Chat

host

Jana Půlpanová

Obaly, odpadové hospodářství a vliv na ekologii

Záznam chatu z úterý 25. září 2018

Jana Sadílková: „Dobrý den, jaké obaly používat např. při nákupu, čím nahradit plastové sáčky? Děkuji“

Jana Půlpanová: „Dobrý den, ideální je podívat se po tom co už máte doma. Použít na nákupy různé tašky, co už se vám doma nahromadily, ať už to jsou různé látkové nebo dříve nahromaděné různé plastové sáčky a tašky. Vhodné jsou i jakékoliv krabičky od jídel, někdo nosí i zavařovací sklenice a skleněné boxy s víčkem. Pokud doma nemáte žadné tašky ani sáčky, tak se podívejte po látkách, tričkách, záclonách, které jsou vhodné na přešití na sáčky a tašky. Pokud nemáte doma nic, co by šlo využít či přetvořit, tak si nakupte ideálně bavněné odlehčené sáčky a tašky, případně z umělých vláken (méně vhodné kvůli uvolňování mikroplastů). Krabičky jsou vhodné plastové, ale volila bych ty čiré.“

Rúžena: „Nemám dotaz,používám v obchodě na nákup ekologické sáčky,které jsem si ušila.Jsem s nimi nadmíru spokojená. Po každém nákupu je vyperu a na příští nakup opět použiji. Nyní už žádné igelitové pytlíky. Růžena“

Jana Půlpanová: „Růženko, to je naprosto ideální přístup. Sáčky na nákup vlastní výroby jsou i ideální dárek.“

Míša: „jak jste se dostala k ekologii a co vás přivedlo k bezodpadové domácnosti ?“

Jana Půlpanová: „U mě o mém směrování rozhodla už střední škola, vybrala jsem si obor Ekologie a ochrana životního prostředí. Na vysoké jsem se zaměřila už na "udržitelnost" a odpady. Z odpadů mi začalo dávat největší smysl jim předcházet. Takže jsem spojila vědomosti ze školy, stav životního prostředí a to, co já sama s tím mohu udělat. Začala jsem u sebe, Zero Waste životní styl rozvíjím od roku 2012. Svůj přístup sdílím se svým okolím a vytvářím různé projekty.“

Kamila: „Dobrý den, proč neplatí nějaké nařízení pro všechny rychlá občerstvení,bistra atd.třídění odpadu??Když vidím ty hromady plastových talířků,kelímků,příborů ...je mi z toho smutno,kolik zbytečného odpadu se vyprodukuje....“

Jana Půlpanová: „Dobrý den, vidím to úplně stejně. Celá společnost je nastavená hlavně na rychlost a jednoduchost. Tou změnou, kterou chceme vidět ve společnosti, jsme ale my - každý jednotlivec. Vytvořili jsme webovou stránku Zero Waste Česko, kde pomáháme šířit informace o takovém životním stylu, ale i o místech, která se mění a umožňují nákup bez obalu, podporují doplňování vody do vlastní lahve apod. Legislativa se už začíná také měnit a více tuto situaci řešit. Například MŽP má kampaň "dost bylo plastu" . EU na tuto problematiku také reaguje a já věřím, že ta změna už je v procestu a za pár let se zbavíme jednorázového nádobí.“

Eva: „Dobrý den, neuvažuje se že by se v ČR zavedl systém třídění jako mají v Anglii? Tj. Jedna popelnice na veškerý třídění odpad (sklo, papír,plast,tetra pak) a druhá na ostatní odpad. Má to tak každá domácnost. Věřím že při dnešní pohodlnosti, by takto třídilo lidí více.“

Jana Půlpanová: „Dobrý den, systém sběru, třídění a následné dotřiďování je dáno technologiemi, zástavbou a historickým přístupem. U nás bychom měli spíše zlepšovat a rozvíjet stávající systém než přejímat nový. Skvělý systém mají třeba v Belgii, kde v domácnosti vytřiďují jen to,co umí dále využít. My v ČR třídíme veškeré plasty, ale nemáme pro 100% z nich využití.“

