Chat

host

MUDr. Veronika Frisová

Baby rady - gynekologické problémy při kojení

Záznam chatu z úterý 15. října 2019

ANTI: „Kolik existuje gynekologických problémů při kojení?“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, neexistují téměř specifické problémy po nekomplikovaném porodu. může být nepravidelná menstruace, ale to při kojení není zdravotní problém, je to přirozené. Může být bolestivější pohl. styk - pak je třeba vyšetření u gynekologa a případná opatření dle výsledku, stejně jako mohou být povisl poševní stěny a unikat moč, pak je teřba cvičit pánevní dno a přerušování močení“

SK: „Vyskytuje se často najednou víc gynekologickým problémů při kojení?“

MUDr. Veronika Frisová: „dobrý den, nevyskytuje, pokud za ně není považována nepravidelná menstruace, ta ale není zdravotním problémem, je to normální“

SK: „Nejzávažnější gynekologický problém při kojení je který?“

MUDr. Veronika Frisová: „nejzávažnějším zdravotním problémem může být při kontrole po šestinedělí neúplné vyloučení placenty se zadrženm její části a zánětem dělohy a jejího okolí, je však vzácný“

Zdena Polakova: „Dobrý den minulý měsíc jsem byla na operaci křečových žil pod plnou narkozou a kapačky proti bolesti,předepsal mi na doma Aulin proti bolesti ktery jsem brala jen krátce . Ale nevěděla jsem ze jsem v očekávání doktor mi řekl ze jsem ve třetím měsíci, může to mít vliv na plod a můžu mít problémy s kojením děkuji.“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, pkud jste užívala aulin na samém počátku a nedošlo ke krvácení, těhotenství dále pokračuje, nejspíše bude miminko v pořádku. Jen je třeba pščlivě zkontrolovat jeho vývoj ve 12-14 týdnu těhotenství. ROzhodně to nebude mít vliv na kojení po porodu tohoto miminka“

Soňa: „Dobrý den, je mi 33 let amám syna 14 měsíců - kojený. Ještě jsem nedostala menstruaci a uvažujeme o druhém dítěti. První se nám nedařilo a povedlo se po 3 letech, tak nechceme dlouho otálet. Můžu otěhotnět nebo musím ukončit kojení aby se menstruace dostavila? Děkuji“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, mnoho žen otěhotní i při kojení. Doporučuji Vám navštíit gynekologa, který může ultrazvukem odsledovat, zda u Vás probíhá normální cyklus na vaječnících - zda ovulujete, a navíc, jak vysoká je děložní sliznice. Pak dle výsledku se domluvit na dalším postupu. I když nemáte měsíčky, můžete otěhotnět, pokud je dle ultrazvuku vše v pořádku. Jinakblokace cyklu kojením záleží na frekvenci a imtenzitě kojení“

Ladka: „Dobrý den, paní doktorko, prosím o radu. Syn 9 měsíců je od začátku napůl na umělé výživě, zbytek jsme mu odsávala. Vzhledem k čaové náročnosti už nbyníá odsávám jen 1 x denně, cca 150 ml., i tak trvá to i přes hodinu.Není tak dlouhodobé odsávání elektrickou odsávačkou nakonec nebezpečné pro prsa? A co frekvence jen jednou denně? Navíc asi skončím kvůli potřebě změnit léky, ze Sertralinu se asi budu muset vrátit na Cipralex. Nebo i s ním byste doporučila stále trochu odsávat? Stále mi trvá sice mírnější, ale stálá deprese a už bych si chtěla syna i víc užívat. Děkuji moc. Lada“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, pokud odsáváte mléko, nepoškodí to prsa, spíše by vadilo, kdyby mléko v prsu dlouho zůstávalo - mohlo by to způsobit zánět. POkud frekvence 1 x denně stačí a nemáte prsa příliš nalitá, není to třeba měnit. Potřebujete-li užívat léky na depresy, ketré se přenáší mateřským mlékem, stojí za zvážení, zda po půl roce prostě kojení neukončit a nepřejít na umělou stravu.. Miminko potřebuje hlavně maminku, která je psychicky v pohodě..“

