Chat

host

MUDr. Jana Zárubová

Epilepsie - první pomoc

Záznam chatu ze čtvrtka 7. února 2019

Kristýna: „Dobry den paní doktorko, Dcera měla ve 14 měsících komplikovane febrilni křeče (trvaly cca 40 minut) pri horečce . Nyni ma 3 roky a žádné křeče už neměla, ale dozvěděla jsem se, že můžou nastartovat epilepsii. EEG a magneticka rezonancea byly čisté. Mam se obávat, nebo muzu byt v klidu?“

MUDr. Jana Zárubová: „V tuto chvíli je dcera v relativním bezpečí, rizikovější období může nastat v pubertě, kdy dojde ke startu produkce pohlavních hormonů. Doporučuji pravidelný režim spánku a bdění. V případě pochybností kontaktovat neurologa. S pozdravem Zárubová“

Miroslava: „Dobrý den, proč u některého člověka s epilepsií se nedaří laicky řečeno ji utlumit ...záchvaty jsou pravidelne každý den i při podávání léků..jaké faktory ovlivňují to, že u někoho zcela "vymizí" a jiný s tím bojuje bez nějakého zlepšení...je to o psychice nebo u dětí je to jiné s dospíváním se to lepší nebo co vše na to může mít vliv... homeopatie, akupunktura, bylinky atd. Děkuji Vaše posluchačka“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den, epilepsie může být u některých lidí tzv. farmakorezistentní, nedaří se léky dostat záchvaty pod kontrolu. V takovém případě by měl být pacient vyšetřen v některém z Center vysoce specializované péče pro farmakorezistentní epilepsii, zda není vhodným pacientem pro jinou léčbu - epileptochirurgickou, stimulační, ketogenní dietu apod. S pozdravem Zárubová“

Milena: „Dobrý den paní doktorko, prosím můžete sdělit mě i divákům, jak nejlépe pomoci člověku při záchvatu epilepsie? Děkuji divačka sama doma“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den, v případě tzv. velkého epileptického záchvatu, při kterém pacient ztrácí vědomí, padá k zemi, má křeče končetin a v obličeji, ztíženě dýchá, sliní, je správně zachovat klid, podložit hlavu něčím měkkým, šálou, taškou, vlastníma rukama. Uvolnit oděv kolem krku. Nebránit křečím. Nerozevírat ústa násilím. Nevkládat nic do úst. Vyčkat skončení záchvatu. Po odeznění křečí pacienta přetočit do stabilizované polohy, lehce zakloníme hlavu a předsuneme dolní čelist, čistým kapesníkem zkontrolujeme dutinu ústní a vyčkáme návratu vědomí. S pozdravem Zárubová“

GF: „Jak vůbec nepomáhat v rámci první pomoci nemocnému s epilepsií?“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den, nebránit křečím, nerozevírat ústa násilím. S pozdravem Zárubová“

Katka: „Je nutné ve všech případech podávat léky při absenci? /syn 12 let absence cca 1 rok/“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den, doporučuji konzultovat s dětským neurologem. Absence mohou významně rušit výkon ve škole, zhoršovat pozornost a velmi dobře na léčbu reagují, za mě je vhodnější je léčit. S pozdravem Zárubová“

BRKB: „Myslíte si že je mezi lidmi v ČR v současnosti většinou uskutečněna kvalitní pomoc epileptikovi, či ne?“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den, obecně se situace zlepšuje. S pozdravem Zárubová“