Bara: „Dobrý den, v příspěvku jste mluvila o přírodním deodorantu. Mohla byste uvést konkrétně, o jaký se jedná? Děkuji“

Jana Půlpanová: „Dobrý den, jedná se o kamanec - sůl. Najdete ve všech "bio eko" drogeriích, ale i v některých řetězcích. Používá se jak proti pocení, tak třeba na zástavu drobného krvácení (třeba po říznutí žiletkou při holení) protože stahuje potní žlázky a cévky.“

Dana: „Dobrý den, co mi poradíte-co mohu udělat v malém okresním městě pro to, aby se dal třídit i bioodpad. Hlavně v létě a na podzim si myslím, že je ho víc než dost. Zahradu nemám a je mi líto veškeré odpadky ze zeleniny házet do směsného odpadu. Taky mi tu chybí bezobalové obchody, ale vzhledem k tomu, že se jich objevuje čím dál víc budu věřit tomu, že se tu časem objeví.“

Jana Půlpanová: „Dobrý den, nejlepším řešením je 1) domácí vermikompostér - vlastní výroby nebo kupovaný, existuje i žížalí mapa, díky které snadno získáte žížalky do svého "vermíku" 2) komunitní kompostování - venkovní kompostér, může sloužit pro více domácností (může být v okolí domu na trávě a jsou i druhy kompostérů, které jsou nad zemí a mohou stát i na betonu). 3) oslovte obec a zeptejte se jaké jsou možnosti svozu“

Jana: „Dobry den,poradila byste mi prosim konkrétní deodorant z kamence se kterým mate dobrou zkušenost?dekuji“

Jana Půlpanová: „Dobrý den, nejsem si jistá, do jaké míry je to individuální, každý se potíme jinak. Zkuste projít různá fóra, kde třeba bude i popis toho, jak moc se ta daná osoba potí. Já osobně se tolik nepotím, vyzkoušela jsem různé značky a nemám jasnou preferenci. Škoda je, že kamenec je rozbitelný a je třeba si ho opatrovat. Už jsem jich rozbila několik.“

Gábina: „Dobrý den, pracuji v na lůžkovém oddělení v nemocnici a tvoří se tam neuvěřitelné množství odpadu. Nevím, jestli to má nějaké řešení. Co si o tom myslíte?“

Jana Půlpanová: „Dobrý den, odpad z nemocnic je hodně specifický, často bývá spalován třeba v malých spalovnách určených pro danou nemocnici. Co můžete udělat sama, je hledat čemu jednorázovému se dá vyvarovat a spotřebovávat co nejméně jednorázových potřeb, kterým se nedá vyhnout.“

Tereza: „Dobrý den Zaujaly mne ty vatove tampony a deodorant, tedy ta eko verze , kde se to da koupit ? :-) Dekuju za odpověď Tereza“

Jana Půlpanová: „Dobrý den, můžete najít řadu e-shopu, které se zabývají právě "eko" výrobky. Pokud si ráda zajdete do obchodu, poptejte se ve vaší oblíbené drogerii.“

Jitka: „Dobrý den. Ekologie, třídění odpadů je pro mě priorita. V minulosti jsem pracovala, jako propagační ve Sběrných surovinách, kde jsme organizovali různé soutěže v třídění odpadů pro školy i pro občany. Hodně mě nakopl pobyt ve Švýcarsku, kde je to už "100 let" samozřejmostí. Přišel rok 1990 a vše šlo pryč. Já třídím stále, ale nejsou kontejnery na hliník, jako jsou víčka od jogurtů, kapsičky pro kočky a ostatní jiný odpad ze stejného druhu. Velký nedostatek je v informacích pro občany ( znám spousty lidí, kterým je to jedno, kam odpad vyhodí a jakou budou mít přírodu naše děti a vnoučata). A hlavně nemáme jistotu, že odpad končí, tam kde má. Mám látkové tašky. Je to na dlouhou cestu, protože je to v lidech Přeji hodně úspěchů. Děkuji Jitka“

