Chat

Způsob stravování a emoce

Jitka Ševčíková

Záznam chatu ze čtvrtka 11. září 2014

Petr: „Bude dnes večeře, nebo se půjdeme proběhnout?“

Jitka Ševčíková: „|Smích. Půjdeme se projet na kole. Ale protože jim tady vypadl host na chatu, tak tady budu dýl, než jsem plánovala. Přijedu až k šesté :-)“

Ivana: „Dobrý den, jestli je možné mi odpovědět na tento dotaz. Jak na manžela, který dost přibral na váze, ale odmítá se lépe stravovat, ponížit porce, omezit uzeniny. Je dost nervozní, když večer si dá menší porci, potom se dojídá slanými tyčinkami apod. Ani výhružka zdraví moc nezabere. Prosím o radu. Děkuji moc. PS: je mu 60 let.“

Jitka Ševčíková: „Nezměníte druhého člověka, dokud on sám nebude chtít :-) Takže první předpoklad je, že on sám bude chtít nebo mít motivaci ve svém životě něco změnit. Kvalitní strava s sebou přináší přirozenou redukci stresu. Člověk je klidnější, vnímavější, reaguje adekvátně. Držím palce. www.jitkasevcikova.cz“

Veronika Holbova: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli existuje nějaká potravina, která by nás pozitivně naladila, nebo eventuelně by nám pomohla udržet emoce na uzdě?“

Jitka Ševčíková: „Dobrý den. Doporučuji především dostatek tekutin. Pozitivní náladu Vám může zajistit kousek banánu, kousek kvalitní hořké čokolády, borůvky, lesní plody, ořechy, semínka, ovesné vločky, kokosové mléko... www.jitkasevcikova.cz“

Soják, Prostějov: „dobrý den ,, mám dotaz , jsem onkologický pacient jso mi prospěšné bílkoviny nebo ne ? mam 45 let Děkuji“

Jitka Ševčíková: „To je spíše otázka na lékaře než na lektorku emoční inteligence. Já mohu doporučit potraviny, které Vám mohou pomoci redukovat stres, případně dodat lepší náladu či palivo pro Váš mozek, ovšem konzultovat musíte, zda nejsou kontraindikací k Vaší momentální léčbě. www.jitkasevcikova.cz“

Věra: „Dobrý den! Mohla byste mi prosím poradit potraviny, které by mě tzv. probudili k životu, mám třetí dítko po sobě, dlouho kojím a vlastně už 7 let jsem se nevyspala, a už mi opravdu "dochází šťáva". Navíc v partnerství máme obrovské problémy a já jsem už psychicky velmi vyčerpaná, jsou některé potraviny schopné trošku ulevit od stresu a zvednout náladu? Velmi Vám děkuji! Přeji hezký den!“

Jitka Ševčíková: „Ano, určitě existují potraviny, které Vám uleví od stresu, ale ruku v ruce jde psychika: doporucuji banány, kousek velmi kvalitní hořké čokolády, dostatek tekutin - hodně neperlivé nechlazené vody, bylinkové a ovocné čaje, kombuchu, oříšky, semínka, vajíčka, zejména bílek, brambory, celozrnné pečivo. Ovšem stejně důležité je například intenzivní dýchání: umět situaci, rozdýchat, znát antistresové body na svém těle, dostatek pohybu a mentální práce: trénovat pozitivní myšlení, pozitivní inteligenci. Dostatek spánku je naprosto zásadní. Takže i na úkor domácnosti a úklidu: pořádně se vyspat. www.jitkasevcikova.cz“

Hana: „...volila bych se proběhnout a pak večeře,omlouvám se že reaguji,ale moc se mi ta otázka(jistě od manžela či přítele),moc líbila...:-)“

Jitka Ševčíková: „Mne taky :-)“

Karla: „Nejím ryby - zážitek z dětství, kdy se násilím podával rybí tuk. Čím je lze nahradit?“

Jitka Ševčíková: „Doporučuji ořechy, semínka, všechny potraviny, které obsahují zinek, selen a nasycené mastné kyseliny. Lze v případě "nouze" použít i potravinové doplňky s rybím tukem, který v nich není ovšem cítit (Marine, Omega3). www.jitkasevcikova.cz“

Monika: „Dobrý den,můj syn,8let se vrací ze školy hned po školním obědě,kterého většinou moc nesní.Netrvá dlouho a ptá se po jídle doma.Jak postupovat,co poradíte?Děkuji Monika Zlín“

Jitka Ševčíková: „Zjišťovala bych především, PROČ při školním obědě toho příliš moc nesní. Zda mu vyhovuje spíš konzumovat menší dávky potravin průběžně. Jednou z variant je odhlásit syna z obědů a nabídnout mu kvalitní čerstvou stravu doma, pokud máte tu možnost. Děkuji. www.jitkasevcikova.cz“

Barbora: „Vážená paní Ševčíková, téma emoční inteligence mi přijde velice zajímavé. Mohla bych se informovat, kde je možné získat vzdělání v tomto oboru? Přeji krásný den. Barbora“

Jitka Ševčíková: „Určitě můžete využít mnoho seminářů v oblasti emoční inteligence, já sama jsem absolvovala dvouleté studium u vzdělávacích společností VEVA a ENNEA projekt LESK = lektor emočních a sociálních kompetencí) a určitě souvisí i se studiem psychologie, například fakulta sociálních studií se emoční inteligencí jistě zabývá. Vřele doporučuji. www.jitkasevcikova.cz“

Helena: „Dobrý den. Jsem momentálně ve velkém stresu, odjížím na delší dobu do ciziny a prosila bych poradit kde najdu antistresový bod. děkuji“

