Chat

host

MDDr. Ondřej Oleják

Prevence zubů v každém věku

Záznam chatu ze středy 30. ledna 2019

GF: „Jaká je nejlepší prevence zubů?“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Nejlepší prevence zubů je chodit pravidelně na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři, který dělá rentgenové snímky. Stejně pravidelně navštěvovat dentální hygienistku a doma čistit zuby dle jejího doporučení. Denně používat kartáček a mezizubní kartáčky do všech mezizubních prostorů.“

ANTI: „Má psychika vliv na zuby?“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Na vznik zubního kazu, popřípadě onemocnění dásní a závěsného aparátu přímý vliv nemá. Pokud kvůli stresu nebo při soustředění zatínáte nebo skřípete zuby, to samozřejmě vliv mít může. Dochází pak k zvýšenému a zrychlenému opotřebení zubů, které může způsobit citlivost zubů, snížení skusu, bolest čelistního kloubu.“

InnerS: „Jak na halitózu?“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Halitóza, neboli zápach z úst, je projevem, příznakem, onemocnění. Někdy je to onemocnění v dutině ústní, někdy může být příčina hlouběji (jícen, žaludek, dýchací cesty). Nejprve je třeba zjistit příčinu zápachu z úst. Často bývá halitóza příznakem parodontitidy, popř. mnohočetných kazů, v kterých se kumulují bakterie. V takovém případě stačí vyřešit příčinu a halitóza zmizí.“

Anna Prokopová: „Dobrý den pane doktore, mám doma 10ti měsíční dceru, ktera ma pet zubů. Kdy prosim jít poprvé k zubaři? A jak se starat o ty zoubky? Děkuji za dotaz a pěkný den Anna Prokopová“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. S dcerkou běžte k zubaři co nejdříve. Obecně platí, že k zubnímu lékaři byste měla dítě přivést s prvním prořezaným zubem. Je třeba zoubky několikrát denně čistit ze všech stran, ideálně měkkým dětským kartáčkem. Omezit sladká pití (hlavně v noci).“

Zdenek: „Dobry den. Ma na vznik zubniho kazu vliv konzumace citrusu? A jak je to s cistenim zubu po jejich konzumaci. Dekuji za odpoved.“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Citrusy obsahují hodně kyselin, které narušují, leptají, sklovinu zubu. Není vhodné ihned po konzumaci citrusů zuby čistit, protože narušená sklovina se "odrbe". Na vznik přímo zubního kazu mají minimální vliv. Stačí správně čistit.“

Dominika Anežka Kolářová: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, v jakem věku (ditete) by se mely zacit pouzivat mezizubni kartacky.“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. mezizubní kartáček je třeba začít používat jakmile se vytvoří mezizubní prostor. To znamená, že zuby jsou v kontaktu, dotýkají se. Pak je třeba štěrbinku mezi nimi čistit ještě mezizubním kartáčkem.“

Zuzana: „Dobrý den, dcera (7let) trpí zubními kazy. Snažíme se omezovat sladkosti,šťávy a minerálky jen vyjímečně. Čistí si dvakrát denně a já dočišťuje. Jak mohu ještě více pomoci v prevenci? Děkuji. Zuzana“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Je dobře, že omezujete sladké. Hlavně pozor na sladké nápoje a jejich popíjení v noci. Co se čištění týče, je obrovský rozdíl mezi čištěním a vyčištěním. Určitě u vaší dcery je třeba používat i mezizubní kartáčky. Kazy nechte opravit a doporučuji návštěvu dentální hygienistky ,která Vás naučí zoubky dokonale vyčistit. To je to nejlepší, co pro dceřiny zuby můžete udělat.“

Marian: „Můj zubař mi opraví pouze jeden zub, pokud mám problém s více zuby nebo požádám o preventivní kontrolu ostatních zubů, odpoví, že na to nemá čas, že má moc pacientů. Následující návště je možná zhruba po roce když už je většinou na záchranu problémového zubu pozdě. Co dělat? Jak postupovat? Změna zubaře je v podstatě nemožná - zubaři nové pacienty neberou....“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Jsou oblasti, kde zubaři berou. Budete muset třeba jet více kilometrů, ale můžete si domluvit delší termín ošetření, aby se udělalo, co je třeba, během pár návštěv.“