Vendula: „Dobrý den paní doktorko, kdy se doporučuje po akutním císařském řezu znovu otěhotnět? Slyšela jsem dva názory - stačí rok od porodu a druhý alespoň 3 roky po porodu. Děkuji za názor.“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, záleží na hojení jizvy - zda se hojila dobře dle kontroly u gynekologa. POkud ano stačí odstup 12-18měsíců. minimálně rok“

Iveta: „Dobrý den, Kojím ročního syna a od 10 měsíce mi chodí menstruace. Ta přichází co 2 měsíce. Jde cyklus nějak upravit do normálu? Děkuji Iveta“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, cyklus lze obecně upravovat pouze pomocí hormnální léčby. Zálaží na příčině -zda je ovulace, jak vysoká je děložmí sliznice, apod. KOjení může vést k tomu, že občas vypadne menstruace, ale neznamená to zdravotní problém. Při kojení lze v případě ovulace, která proběhne, a jen nedostatečně funguje žluté tělísko podat 17-24. den cyklu hormon -gestagen- který lze zavádět do pochvy či polykat a nevadí miminku. JInak je ejdinou možností zástava kojení a intentizvnější hormonální léčba - pokud se pravidelný cyklus sám nedostaví. OPravdu to ale při kojení není problém, když je menses nepravidelný. A řešit to musíte, až když n/budete plánovt další miminko“

Eva Karlín: „Paní doktorko, jsem rok po porodu a ještě kojím. Připravuji si ale na další miminko (ze zdrav. dův) a chtěla bych k vám, do Profemy. Je možné k vám chodit nejdřív na gynekologii a pak zůstat i během těhotenství?“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, ano, jistě, je to možné :-)“

Helena: „Dobrý den, mám dvouměsíčního chlapečka a kojím s dokrmem. Vždy v noci mě strašně pálí a štípe v levém prsu, někdy mě ta bolest probudí i ze spánku, je to na straně od hrudníku. Nevíte, co by to mohlo být a jak s tím skoncovat? Můj gynekolog mi řekl, že to je od toho, jak se mi tvoří mléko, ale ta bolest je hrozná. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, moc nerozumím, kde Vás pálí- kůže povrchu prsu? Je prso zarudlé? Můžete si zavolat ev. na kontrolu a rady laktační specialistku - řeší to porodní asistentky speciálně vyškolené na techniky kojení a řešení problémů s ním a prsy během něj. TZv laktační specialistka či liga..“

Helena: „Prso není zarudlé, doktor i zánět vyloučil, pálí mě to vevnitř, v prsu. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, pak dochází ke dráždění nejakého nervu, s tím se těžo něco udělá.. můžete zkusit prso čas od času lehce promasírovat a zahýbat s ním, změnit polohu při spaní....bohužel více se s tím dělat nedá..“

Zdena Polakova: „Dobrý den paní doktorko chtěla jsem se ještě zeptat na očkování proti chřipce v těhotenství, může to mít vliv na plod, a doporučila by jste mi to očkování . A velice moc děkuji za odpověď na můj předešlý dotaz, bála jsem se že jsem mohla malému ublížit.“

MUDr. Veronika Frisová: „Očkování proti chřipce bych já, pokud bych byla těhotná, v daný rok vynechala. Není to úplně neriziková vakcína“

Adéla: „Dobrý den paní doktorko, čekám první dítě a vím, jak je kojení důležité, už od puberty mám ale hrůzu z budoucího kojení, protože mám velmi citlivé bradavky. Nevím, jak to popsat, sama se jich nemůžu dotknout, je to pro mě tak nepřijatelné, jako pro někoho sáhnout si do oka. Na zahraničních webech jsem našla, že by to mohlo souviset s atopickým ekzémem a jeho kortikoidní léčbou, v pubertě jsem právě tímto prošla. Dává mi to naději, že to není psychický problém, ale že to má nějaké řešení a budu schopná normálně kojit... Můžete mi poradit, co si s tím počít? :-) Děkuji!“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, veřte mi, že když otěhotníte a zvláště porodíte miminko, změní se Vaše vnímání. Mateřský cit, který ve Vás vznikne, změní situaci. A pokud i ten enzmění situaci, svět se nezboří, pokud nebudete miminko kojit, jsou maminky, u kterých to nejde, a mají děti“