ANTI: „Jak nejkvalitněji pomoci v rámci první pomoci nemocnmému s epilepsií?“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den, v rámci první pomoci lidem s epilepsií můžeme zažít odlišné situace. Můžeme být svědkem velkého epileptického záchvatu, kdy člověk ztrácí vědomí, padá k zemi, má křeče končetin a obličeje, zvýšeně sliní, může si pokousat jazyk a pak mohou být sliny zbarvené krví, obtížně dýchá, může promodrávat. V takové situaci je potřeba zachovat klid, podložit hlavu něčím měkkým, uvolnit oděv kolem krku. Odstraníme předměty, o které by se člověk mohl poranit. Nebráníme křečím, nerozevíráme ústa násilím, nic nevkládáme do úst. Vyčkáme odeznění křečí, pak postiženého přetočíme do stabilizované polohy, lehce zakloníme hlavu a předsuneme dolní čelist, event. čistým kapesníkem zkontrolujeme dutinu ústní. Vyčkáme návratu vědomí. Mezitím, pokud je přítomen ještě někdo jiný, může se podívat, zda pacient nemá náramek s označením, že se léčí s epilepsií a kontakty. Pokud si nejsme jisti, co dělat, voláme co nejrychleji rychlou záchrannou službu. Jiná situace může nastat u záchvatu fokálního s poruchou vědomí, při kterém pacient působí zmateným, desorientovaným dojmem, neodpovídá, nebo říká něco nesmyslného, může někam jít, dělat nesmyslné věci, popotahovat oblečení apod. V takové situaci se snažíme pouze slovně pacienta uklidnit a zároveň si otázkami ověřit, zda se vědomí již navrací. Snažíme se pacienta fyzicky neomezovat v pohybu, pokud nehrozí poranění. S pozdravem Zárubová“

Věra vinklárková: „Dobrý den, můj bratr při záchvatu zemřel. Prý mu zapadl jazyk a udusil se. Měl 30 let.“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den, to je smutné, bohužel lidé s epilepsií jsou ohroženi náhlým úmrtím více než běžná populace. Z výzkumů, které jsou nyní k dispozici, se ukazuje, že dojde k zástavě dechu a srdeční akce v důsledku abnormní aktivity mozku. Zapadnutí jazyka k udušení při epileptickém záchvatu nevede. S pozdravem Dr. Zárubová“

Martina5: „Dobrý den paní doktorko,jak může člověk epileptik předcházet depresím.“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den, jednou z možností je pohybová aktivita, v případě deprese trvající déle než 3 týdny doporučuji vyhledat lékařskou pomoc - praktického lékaře, neurologa, psychiatra. S pozdravem Zárubová“

Barbora: „Dcera je již dospělá, epilepsii má již od 12 let užívá dlouhodobě Kepru. Ráno po probuzení je velmi přecitlivělá, nesmí na ni nikdo promluvit, ani klikat myší do ntb. a vzteká se, když na ni někdo promluví. Lze s tím něco dělat? GM již nemívá, pouze třesy a předměty ji padají z ruky.“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den, Vaše dcera má možná juvenilní myklonickou epilepsii. Keppra je moderní antiepileptikum, bezpečné, včetně event. budoucí gravidity. Ranní podrážděnost nemusí být nežádoucím vedlejším účinkem Keppry, ale tím, že denní dávka nezvládá kontrolovat ranní myoklonie. Doporučuji poradit se s ošetřujícím neurologem. Lze vyšetřit hladinu Keppry, upravit dávku, event. se zamyslet nad změnou léčby. S pozdravem Zárubová“

Markéta: „Dobrý den paní doktorko,lečim se s epilepsii.Myslite že v dnešní době je možné epilepsii úplně vyléčit?Do porodu jsem o ní,,téměř"nevedela.Tesne pred porodem se ale situace zhoršila.Má neuroložka mi tvrdí,že zato mohl můj psychický stav.Hodně jsem se porodu bála,to ano.Ale dnes užívàm léky,u kterých mě připadá,že mi snižují pozornost a utlumuji snad i vnímání.Pani doktorka mi tvrdí že si to ale vsugerovavam?Děkuji a jsem s pozdravem“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den, u 80 % pacientů lze dostat záchvaty pod kontrolu. V případě, že cítíte útlum, zhoršení pozornosti a vnímání, je možné odlišit, zda je důvodem epilepsie nebo nežádoucí vedlejší účinek léků - EEG, hladiny léků, psychologické vyšetření, a podle příčiny pak postupovat. S pozdravem Zárubová“