Michaela: „Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je pro prevenci zubního kazu opravdu důležitá pravidelná fluoridizace zubů. Dlouhodobě jsem používala Elmex pastu a 1x týdně gel, ale od teď ze zdravotních důvodů nemůžu používat žádnou kosmetiku a drogerii s chemickými (toxickými či uměle vyrobenými) látkami, vše jen čistě přírodní. Koupila jsem si naprosto přírodní zubní pastu bez fluoru. Nevím ale, jestli dělám dobře?“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Při prevenci zubního kazu mohou fluoridy hrát určitou roli, ale 99% prevence je správné čištění. klidně bez pasty. Technika pohybů kartáčkem, mezizubní kartáčky, popř. jednosvazkový kartáček na dočištění. To jsou nezbytné pomůcky v prevenci zubního kazu.“

Blanka Vávrová: „Dobrý den. Synovi je 15let o zuby se moc nestará , ale ještě nemá žádný kaz. Čím to je.“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Otázka zní, jestli opravu nemá kaz, nebo ho "jen" nic nebolí. Ve vzniku zubního kazu hraje roli hodně faktorů. Složení slin, složení bakterií v ústech, strava, složení skloviny, anatomie zubů a spoustu dalších faktorů. Pokud máte štěstí, jsou zuby i při horší péči odolnější vůči kazu, mohou být ale zase vnímavější k onemocnění závěsného aparátu (parodontitida). Pokud se o zuby správně a pečlivě staráte, tak kdybyste měla tu nejhorší predispozici a genetiku, problém na zubech ani dásních nevznikne.“

Míša: „Dobrý den, je lepší čistit zuby mechanickým nebo elektrickým kartáčkem?“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Je to jedno, záleží, co s ním v ústech děláte. Tak jako tak je ale třeba používat mezizubní kartáčky“

Helena Tyrova: „Dcera 9 let jeste nema druhe 2 predni dole zoubky..prvni ji vypadly uz pred rokem,je mozne ze nenarostou?Dekuji“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Možné to je, je třeba udělat vyšetření u zubního lékaře, popř. doplněné o rentgenový snímek, který odhalí, jestli je zub založen.“

Veronika: „Dobrý den,mám dvou letého syna a nechce používat při čištění zubů pastu.Chtela bych se zeptat jestli nevíte o nějaké paste která by v tomto věku vyhovovala.Koupila jsem několik past v drogerie ,ale bez úspěchu syn je nechce používat.Nebo jestli zatím pastu nepoužívat.Dekuji za odpoved Majna“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Jestli nechce pastu používat, tak ji nepoužívejte. Pro čištění zubů má minimální vliv. Důležité je, aby si nechal zuby vyčistit kartáčkem“

Michal: „Našemu synovi jsou necelé dva roky a zubní kartáček si sice nechá dát do pusy, ale čistit zuby si nenechá. Zkoušíme to již dlouho. Je nějaký recept, jak takovému dítěti ty zoubky vyčistit? Díky za odpověď.“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Někdy je to boj. Chápu, že říci, ať používáte doma tu a tu pomůcku, je velmi jednoduché, ale realita je někdy jiná. Chce to hodně trpělivost, někdy i trošku sílu. Buď budete bojovat doma kartáčkem, nebo budeme bojovat my v ordinaci.“

Milena: „Dobry den pane doktore,dcera se odstehovala z Olomouce do Prahy.Hledala zubniho lekare Kdyz nasla,tak ji rekl,ze musi chodit pravidelne na dentalni hygienu.Zuby ma v poradku.Dentalni hygiena stala kolem1000kc.Na dalsi uz ma jit zase v dubnu.To by si tady na Morave lekari nedovolili,aby podminovali lecbu dent.hyg.Kazdy si ji z fin.duvodu dovolit nemuze.A jeste se Vas chci zeptat.Ma zdrave zuby a lekar ji rekl, ze ji vytrhne zub moudrosti,protoze ho ma blizko zdraveho zubu a ten by pak mohl nakazit.Je opravdu nutne zub moudrosti trhat,kdyz neni problem?Dekuji za odpoved a preji pekny den.“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Dentální hygiena je velmi přínosná. Ne jen kvůli odstraňování kamene a nečistot, ale hlavně jako výuka správného čištění zubů. Ve výsledku tím ušetříte spoustu peněz za náhrady zubů a hlavně budete mít komfortní život se svými zuby. Zuby moudrosti nedokážu posoudit, je třeba vidět RTG snímek kvůli pozici zubů a udělat i klinické vyšetření v ústech. Zuby moudrosti je někdy dobré vytáhnout i čistě z preventivních důvodů, protože někdy, kvůli jejich uložení, není možné je čistit.“

Lada: „Dobry den, muj syn ma 3,5 roku a od priblizne jednoho roku ma na casti nekterych zoubku podel dasni tmavy povlak, pani zubarka mysli, ze se jedna o pigmentaci. Myslite, ze je treba to nejak vice resit? Dekuji.“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Může to být pigmentace, může to být kaz. musel bych to vidět. Snažte se důsledně a pečlivě zoubky čistit, nebojte se dotknout kartáčkem dásně.“