Klára Medanová: „Dobrý den, můj dotaz se týká spíše otěhotnění. Mám Leidenskou mutaci a sníženou funkci štítné žlázy. Potraty zatím žádné, ale mám obavy, zda moje tělo těhotenství zvládne.“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, je více takových žen, které jsou těhotné :-) MUsíte jen být kontrolována pravidelně na hematologii, kde Vám případně nasadí Clexane či jiný lék - bude-li třeba. A měla by se také víckrát zkontrolovat funkce štítné žlázy a správně Euthyroxem či letroxem upravit její dostatek jejích hormonů v těle.“

Iveta: „Dobrý den, před měsícem jsem porodila dcerku císařským řezem. Jizva se mi pěkně hojí, ale kolem jizvy se mi vytvořila tvrdá místa, dá se říct taková tvrdá vboule. Jedná se o přirozený jev, nebo bych si měla dělat starosti? Děkuji a přeji pěkný den.“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, ta msta nejsou zarudlá? jen to cítíte, když tma lehce zatlačíte? myslíte jizvu na kůži a v podkoží je boule, že? Masírujte ji , namažte ji sádlem či nějakým olejíčkem a lehce na ní tlačte a vmasírujte sádlo. POkud se to nezlepší, navštivte lékaře. To i v případě, je-li kůže zarudlá“

Zuzka: „Dobrý den, Chtěla bych se zeptat. Synovi budou v prosinci 2.roky, mám zavedené hormonální nitroděložní tělísko( Levosert), který mám na tři roky, dala jsem si ho z důvodu, že jsem měla silné až bolestivé měsíčky. Teď v červnu to byl rok co mám tělísko. Když bych se rozhodla tělísko vyndat z důvodu, že bych chtěla druhé dítě, za jak dlouho bych dostala menses a jestli by těhotenství šlo a nebyl by s tím problém, přeci jen to jsou hormony? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, problém to určitěnení a nebude. NPo vyndání tělíska byste do 3 měsíců měla dostat pravidelné měsíčky. Pokud se nedostaví, je vhodná návštěva gynekologa s vyšetřením Určitě většinou problémy otěhotnět po vyndání levosertu či Mireny nejsou :-) Držím pěsti“

Lenka Bílková: „Dobrý den paní doktorko, mám devíti měsíčního syna a stále kojím a myslím, že se mi začínají drolit dolní zuby. Je něco, co mohu udělat aby se mi zuby nedrolily? Děkuji.“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, jsou vhodné vápník a hořčík + návšteva zubaře.“

Anonym: „Dobrý den, při prvním porodu jsem prodělala CMP a byla mi zjištěna leidenská mutace. Mohu s touto anamnézou znovu otěhotnět ? Nebo je druhé těhotenství riskantní ? Děkuji“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, otěhotnět zřemě můžete- vhodná je ale předtím kontrola na hematologii a domluva o ředění krve a kontrolách. Budou Vás muset monitorovat a zřejmě si budete muset píchat Clexane či farxiparine“

Kamila: „Dobrý den pani doktorko, byla jsem na vysetreni ve 25tt a pan doktor mi rekl, ze mam nize polozenou placentu, ale pak se opravil, ze vlastne ne. Jake by pripadne byly pro me komplikace nebo omezeni, kdyby tomu tak bylo a co to zpusobilo? dekuji za odpověď, hezky den“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, nyní ne, ale měla by se překontrolovat při ultrazvukovém vyšetření okolo 30. týdne těhotenství- to je běžná kontrola u všech maminek- 30-32. týden. Určít pak před porodem, příliš nízké uložení placenty může způsobit krvácení při porodu“