Jitka Ševčíková: „Doporučuji masáž krouživými pohyby uprostřed klíčních kostí, lehké stlačení kořene nosu, velmi důležitý antistresový bod je asi 1,5 cm pod malíkovou hranou mezi šlachami, malé místečko, které při stisknutí velmi bolí. Lehce stlačit. Dále můžete využít tzv. bod bolesti nad horním rtem. Stlačovat jemně po dobu několika málo vteřin. Děkuji. www.jitkasevcikova.cz“

Hanka: „Chtěla jsem se zeptat, když mi dítě z rizota vybírá třeba nakrájenou petržel nebo z buchty rozinky a nejí to, mám ho nutit, aby jedl vše. Děkuji“

Jitka Ševčíková: „Rozhodně ne. Tělo je velmi moudré, samo napovídá, co organismus chce a co odmítá. K některým potravinám je třeba se "projíst", tzn. že nám zachutnají až později. www.jitkasevcikova.cz“

Alice: „Dobrý den, prosím, mohla byste poradit, které potraviny a jak je upravit, při chemoterapii? Věk 50let,nedoporučena žádná podpůrná léčba, tudíž potřebuji dodat do jídelníčku něco na dodání vitaminů, na ochranu kostí, jater, ledvin, zubů a nehtů atd. A prosím o radu, jak rozdýchat bolest, stres, pocit na zvracení. Děkuji Vám“

Jitka Ševčíková: „Potraviny k Vaší léčbě bych určitě doporučila konzultovat s výživovou poradkyní a lékařem, aby nebyly kontraindikační k Vaší léčbě. Obecně jako antistresové potraviny bohaté na vápník doporučuji: sojové a mandlové mléko, vaječný bílek, šmakoun, tempeh, ryby, oříšky, semínka, ovesné vločky, antioxidanty: borůvky, lesní ovoce, banány. Dýchání: dýchat zhluboka do bříška, do místa mezi pupíkem a bedry, hluboký nádech nosem, výdech ústy. Další antistresové cvičení je tzv. střídavý dech, dýchání se zacpanou levou a pravou nosní dírkou střídavě: zacpu pravou nosní dírku, nádech levou (klidnící), zacpu levou, výdech pravou. Pak nádech pravou při zacpané levé dírce a výdech pravou. Zopakovat minimálně 6 x 7x. Děkuji.. www.jitkasevcikova.cz“

Veronika: „Dobrý den, tento týden jsem se dozvěděla nepříjemnou zprávu o mém zdravotním stavu a i když to nic nemusí být, jsem už pár dní nervózní a nemůžu se uklidnit. Máte prosím nějakou radu na rychlé zklidnění a zvládnutí emocí? Děkuji a hezký den :)“

Jitka Ševčíková: „Ano, skutečně situaci "rozdýchat". Viz odpověď výše. Hluboký dech do středu těla (bod mezi pupíkem a bedry). nádech nosem, výdech ústy. Dpoporučuji i přiměřený pohyb a pobyt v přírodě. Ideální jednoduchá první pomoc na stres. www.jitkasevcikova.cz“

Jitka: „Dobrý den,syn 3,5 před 2 roky ze dne na den přestal jíst a 2 roky jí pouze všechno ,co je smažené (řízek,ryba,květák,sýr...), rohlík se sýrem a obilné polštářky.Nic jiného nejí(ani ovoce,zeleninu,ml.výrobky).Ve školce za celý rok nesnědl vůbec nic,ani nic neochutnal.Do 4 do odpoledne je prakticky bez jídla.Psycholog bohužel nepomáhá,situace se nelepší.Máte nějakou radu?Děkuji“

Jitka Ševčíková: „Doporučila bych spíše konzultaci s dětskou psycholožkou, výborná je např. paní doktorka Ilona Špaňhelová, odstranit příčinu tohoto stravování než následek. Nenabízet smažené potraviny jako alternativu. Můžete také kontaktovat výživovou poradkyni nebo nutričního terapeuta. www.jitkasevcikova.cz“

František V.: „Dobrý den, jak to udělat, když jste říkala, že mozek má zapamatováno, že při nějakém určitém stresu či situaci si místo běhu si vezmu třeba čeokoládu. CO DĚLAT, ABYCH TO ZMĚNIL, V TOM MOZKU? A jak vlastně odbourat chutě na sladké? Děkuji František V.“

Jitka Ševčíková: „Emoční rovnice v mozku (již vytvořená a několika opakováními posílená) se dá změnit jedině přeprogramování. Tzn. v případě, že chci OPĚT sáhnout po nezdravé potravině, po čokoládě nebo smaženém jídle, tak vědomě udělat něco jiného: dát si sprchu, vanu, jít si umít ruce, vyčistit zuby, jít ven, zaběhat si, sednout na rotoped. Nebo alespoň potravinu, která mi neprospívá (např. po čokoládě přibírám) nahradím jinou sladkou potravinou, která mi chutná a neškodí (pár mandlí, mandlové mléko, meruňkový šmakoun, případně proteinová tyčinka - ta je dokonce v čokoládě :-) www.jitkasevcikova.cz“

Jarmila Hánová: „Dobrý den, je možné, že při stresu i když jím sladkosti, tak hubnu a naopak, když je vše v pohodě, tak naopak přiberu ? Děkuji Jarka“

Jitka Ševčíková: „Ano, je. Tělo se chová u každého jinak. Záleží na vašem metabolismu a Vaší stresové odolnosti. Ono to nějakou dobu trvá, takže je možné, že "ukládání v pohodě" je to zpožděná reakce na stres, kdy si tělo řekne: příjde zase stres, tak to uložím. Nebo ve stresu spaluje rychleji. Pokud Vás to nějak neomezuje, tak jen pozorujte ten rytmus. Děkuji. www.jitkasevckova.cz“