Kde jsem:
Poznejte nás
Aktuální tiskové zprávy, programové plány a fotoservis k pořadům
Archiv tiskových zpráv — Pro média — Vše o ČT — Česká televize
Archiv tiskových zpráv
8. 4. 2021
Když se hraje o čas, hrdinství musí stranou. Hasiči zasahují v novém cyklu ČT u požárů i dopravních nehod
Hasiči jsou neustále připraveni zasáhnout. Ať jde o zablokované dveře, záchranu domácích zvířat nebo složitější situace, jako jsou rozsáhlé požáry a dopravní nehody na železničních přejezdech. Režisér Jiří Studnička vybral více než desítku událostí a pomocí autentických videozáběrů a zvukových záznamů natočil sedm dílů cyklu „Když se hraje o čas“. Diváci jej uvidí od 15. dubna každý čtvrtek ve 21:30 hodin na programu ČT2.
„Mě zajímá kritický řetězec chování. Ten, když si všichni alespoň trochu uvědomíme, tak se obecné bezpečí, vnímání a respekt k druhým výrazně zvýší. Jde tedy o celospolečenský přesah a nikoli jen o oblast záchrany. Nechceme strašit diváka, jen přinášíme nefalšované svědectví o každodenní realitě lidských osudů. Jsem přesvědčený, že poukázáním na případy tak, aby si z nich divák sám udělal vlastní závěr, dokážeme zachránit životy a zdraví dalších,“ říká režisér Jiří Studnička.
V sedmidílném cyklu uvidí diváci například hasičský zásah u srážky na železničním přejezdu nebo u požáru tovární haly či hotelu v centru Prahy. Dozví se ale také o pomoci českého týmu USAR, specializovaného na vyhledávání a záchranu v obydlených oblastech, v explozí zničeném Bejrútu v srpnu loňského roku. „Když mi režisér Jiří Studnička ukázal několik příběhů složených ze skutečných autentických záběrů, které si pořídili sami hasiči, hned jsem pochopil, jak cenný a unikátní materiál to je. A zároveň mi došlo, že ukázat v televizi, jak probíhá nefalšovaný záchranářský zákrok, je nesmírně důležité. Nikdy bohužel nemůžeme vyloučit, že se nestaneme nechtěnými účastníky podobné situace. Chápat filozofii zákroků nám může i zachránit život. Osobně jsem se bál drastických nebo naturalistických záběrů. Ale vše je zobrazeno s velkým citem, takže na poučné a zároveň napínavé příběhy se mohou podívat i citlivější lidé,“ doplňuje kreativní producent Radomír Šofr.
Pořadem provází herec Jiří Dvořák, výpovědi podávají přímí účastníci včetně oběti nehody vlaku ve Studénce z roku 2015 nebo muže, kterému po zástavě oběhu pomohli nejen zavolaní záchranáři, ale první pomocí také kolegové v práci.
námět a scénář: Jiří Studnička, Josef Fišer // režie: Jiří Studnička // dramaturgie: Petr Buchta // vedoucí produkce ČT: Renata Vlčková // manažer realizace: Petr Morávek // kreativní producent: Radomír Šofr // pořad vznikl ve spolupráci: České televize, Hasičského záchranného sboru ČR a Policie ČR // pořadem provází: Jiří Dvořák
Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize
Čtyři otázky pro režiséra Jiřího Studničku
Jak jste se k tomuto dokumentárnímu cyklu dostal?
V roce 2016 jsem s organizací Záchranný kruh a Hasičským záchranným sborem Karlovarského kraje realizoval preventivní kampaň Ty to zvládneš. Od tohoto okamžiku jsem začal úzce spolupracovat s hasiči a měl jsem možnost se podílet na dokumentaci výjezdové činnosti. Osobně jsem zažil desítky výjezdů různých typů a díky těmto zkušenostem jsem začal realizovat tento projekt. S Hasičským záchranným sborem České republiky (HZS ČR) jsem začal velmi úzce spolupracovat, stal jsem se jeho zaměstnancem, a mohl tak projekt rozšířit napříč republikou.
Bylo těžké vybrat události, které v sedmi dílech představujete?
Hlavním vodítkem pro výběr událostí byl dostatečný obrazový záznam a také samozřejmě jeho téma. Hasičský záchranný sbor ČR denně řeší desítky událostí, které obsahují celé spektrum různých činností. Proto byla klíčová skladba jednotlivých dílů, a to právě s ohledem na to, jak různorodá může být jedna směna u hasičů.
Má cyklus nějaký podtext? Co by si měl divák po zhlédnutí odnést?
Podtextů v cyklu můžeme najít celou řadu. Hlavním naším cílem je uvědomování si vlastního jednání a zároveň důsledků, které z něj mohou plynout. Každá mimořádná událost začíná mnohem dříve, než je nám nahlášena. Většinou se jedná o sérii jednotlivých špatných rozhodnutí nebo opomenutí, která vyústí v mimořádnou událost. To, co mě zajímá, je kritický řetězec chování. Ten, když si všichni alespoň trochu uvědomíme, tak se obecné bezpečí, vnímání a respekt k druhým výrazně zvýší. Jde tedy o celospolečenský přesah a nikoli jen o oblast záchrany. My v podstatě nechceme strašit diváka, jen přinášíme nefalšované svědectví o každodenní realitě lidských osudů. Mým přesvědčením je, že poukázáním na případy tak, aby si z nich divák sám udělal vlastní závěr, dokážeme zachránit životy a zdraví dalších. A v tom je podstata činnosti Oddělení dokumentace HZS ČR.
Čím je jedinečný první případ, který 15. dubna diváci na ČT2 uvidí?
Víte, případ požáru hotelu v Náplavní ulici je jedinečný v mnoha věcech. Zejména právě v tom, že drobnost rozhodne o životě a smrti. Ten díl je o každodenní rutině a o tom, jak přehlížení těch nejzákladnějších bezpečnostních pravidel vede k nesmírné tragédii. Zrcadlí se v něm odraz našeho každodenního života. Z hasičského hlediska je to událost, která byla naprosto brilantně zvládnutá od všech složek integrovaného záchranného systému. Svědčí o tom nejenom doba trvaní zásahu a počet zachráněných lidí, ale i to, že byl mezinárodně uznán za druhý nejlepší zásah roku 2018.
Přílohy
Jiří Dvořák (264 kB)
Když se hraje o čas (385 kB)