Chat

host

kpt. Nicole Zaoralová

Pálení trávy na jaře

Záznam chatu ze čtvrtka 23. března 2017

SK: „Ubývá v souč. době případů pálení trávy na jaře v ČR nebo přibývá?“

kpt. Nicole Zaoralová: „Posledních 10 let je počet požárů, ke kterým vyjíždějí hasiči v souvislosti s pálením trávy, poměrně konstantní. Ročně vyjíždějí zhruba k 1000 takových požárů. Bohužel každoročně si tyto požáry vyžádají i lidské životy a zraněné osoby. Jen během letošního března stálo pálení biologického odpadu život dva starší lidi.“

SWEBAK: „Jak na pálení trávy na jaře nahlíží hasič?“

kpt. Nicole Zaoralová: „Plošné vypalování trávy je ze strany hasičů dokonce zakázáno zákonem. Jedná se o zákon o požární ochraně. Hasiči mají v tomto zákoně definovány i pokuty, které za toto jednání hrozí. Hasiči ale nenahlížejí pozitivně ani na pálení biologického odpadu na zahradách. Je to hlavně proto, že zvláště na jaře, kdy často fouká vítr, se lidem často pálení vymkne z rukou a hasiči pak mají mnohem více výjezdů k požárům a to především o víkendech, kdy lidé uklízejí na svých zahradách nejčastěji. V dnešní době je velké množství nabízených způsobů, jak se biologického odpadu zbavit (kontejnery, popelnice na bioodpad, sběrné dvory, kompostéry) a pálení by mělo být až poslední možností. K pálení bioodpadu přistupují nejčastěji starší lidé, kteří byli zvyklí pálit na zahradě celý život a ti jsou také nejvíc ohroženi, že dojde k požáru a následnému zranění.“

SK: „Kolikrát musí čeští hasiči si tak zasahovat při pálení trávy na jaře?“

kpt. Nicole Zaoralová: „Na jaře vyjíždějí hasiči až několika násobě víckrát k požárům v přírodním prostředí způsobených pálením biologického odpadu a vypalováním trávy, Ročně je takových požárů zhruba tisíc. Zůstávají po nich zranění, mrtví a vysoké škody.“

Libuše: „Prosím, je možné, aby chalupář pálil ořezané thuje přímo v obci (vesnici)? Oheň při tomto pálení dosahoval výšky asi 15 metrů, spousta dýmu a smradu (rostliny živé - nešlo o uschlý porost). Děkuji, Libuše“

kpt. Nicole Zaoralová: „Zákon o požární ochraně mu tuto činnost zakázat nemůže. Nicméně podle stejného zákona si každý musí při spalování počínat tak, aby nezpůsobil požár. Pokud mají lidé v obci strach, že by mohlo tímto pálením dojít k újmě na zdraví, životě nebo majetku, je určitě na místě nahlásit takovou situaci hasičům. Druhá věc je ta, že sami obce velmi často pomocí vyhlášky upravují možnosti pálení biologického odpadu. Taková vyhláška může pálení úplně zakázat. Je tedy dobré ověřit si možnost pálení na obecním úřadu.“

iva: „dobry den, mame obrovskou zahradu, hodne bioodpadu. A jednu bio hnedou popelnici. Nestaci nam to. Co s tim?“

kpt. Nicole Zaoralová: „Pokud vím, je možné objednat si různé velikosti popelnice na bioodpad. Bylo by tedy dobré, zeptat se na možnost větší popelnice. Pokud není větší k dispozici, měli by Vám na obecním úřadě poradit, kde je nejbližší sběrný dvůr nebo kdy a kde budou v blízkosti Vašeho bydliště přistaveny kontejnery na "jarní úklid", které obce právě na jaře velmi často rozmisťují. Pálení tohoto odpadu by mělo být až poslední variantou a nedoporučovala bych k němu přistupovat.“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžeme něco dělat s "problémovým"sousedem, který pálí od trávy, větví po lepenku i plasty skoro celoročně. Dá se tomu nějak "bránit"? Děkuji za odpověď divačka Jana“

kpt. Nicole Zaoralová: „Pálení biologického odpadu může zakázat vyhláškou pouze obec. Bylo by tedy dobré, zeptat se na obecním úřadu, zda taková vyhláška pro vaší obec platí, popřípadě, jak takovou situaci řešit. Pálení plastů a lepenky, které zmiňujete, povoleno není a takový člověk se dostává do rozporu například se zákonem o ovzduší. Pokud tedy zjistíte, že soused pálí něco jiného, než biologický odpad, doporučuji kontaktovat obecní policii.“

