Chat

host

Iva Bílková

Komu hrozí osteoporóza

Záznam chatu ze středy 14. listopadu 2018

Jana: „Dobrý den, dá se získat vitamín D i při vystavení se sluníčku přes zavřené okno? Případně co byste mně (40 let) a mé dcerce (18 měsíců) doporučila užívat pro jeho doplnění zejména v zimních měsících, kdy je slunečních paprsků málo? Děkuji za odpověď. Přeji hezký den :). Jana“

Iva Bílková: „Dobrý den, vit D získáte nejlépe z výrobků obsahjící rybí tuk, tedy nejlepší je konzumace mořských nebo sladkovodních ryb. Např. sardinky v konzervě mají drobné kosti a zároveň jsou rozvařené, čímž jsou pro tělo velmi dobře stravitelné. Kromě vit D tedy jsou sardinky velmi dobrý zdrojem vápníků, který potřebujeme pro stavbu kostí. Zdrojem vit D jsou i semena, ořechy apod. Bohužel vit D v zimě přes sklo tělo nedostane. Ale pokud vyjíždíte s dětmi na hory, tak stačí expozice obličeje a rukou na sluníčku.“

GF: „Je osteoporóza vyléčitelná?“

Iva Bílková: „Dnešní léčba je tak daleko, že kombinace farmakologie a cvičení, pravidelná pohybová aktivita je velmi úspěšná v léčbě. Záleží samozřejmě na stavu, stupni osteoporozy. Každopádně za úspěch můžete brát i fakt, že se u Vás osteoporóza zastavila. Přeji hodně zdraví.“

ANTI: „Souvisí nějak osteoporóza s osteosyntézou, osteo sarkomem?“

Iva Bílková: „osteoporóza je řídnutí kostí na základě hormonální dysbalance, která vede k špatnému metabolismu kostí - zvýšený úbytek hmoty nad její novotvorbou osteomalacie je řídnutí kostí na základě nedostatku vit D sarkom je onkologické onemocnění jakékoli pojivové tkáně, osteosarkom pak je tedy nádorové onemocnění kostní hmoty osteoporóza s osteomalacii souvisí, bývají často v kombinaci sarkom s nimi vůbec nesouvisí“

KK: „V kolika letech osteoporóza nejčastěji propuká?“

Iva Bílková: „Většinou se bavíme o věku kolem menopauzy. Nastává zde hormonální dysbalance, která vede k vyššímu odbourávání kostní hmoty (vyšší produkce paratohormonu a nižší produkce estrogenu). Může být ale diagnostikována už i u dětí od 4 let. Bývá spojeno s metabolickými potížemi, poruchou funkce střeva, jater, ledvin, štítné žlázy, příštítných želízek, ...“

Zina: „Dobrý den, moje matka trpěla od 40 let vážnou osteoporózou, zlomeniny a vypadání všech zubů, bylo to způsobeno nejspíš léky na astma preddnison, moje dcera užívá na astma rovněž inhalační krtikoidy a má ve věku 28 let zkažené a plombované všechny zuby, kromě řezáků, nepochybně opět díky kortikoidům, neměla bych já ( 58 let ) i ona ( 28 let ) projít vzhledem k výše uvedeným skutečnostem vyšetřením na osteoporózu? Děkuji“

Iva Bílková: „Dobrý den, denzitometrické vyšetření bych u Vás velmi doporučovala. Kortikoidní léčba je právě rizikovým faktorem pro vznik osteoporozy a osteomalacie.“

Alena: „Dobry den, ovlivnuje osteoporozu teplo/chlad, kteremu je clovek vystaven? Jake cviceni doporucujete pri diagnostice teto nemoci? Co treba plavani v chladnejsim bazene?“

Iva Bílková: „Nečetla jsem nikdy studii, která by jasně říkala, že lidé v chladném podnebí, klimatických podmínkách by měli vyšší procento osteoporozy (Inuité, Finové,..). Nejdůležitějším pohybem je pohyb v gravitačním poli, kdy jsou kosti nejlépe zatížené (chůze, běh, vysokohorská turistika, tanec,..joga, pilates...). Kost se tvaruje pod vlivem tahu a tlaku, tedy i lidé, kteří mají rádi např. silové sporty, stimulují tahem svalu kostní hmotu. Plavání je vhodné u starších lidí, kteří mají osteoporózu již velmi rozvinutou, kdy je velké riziko, že při chůzi, běhu, .. dojde ke zlomenině obratlového těla nebo dlohých kostí a zápěstí. Při plavání je vyloučeno gravitační pole Země, ale kostní hmota je stimulovaná svalovou aktivitou. Ve vodě je velmi dobrý i aquaaerobic, kdy posilujete svaly, potažmo kosti proti odporu vody.“

