Chat

host

JUDr. Jana Dvořáková Závodská

Předmanželská smlouva

Záznam chatu ze čtvrtka 28. února 2019

ANTIMONY: „Jak dobře je v právním řádu ČR ošetřena předmanželská smlouva?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Náš právní řád dává dostatek možností k úpravě majetkových vztahů manželů. Vždy záleží na jejich dohodě a konkrétní situaci.“

SK: „Jaké jsou nevýhody předmanželské smlouvy?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Dohoda o odděleném majetkovém režimu není vhodná pro ženy, které chtějí mít několik dětí nebo být v domácnosti. Pokud nemají vlastní příjem, v případě rozvodu by neobdržely žádný majetek.“

ANTIMONY: „Pro koho je předmanželská smlouva a pro koho ne?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Záleží na tom, jaký způsob řešení majetku snoubenci či manželé zvolí. Pokud mají oba dobře placené zaměstnání nebo chtějí oba podnikat, je vhodný oddělený režim. V úvahu přichází zúžení společného jmění manželů ohledně nemovitosti, pokud mají manželé děti z předchozího vztahu a nechtějí, aby tyto děti dědily. Zpravidla se zřizuje i služebnost bezplatného doživotního užívání bytu pro manžela, který nebude vlastníkem bytu. Rozšíření společného jmění o pozemek jednoho z manželů je vhodné tehdy, když chtějí manželé stavět dům a druhý manžel bude investovat naspořené peníze. Samozřejmě mohou nastat i jiné situace. Dohody je možné za souhlasu obou manželů měnit během manželství. Vždy je nutná forma notářského zápisu.“

Alena: „Není sepsání předmanželské smlouvy vnímáno stále jako určité vyjádření nedůvěry, nestálosti malé zamilovanosti?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Určitě ne. Snoubenci se musí dohodnout na řadě věcí, zejména na bydlení, hospodaření, počtu dětí, i na majetku. Prevence je velmi důležitá.“

Alena: „Co když se budoucí manželé nedohodnou na předmanž smlouvě? Jeden ji chce, druhý ne?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Záleží na důvodech. Pokud se nedohodnou, bylo by lépe sňatek neuzavírat.“

Jitka Staňková Vaclavikova: „Jani zdravím z Liberce, pamatuješ na chmeliboh brigádu, cestu za kluky druhý rok a na lyže na Božím Daru. Jestli chceš napiš na JUDrjitkav@email.cz“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Ano, zdravím, ozvu se. J“

Jan S.: „Dobrý den, mám ve střídavé peči s bývalou ženou 1. dítě. Rovněž mám další dítě s budoucí manželkou (budeme se brát). Chceme stavět na mém pozemku. Celou hypotéku budu financovat já ze svých příjmů. Žena bude na mateřské. Jak ošetřit, aby v případě mého umrtí a dědictví moje bývalá manželka nemohla nakládat s dědickým podílem mého 1. dítěte? Aby moje budoucí žena měla zajištěno případné dožití v naší budoucí nemovitosti? Mám firmu a chci zakládat další. Jak mám ošetřit a na co si dát pozor, aby v případě rozvodu firma byla moje a následné alimenty mě nezrujnovali? Děkuji Jan.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Vaše situace je složitá, optimální řešení neexistuje. Můžete po sňatku darovat pozemek manželce a dítěti, jestliže bude souhlasit banka, zvolit režim oddělených jmění s tím, že firmy budou Vaše, zřídit si služebnost bezplatného doživotního užívání domu. V úvahu přichází i darovací smlouva pro případ smrti. Dále je třeba pořídit závěť.“

DAYD: „Jaké jsou největší výhody předmanželské smlouvy?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Výhodou je, že pokud snoubenci či manželé požádají o zápis do Seznamu manželských listin, je smlouva účinná vůči věřitelům. Tento seznam je veřejně přístupný na internetu na stránkách Notářské komory. Každý do něj může za malý poplatek nahlédnout nebo požádat o výpis notáře.“

