Tiskové zprávy, archiv novinek — Televizní studio Ostrava — Česká televize

Televizní studio Ostrava

Televizní studio Ostrava

  • je tu s vámi 69 let
  • svou tvorbou pomáhá zajišťovat 20% podíl regionální produkce ve vysílání ČT

16. 6. 2014

Dokument Viktor Kolář uspěl na festivalu v Telči

Prix Jury na festivalu Arts&Film 2014 převzala režisérka K. Řezníčková.

Na desátém ročníku evropského filmového festivalu o umění Arts&Film 2014, který se konal od 12. do 14. června 2014 v Telči, uspěly dokumenty České televize. Mezi nimi i snímek natočený režisérkou Klárou Řezníčkovou v Tvůrčí producentské skupině Kateřiny Ondřejkové. Dokumentární film nazvaný Viktor Kolář zaujal odbornou porotu a v kategorii Výtvarné umění ve všech oblastech a oborech obdržel Prix Jury. 

Klára Řezníčková nám k tomu řekla: „Viktor Kolář našemu malému štábu před časem umožnil dostat se do jeho blízkosti, spřátelit se s ním i s jeho rodinou. Znát jej a setkávat se při společné tvorbě, to pro mne byla veliká radost. Tento pocit jsem se snažila přenést do filmu. Mám za to, že reakce publika i odborné kritiky dokazují, jak se to podařilo. I z Telče jsem si odnesla tento povzbuzující dojem“. 

Jméno Viktora Koláře je vyslovováno s velkou úctou a nejčastěji ve spojení s Ostravou. Dokument o něm využívá reprodukcí Kolářových fotografií a při práci s nimi se vrací na kdysi zobrazená místa, která v sobě stále uchovávají svého genia loci.  Přidanou hodnotou vedle Kolářova vnímání světa jsou i reflexe vývoje společnosti, které jsou s jeho tvorbou a životními postoji spojeny. Pracuje se také se soukromým filmovým archivem rodiny Kolářovy i s fotografiemi, které dosud nebyly nikde publikovány. Významnou součástí dokumentu je původní hudba. Režisérka o této práci hovoří vždy jako o kolektivním díle a neopomene při tom uvádět vedle skladatelky Terezy Bulisové především hlavního kameramana Martina Polčáka a zvukaře Jakuba Krajíčka.

Dokument Viktor Kolář odvysílala ČT art přesně před měsícem, ostravská kulturní veřejnost jej viděla ještě před tím na předpremiéře v Minikinu. Všem, kteří tyto příležitosti propásli, připomínáme i Vysílání, k němuž nejkratší cesta vede přes  www.ceskatelevize.cz/viktorkolar.

Jolanda Pilařová, TS Ostrava

8. 9. 2014Underground na Artu
25. 8. 2014Dobře vypečená zábava
22. 8. 2014Novinky na Déčku
4. 8. 2014Lidunka, Ludvík, Nikdáš a ti druzí
14. 7. 2014Všechny barvy hudby na televizní obrazovce
30. 6. 2014Dva Modří andělé pro Cestu ven
27. 6. 2014Česká televize bude spolupracovat se Slezskou univerzitou
26. 6. 2014Colours of Ostrava nabídnou nejen hudbu, ale i Otázky Václava Moravce, Interview či Tečku
18. 6. 2014Sama doma ve skanzenu
16. 6. 2014Dokument Viktor Kolář uspěl na festivalu v Telči

« | | 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 | | » (87)