Kamila: „Dobrý den, nestihla jsem úplně začátek vašeho povídání. Mám roční dceru, má dva zuby dole, horní má už ale také prořízlé. Máme už teda navštívit zubaře? A kdy se zuby začínají čistit? Děkuji.“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Ano, navštivte zubního lékaře. Je čas“

Romana: „Hezke poledne preji,neverim zubnim lekarum,ze pokud je spravna pece o zuby,tak vydrzi bez kazu cely zivot.Nevim,jak tuhle informaci prokazali.Starnutim vsechny organy chatraji a vznikaji nemoci,takze i zuby .Jak Vas slysim,ze je to o cisteni,tak to neni.Existuje take genetika.Mejte se pekne.“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Ano existuje genetika, ale pokud nechcete, tak ji nemusíte dávat šanci, aby hrála roli. Zuby se opotřebovávají, skousávají, obrušují. Ale kaz není opotřebení, ale bakteriální onemocnění. Je to vědecky prokázané, ověřené a pravda. Chápu, že je těžké tomu věřit. Bohužel tento fakt známe krátkou dobu a krátkou dobu víme, jak zuby opravdu Vyčistit.“

Jarka: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat co v ústech zapříčiňuje tvoření artu.Uz 15 let mám problémy s afty v ústech ani zubař mi nebyl schopen poradit co s tím.Dekuji za odpoved Karla“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Příčina není jasně dána. Někdy je to nedostatek některého vitamínu, někdy mechanické nebo termické podráždění sliznice, někdy projev jiného celkového onemocnění. Někdy je příčina zcela neznámá“

Jana: „Dobrý den pane doktore. Jaký vliv na kazivost chrupu má žvýkání žvýkaček“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Moc velký ne, pokud máte zuby obaleny povlakem, můžete žvýkat od rána do večera bez výsledku. Žvýkačka stimuluje vylučování slin, které mají na zuby ochranný vliv, a rychleji se srovná v ústech PH, ale je to o správném čištění zubů.“

Naděžda Hávová: „Můj vnouček měl 13 měsíců, zatím nemá ještě žádný zoubek. Je to tak v pořádku?“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Bylo by dobré navštívit zubního lékaře, možná Vám doporučí nějaké nákusné plastové hračky pro masírování dásní. Vnouček může mít jen opožděné prořezávání zubů, ale určitě doporučuji zubaře navštívit“

Gabriela Zíková: „Dobrý den, mám syna 2,5 roku a na předních zubech (jedničky) se mu udělal kaz, zuby jsou ztenčené. Zubařka nám sdělila že s tím nebude nic dělat aby neovlivnila zuby následující. Syn si stále stěžuje na bolest. Co by jste nám doporučil za léčbu? Děkuji za odpověď“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Takhle nedokážu posoudit stav zubu a příčinu bolesti. Určitě bych ale situaci nenechával v tomto stavu a snažil se najít řešení (opravu zubu, pokud je možná)“

Lucie: „Dobrý den, pane doktore, jaký máte názor na sonický kartáček pro děti? Syn má 10 let a dcera 7. Hodně známých si ho chválí, že si s ním děti konečně čistí rády zuby a nemají kazy. Děkuji za Váš názor. Lucie“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Sonický kartáček může být pro děti větší zábava než kartáček obyčejný. Není ovšem záruka, že sonický kartáček znamená zuby bez kazu. Záleží co s kartáčkem v ústech děláte, kam s ním zajedete. I v 10 letech doporučuji kontrolovat vyčištění, popř. dočistit.“

Petra Vančíková: „Dobrý den, chci se zeptat..kdy poprvé zajít s miminkem k zubaři? Jak a kolikrát denně čistit zoubky u ročního dítěte? Děkuji“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. S prvním prořezaným zoubkem je dobré k zubaři zajít. Stačí čistit 2-3x, U ročního dítěte by měl stačit dětský kartáček, kterým krouživými pohyby setřete z celého povrchu zubů bakteriální povlak“

EVA: „dobrý den pane doktore....můj vnuk 12 let...má velké trnutí zubů,že nemůže jíst a jíst ani ovoce...trvá to už skoro rok....ted jsem mu doporučila čistit kokos olejem,protože žádná pasta mu nevyhovovala tak poslední 2 měsíce si čistil jen vodou........minulý týden byl u zubaře dostal anest na zub a během chvilky otekl a okamžitě do nemocnice...tam strávil 1 noc na jipu -kortikoidy a jelikož je tři roky DM1 cukr mu vylítl na 20-no to už jsme celkem dali dohromady.....aale tvář stále bolestivá a nateklá tak opět včera na stomat do nemocnice a tam nám řekli že v nemocnici mu měli nasadit antibiotika...ty mu tam nikdo nedal....tak momentálněě ted má antib tvář nateklou a meší bolest tváře....co prosím by jste doporučil na ty dásně-citlivé.....děkuji moc a přeji hezký den Eva“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Doporučuji najít anestetikum, na které vnuk nebude alergický a opravit (pokud to půjde) zub. Potom otok i bolest zmizí“