Vlasta: „Dobrý den, jaká je prosím obvyklá cena za uzavření předmanželské smlouvy u notáře? Děkuji.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „U snoubenců cca 4000Kč, při zúžení o konkrétní věc se odměna notáře vypočte podle hodnoty věci, notáři jsou plátci % DPH. Sazebník je na internetu.“

Jana K.: „Dobrý den, vím, že jste o tomto tématu právě hovořily, ale nestihla jsem celý rozhovor. S přítelem bychom se chtěli vzít, ale mám bohužel dluhy, co se dá udělat, aby po sňatku dluhy nepřešly na manžela? Děkuji a přeji hezký den.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Doporučuji režim oddělených jmění.“

radka: „dobrý den. Má na společné jmění manželů vliv, fakt, že ke sňatku dojde v jiné zemi. např. v Chorvatsku, i když jsou novomanžele oba české národnosti. děkuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Na místě sňatku nezáleží.“

Petra Dostálková: „Dobrý den, s přítelem se budeme za dva měsíce brát, bydlíme již společně v domě jeho rodičů, kteří na něho v současné době přepisují 1/3 domu. V budoucnu plánují přepis domu celého, nicméně nyní to nelze, protože je zastaven naší hypotékou, kterou jsme si společně brali na rekonstrukci podkroví. Jak nejlépe vyřešit to, aby ta 1/3 domu, víceméně to naše patro, vstoupilo do společného jmění manželů? Děkuji.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Doporučuji konzultaci s bankou a kupní smlouvu. Jinak mohou rodiče darovat i zbytek synovi a Vy budete mít nárok jen na polovinu splátek zaplacené hypotéky a může hrozit i promlčení.“

Jana: „Dobrý den, Pokud bychom se s manželem nastěhovali do domu jeho rodičů, co udělat pro to, aby mnou nabyté dluhy neměly vliv na majetek jeho rodičů? Děkuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Nastěhování nemá vliv na dluhy. Neměla byste ovšem mít v domě trvalý pobyt.“

Vlasta: „Dobrý den, v případě uzavření předmanželské smlouvy a použití režimu odděleného jmění vzniká po uzavření sňatku institut společného jmění manželů na majetek vzniklý po uzavření sňatku? Děkuji.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Nevzniká.“

Jana Fuksová: „Jsem vdova, můj partner též. Já vlastním rodinný dům. V případě našeho sňatku po smrti mé, nebo partnera zdědí dům pouze mé děti, nebo i děti mého partnera nebude-li uzavřena předmanželská smlouva. Děkuji za odpověď. Prosím neuvádět jméno.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Majetek nabytý před sňatkem nepatří do společného jmění. Manžela můžete vyloučit z dědictví závětí. Manželovy děti dědit nebudou.“

Hana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat v případě rozvodu nebo úmrtí s vyrovnáním majetku. Před svatbou jsem vlastnila bytový dům a pozemek, na kterém jsme rozestavěli nový dům. Na vyrovnání s předchozím manželem jsem si musela vzít hypotéku 2.450.000,- V současné době zbývá doplatit cca 1.000.000,-. Současný manžel má 3 dospělé děti z předchozího manželství. Já 2 dospělé děti. Brali jsme se v r. 2003 a před svatbou jsem byla u notářky a ta mi řekla, když jsem nabyla majetek před svatbou, že je můj. Bytový dům jsme zrekonstruovali, ale manžel sice měl 10 let firmu, ale několik let nevydělával a dlouhou dobu nepracoval. Prosím o radu a předem děkuji. H.P.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Manžel má nárok na polovinu zhodnocení Vašich nemovitostí v době manželství.“

Martin: „Dobrý den, čeká mě rozvod s mojí manželkou. Chci se zeptat jestli jde před rozvodem sepsat majetek na každého zvlášť z manželů. Děkuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Je možné sepsat dohodu, která nabude účinnosti rozvodem, nebo sepsat u notáře dohodu o zúžení společného jmění a vypořádání.“