Eva Obadalová: „Dobrý den.Chtěla jsem se vás prosím zeptat jestli je možné jak jste i říkala,kde jsem zastihla od vás jen už kousek toho na co se chci vás zeptat.Takže můj manžel dostal poprvé epileptcký záchvat před devíti léty poprvé kde se zjistilo po nějakém hlubším vyšetření v nemocnici,že má nějaký epileptický nádorek.Manžel dostal určité léky určitou léčbu a jedl poctivě ty lékyale pak asi po čtyřech letech kdy byl zcela už jakože v tu dobu bez jediného záchvatu,tak si myslel,že jí léky zbytečně,že už záchvat nikdy nedostane a tak úplně vypustil léčbu nebo léky jeden bral.druhý den ne a tak to probíhalo další tři roky a celkem po sedmi letech od toho prvního záchvatu dostal opět druhý jeho epileptický záchvat kde to proběhlo daleko hůře než jeho první záchvat. Ale právě po prvním záchvatu se u nás hlavně na manželovi nic nezměnilo,ale před druhým jeho v tu dobu nás nenapadlo,že se blíží k jeho druhému záchvatu,tak předcházelo to,že manžel byl asi skoro rok jako vyměněný a prostě zlý,protivný a až skoro chováním agresivní,prostě to naraz nebyl on a byl to jinší člověk.tak jsem se chtěla zeptat jestli tady tato změna předcházela a byla spojená s tím jeho druhým silnějším epileptickým záchvatem? A hlavně ještě se chci zeptat.že od manželova toho druhého záchvatu začal jíst pořád pravidelně prášky jeho určené a poctivě si léčbu hlídá,ale od toho jeho druhého záchvatu a na dobré pravidelné léčbě s lékama Kepra je prostě častěji takový jakože i z nejmenší normální věci a běžně sitae v životě vyedený tak z míry a rostě má pořád sklony k agresivnímu a velmi vznětlivému,prchlivému chování a tak se chci zeptat jestli je toto všechno spojené s touto jeho nemocí epilepsie.A taky se chci zeptat jestli to i vede k tomu tady toto všechno k jeho někdy zase dalšímu epileptickému záchvatu?Tak vám předem moc děkuji za odpovědi.Obadalová“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den, je důležité, jaká je příčina epilepsie u Vašeho manžela. Píšete o nádorku? Určitě pokud se manžel necítí dobře, i když nemá záchvaty, ale má výkyvy nálad. Doporučuji konzultovat s ošetřující neurologem, případně požádat o konzultaci epileptologa. S pozdravem Zárubová“

Agnes: „Má být epileptik po spadnutí na zem, křečích a pomočení přetočen hned na bok nebo až po nabytí vědomí? Dle lékařů není epi důvodem k inval důchodu.Je to pravda?“

MUDr. Jana Zárubová: „Na bok přetáčíme po odeznění křečí, ale pokud pacient hned nabývá vědomí, nemusíme k této fázi 1. pomoci dospět. Epilepsie s nekontrolovanými záchvaty je zdravotní stav, který snižuje schopnost člověka pracovat a existují přesná pravidla pro posouzení, zda je invalidním. S pozdravem Zárubová“

Blanka: „Dobrý den, paní doktorko, pomáhá ketogenní dieta léčit epilepsii a jak dlouho ji lze tolerovat?“

MUDr. Jana Zárubová: „Je dokoncem léčbou volby pro děti s epilepsií způsobenou GLUT 1 deficiencí. Můžeme ji nabídnout všem pacientům, kterým nepomáhají antiepileptika a nelze jim pomoci operací. U dospělých pacientů doporučujeme modifikovanou Atkinsonovu dietu, kterou lze pod ékařským dohledem dodržovat dlouhodobě. To, zda ketogenní dieta pacientovi pomáhá, se zjistí za 3 měsíce dodržování. Pokud není účinná, nemá smysl pokračovat. S pozdravem Zárubová“