Jana Půlpanová: „Dobrý den, Jitko, děkuji za váš komentář, jak píšete je to o každém z nás a našem postoji. Co se týče kontejnerů na hliník, tak v některých městech již jsou, všude po ČR se dá hliník a další kovy odnést do sběrného dvora. Ani Eko-kom neví kde přesně veškerý odpad z ČR končí. Spoustu odpadu - vytříděných materiálů posíláme do zahraničí. Kde se jaký odpad ve finále zpracuje nebo "odloží" je těžko dohledatelné.“

Martina: „Dobrý den, ráda bych odbourala chemickou kosmetiku, jakou používáte vy? Vyrábíte si vše sama?“

Jana Půlpanová: „Dobrý den, - myji se pouze vodou, bez mýdla - vlasy si myji žitnou moukou, jako kondicioner používám ředěnou octovou vodu - po sprše se namaži různými oleji (vmasíruji do mokré kůže)třeba olivovým, slunečnicovým, co mám zrovna doma - nelakuji si nehty - maluji se úplně minimálně - čistím si zuby vlastní "pastou" - je to jen tuk s kořením a esencemi Vše jsem si hodně zjednodušila, nejprve jsem se zaměřila na odbourání toho, co nepotřebuji.“

Eliška: „Dříve se používaly vratné obaly. Ať se jednalo o lahve na mléko, víno. V Německu jsou určité plastové lahve též vratné. Proč ne u nás? Je smutné, když např. koupíte sušenky v papírové krabičce, vybalujete dále a sušenky jsou ještě v plastové vaničce a ještě uzavřeny v celofánu. No to je odpadu! A takových výrobků je celá řada. Proč není nějaké obalová norma pro výrobce?“

Jana Půlpanová: „Dobrý den, obalová "norma" je, je to zákon O obalech, ale jeho dodržování a vymáhání není až tak dotaženo. Zálohování PET lahví se nyní řeší, takže možná bude zavedeno i u nás. Nicméně na první místě je vždy prevence.“

Mirek: „Dobrý den, rád bych se zeptal kam s použitým olejem např.po fritování? Nalít do pet lahve, ale kam s ním? Bydlím v panelovém domě, tudíž žádnou popelnici na biologický odpad. Děkuji“

Jana Půlpanová: „Dobrý den, pokud odpadního oleje nemáte opravdu hodně (litry týdně), tak ho slejte do PET lahve a vyhoďte do směsného odpadu nebo zaneste do sběrného dvora. Na některých místech ČR jsou už i speciální kontejnery (jedná se spíše o pilotní sběr). Zavolejte si na svůj obecní/městský úřad a zeptejte se, jak oleje řeší.“

Martina: „Dobry den, pouzivate nejakou ekologickou znacku obleceni ? A muzu poprosit jeste o Vami doporucene webove stranky. Dekuji :)“

Jana Půlpanová: „Dobrý den, vše zero waste najdete na www.zerowastecesko.cz. Ekologické značky oblečení tolik nevyhledávám, dávám přednost oblečení "z druhé ruky" a nakupuji u českých designérů. Teď se dá i oblečení vyměňovat na růyných "swap" akcích. Nicméně najdete i řadu etických značek a eshopů. Za mě osobně je nejlepší oblečení moc nemít, vytvořit si funkční šatník a moc ho nerozšiřovat ani neobnovovat. Vybírat z toho, co už v tom koloběhu je, méně nakupovat nové věci. Vybírat kvalitní a dlohotrvající kousky do šatníku.“

Ivana: „Dobrý den, jak vlastně funguje následný odvoz tříděného odpadu z kontejnerů pro tříděný odpad? Viděla jsem, že tyto kontejnery vyváží klasičtí popeláři, kteří vše vysypou (vyvezou) dohromady. Je to opravdu tak?“

Jana Půlpanová: „Dobrý den, neexistuje jednoznačná odpověď. Nakládání s odpady a s tříděným odpadem se liší podle města, kraje apod.“