Alena: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s přirozeným porodem u malých rodiček. Měřím 153 cm a spousta názoru, které jsem dohledala, se liší. Opravdu někteří lékaři přistupují díky výšce rodičky k císařskému řezu?“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, není rozhodující výška maminky, ale velikost její pánve a velikost miminka. Velikost pánve si může gynekolog vyšetřit a miminko ze změří, resp. zváží - pomocí ultrazvuku - vypočítá se jeho hmotnost dle velikosti částí jeho těla. vedení porodu - spontánní versus císařský řez- se pak určí dle paramatru veikost pánve versus velikost miminka“

Hana: „Dobrý den, paní doktorko, mám víc jak roční dítě, přestala jsem kojit v 7 měsících, ale doteď občas cítím v levém prsu jako bych tam měla mléko nebo zánět. Mléko se mi tvořilo ještě 3 měsíce po ukončení kojení. Můžu mít ještě v prsu zatvrdlé mléko? Jak se to pozná? Co se s tím dělá? Děkuji.“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, dojděte si na ultrazvukové vyšetření prsu. Buď Vám dá gynekolog žádanku, či si jej Zaplatíte , ale většina pojišťoven Vám jej uhradí (musíte jít do mamologického centra). Pokud by tam byl zánět, měla byste horečku, prso by bolelo a bylo zarudlé. Rezistence´zatvrdnutí- v prsu by se měla vyšetřit“

Vendula: „Dobrý den, při prvním dítěti jsem vůbec nekojila, nešlo to malému a ani jsem neměla mléko. Porod byl císařským řezem. Jaká je pravděpodobnost, že se nepodaří kojit ani u druhého dítěte? Lze tomu nějak předejít již v těhotenství?“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, ovlivnit to bohužel nemůžete. Neznamená to sice, že určitě nebudete moci kojit, pravděpodobnost tohoto problému je však zvýšena. Nicméně, netrapte se tím, prostě se uvidí a miminko stojí za to mít a zase tak hrozné to pro ně není, není-li kojené (strs z tohoto, že by to nemuselo jít, Vám spíše s tím může uškodit)“

Julie Černá: „Dobrý den, chtěla bych se zptat, když jsem brala antibiotika a pak zajistila, ze jsem těhotná. Mají antb. nějaký vliv ?? Děkuji“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, záleží kdy jste antibitika užívala a jaká. Bylo-li to úplně na počátku, zpravidla to nevadí Vhodná je ale detailní ultrazvuková kontrola miminka ve 12-14 týdnu těhotenství“

Blanka: „Dobrý den. Chtěla bych se prosím zeptat, mám 4měsíční miminko, plně kojím a další miminko už neplanuji( mám už dvě děti). Za jakých podmínek je možné si nechat podvázat vaječníky? Je nějaké omezení? Z hormonální antikoncepce mě bolí nohy, takže jsme tuto variantu s MUDr.vyloučily a nevím, zda jít do tělíska? Musela bych volit nehormonální? Moc děkuji za odpověď a přeji krásný den“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, můžete si nechat zavést tělísko, klidně i nehormonální. Sterilizace odvazem vějcovodů - můžete o ni požádat a věřím, že při podepsnání informovaného souhlasu Vám ji v nemocnici mohou provést. Přesto bych - kvůli invazivitě- spíše doporučovala tělísko. Zavádí se na 3- 5 let, tzn je to dlouhodobá antikoncepce“

Linda: „Dobrý den paní doktorko. Syn má 15 měsíců, nechce moc jíst, chce se kojit, hlavně v noci, prospiva hezky. Menstruaci jsem ještě neměla, v OC atrofie. Jak prestat kojit tak silně na prsu závislé dítě? Děkuji za radu“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, jsou takově děti :-) Musíte ho prostě postupně odvyknout, snížit počet kojení a dát příkrmy. Musí si zvyknout.. Prso odsát, máteli mezitím moc mléka Jiná speciální rada bohužel není.“

