů...nevyšmajdane :) vím, že jsou odpůrci onošených bot...opravdu je to tak špatně? Děkujeme“

Monika Ballyová: „Dobrý den, je třeba zhodnotit, zda botička je vhodná i pro druhé dítko. Každá nožička má totiž strukturálně jiné poměry (široké chodidlo, vysoký nárt apod.). Pokud mají děti typově podobné nožičky a botičky opravdu nejsou sešmajdané, tak je možné botičky dědit. Ale nezapomeňte dobře vyhodnotit, zda opravdu botička nožičce neuškodí. Je možné se podarit s fyzioterapeuty, pokud váháte.“

Zuzana: „Dobrý den.Chci se zeptat na boty a papučky.Doktoři většinou doporučují obuv s pevnou patou a rovnou podrážkou a to už od prvních krůčků a vy jste mluvila o měkkých botech.Komu teď věřit? A co boty označené žirafou( zdravotně nezávadná obuv)?Moc děkuji za odpověď“

Monika Ballyová: „Bohužel, jak ve spoustě jiných oborů i ve zdravotnictví existuje více názorů. Každý zdravotník na danou problematiku pohlíží ze své specializace. Neříkám, že je to správně, ale stává se to. Proto se můžete potkat s různýmu i protichůdnými názory. Já vycházím ze svých znalostí motorické ontogeneze lidského organismu a funkčního pohledu na pohybový aparát. Jako fyzioterapeut hodnotím motorický projev dítěte v dynamice, nechávám v rodinaci dostatek času aby se dítě mohlo projevit. Opravdu to jaké má dítě oblečení, plenk a botičky je velice zásadní v tom jak se motoricky projevuje. Můj názor na domácí obuv je, že není třeba. Pokud to vyžadují okolnosti (nařízení školky apod.), tak volím botičku, která chodidlo nijak omezí a nechá dostatečný prostor pro volný pohyb ve všech směrech.“

Zdeňka: „Dobrý den, syn bude mít 2 roky a levý kotník se mu lehce stáčí dovnitř nohy. Dle pediatra valgosita nožek. Také je možné, že zdědil po otci kloubní hypermobilitu. Na ortopedické vyšetření čekáme. Doporučila by jste ortopedickou obuv, případně ortop. vložky do bot nebo raději bosou chůzi. I když běhá naboso i na dražbách a tvrdých površích. Případně nějaké cvičení? Děkuji“

Monika Ballyová: „Pokud u syna pozorujete toto postavení v kotníčících a s přihlédnutím k dědičným predispozicím, tak bych se přikláněla zejména ke zpevnění nožiček posílením svalů. Je určitě vhodné i cílené vyšetření ortopedem a následně i vyšetření u fyzioterapeuta. Fyzioterapeut Vám poradí ohledně výběru obuvi a vhodných pohybových aktivit nebo cíleního cvičení.“

Lenka Dědková: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat od kdy se začíná řešit, že dítě ještě nechodí?? Dcera má 14 měsíců, zatím zkouší pomalu obcházet nábytek ale to jen tak dva kroky a když stojí, tak převážně na špičkách. Má tedy ještě čas nebo by aspoň už ten nábytek měla obcházet bez problémů??“

Monika Ballyová: „Ještě bych nechal dceři čas. Ale uvažovala bch o vyšetření fyzioterapeutem. zhodnotí, zda se vertikále kolem nábytku pohybuje dcera kvalitně a jen se jí zatím do prostoru nechce nebo zda se do prostoru nedává kvůli stavu pohybového aparátu.´Vhodnější by asi bylo vytvořit dceři podmínky, aby se do vertikály dostával, ale ne tak vysoko. To znamená do kleku na kolínka a nechat si hrát v této pozici. Aby ziskala jistotut a stabilitu až se následně postaví.“

Lenka: „Dobrý den, máme 20 měsíčního syna a při chůzi stáčí špičky dovnitř. Byli jsme na ortopedii, kde mu neudělali žádné vyšetření, jen nám předepsali ortopedické vložky. Vůbec mu to ale nepomáhá. Dokážete poradit, co s tím? Děkuji.“

Monika Ballyová: „V takovém případě doporučuji vyhledat komplexní vyšetření u fyzioterapeuta. Fyzioteraput je v medicíně odborník na pohyb a jeho kvality. Dá se předpokládat, že vtáčení špiček nebude jediný motorický projev u syna. Možná u něj bude slabší bříško nebo hypermobilní kyčle. Nejvhodnější bude dobře volena pohybová aktivita a podmínky pro pohyb v domácím prostředí, tak aby tělo dostalo dostatek stimulů pro správné posílení a srovnání.“

Marie: „Dobrý den, dcerka 15 měsíců, téměř 3 měsíce obchází nábytek. Je na škodu, když při chůzi tlačí s něco před sebou? Kočárek, židličku, cokoli co jí přijde do cesty a pohybuje se.. A je na škodu jízda na odrazedle, pokud ještě sama nechodí? Děkuji“