Petra: „Dobry den, pokud by manzel prodal byt, ktery vlastnil jiz pred svatbou, a těmito penězi pokryl zbytek hypoteky, kterou mame na dum, spada dum do spolecneho jmeni manzelu? Dekuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Nemovitost je ve společném jmění, ale manžel může požadovat částku, kterou použil z prodeje svého bytu na splátku hypotéky.“

Lucie: „Dobrý den, oba 60, sňatek v létě. Já i přítel si ponecháme své byty. Je nutná předmanželská smlouva? Děkuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Pokud budete jeden byt pronajímat, bude nájemné patřit do společného jmění, což vám asi vadit nebude. Jestliže nebudete byty rekonstruovat, smlouva asi není třeba. Spíše bych doporučovala závěti.“

Romana: „Dobrý den. Pokud se rozhodneme pro Režim oddělených jmeění manželů a s "manželem" se něco stane, chápu dobře, že nemám po jeho smrti nárok na žádné jeho jmění? Ani vdovské peníze? A co naše dítě? Bude dědit alespoň on a bude dostávat sirotčí peníze? Děkuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Tyto smlouvy se netýkají nároků na výživné, důchody ani dědictví. Je ovšem třeba posuzovat vše komplexně. Pokud není manžel vyloučen závětí, ze zákona je dědicem.“

Vlasta: „Dobrý den, snoubenec i já vlastníme každý byt, snoubenec má byt zatížen hypotékou, já jsem bez dluhů. Plánujeme pořízení domu a předpokládáme, že k tomu bude nutné vzít si hypotéku. Je v tomto případě vhodné uzavřít předmanželskou smlouvu? Děkuji.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Můžete se dohodnout na tom, že budete mít větší spoluvlastnický podíl na nemovitosti.“

Lucie: „Dobry den, pokud jeden z manzelu zdedi behem manzelstvi penize, ktere nasledne pouzije na koupi majetku. Jak po rozvodu probiha deleni tohoto majetku?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Jestliže přidá k penězům jen jedinou korunu ze společného, např. z platu, spadá věc do společného jmění. Má však nárok na zápočet dané částky při vypořádání. Pokud nic nepřidá, je věc v jeho výlučném vlastnictví. Vše se však musí prokazovat, např. smlouvami, výpisy z účtů, apod.“

Lenka: „Dobrý den, přítel si vzal hypotéku na rekonstrukci svého domu kde bydlí s rodiči. Muselo se zrušit věcné břemeno jeho rodičů díky hypotece. Nyní čekáme s přítelem dítě. V budoucnu se Chceme vzít. Mamka mi chce dát jako dar byt kdyby náhodou ,ať mám kam jít. Nicméně chce aby to bylo jen moje nikoliv přítelovo. S rodiči přítele se nesnesu. Má otázka je: jde do předmanželské smlouvy uvést že byt je pouze můj? Kdyby nedej bože přítel zemřel tak já vlastně nemám nárok na ten barák jelikož byl přepsán před svatbou? Má na něj nárok jeho rodiče nebo naše budoucí dítě?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Pokud rodiče darují byt jen Vám, bude ve Vašem výlučném vlastnictví. Nájemné z jeho pronájmu by ovšem patřilo do společného jmění. Záleží na tom, zda přítel či manžel sepíše závěť, což se dozvíte až po jeho smrti. Závěť může kdykoliv změnit.“

Andrea: „Dobrý den, manžel má dítě z prvního manželství, nikdy se nestýkali. Nabyli jsme spolu nějaký majetek již v manželství. Ale než jsme ho nabyli, dušoval se že to bude jen pro naše společné děti. Žádná smlouva se před 25 lety nedělala. Kdyby se mu nedej bůh něco stalo, jak to řešit.Děkuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Doporučuji zúžení společného jmění, případně vydědění.“

