
50 let TS Ostrava
PDF, 9 MB
Tiskové zprávy, archiv novinek — Televizní studio Ostrava — Česká televize

Televizní studio Ostrava
- je tu s vámi 69 let
- svou tvorbou pomáhá zajišťovat 20% podíl regionální produkce ve vysílání ČT
28. 3. 2017
Televizní verze hry Slyšení vyměnila divadelní kulisy za skutečné
Originální pojetí oceňované inscenace
Bezejmenný dvorek v centru města. Členitý, tichý a od okolního světa uzavřený vysokými zdmi domů, jejichž okna mlčky přihlíží tisícům smrtí a jednomu životu. Životu nacistického zločince Adolfa Eichmanna. Divadelní inscenaci Slyšení netradičně zpracovala Tvůrčí producentská skupina Kateřiny Ondřejkové spolu s režisérkou Lenkou Wimmerovou. Hru napsal dramatik Tomáš Vůjtek a v Komorní scéně Aréna uvedl její umělecký šéf a režisér Ivan Krejčí. Televizní verzi inscenace ověnčené prestižními divadelními trofejemi uvede Česká televize v pondělí 8. května ve 20:50 na ČT art.
„Slyšení je pokračováním mé snahy točit divadlo pro televizi jinak. Začali jsme s tím s Pestrými vrstvami, pokračovali inscenací S nadějí, i bez ní a teď nás čeká televizní premiéra Slyšení. Rozdíl je v tom, že Vrstvy jsme natáčeli na Hlubině a S nadějí v televizním ateliéru – bez diváků. Slyšení jsme točili venku, na konci října, počasí nám nepřálo, ale energie, kterou do té práce všichni vložili, je myslím z výsledku hodně cítit. Mě osobně z něho mrazí,“ říká kreativní producentka Kateřina Ondřejková.
Na cukroví neměl kvůli početným sourozencům nárok, hrál na housle, cvičil se v šermu, ve škole byl mizerným žákem. Jeho tatínek mu neustále říkal: „Adolfe, vyžaduji od tebe bezvýhradnou poslušnost!“ Drama vzestupu a pádu hlavního organizátora holocaustu – Adolfa Eichmanna předkládá nejen jeho osobní život i kariéru. Prostřednictvím Eichmannova slyšení před Bohem vystupuje do popředí jedna velká kapitola moderních dějin – židovská genocida. Svědectví dokreslují postavy Židů z prvního ostravského transportu, žena lidu Vlastička nebo generální guvernér okupovaného Polska Hans Frank.
Divadelní kritika Slyšení štědře odměnila. Hra se tak může pyšnit tituly Inscenace roku 2015 v anketě Divadelních novin; hned třemi Cenami divadelní kritiky 2015, a to v kategoriích Nejlepší inscenace roku, Nejlepší poprvé uvedená česká hra roku a Mužský herecký výkon roku; dále nominací na Cenu Thálie; hlavní cenou Festivalu divadel Moravy a Slezska v Českém Těšíně – Grand Prix Těšíňanka a Cenou Těšínský anděl za mužský herecký výkon.
Na prknech Komorní scény Aréna, aktuálně vyhlášené Divadlem roku 2016, je inscenaci Slyšení možné zhlédnout v její divadelní podobě. V té televizní ji diváci budou moci spatřit v pondělí 8. května ve 20:50 na ČT art.
hrají: Marek Cisovský, Alena Sasínová-Polarczyk, Albert Čuba, Vladislav Georgiev, Petr Panzenberger, Šimon Krupa, Josef Kaluža, Tereza Cisovská, Ondřej Malý a Pavel Cisovský // kamera: Pavel Berkovič //režie: Lenka Wimmerová
10. 4. 2017 | Čtyři „slovenští Oskaři“ pro film Učitelka |
28. 3. 2017 | Televizní verze hry Slyšení vyměnila divadelní kulisy za skutečné |
20. 2. 2017 | Desetiletí Šikulové |
13. 2. 2017 | Modří už vědí |
3. 2. 2017 | Sousedé |
17. 1. 2017 | Aristokraté v českém prostředí |
16. 1. 2017 | Antonín Kalina a děti, které čekala smrt |
30. 12. 2016 | Nádraží |
28. 12. 2016 | Televise, která měla nebýt |
8. 12. 2016 | Slíbená princezna |