Marta: „Dobrý den, dcera (30let) měla poslední záchvat asi před 12 lety. Bere Lamical 25. Má silné migrény někdy i se zvracením, trvající i 2-3 dny. Souvisí tyto migrény s epilepsií? Jak je řešit, neuroložka o migrénách ví. Je epilepsie dědičná?“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den, někteří pacienti mohou mít epilepsii i migrénu. Lamictal 25 je relativně nízká dávka. Existují i antiepileptika, která mohou fungovat jako profylaxe migrén, např. topiramát. Doporučuji konzultovat s neurologem. Na migrenické záchvaty jsou k dispozici triptany. Ano, některé druhy epilepsie mají genetickou příčinu. S pozdravem Zárubová“

Nikola Kokeszová: „Dobrý den, paní doktorko, v měsíci říjnu jsem prodělala velký epileptický záchvat z důvodu metastáze na mozku, která mi byla operativně odstraněna. Operace dopadla dobře. Nyní beru Depakine chrono, je šance, že se epilepsie zcela zbavím? EEG zatím nebylo provedeno. Děkuji z odpověď.“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den, budete mít zvýšené riziko opakování záchvatu, pokud byste neužívala antiepileptika. Je otázkou, zda to musí být valproát (Depakine Chrono) nebo některé z moderních antiepileptik s lepším bezpečnostním profilem. S pozdravem Zárubová“

Eva: „Dobrý den, paní doktorko, chci se zeptat, jestli znáte nějaké případy, kdy došlo k vyléčení epilepsie díky změně životního stylu? Jsem epileptička a mohu svoji epilepsii ovlivnit změnou stravování, denním režimem, sportem...? Co se doporučuje? A ještě jedna otázka mám AVM, jsem po gama noži (pravděpodobně se odstraní), jsem bez záchvatů, ale epi se mi rozvíjela už od puberty. Myslíte, že je reálné, abych se z epilesie vyléčila? Samozřejmě hypoteticky :) mnohokrát děkuji, přeji krásný den.“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den, existují některé druhy epilepsie, u kterých lze mít epilepsii pod kontrolou i bez užívání antiepileptik, ale je to hodně individuální. Obecně lze říci, že pravidelný režim spánku a bdění, pohybová aktivita mohou průběh eilepsie zlepšit. V situaci, byť gama nožem vyřešené AVM je riziko záchvatů bez léčby relativně vysoké. Můžete se dostat do situace záchvatů kontrolovaných moderním, bezpečným antiepileptikem, ale s úplným vysazením bych váhala. Může být důležité, v které oblasti mozku malformace byla. S pozdravem Zárubová“

Martina4: „Dobrý den paní doktorko,jak se může epileptik začlenit mezi zdravé lidi, když lidé nechtějí mít za kamaráda epileptika. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Jana Zárubová: „Doporučuji se přátelit pouze s těmi, kteří nemají předsudky s pozdravem Zárubová“

Adéla Tůmová: „Vážená paní doktorko, dcera (téměř 18 let)-předčasně narozená (diagnoza DMO pravostranná hemipareza). Ve 2 letech epi záchvat-gnad mall. Nasazen Topamax, 3 roky kompenzována, pak několik těžkých záchvatů, nasazena druhá antiepileptika (Keppra). Stav se zlepšil, od té doby (už 10 let bez záchvatů). V 7/2015 operace phk (plastika) po 2 letech od operace se dceři začala (asi 4x-5x/měsíc) ruka nekontrolovaně třást (vždy do minuty samo přestrne). Po konzultaci s neurologem byla ´dceři navýšena medikace s tím, že se jedná o malé epi záchvaty. Navýšení (během 2 tet, kdy tento třes nastal), 4x, ruka se třese dále, ani četnost neustala, navíc jí ruka (asi měsíc zpátky) otekla. Byly jsme na různých vyšetření, ale nikdo neví, proč otok vznikl? Po léčbě Ibalgin.mastí otok ustoupil, ale stále má trochu oteklé prsty. Myslíte si že je třes způsobený opravdu epilepsií? Souvislost s operací mi byla neurologem vyvrácena. Děkuji za odpověď! A.Tůmová“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den, mohlo by se jednat o třes ze zvýšeného svalového napětí, spasticity. Mělo by být možné pomocnými vyšetřeními odlišit. S pozdravem Zárubová“