Jana Mäsiarová: „Dobrý den paní doktorko, přítel má exekuce, já vlastním byt. Když se vezmeme ochrání mě předmanželské smlouva, abych o byt nepřišla? Děkuji.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Doporučuji režim oddělených jmění.“

Vladimír Kratochvíl: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak by to bylo s rozdělením majetku při rozvodu mého syna se svojí manželkou. V období, kdy spolu bydleli ve společné domácnosti (ne jako manželé, ani jako oficiální partneři), koupil syn byt za svoje našetřené peníze a i nadále nájem platí ze svých peněz (každý hospodaří se svými penězi samostatně). Po 12 letech měli spolu svadbu a doposud spolu žijí i s dětmi v tomto bytě. Děkuju za odpověď, přeji příjemný den Kratochvíl“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Majetek nabytý před sňatkem nepatří do společného jmění manželů.“

Kobzová D.: „Dobrý den, mám dotaz - po svatbě jeden z manželů /manžel /, si vzal finanční půjčku na zakoupení nemovitosti ke společnému bydlení, kterou zakoupil a je na katastru nemovitostí zapsána pouze na jeho jméno. V zakoupené nemovitosti společně bydleli pouze půl roku a po této době se manželka od něj odstěhovala a již tři roky zde nebydlí a ani se nestýkají. Manžel však stále sám splácí zapůjčený finanční obnos. Má nárok jeho manželka na nějaký podíl z této nemovitosti na které se nikdy žádnými financemi nepodílela? Chci ještě podotknout, že nejsou stále rozvedeni, ale žijí odloučeně. Děkuji Vám srdečně za odpověď, s pozdravem Kobzová D.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Nemovitosti nabyté v době manželství jsou ve společném jmění, i když je v katastru zapsán jen jeden z manželů. Manžel by měl podat návrh na rozvod. Splátky platí i za manželku.“

Martin: „Měl bych prosím dotaz, pokud jsem zdědil majetek během manželství, má nárok při rozvodu manželka na tento majetek.Děkuji za odpověď“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Ne. Mohla by mít nárok na případné zhodnocení v důsledku rekonstrukce.“

Jana: „Jak muže být dům ve společném jmění manželů když nejsme ještě manžele?? Co se musí udělat abych ho také vlastnila? Pozemek zdelil pritel. Já budu také investovat“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Společné jmění vzniká jen mezi manželi. Přítel Vám může darovat spoluvlastnický podíl na nemovitosti,“

Veronika: „Dobrý den, kdy je správný čas uzavřít předmanželskou smlouvu? Jaký je rozdíl mezi předmanželskou smlouvou a dohodou o zúžení společného jmění. Děkuji za odpověď.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Před sňatkem se zpravidla uzavíra smlouva o režimu oddělených jmění. Nebo snoubenci vyloučí nabývání nemovitostí do SJM. Zúžení se týká již nabytého majetku, zpravidla nemovitostí. Možné je i rozšíření SJM, na rozdíl od darování není možné toto odvolat pro nouzi či nevděk.“

Zuzana z Jablonce nad Nisou: „Dobrý den, chtěla jsem se jen zeptat na Váš názor, zda před sňatkem s přítelem doporučujete uzavřít předmanželskou smlouvu. Je nám oběma již přes padesát let, já mám 12 let nevypořádané SJM a přítel je zatížen exekucí. Dle mne by to bylo vhodné pokud bychom se ke sňatku rozhodli. Děkuji předem za odpověď a přeji hezký sluníčkový den.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Ano.“

Petr Adámek: „Je platné rozdělené jmění manželů sepsané notářskou před rokem 2013? Děkuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Platné ano, ale požádali jste o zápis do Seznamu manželských majetkových listin?“

Marcela: „Dobrý den,musí se předmanželská smlouva vytvořit ještě před sňatkem nebo i po?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Smlouvu mohou uzavřít snoubenci i manželé.“