Ludmila: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat. Zubařka pro mou šestiletou dceru doporučila na stoličky zubní gel s fluoridem. Je opravdu nutné tento přípravek používat. Ptám se hlavně kvůli tomu obsahu fluoridu.“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Fluoridu se nebojte, fluorid není fluór. samozřejmě všeho moc škodí, ale drobná fluoridace neuškodí. Fluoridace ale bez dobrého čištění zubů nemá žádný význam.“

Jakub: „Dobrý den,mám dvou letého syna a chtěl bych se zeptat jaký kartáček by měl syn používat kupují normálně v drogerii.Dekuji Svoboda“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Měkký kartáček, ideálně s malou pracovní hlavou, hodně štětin a rovně střižené štětiny. A trpělivost s čištěním“

Ivana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může být dědičné mít zdravé zuby bez kazu nebo ne? Je mi 25 let a nemám jediný kaz a to čistím zuby pouze ráno a nepoužívám žádné mezizubní kartáčky. A druhé zuby mám většinu od 7-8 let, mléčné též nebyly zkažené. Děkuji“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Máte štěstí, ale to že nemáte kazy neznamená, že je v ústech vše v pořádku. O zuby můžete přijít i jiným způsobem než zubním kazem (parodontitida). Pokud Vám krvácejí dásně, zpozorněl bych. Pokud je vše v pořádku, gratuluji. Mnozí nemají takové štěstí.“

Ivana Kubíčková: „Dobrý den pane doktore, dcera v noci skřípe zubama, dá se s tím něco dělat? Kromě nepříjemného zvuku to ani sklovině neprospívá, je to tak?Co s tím?Děkuji za odpověď.“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Pokud má mléčné zuby tak se to většinou neřeší. Záleží ale na míře poškození zubů skřípáním. Většinou skřípání po pubertě zmizí. Pokud setrvá skřípání do dospělosti, je nutné vytvořit noční plastový chránič, aby nedošlo k zvýšenému opotřebení zubů.“

Linda: „Dobrý den, je mi 24 let a stále skřípu v noci zuby. Mám na ně ochranu na spaní. Nemohou se zuby také kvůli této ochraně snadněji kazit, kvůli tomu, že se do prostoru dlahy tak snadno nedostanou sliny? Také se chci zeptat, skřípáním trpím od dětství, neprojevuje se to, když jsem více ve stresu, je to stálé. Jaké další příčiny mohou být? Může to být třeba spojeno i s něčím jiným? Třeba i záněty v těle, nebo úplně něco jiného....?“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Někdy je skřípání na podmíněno stresem (práce, rodina,...) ale někdy je naprosto bez příčiny. Se záněty v těle to nesouvisí. Určitě noste každou noc chránič. Když budete mít před spaním dobře vyčištěno, kazu se nemusíte bát.“

Lucie: „Vkolik se musi chodit k zubaři malí moji jsou 2roky a u zubare sme ještě nebyli“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Už je nejvyšší čas, běžte k zubnímu lékaři na prohlídku“

Martin Mrázek: „Dobrý den, poprosil bych Vás o odpověď. Syn (3roky) si moc nechce čistit zuby, jakoby se mu zvedá žaludek. Přemýšlel jsem na pořízení sonického kartáčku, ale naše zubařka nám jej vymluvila, že to pro zoubky, resp dásně, není dobré. Chtěl jsem ho pořídit i dcerce 8let. Děkuji M.Mrázek“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Záleží na typu sonického kartáčku a co se s ním v ústech dělá. Poškodit zoubky může jak sonický tak normální kartáček. Se synem Vám přeji trpělivost a pevné nervy. Určitě oběma sourozencům zoubky dočišťujte Vy.“

jiri Nikl: „9 lze opravit uprostřed svisle prasklý jinak zdravý zub nebo se musí trhat??? Děkuji a přeji hezký den.“

MDDr. Ondřej Oleják: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Svislá (vertikální) prasklina je velký problém pro zub. Prasklinou se dostávají bakterie do míst, kde nelze čistit. Záleží ale jak je zub prasklý. někdy není nutné dělat nic, někdy je třeba zuby vyndat.“