Věra: „Dobrý den, můj dotaz je trochu mimo téma ale zkusím to. Trpím velkými bolestmi zad, zejm. po těhotenství v bedrech (i když už je to 2 roky). Zkouším cvičení podle Mojžíšové a jógu, po jak dlouhé době a jaké četnosti cvičení pocítím změnu (např. i viditelnou, nemůžu skoro přitisknout bedra k podložce). Moc děkuji.“

Iva Bílková: „Vaše potíže mohou spíš souviset s posunem meziobratlové ploténky, nebo blokádou páteře. Zkuste na internetu najít cvičení McKenzie nebo kontaktovat fyzioterapeuta ve svém okolí, který dokáže přesněji odhadnout příčinu. Takto ve scapu, aniž bych Vás viděla, je radit velmi těžké. Nicméně po těhotenství a v péči o dítě jsou bolesti zad velmi časté z důvodu jak jsem psala výše.“

Irena: „Dovolím si poprosit o odpověď.Sestra měla jako 15 problém s páteři, sádrový krunýř musela mít na noc po dobu několika měsíců.Dnes je jí 64 má operované oba kyčelní klouby a stále jí nějaké klouby v těla pobolívají.Má i diagnostikovanou osteoporozu.Jako dítě tedy opravdu nemohla sportovat,jak jste zmiňovala.Nyní se snaží dostatečně chodit a jí velmi zdravě.Měla by si lékaři říct i o nějaké prášky, aby se její stav nezhoroval. Díky moc!“

Iva Bílková: „Dobrý den, pokud má Vaše sestra diagnostikovanou osteoporózu, určitě by měla mít i farmakologickou léčbu. Je ale možné, že je u sestry osteoporóza ve velmi brzké stavu (stupni) a tak se lékař rozhodl, že farmakologická léčba ještě není nutná. Každopádně setru chválím, že se snaží pohybovat i přes bolesti, které má. Pohyb je velmi zásadně důležitý.“

Pavel Bílek: „Dobrý den, je mi 73 let a před třemi lety jsem prodělal výměnu kyčelního kloubu. Při kontrole mi ortoped sdělil, že se mi kolem endoprotézy začíná usazovat vápenatá sůl(probíhá tzv.kalcifikace). Buď se tento proces prý zastaví, nebo pokud by hrozilo znehybnění kloubu, musel bych znovu na operaci. Pohybu mám poměrně dost - jezdím na kole a jednou týdně hraji s kolegy rekreačně tenis. Dá se i jinak kalcifikace zastavit nebo alespoň zpomalit, např.stravou? Děkuji velice za odpověď a případnou radu. Zdravím a přeji vše dobré.“

Iva Bílková: „Dobrý den, kalcifikaci je velmi těžké zastavit. Je to způsob organismu, jak se opravit nebo regenerovat (po zánětech šlach, nebo u přetížení šlach, vazů, kostí). Poměrně dobré úspěchy v léčbě kalcifikací je Fokusovaná rázová vlna. Velmi dobře působí hlavně v akutním stadiu, kdy se kalcifikát tvoří. Když je již vytvořený, tak Fokusovaná rázová vlna jej sice neodbourá (nebo ne vždy) ale téměř vždy pomůže od bolesti.“

ljuba: „Dobrý den, je například celotělní opalování v létě dostatečným získáváním vitamínu D? Když ne tak kolik procent potřeby pokryje toto opálení. Děkuji Ljuba“

Iva Bílková: „Celotělní opalování je naprosto postačující po celý rok. Dokonce by podle některých studií měla stačit i jen expozice na obličej, dekolt a paže.“