Camila: „Dobrý den, mám dotazy: 1) když začínám kojit z jednoho prsu, z druhého mi začne vytékat mléko - je možné to nějak omezit? (komplikace při kojení především mimo domov), 2) pokud nespím ve sportovní podprsence, v noci mi začne samovolně vytékat mléko - mohu tomu nějak zamezit?, 3) kde najdu informace kolik v jakém období má miminko vypít denně mateřského mléka (nyní máme 3 měsíce), 4) když miminko otáčí hlavu při kojení od začátku po celou dobu a velmi přerušovaně se kojí (i když má hlad, pravděpodobně mléko málo teče) - co dělat?, 5) jak předejít tvorbě nedostatku mléka? 6) kde najdu informace co konkrétně je vhodné k jídlu a co naopak ne při kojení, 7) kde najdu informace jaké cvičení je vhodné po porodu?, 8) mohu pít kávu při kojení? Děkuji.“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, tok mléka, kojíte-li- nelze tomu technicky zabránit. MIminko má prospívat, což kontroluje pediatr - a ten by Vám měl říci je-li příjem optimální. Stravování - neměla byste jíst kořeněná, nadýmavá a syrov maso- jídla a přijímat moc kofeinu či alkoholu.Rozhdně byste neměla kouřit. Není vhodná vegetariánská (i bez ryb) a zvláště veganská strava, i když nutné jíst děnně maso, samozřejmě. Jezte dost ovoce a zeleniny, mléčných výrobků, občas maso. Vitaminové připravky pro kojící matky - existuje spousta, jsou odobné - velmi dobře Vám poradí v každé lékarn. Cvičení pánevního dna, joga, plavaní. Pánevní dno a - buď si najít na internetu nebo jednou zajít za fyzioterapeutem - poradí Vám sestavu ideálních cviků na míru. Obecně můžete už dělat po porodu po pšestineděl všechna cvičení :-) Kávu pít múžete, ale může být pak více aktivní miminko- doporučuji max 1-2 denně a ne večer“

Daniela Skýpalová: „Dobrý den, paní doktorko, když jsem měla při prvním těhotenství zvýšené riziko Downova syndromu, musím ho zákonitě mít i při druhém těhotenství? Děkuji“

MUDr. Veronika Frisová: „nemusí, ale měl by se kombinovat ultrazvuk a krevvní testy v prvním trimestru. Krevní testy- výsledky - se cca. u 1/3 maminek opakují abnormální,ale lze upravit výsledky dle předchozího těhotenství (alespoň u FMF certifikovaných lékařů). Navíc ultrazvkové vyšetření potlačí vliv krevních testů“

Martina: „Dobrý den, paní doktorko. Mám za sebou dva císařské řezy (ani jedno z dětí se neotočilo). S manželem jsme plánovali tři děti, ale můj gynekolog mi další těhotenství kvůli předchozím císařským řezům nedoporučuje. Jaký je váš názor na třetí těhotenství po dvou císařích? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, po 2 císařských řezech ještě jednou otěhotněnt můžete, pokud je jizva dobře zhojená. Ale musí se hned zkontrolovat místo uhnízdění oplozeního vajíčka (v 6-7- týdnu). nesmí se uhnízdit v jizvě. A pak se musí hlídat jziva po císařském řezu“

Eva Kadlecová: „Hezký den, chtěla jsem se zeptat, zda je normální, že při první menstruaci po porodu (po 8 měsících) mám opravdu silnou menstruaci (vložku musím vyměňovat každou hodinu. Obvykle jsem měla spíše slabší menstruaci. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, je-li tomu tak, měla byste se stavit u gynekologa aby Vás zkontroloval ultrazvukem.“