Margita: „Dobrý den, opožděně jsem přepla na Sama doma a nestihla jsem rozhovor s Vámi chtěla jsem se zeptat, jestli mám předem někde nahlásit , že doma na zahradě budu pálit větvě atd co, už jsou teda z minulého roku a kam se mám dyštak obrátit ? díky za odpověď“

kpt. Nicole Zaoralová: „Dobrý den, pálení biologického odpadu na zahradě doporučuji nahlásit na příslušném Hasičském záchranném sboru kraje. Na webových stránkách HZS krajů je aplikace "pálení", kde je možné vyplnit formulář, kde uvedete kdy a kde bude pálení probíhat a osobu odpovědnou za toto pálení s kontaktem. Pokud nechcete posílat informaci o pálení elektronicky nebo se potřebujete na něco zeptat, je na stránkách uveden i telefonický kontakt. Pro nahlášení pálení nevyužívejte tísňových linek 112 a 150. Tímto nahlášením předejdete situaci, kdy oheň na Vaší zahradě zahlédne někdo cizí a ohlásí ho hasičům jako požár. Pokud k tomu dojde, hasiči již vědí, že na tomto místě mají pálení nahlášeno.“

Jana: „Dobrý den, velmi často vidím na okrajích lesa či přímo v lese ohořelá místa - zjevně řízené hoření klestí v rámci úklidu lesa, nicméně - je to povoleno ? Lesníci mají nějakou výjimku ? Děkuji.“

kpt. Nicole Zaoralová: „Dobrý den, v lese je celoročně zakázáno jak kouření, tak rozdělávání ohně. Oheň je možné v lese rozdělat pouze na místech k tomu předem určených. Oheň je možné rozdělat 50m od lesa, ne blíže. Tato pravidla platí pro všechny. Nicméně případů, kdy by sami lesníci zapálili v lese oheň a následně došlo k požáru, je minimum. Mnohem častěji vznikne v lese požár od odhozeného nedopalku cigarety nebo od lidí, kteří si zde neoprávněně rozdělají oheň.“

Radka Tučková: „Dobrý den, bojuji tady v Krkonoších s pálením sena. Na vesnici ubylo hospodářů a rekreanti pálí mokrou trávu z posekaných pozemků. Za inverze jsme tady tak zakouřeni, že nemůžete otevřít okno a to dost často a dost dlouho. Apelovala jsem na obecním úřadě, ale vyhlášce se brání. Našla jsem, že podle zákona o odpadech se tráva počítá mezi biologický odpad a odpad se dle tohoto zákona pálit nesmí. Prosím je možné i ze strany hasičů v duchu tohoto zákona o odpadech pálení sena zakázat? Děkuji za odpověď. Sama jsem také rekreant a trávu sekáme a dáváme ji na kompost. Je to ekologičtější a navíc neohrožujeme životní prostředí.“

kpt. Nicole Zaoralová: „Dobrý den, v prvé řadě bych Vás chtěla pochválit za správné nakládání s biologickým odpadem. Byli bychom moc rádi, kdyby k tomu všichni přistupovali stejně odpovědně. Bohužel tisícovka požárů ročně při pálení biologického odpadu ukazuje, že mnoho lidí ještě stále tento odpad pálí. Zákon o požární ochraně zakazuje pouze plošné vypalování trávy. Pálení biologického odpadu na zahradách tento zákon nezakazuje. Hasiči vyjedou pouze v případě, že dojde k požáru a pokud se najde viník požáru, může mu být udělena pokuta ze strany hasičů až 25 tisíc korun.“