Petra Pokorná: „Dobrý den, první pomoc u epileptického záchvatu jsem poskytovala svému vlastnímu dítěti. Synovi bylo tehdy 11 měsíců, to bylo poprvé a podruhé v den jeho 1. narozenin. Jednalo se o malý epileptický záchvat bez přítomností křečí, nejprve mi přestal reagovat na oslovení, byl zahleděn, objevila se cirkulární cyanóza, obrátil v oči vzhůru, nebyla jsem si jistá zda dýchá, tak jsem se pokusila o umělé dýchání. Manžel volal záchranku. Snažila jsem se najít puls na krkavici, ale snažte se nahmátnout tep na buclatém krčku. Mezitím mně začali radit ze záchranky a uklidnili mně, v této situaci je myslím vhodné volat záchranou službu. Je to těžké, když Vám tak to zkolabuje dítě, a to jsem zdravotní sestra a pracovala jsem i na neurochirurgii. Synovi je nyní 9 let, je nyní bez medikace, ale ve 3 letech mu byl diagnostikován autismus. Myslíte si, že může být spojitost mezi autismem a epilepsií, určitě jeho psychomotorický vývoj byl pomalejší. Děkuji“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den, lidé s autizmem mají vyšší riziko epilepsie. Ano, souhlasím, že situace záchvatu u vlastního dítěte je emočně velmi vypjatá. Volat RZS není nikdy chybou, když si nejsme jisti. S pozdravem Zárubová“

anežka: „dobry den,vnučka je pečovatelka a kvuli křečim ,nemuže nikde dostat praci,dostane záchvat a je propuštěna kdekoliv,co s tim děkuji“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den zkuste kontaktovat paní Kolářovou nebo Valovou z EpiJob - najdete na www.epistop.cz s pozdravem Zárubová“

Kateřina P.: „Dobrý den, jak moc souvisí migréna s epilepsií? V posledních 3 letech jsem měla tak silné záchvaty migrény, že jsem ztratila vědomí a při "probírání" se jsem registrovala, jak mi ve vzduchu létají ruce a nohy. Poslední epizoda se dokonce neobešla bez krve. Nešťastně jsem upadla na nos. Po této události jsem začala nabývat dojmu, zda netrpím epilepsií. Kojím doma malé miminko, zatím není v mých silách podstoupit důkladné neurologické vyšetření. Je možné, že by migréna vyprovokovala epileptický záchvat? Děkuji za odpověď“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den, lidé s migrénou mohou mít i epilepsii. Rozhodně doporučuji neurologické vyšetření, co nejdříve. S pozdravem Zárubová“

Olga Macková-Havlíková: „Dobrý den paní doktorko, mnohokrát Vám chci poděkovat za svého syna Kryštofa Havlíka, který k Vám dochází do Motola na ambulanci. Svým přístupem jste naší rodině a Kryštofovi obzvláště změnila kus života. Díky Olga Macková“

MUDr. Jana Zárubová: „Rádo se děje :-) Zárubová“

Jana: „Dobrý den, chci se zeptat, jestli osobu se záchvatem máme položit na bok nebo na záda. Byla jsem již někokrát svědkem a mám obavy, aby v poloze na zádech nezapadl jazyk. A jak si s tímto problémem, když se stane, potom poradit.“

MUDr. Jana Zárubová: „ve chvíli křečí ponechat na zádech, po jejich skončení přetočit na bok S pozdravem Zárubová“

Martina G.: „Dobrý den, vážená paní doktorko, máme syna ve věku 6 let, který nám již dvakrát (v rozmezí několika měsíců)omdlel do křeče s kmitajícími zorničkami (nejednalo se o klasické omdlení, kdy se tělo sesune k zemi - on zůstal pevně sevřený v křeči). Trvalo to cca 2 minuty, kdy jsme ho probrali - byl úplně mimo. Může se v tomto případě jednat o epileptický záchvat? Mělo by nás to znepokojit? Děkuji.“

MUDr. Jana Zárubová: „Dobrý den, mohlo by se jednat o epileptické záchvaty. Doporučuji vyšetření dětským neurologem. S pozdravem Zárubová“