Zaneta: „Dobrý den, mám dvě dotazy. Porodila jsem své první dítě císařským řezem nedávno. Jak dlouho musí být pauza k druhému těhotenství a může být normálně soulož nebo pauza? Kojím ho normálně, ale jsem měla problém s kojením a pak několik týdnů jsem kojila s dokrmem umělé výživy. Dle poradkyně mám já i miminko v pořádku, tak jsem vysadila umělou výživu a jen ho kojím. Dobře si přibere a čůrá v pořádku. Poslední týden má pravidelnou kašitou i řídkou stolici, průměrně 2x za den. Dnes jsme byly na kontrolu u lékařky, prý přibere strašně málo a dle ní mám málo mléka. Je to pravda, že kvůli řídkou stolici (průjmu) mám málo mléka? Ale vyroste o 4 cm větší po měsíci. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, 1. 12 měsíců pokud se dobře hojila jizva. Soulože je možná po skončení šestinedělí a kontrole u gynekologa. 2.Dobrý den, pokud miminko nedstatečně přibírá, je vhodné ho přikrmovat,oprabdu toto řesšit hlavně dle doporučení pediatra“

Jarmila: „Dobrý den, je mě 42 let. Jsem po čtvrtém těhotenství a další už neplánují. Uvažuji o nitroděložním telisku, ale nevím jestli je lepší hormonální nebo nehormonalni. Co byste doporučovala Vy a proč? Ještě koním. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, doporučila bych hormonální. Snižuje riziko vzniku myomů, zánětů,nádoru děložní sliznice, je slabší menstruace až témeř chybí a probíhá méně bolestně (můžete jen slabě špinit 3 mes. po zavedení - to u každého tělíska). Nehormonální tělíska mají jen anitkocepční vliv.“

Jana Maňásková: „Dobrý den paní doktorko,Chtěla jsem se Vas zeptat mám rok a půl starou holčičku a podařilo se mi otěhotnět,stále kojim mám v kojení pokračovat nebo je vhodnější přestat?A je vůbec tělo pripravené na další těhotenství.Dekuji S pozdravem Jana M.“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, na dalším miminku můžete určitě začít pracovat :-) KOjit není nutno přestat“

Barbora: „Dobrý den, paní doktorko. Nechala jsem si po porodu zavést nitroděložní tělísko levosert (cca před 3týdny). Nyní stále krvácím, nijak zvláště, ale špinění se tomu říct nedá. Každopádně bych se chtěla zeptat, jak často se u žen sníží sexuální apetit? Před zavedením jsem s tímto nikdy problém neměla, a teď? Naprostý opak. Jinak se cítím dobře. Moc děkuji za odpověď“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, může to trvat až 3 měsíce. Gynekolog Vám může předepsat přechodně léky (ascorutin, Pamba apod). A měl by ultrazvukem zkontrolovat jeho umístění. Tělísko by nemělo mít vliv na sexuální apetit, napatří to k jeho kommplikacím“

Iva: „Bývají u ženy, které se dítě narodí císařským řezem,problémy s kojením? Nastartuje se kojení vždy, i když si při porodu dítě neprojde porodními cestami?“

MUDr. Veronika Frisová: „Bývá to popisováno,ale většina maminek po císařském řezu normálně kojí. Stejně tak jako i maminka po spontánním porodu můe mít problémy s kojením. neznamená to - porod císařským řezem= problém s kojením“

Zuzana Markusova: „Dobry den pani doktorko, jsme podruhe tehotna a muj gynekolog rikal,ze nemusim na vysetreni tehotenske cukrovky,protoze jsme u prvniho tehotenstvi mela absolutne skvele vysledky a ze platnost techto vysledku je 3 roky(prvni dceru jsme porodila v unoru 2018) a nyni mam termin v unoru 2020. Myslite ze opravdu neni nutne na toto vysetreni jit? Predem moc dekuji za odpoved mimo tema kojeni. Pekny den Zuzka“

MUDr. Veronika Frisová: „Dobrý den, u u nás registrovaných maminek cukrovku vždy okolo 26. týdne vyšetřujeme a aktivně je doporučejeme. Je to i doporučení České gyn-por společnosti.“