Zuzana Auingerová: „Od lékaře jsem dostala k užívání Calcichew D3. Po užití je mi špatně od žaludku. Mám to užívat nebo ne? Pustila jsem TV později, tak nevím, zda jste o tom již nehovořila. Děkuji“

Iva Bílková: „Calcichew D3 obsahuje cukry isomalt a sacharózu. Je dost možné, že některý z těchto cukrů nesnášíte, bývá to poměrně časté. Doporučila bych, aby jste lékaře požádala o jiný preparát, který tento obsah nebude mít.“

Alena: „Dobrý den, je mi 61 let, od 50 mám osteoporózu, asi od 40 jsem měla osteoponii. Od mládí mě trápí bolesti zad. Asi v 55 mi zjistili při podrobnějším vyšetření celiakii. Měla jsem dostatečný příjem vápníku, ale vápník se nedostával do kostí. Už 6 let držím přísnou bezlepkovou dietu, ale i přesto jsem před rokem musela začít užívat lék Ibadronát Mylan (mimo léky s vápníkem a vit. D). Jak jste uváděla, zdravě se stravuji a od mala - celý život sportuji a i teď v důchodu chodíme do tanečních, na pěší výlety, jezdíme na kole. Je ještě nějaká možnost, že bych nemusela brát výše uvedený lék? Děkuji moc za odpověď. Alena“

Iva Bílková: „farmakologickou léčbu ať tohoto léku, nebo jiný typ léku bych doporučovala i nadále. Vaše Celiakie způsobuje horší vstřebávání minerálů z tenkého střeva a tudíž farmakologická léčba je Vám velmi nápocmoná.“

kristyna: „dobry den, jsem po karcinomu prsu, je mi dnes 36let a jsem na hranici osteopenie. zadne hormony brat jiz dozivotne nesmim. jak bych mohla zlepsit stav mych kosti? dekuju, kristyna“

Iva Bílková: „V onkologické léčbě po chemoterapii je běžnou komplikací vznik metabolických nemocní kostní tkáně. V současné době se u onkologických pacientů může používat podání bisfosfonátů. Každopádně bude záležet na rozhodnutí Vašeho lékaře. Hustotu kostí můžete zlepšit nebo udržovat pravidelnou sportovní aktivitou (denně např 2 hodiny - procházky (se psem ideálně), turistika nebo výše zmíněné další aktivity.)V kombinaci s pohybem je důležitá strava (vit D, K, C, E, B, PP, minerály vápník, hořčík, fluor, fosfor,...) Nedoporučuje se káva, alkohol, cigarety,...jinak nezdravá životospráva.“

Dana: „Má dcera, má časté zlomeniny má operované obě kolena a také měla tříštivou zlomeninu kotníku. Všechny zlomeniny byly sešroubované nedávno marodila s namoženým zápěstím. Teď po rehabilaticích začíná pracovat pracuje na v dřevařském průmyslu( na pile). Může to být málo vápníku? hezký den“

Iva Bílková: „tzv Collesova fraktura (zlomenina v oblasti zápěstí - vřetenní kosti cca 2-3 cm nad zápěstím) je typická pro osteoporózu. Nicméně netuším z dotazu, zda Vaše dcera měla přesně tuto zlomeninu, nebo v jiné oblasti zápěstí. + nemám přesnou informaci za jakých okolností vznikly i ostatní zlomeniny. Jinými slovy, zda fraktury vznikly na základě adekvátního tlaku na kost, nebo zda byla síla, která způsobila zlomeninu, byla víceméně normální a zdravá kost by tuto sílu zvládla a nezlomila by se. Pokud si nejste jistá, doporučila bych dceři vyšetření u lékaře. Optimální je denzitometrie.“

Klára: „Dobrý den, je mi 26 let. Stává se mi, že mi při větším otevření úst křupe čelistní pant. Občas pobolívá a křupe kyčelní kloub... je možné, že se jedná o náznak osteoporózy? A dá se s tím něco dělat?“

Iva Bílková: „Dobrý den, určitě nepůjde o osteoporózu, ale o blokádu čelistního kloubu nebo kyčelního kloubu. Máte pravděpodobně svalovou nerovnováhu (předpokládám že nepůjde jen o tyto dvě oblasti) a doporučuji Vám návštěvu u fyzioterapeuta, který Vám může velmi dobře pomoci.“