Monika Ballyová: „Pokud dcera chodí kolem nábytku a do prostoru se pouští pouze s oporou o nábytek nebo hračky, tak je to projev nestability a nejistoty. Není ještě připravená na chůzi v prostoru. Doporučila bych kočárek a další hračky, které používá pro chůzi, uklidit a vyndt až bude jistěji chodit. Židle samozřejmě nelze klidit, ale v takovém případě dcerku jen pokaždé zastavte a nepodporujte v takové činnosti. I odrážedlo je vhodnější umožnit až při samostatné chůzi v prostoru.“

Marcela Horáčková: „Dobrý den,dcera 2 a půl roku dost často chodí po špičkách,na upozornění začne chodit zase normálně.Pred druhým rokem jsme byli na ortopedii a šlachy jsou prý v pořádku.Chci se zeptat,zda poradíte,co dál ,jak řešit,co může být příčina?Děkuji mockrát,přeju hezký den“

Monika Ballyová: „Příčinou by mohla být nedostatečná stabilita a nejistota v prostoru. Vhodné by mohlo být vytvořit podmínky pro trénink stability a motorických dovedností. Nabízeli by se stimulační a balanční podložky, chůze po špičkách/patách/čáře, různé poskoky a přeskoky apod. vhodnější a cílenější radu Vám poskytne fyzioterpauet, který dcerku zhodnotí po motorické stránce a najde možnou příčinu takové chůze.“

Dana: „Dobrý den, syn 2 roky občas když doma běží tak běží po špičkách, je to v pořádku? Jinak chodí po celých nohách, ale občas po špičkách. Ve 13 měsících začal chodit, chodíme každý den (do kočárku ho nedávám). Děkuji za odpověď“

Monika Ballyová: „Dobrý den, v 2 letech může být běh po špičkách projevem nedostatečné zralosti pohybového aparátu pro takovou aktivitu. Ještě má čas, aby techniku běhu vyladil. Zvážila bych, zda špičky nevolí ve chvíli, když už je unavený (venku bez kočárku by mohlo být pro tak malé dítěte po čase náročné) nebo je v situaci, kdy má určitou nejistotu (doma je hodně nábytku, koberec, rozsypané lego...).“

Lenka: „Dobrý den, co prosím říkáte na botičky typu attipas jako první botičky na ven? Děkuji“

Monika Ballyová: „Dobrý den, takové botičky mohou být vhodné. Věnujte ale dostatek pozornosti výběru správné velikosti nebo vhodnosti pro Vaše dítě (nízký nárt a uzká patička- z takové nožičky by nejvhodně vybraná botička padat).“

Romika: „Dobrý den , manžel když byl batole , chodil po kolenou ... ale s nohami v tureckém sedu ... Setkala jste se s tím někdy ? V tureckém sedu sedává rád do dnes :-)“

Monika Ballyová: „Dobrý den, s různými způsoby lokomoce se u dětí setkávám. Vždy daný způsob odpovídá stavu pohybového aparátu jedince. U manžela by to mohly být hypermobilní kyčle a jejich nedostatečná svalová stabilizace.“

Monika: „Dobrý den, syn má aktuálně 14 měsíců. Velice brzy se naučil pást koníčky, přetáčet, plazit, lézt po čtyřech, stavět se a obcházet nábytek. Už cca půl roku obchází nábytek, ale stále nechce chodit. Ani samostatně stát v prostoru. Myslíte si, že je potřeba to řešit? Případně jak? Už jsem docela nervózní. Děkuji a hezký den“

Monika Ballyová: „Dobrý den, z počátku urychleným motorickým vývojem může syn nyní narazit na dostatečnou svalovou aktivaci a sílu svalů. Ještě bych mu dala čas, aby si ve vertikále zvykl a potrénoval. Pokud jste velice nejistá, bude vhodné vyhledat radu v ordinaci fyzioterapeuta raději než takto na dálku, kdy syna nevidím“

Jana Š.: „Dobry den, dcerka 17mesicu stale nechodi. Kolem stolu, kočárku atd ano ale krok bez opory ne. Bud leze nebo se vzprimene sune po kolinkach. Je to normalni? Obavam se abych neco nezanedbala. Moc dukuji za odpověď“

Monika Ballyová: „Dobrý den, v takovém věku bych zvážila se ohledně motorického vývoje dcery poradit s fyzioterapeutem. Zhodnotí jak dcera stojí a chodí kolem opory a pokusí se najít vhodnou motivaci, jak dceři nabídnout pohyb mimo oporu.“

Gabriela: „Dobrý den, moje dcera 6.mesicu má kyčelní dysplazii, do 5.m měla sádrovou spiku a do 7.m musí nosit třmínky, čili je 4 měsíce téměř pouze na zádech, jaké zpoždění chůze mohu očekávat? Umí se pouze přetočit že zad na bříško. Jakou terapii po odložení třmínku byste doporučila(bobath, Vojta)? Dr. říká že prý děti nemají dle studií opožděnou chůzi a to i bez fyzioterapie. Děkuji za odpověď.“

Monika Ballyová: „Dobrý den, taková situace je velice individuální. Kromě názoru ortopeda bych vyhledala i názor fyzioterapeuta. Vojtova metoda by mohla motoricky dcerku podpořit, ale bude již starší a větší a Vojtova metoda by byla pro Vás náročná. Bobathova metoda by byla vhodnější. Poraďte se s fyzioterapeutem“